O moudrosti  
ZŠ Blatenská
Závěrečné vysvědčení bude předáno v pátek 28. 6.
Projekty
Hlavní stránka
Historie školy
Výuka
Rozvrh hodin

Zaměstnanci
Kontakty
Konzultace
Výchovný poradce
Šk.dokumenty
Formuláře
Šk.družina
Šk.jídelna
Šk.rada
Fotogalerie
Webové odkazy


Speciální třídy


 Vstup do školní matriky

 školní časopis
PPP Klatovy

Záchranný kruh
Centrum protidrogové prevence a terapie

Testy pro děti i rodiče

Logo

OPVK
Logo


Slunecno.cz
TOPlist
 
 

,,Den s dobrou mámou a dobrým tátou“ a olympiáda ve školní družině

Všichni v naší družině jsme se shodli, že pro každého z nás je nejdůležitější rodina, ve které žijeme. Proto jsme u příležitosti dne rodiny uspořádali sportovní odpoledne  ,,Den s dobrou mámou a dobrým tátou“. Spolu se svými rodiči jsme si poměřili síly v zábavných disciplinách – ,,nakupovali jsme“ na maminčinu bramboračku, proplétali se ,,nástrahami života“, nosili mamince kytku, předváděli tatínkovu šikovnost  a na závěr jsme se ,,vydali“ na rodinný výlet.. Po vyhlášení vítězů jsme si všichni pochutnali na zdravé odměně: jogurtech ,,dobrá máma“a ,,dobrý táta“. I když nám počasí nepřálo, nálada závodníků i fandících diváků byla výborná, a tak jsme si všichni odpoledne užili.
Poslední letošní družinovou akcí byla ,,Letní olympiáda“. Za celkem příznivého počasí jsme si na školním hřišti poměřili síly mezi jednotlivými odděleními v zábavných sportovních disciplinách: skákali jsme v pytli, běhali slalom, házeli koulí… Po vyhlášení vítězů a rozdání odměn jsme provolali 3x HURÁÁÁ všem závodníkům a slíbili si, že i v příštím roce budeme vždy hrát podle pravidel FAIR PLAY. Fotografie zde.
(Radka Šperlíková)


Zpráva o činnosti skupiny MAŽORETKY

Již druhým rokem pracuje na naší škole skupina Mažoretky, která vznikla zcela náhodně v roce 2009, kdy se v květnu konala Akademie. Vystoupení se tehdy dívkám povedlo, a tak na sebe další příležitosti nenechaly dlouho čekat. Ještě v červnu téhož roku jsme měli vystoupení v Hradešicích, v LDN Horažďovice, v penzionu a o prázdninách pak v Rabí a v Žihobcích.
V letošním školním roce jsme ještě ke dvěma klasickým vystoupením s hůlkami přidali taneční skladbu s pompony. Vystupovali jsme ve Chmelné a v Týnci. Další akce máme naplánovány na konec června v Rabí a ve Veřechově. Celá naše skupina může pracovat jen díky sponzorským darům firmy Madruzzo, které tímto patří velké poděkování. Na shledanou při nějaké sportovní akci se na vás těší dívky ze skupiny Mažoretky a Mgr. Milena Mudrová, vedoucí skupiny.


Cesta za pohádkou

Také si myslíte, že Bílá paní neexistuje? My jsme ji viděli na hradu Velhartice, který jsme navštívili. Hradem nás provázel šašek Vašek, k strachu nás vyděsil Menhard z Hradce (bývalý pán hradu Velhartice). Po starém historickém mostu se procházela Bílá paní a hrála na flétnu.
Od samého začátku naší cesty jsme pátrali po koruně krále Karla IV. Nejdříve nám ji sice ukradl zlý pán Menhard z Hradce, ale nakonec zkameněl a odnesl ho čert. Korunu jsme s pomocí Bílé paní a šaška Vaška zachránili. Fotografie zde.
(za 1.A a 1.B  Mgr. L. Zábranská a Mgr. I. Stulíková)


Husitské dny

Dne 2. 6. jsme navštívili „Husitské dny“ v Táboře. Zhlédli jsme představení o Mistru Janu Husovi, „husitský bratr“ nás provedl zbrojnicí, ve středověké krčmě jsme si odpočinuli a ochutnali bramborovou polévku v chlebu, odvážná „práčata“ si vyzkoušela, jak se razí mince. Poté jsme se pod náměstím prošli tajuplným podzemím za poutavého výkladu průvodkyně. I přes nepříznivé počasí se nám výlet moc líbil. Fotografie zde. (Třídy 4.A + 4.B)

 


Florbalmánie 2010

Příležitost porovnat své florbalové dovednosti a um měli naši žáci v Hradci Králové, kde se konal celostátní turnaj Florbalmánie 2010. Předvedené výkony svědčily o vyrovnanosti jednotlivých družstev a předpovídali napínavé souboje o postup do dalších kol. Naši žáci skončili ve skupině na 2. místě, s jednou výhrou, jednou remízou a jednou prohrou. Chybějící body ze smolné prohry znamenaly stop do dalších bojů a to znamenalo, že se další fáze turnaje zúčastníme již jen jako diváci. Našim žákům děkujeme za vzornou reprezentaci školy. Fotografie zde.
(Mgr. K. Šebek)


Výlet

Ve čtvrtek 10. 6. okolo 7:30 jsme vyrazili na školní výlet směr Kleť a Český Krumlov. Cesta na horu Kleť nám lanovkou trvala asi půl hodiny. Potom jsme navštívili zdejší observatoř, kde nám ukázali dalekohled. Já z toho skoro nic neviděl, jelikož se mi spustila krev z nosu. Pak šli někteří z nás na rozhlednu. Já jsem nešel, protože se bojím výšek. Zůstal jsem dole a dal si něco dobrého. Po návratu lanovkou k autobusu jsem si ještě koupil nanuka, lebku a další věci. Potom jsme zamířili do grafitových dolů v Českém Krumlově. Nejdříve jsme se převlékli do kombinéz a pak jeli s průvodcem vláčkem dolů do dolů. Asi po kilometru jsme vystoupili a pěšky prošli celý důl. Ve čtyři už jsme odjížděli domů. Výlet se mně moc líbil. Fotografie zde.
(Lukáš Rejšek 5. B)


Majáles

Pestrobarevným rejem masek se na Den dětí rozzářily horažďovické ulice. Na náměstí se průvod zastavil a paní ředitelka s paní starostkou přivítaly zamaskované děti i učitele svými projevy. Při této příležitosti zvolené královny přijaly svou korunku a v čele průvodu dovedly rozjásané třídy  zpět do školy. Po příchodu následovala krátká přestávka, po níž se děti rozdělily na připravená sportovní stanoviště. Během plnění úkolů sbíraly žetony, za které si potom mohly koupit zaslouženou odměnu. Fotografie zde.
(Mgr. P. Jánská)


Terezín

Dne 14. 5. jsme navštívili koncentrační tábor Terezín. Cesta z Horažďovic trvala přibližně dvě hodiny. Když jsme dorazili, uviděli jsme obrovskou pevnost. Před ní se nacházely hroby. Nejprve jsme navštívili kancelář, kde nás průvodce seznámil s historií pevnosti, s hrůznými činy za 2. sv. války. Poté jsme přešli do hromadné cely, kde jsme se dozvěděli o nedůstojném zacházení s vězni. Pokračovali jsme do malé koupelny a samotek, které na nás působily velmi depresivně. Prohlídku ukončil krátký dokumentární film. Fotografie, které jsme v Terezíně pořídili, si můžete prohlédnout zde.
(Filip Malý 7. tř)


Poděkování

Dne 20. 5. 2010 třídy 9. A a 9. B navštívili hasičskou zbrojnici v Horažďovicích . Dozvěděli jsme se spoustu nových věcí. Hasiči nám ukázali své vozy a výbavu. Vysvětlili nám, jak se co používá a my jsme zjistili, že to nemají vůbec jednoduché. Poté nám ukázali vnitřek zbrojnice, posilovnu atd. Nakonec nás seznámili s teorií o radioaktivitě a úkrytech v Horažďovicích . Tímto bych rád hasičskému sboru poděkoval za seznámení s jejich prací a za jejich odvahu a nasazení.
(Petr Klečka 9. tř.)


Blíží se MAJÁLES

Příští týden nás čeká tradice naší školy MAJÁLES. Při této příležitosti budou zvoleni KRÁLOVÉ pořádané akce. Zde si můžete prohlédnout kandidáty pro 1. i 2. stupeň.


Pohár rozhlasu 2010

Letos jsme se opět zúčastnili atletické soutěže - Pohár rozhlasu 2010. Výkony našich žáků snižovalo nepříznivé počasí, neboť bylo chladno a mokro. Žáci i žákyně obou kategorií však bojovali statečně a v jednotlivých disciplínách obsadili krásná umístění. Stanislav Kovářík (skok daleký) a Radek Chudý (skok vysoký) by dokonce ve svých disciplínách stáli na stupních vítězů. Všem účastníkům děkujeme. Fotografie zde. Fotografii
u textu zvětšíte kliknutím. (Mgr. T. Jandová)


Karel Hynek Mácha v Městské knihovně Horažďovice

Když se řekne jméno Karel Hynek Mácha, skoro každému se něco vybaví. Ani nevím, čím je pro mě zajímavější, jestli svým životem nebo dílem.
Náš život provázejí příhody smutné i veselé. U Máchy myslím převažovaly ty smutné. Poprvé se opravdu zamiloval do Márinky Stichové, zaujala ho svým krásným vzhledem, byla hodná a velice nadaná. Ale zároveň nemocná a brzy zemřela. Vzpomínal na ni v povídce Márinka. Myslím, že už žádnou ženu nemiloval tolik jako Márinku. Seznámil se s Lori Šomkovou, s níž měl syna Ludvíka. Zakazoval jí spousty věcí, byl strašně žárlivý. Nesměla vycházet ven a vyhrožoval jí, že si ji nevezme, když ho nebude poslouchat.
Říká se, že velice rád cestoval. Pěšky navštěvoval zámky, hrady a různá romantická místa. Mácha se zabýval krásou přírody, kterou také zahrnul do básnické povídky Máj. Vystihl v něm i nešťastnou lásku Viléma k Jarmile, která se nechala svést jeho otcem. Vilém ho ze vzteku a žárlivosti zavraždil. Máj dodnes v české literatuře nedokázal nikdo překonat. Řekl bych, že nejsem jediný, kdo si myslí, že by se Máchovi podařilo napsat mnohem víc takových děl, kdyby mu osud dopřál víc času než jen 26 let.
Jaký byl Mácha člověk? Dobrý? Zřejmě ano, když bez váhání pomáhal hasit požár a nakonec to zaplatil životem. Pohřeb měl v den plánované svatby…
Městská knihovna připravila na 6. květen pro žáky obou základních škol a pro studenty střední školy pořad k dvoustému výročí narození Karla Hynka Máchy. Se zájmem, doslova bez dechu, jsme sledovali výborný výkon pana Jiřího Langmajera (na obr.), který nám zahrál na housle, s doprovodem zazpíval dobové písně, zarecitoval úryvky z Máje a řekl spoustu zajímavostí. I když jsme Márinku a Máj četli a o Máchovi se hodně učili, pořad pro nás byl velmi zajímavý. Fotografii u textu zvětšíte kliknutím. (Lenka Šatrová 9.B a Jakub Černý 9.A)


Fotbalový úspěch

Úspěch v podobě 2. místa se podařil starším žákům 1. stupně, když ve čtvrtek 13. 5. 2010 sehráli okresní kolo turnaje v minifotbale McDonald´s Cup. Úspěšný tým v letošním roce nepoznal porážku, proto byl pro naše fotbalisty velkým zklamáním poslední zápas turnaje, ve kterém se rozhodovalo o postupujícím do krajského kola. V poslední akci zápasu se podařilo soupeři srovnat stav na 1 : 1 a postupujícím se tak stala ZŠ Nýrsko Školní. Našim žákům děkujeme za vzornou reprezentaci školy. Fotografie zde.
(Mgr. K. Šebek)


Výlet 4. tříd

Dne 12. 5. jsme absolvovali školní výlet na vodní hrad Švihov. Nejprve jsme si společně zahráli soutěžní kvíz na téma Karel IV. Poté jsme si prohlédli hrad za poutavého výkladu milé průvodkyně. Dozvěděli jsme se velké množství zajímavostí. Na závěr jsme navštívili hradní zahradu, kde se konalo představení skupiny Faber o Karlu IV.  Po jeho zhlédnutí jsme si mohli vyzkoušet např. praní prádla na valše, mletí zrní mezi dvěma kameny, lámání a vzápětí česání lnu,... Tento celodenní projekt nás velice zaujal a můžeme ho všem vřele doporučit. Pořízené fotografie zde. ( Mgr. E. Nováková, Mgr. B. Pajerová)


Olympijský medailista v Horažďovicích

Možnost setkat se s olympijským bronzovým běžcem na lyžích Martinem Jakšem měli naši žáci v pátek 14. 5. 2010. Horažďovická firma Atrium pozvala do sálu  Hotelu Prácheň žáky okolních škol, kteří se pak mohli ptát na libovolné otázky ze života vrcholového sportovce. Martin Jakš sebou přivezl ukázat i jeho bronzovou medaili, která váží přes 540 gramů. Setkání bylo zakončeno autogramiádou. Fotografie zde. (Mgr. K. Šebek)


Domácí příprava a její čas

V čísle 31 UČITELSKÝCH NOVIN radí dětský a školní psycholog M. Hudec rodičům, kdy je nejvhodnější zasednout k přípravě na další den – a tedy i k úkolům. Podle něj je velmi individuální čas přípravy, ale dokončit přípravu by žák ZŠ měl do šesté hodiny večerní. Záleží na dítěti, jak je ze školy unavené. První vrchol výkonnosti je zhruba kolem jedenácté dopoledne – dítě je ve škole. Druhý vrchol nastává zhruba okolo třetí hodiny odpoledne, pak výkon klesá. Když se dítě z kroužků vrací v podvečer a poté teprve zasedá k úkolu, je to špatné. K učení zasedá unavené, tělo chce relaxovat a učení prostě nejde. Dítěti “neleze do hlavy“  a ono pak má zbytečně pocit, že třeba matematika či čeština  je daleko těžší, než ve skutečnosti opravdu je. Psycholog doporučuje vykompenzovat sezení v lavici  nějakou zájmovou činností. Například v rámci rodiny či v zájmovém kroužku. Odpočaté dítě rychleji vstřebává informace. Navíc ZNUDĚNÉ dítě vyhledává zábavu za každou cenu a pak i leccos vyvede.
(VP - Mgr. Š. Zeithamlová)


Exkurze do Národního muzea

Když jsme přijeli do Prahy, začalo pršet. Chvíli jsme bloudili, až jsme dorazili k Národnímu muzeu. Před ním byla nádherná fontána, která se mi velmi líbila. S učiteli jsme se domluvili na pravidlech a vydali se na prohlídku. Prodírali jsme se davy dětí. Pod schodištěm byla vitrína a v ní miniatura Národního muzea. Vyšlapali jsme schody a sedli jsme si na lavičky, kde jsme si chvíli odpočinuli a rozmysleli si, kam se půjdeme podívat dříve. Po krátkém rozhodování jsme vykročili k vycpaným zvířatům. Viděli jsme jich mnoho, např. tygra, plejtváka obrovského. Poté jsme si prohlédli kostry zvířat. Bylo to zajímavé. Na expozici Planeta Země jsme se dozvěděli mnoho poučného, např. o jednotlivých planetách, o vzniku naší Země, o různých přírodních jevech, a hlavně jsme si uvědomili, že je třeba naši krásnou Zemičku chránit a chovat se k ní ohleduplně. Po prohlídce muzea jsme vyrazili na Václavské náměstí (dříve Koňský trh) k Pomníku sv. Václava. Odtud byl krásný pohled na Národní muzeum. Potom jsme si zasloužili odpočinek, tak jsme si nakoupili v McDonald's a následovala už jen zábavná zpáteční cesta autobusem! Fotografie z akce k nahlédnutí zde.
(Eva Černá – žákyně 5. třídy)


Aprílová laťka

Ve čtvrtek 29. 4. 2010 se v tělocvičně naší školy konal 3. ročník Aprílové laťky, která se koná ve spolupráci se ZŠ Horažďovice Komenského. V mladší kategorii žákyň obsadila 1. místo Michaela Sigmundová, 3. místo Tereza Štěchová, v kategorii žáků 1. místo Dominik Hodánek a 2. místo Stanislav Kovářík. Ve starších žákyních se našim děvčatům nepodařilo probojovat na stupně vítězů, za zmínku ale stojí výkon Sáry Pintířové, která skončila na 4. místě. Opanovat stupně vítězů se podařilo hochům starší kategorie, kdy s výkonem 170 cm byl na 1. místě vítěz Mikulášské laťky Radek Chudý, na 2. místě Patrik Soukup a na 3. místě Milan Knebl. Našim žákům gratulujeme  a děkujeme za vzornou reprezentaci školy. (Mgr. K. Šebek)


Dodatek šk. řádu

S novým dodatkem šk. řádu se můžete seznámit zde: formát doc, formát pdf.


Projekt SV. VÁCLAV

Ve 4. třídě probíráme s dětmi dějiny naší země. Učivo děláme spíše zábavnou formou. Zaujal nás sv. Václav, o kterém jsme si vypracovali projekt. Rozdělili jsme se do skupin. Každá skupina měla zpracovat jiné téma. Seznámili jsme se s rodokmenem sv. Václava, životem sv. Václava, vyprávěli jsme si o rytířích z hory Blaník, o Václavově zbroji, svatováclavské koruně. V hodinách výtvarné výchovy jsme se pokusili nakreslit portrét sv. Václava. Všechny práce jsou vystaveny ve třídě 4.A. Fotografii u textu zvětšíte kliknutím.
(Mgr. B. Pajerová)


Celostátní přehlídka výtvarných prací dětí a mládeže

Více informací zde.


Nová fotosoutěž

Bližší informace zde.


Přihlášky jsou podány, výsledky očekávány

SŠ  rozesílá rozhodnutí o  přijetí/nepřijetí po 22. 4. 2010 (§3 odstavec 1 vyhlášky č.671/2004 Sb.).

 • Po doručení rozhodnutí o přijetí, uchazeč potvrdí úmysl nastoupit na SŠ ODEVZDÁNÍM zápisového lístku do pěti pracovních dnů ode dne doručení rozhodnutí o přijetí. Zápisový lístek musí být podepsaný uchazečem a jeho zákonným zástupcem.
 • Je-li uchazeč přijat na více SŠ a zápisový lístek SŠ již odevzdal, po dohodě s ředitelem SŠ lze zápis. lístek  pouze jednou převést na jinou SŠ.
 • Ztratí-li uchazeč zápisový lístek, může požádat ZŠ o vydání náhradního.

V případě NEPŘIJETÍ  podává uchazeč neomezený počet přihlášek do druhého i dalších kol přijímacího řízení.

 • Možnost ODVOLÁNÍ - do 3 pracovních dnů od doručení rozhodnutí (§60 odst. 19 školského zákona). Podává se prostřednictvím  SŠ ke krajskému úřadu příslušného kraje.

 • Počet volných míst na jednotlivých SŠ lze vyhledat na www.kr-plzensky.cz nebo v IPS.

Příjemné zprávy pro Vás i Vaše děti a PRAVOU nohou do NOVÉ ŠKOLY.
( Mgr. Š.Zeithamlová - VP)


Keramika v 9. třídách

Žáci 9. ročníků zpracovali při hodinách výtvarné výchovy selské baroko do keramiky. Ukázky zde: 9. A,
9. B


Matematický klokan

V březnu se naše škola zapojila do celostátní soutěže MATEMATICKÝ KLOKAN. Pod článkem naleznete nejúspěšnější žáky na ZŠ Blatenská.  Statistické výsledky byly zaslány okresnímu důvěrníkovi. V rámci okresu se  nejlépe umístili tito žáci:

 • Matějček Miroslav (3.A) - 3. místo v kategorii Cvrček (z 631 žáků)
 • Doláková Jitka (5.B) - 4.- 6. místo v kategorii Klokánek (z 573 žáků)
 • Novák Jakub (7.A) - 5. místo v kategorii Benjamín (z 333 žáků)
 • Chaluš Václav (9.B) - 5. místo v kategorii Kadet (z 378 žáků)

Výsledky kategorie Cvrček zde.
Výsledky kategorie Klokánek zde.
Výsledky kategorie Benjamín zde.
Výsledky kategorie Kadet zde.
(PaedDr. J. Homolková)


Souboj o velikonoční kraslici

Před Velikonocemi dne 30.3.2010 jsme ve školní družině uspořádali akci pro rodiče s dětmi s názvem „Souboj o velikonoční kraslici“. Na uvítanou jsme zazpívali jarní písničky a přednesli velikonoční básničky. Poté následovaly závody, ve kterých si rodiče mohli porovnat síly se svými dětmi. Kdo nesoutěžil, tak alespoň hlasitě fandil. Při zábavných disciplínách, jako byl např. „běh velikonoční slepičky a snášení vajíček“, „hbité skoky velikonočních zajíců“ nebo „ hod pomlázkou“, se všichni dobře bavili. Na závěr sportovce čekala sladká odměna. Slunečné odpoledne jsme všichni ukončili s úsměvem a dobrou náladou.:-) Fotografie zde. (P. Smejkalová)


Rozdáváme radost

S jarní náladou jsme s dětmi ze školní družiny v dubnu potěšili důchodce penzionu, bývalé pracovníky LDN i pacienty LDN. Zazpívali jsme písničky nejen s jarní tématikou, ale i písničky humorné, přednesli básničky a zdramatizovali pohádku „Vepřík Bořík“. Na závěr jsme našim posluchačům věnovali přáníčka, která vyrobily děti ze školního klubu. Publikum nás odměnilo hlasitým potleskem a kromě hezkého pocitu jsme si odnesli i bohatou sladkou nadílku. Fotografie zde. (P. Smejkalová)


Vítězství v okresním kole Matematické olympiády

Začátkem dubna se v Klatovech konalo okresní kolo Matematické olympiády, kategorie 6., 7. a 8. tříd. Naši školu reprezentovali tito žáci: Štěpánka Purschová, Jakub Novák, Martin Dub, Petra Kovandová a Tomáš Pour. Nejúspěšnější byl Jakub Novák (na fotografii) ze 7.A , který ve své kategorii obsadil 1. místo. Blahopřejeme. (PaedDr. J. Homolková)

 


Papírová škola

PAPÍR – obyčejná běžná věc, která je všude okolo nás.  Používáme jej denně. My, žáci 3. B, jsme pátrali po všech jeho podobách. Z různých druhů a typů papíru jsme si vytvořili  přehledný katalog. Pátrali jsme také v historii a dozvěděli se, kde a jak papír vznikl. Už také víme, co je to recyklace a starý papír odneseme do modrého kontejneru pro další využití. Nejzajímavější byla ale naše vlastní zkušenost, když jsme ze starého novinového papíru mohli vyrobit svůj vlastní – RUČNÍ PAPÍR. Umožnila nám to paní Bláhová v dílně DDM v Horažďovicích. Svůj „papírový poklad“ jsme si odnesli do školy, kde z něj vyrobíme přání k různým příležitostem. Fotografie zde.
( žáci 3. B a Mgr. J. Frančíková )


Recitační soutěž 2010

Výsledky našich žáků v recitaci naleznete zde.


Vítání jara

Letošní zima byla dlouhá a nechtěla nás opustit. Ale přece jen jsme se dočkali. Při hodině prvouky k nám do třídy zavítal sněhulák. Byl už ale velice vyzáblý a pohublý. Vysvětlili jsme mu, že jaro už začalo, zarecitovali básničku od Jiřího Žáčka a rozloučili se s ním i se zimou. Vysvětlili jsme si, co je „Morena“ a přivítali ve třídě „Líto“ – postavu, která představuje jaro. Fotografie zde.
(1. B a Mgr. L. Zábranská)

 

 


20. století očima pamětníků

V pátek 19. 3. 2010 naši školu navštívili pánové František Wiendl, který vede klatovskou pobočku Konfederace politických vězňů, a MUDr. Oldřich Richter, předseda Okresního klubu Svazu PTP Klatovy. Svým poutavým vyprávěním a vzpomínkami přiblížili žákům 9. tříd atmosféru 30. let 20. století, nástup Adolfa Hitlera, Stalinův režim, situaci u nás po příchodu R. Heydricha, práci československého odboje, rok 1948 a to, co přinesl komunistický režim. Vše doplňovali vlastním příběhem a svými životními zkušenostmi. Žáci se zaujetím naslouchali a odnesli si mnoho poučného. Za zmínku stojí ocenění pana Františka Wiendla, kterého vyznamenal prezident Václav Klaus Řádem T. G. Masaryka III. stupně. Oběma vitálním a sympatickým pánům přejeme hodně zdraví a těšíme se na další shledání. Děkujeme za příjemně strávené chvilky. (Mr. P. Jánská)


Cesta do minulosti

Ve II. pololetí 4. ročníku jsme se začali seznamovat s minulostí naší země. Povídali jsme si o Keltech, Slovanech, zhlédli jsme zajímavý dokument o pravěku. Toto období nás velice zaujalo, proto jsme se rozhodli věnovat se tomuto tématu i v jiných vyučovacích hodinách. Při výtvarné výchově jsme se pokusili napodobit uhlem a rudkou jeskynní malby, v rámci hodiny pracovních činností jsme si vyrobili maketu pravěku. A jak se nám to podařilo? Posuďte sami zde.
(Mgr. E. Nováková)


Lyžařský kurz 2010

Jako každý rok i letos pořádala ZŠ Horažďovice Blatenská lyžařský kurz, který se i tentokrát konal na Nových Hutích. Celodenní program jednotlivých dnů byl zaplněn výukou sjezdového i běžeckého lyžování. Zdatnější lyžaři se učili i carvingu a jeho jednotlivým stylům jízdy. Večerní přednášky byly věnovány zdravovědě a přípravě lyží. Celý kurz nás provázelo slunečné počasí, takže i volný středeční den spojený s výletem do Kvildy se nesl v příjemné a pohodové atmosféře. I letos nás se svým povídáním navštívil pan Emil Kintzl, který dětem přiblížil začátky lyžování na Šumavě. Poděkování patří také manželům Kosteleckým, kteří se o nás během celého pobytu na Bokově chatě starali. Bohatá fotogalerie zde.
(Mgr. K. Šebek)


V družině se nenudíme

Vánoční pracovní dílna ve školní družině pro rodiče s dětmi se konala dne 21. 12. 2009. Za poslechu koled jsme se pustili do výroby vánočních ozdob z kalíšků od čajových svíček. Ozdoby se všem velice povedly a určitě „zazářily“ na vánočních stromcích. Fotografie zde.

Maškarní ples jsme si s dětmi ve školní družině užili dne  8. 2. 2010. Přehlídka masek byla velkolepá. Od princezen, zvířátek a čarodějnic až po rytíře a akční hrdiny. Všichni si s chutí poměřili síly např. v navlékání tkaniček, výlovu rybek nebo hře na čmeláky. Za své výkony si děti odnesly odměny dle vlastního výběru. Poté jsme si všichni „zařádili“ v rytmu diska. Nechybělo ani občerstvení, které nám připravily maminky. Fotografie zde.

19. 2. 2010 se i u nás ve školní družině konaly zimní olympijské hry. Na chvilku se z nás stali „tvrdí“ hokejisté, „něžné“ krasobruslařky i „rychlí“ lyžaři. Také jsme vynikali v hodu „sněhovou koulí“. Olympiádu zakončilo  „nebezpečné“  bobování. Na nejvyšším stupni se umístilo 3. oddělení ŠD. Druhé místo se ztrátou pouze 1 bodu obsadilo 1. oddělení ŠD a bronz získalo 2. oddělení ŠD.
Na všechny závodníky čekala sladká odměna a omalovánky. Fotografie zde.
(P. Smejkalová)


Nové LCD monitory

Dobám klasických monitorů, které zabíraly půl pracovní plochy, již dávno odzvonilo. Protože současnost nabízí velmi pestrý výběr monitorů za rozumné ceny, rozhodli jsme se vyměnit klasické CRT monitory v učebnách informatiky za nové LCD monitory. Na stole zabírají daleko méně místa, mají elegantní design, spotřebují méně energie, jsou lehké a lépe se přenášejí, neprodukují téměř žádná škodlivá záření a hlavně jsou výrazně šetrnější k očím. Věříme, že vybavení obou počítačových učeben novými monitory přispěje k dalšímu zkvalitnění výuky na naší škole. Fotografie zde.


Vybíráme budoucí povolání

Dne 3. 2. 2010 jsme se jeli podívat s paní učitelkou Zeithamlovou na ukázkový den na Střední škole zemědělské a potravinářské v Klatovech. Ráno v 8:00 jsme nastoupili do malého autobusu. Asi v 8:45 jsme dorazili ke škole. Chvíli jsme hledali určené místo, ale nakonec jsme ho našli. Byla to velká místnost s uspořádanými židlemi. Na počátku  nám rozdělili svačinu, představili se a vysvětlili, jak bude celý den probíhat. Po uvítání jsme se rozešli na připravená místa. Nejdříve jsme se šli podívat na obor cukrář - pekař. Vyzkoušeli jsme si zdobení dortů, pletení housek a vánoček. Redaktoři z Klatovského deníku udělali s několika žáky rozhovory, které otiskli v novinách. Dostali jsme teplý čaj a hodně zákusků. Poté jsme se šli podívat na obor kuchař - číšník. Zde jsme dostali velmi vydatný oběd. Všem nám moc chutnalo. Viděli jsme, jak se vykosťuje kuře a krájeli domácí nudle do polévky. Po škole nás provedl pan ředitel, ukázal nám mnoho zajímavostí na škole. Jeli jsme také na odbornou exkurzi do firmy MASOWEST. Oblékli jsme si bílé pláště a nasadili si legrační bílé čepičky s kšiltem. Prošli jsme celou firmu. Viděli jsme krájení masa nebo navažování uzenin. Majitel firmy byl tak hodný, že nám čepičky nechal. Přesunuli jsme se do klatovské školy zpět a rozloučili se. Několik dnů po exkurzi jsme pořídili s čepičkami společnou fotku. Všem se nám exkurze moc líbila a byla to velice zajímavá zkušenost pro všechny. Byli jsme velice spokojeni. Pořízené fotografie jsou k nahlédnutí zde.
(Petra Kovandová – žákyně 8. ročníku)


Úspěch v okresním kole Matematické olympiády

Ve středu 27. 1. 2010 se v Klatovech konalo okresní kolo Matematické olympiády pro kategorie Z9 a Z5. Všem zúčastněným žákům děkujeme za vzornou reprezentaci školy a blahopřejeme k pěknému umístění Jiřímu Křesákovi z 5. třídy a Janu Pomplovi z 9. třídy. Oba ve svých kategoriích obsadili shodně třetí místa.

 

 

 


Postup při vyplňování přihlášky na SŠ nebo víceleté gymnázium

 • Společně s  rodiči se rozhodnu, zda si přihlášku vyplním sám, nebo požádám p. ředitelku o vyplnění.
 • Rozhodnu-li se vyplnit přihlášku sám, ředitelství ZŠ ji dodám ke kontrole a k potvrzení  pravdivosti údajů.
 • Rozhodnu-li se o vyplnění p. ředitelkou, nahlásím VP název SŠ a obor studia. Přihlášku dostanu zpět vyplněnou, tuto pečlivě zkontroluji. Nutný podpis rodiče a žáka.
 • V případě žádosti SŠ žák navštíví praktického lékaře za účelem potvrzení zdravotní způsobilosti.
 • Přihlášku a výstupní hodnocení odešlu buď osobně, nebo doporučenou poštou do 15. 3. 2010 SŠ.
 • Každý má ze zákona nárok podat až tři přihlášky na SŠ.
 • Nekonám-li PZ, vyrozumění o přijetí či nepřijetí očekávám po 20. březnu 2010.
 • Nejsem-li přijat, vybírám dále ze SŠ, které vypsaly 2. kolo PŘ.
 • Jsem-li přijat na více SŠ, vyberu si z nabídky a do pěti pracovních dnů (od rozhodnutí o přijetí) umístím ZÁPISOVÝ LÍSTEK (vydán p. ředitelkou) na zvolenou SŠ.
 • Změním-li názor a chci nastoupit na jinou SŠ (na kterou jsem byl přijat) nejlépe osobně ji navštívím (v doprovodu svého zákonného zástupce). Toto rozhodnutí mohu učinit pouze jednou!

HODNĚ ŠTĚSTÍ a ZODPOVĚDNOSTI při výběru!  VP Mgr. Š. Zeithamlová


Pomozte nám!

Šetřete s námi životní prostředí! Chceme si hrát na čerstvém vzduchu! My jsme malí a můžeme udělat prozatím jen málo. Přesto víme, že i to málo je velmi důležité. Proto jsme se dohodli, že:

 • Nebudeme se dívat tak často na televizi.
 • Přestaneme často vysedávat u počítače.
 • Nebudeme zbytečně svítit.
 • Budeme třídit odpad.
 • Nebudeme plýtvat vodou, proto se budeme raději sprchovat.
 • Nebudeme šlapat po květinách.
 • Budeme ohleduplně zacházet s hračkami a ostatními věcmi.
 • Nebudeme odhazovat odpadky do řeky, lesa nebo na silnici a chodník.
 • Nebudeme plýtvat papírem.
 • Budeme se dobře učit, abychom se mohli stát ministry životního prostředí.

Nechcete se do toho pustit s námi? Pokud jste již dospělí, můžete udělat víc.
Děkujeme, Mgr. R. Macounová a 3. A.
Vstup do fotogalerie zde.


Nejlepší přítel člověka

O psu jsem si přečetla, že původně pochází z vlka, tudíž je to šelma. Lidé si ochočovali mláďata vlků, až zdomácněli. Pes je velice učenlivý, proto se využívá k lovu, k práci - to jsou vodící psi, pomáhají záchranářům najít ztracené nebo zasypané lidi, jsou domácími mazlíčky. Psi jsou zvyklí žít ve smečkách. Proto pes, který žije s lidmi, považuje svého majitele za vůdce smečky. Říká se, že pes je nejlepším přítelem člověka. Stačí se jen podívat, kolik lidí kolem nás má své psy. Moje babička s dědou mají také psa, jmenuje se Ája. Je to kříženec, kterého též nazýváme voříškem, pouliční směsí, podvraťákem. Tito psi jsou ale mnohem chytřejší než nějací čistokrevní šampioni. My mu ale říkáme Ája von Gauč, protože se nejraději rozvaluje na gauči. Ája nemá moc ráda vodu, když ji babička koupe, tak pořád vyskakuje z vany. Zato má ráda sníh. Skočí do jakékoliv závěje. Má v sobě lovecký pud, protože jak vidí slepice, tak je zle. Králíky má ale ráda. Vždy si k nim vleze do králíkárny a leží tam s nimi. Když k nám přijde, tak ji oblékáme jako mimino. Moc se jí to nelíbí, ale drží. Jak vidí, že něco jíme, tak žebrá. My jí ale nedáváme, aby nebyla nemocná. Strašně ráda jezdí autem. Musí vždy sedět na předním sedadle. Také už děda kvůli tomu dostal pokutu. Jednou se také stalo, že vyskočila z jedoucího auta okýnkem, když viděla srnky. Jezevčíka v sobě nezapře. Babička si Áju pořídila, aby se děda v důchodu hýbal a neležel na gauči.
Na fotografii autorka textu Nikola Gronová, žákyně 5. třídy.


Zápis do 1. tříd

V pondělí 18. ledna navštívilo naši školu mnoho nových tváří, jež zasednou ve školním roce 2010/2011 do našich školních lavic. Od prvních okamžiků malé návštěvníky doprovázeli žáci a žákyně 8. a 9. tříd. Svým zodpovědným a trpělivým přístupem zaujali malé děti, které se snažily ze všech sil ukázat své dovednosti. Starostliví rodiče s napětím sledovali soustředěnost svých ratolestí. Z dětských vykulených očí se daly vyčíst obavy z následujících chvil. Přesto děti svou nervozitu bravurně maskovaly na jednotlivých stanovištích, na nichž si mohly zkrátit své čekání malováním, skládáním a házením míče do košů. Některé děti daly přednost recitování básní a povídání s paní učitelkou ještě před složením první zkoušky. Poté následovala návštěva u jedné ze čtyř paní učitelek, kde budoucí žáčci předvedli své dosavadní znalosti. Po splnění úkolů na ně už čekala odměna v podobě malých dárků, z nichž nějaké vyráběli jejich kamarádi a budoucí spolužáci. Jsme velmi rádi, že naše škola přivítá v září 42 nových žáčků. Fotografie ze zápisu si můžete prohlédnout zde.
( Mgr. P. Jánská)


Živý betlém

Narození Ježíše Krista se stalo symbolem zrodu nového života, světa, náboženství. Představa miminka ležícího v jesličkách na seně a zahřívaného jen dechem dobytka   postupně dostávala podobu dřevěných a papírových, později například i keramických nebo perníkových figurek v betlému. Kulisy, tvořící pozadí výjevu  Marie, Josefa, tří králů, pastýřů, dětí, hospodářů a žen, byly nazvány podle skutečného města Betléma, v němž se Ježíš narodil.
Stavění betlémů má mnohem delší tradici než zdobení vánočního stromku. Neživé figurky lidem ve středověku nestačily, a proto se sami snažili ztvárnit svoji představu  betlémského výjevu. Ježíšovo narození a klanění pastýřů a tří králů oslavovali v mnoha lidových hrách, koledách, vánočních písních a básních. Živý betlém je spojením tradičních kulis s  projevem živých herců, oživlých betlémových figurek.
Základem našeho Živého betlému je pozdně středověká lidová hra podle našich možností doplňovaná o koledy recitované, zpívané nebo jen hrané, a také o básně neznámých i známých autorů. Ve třech  představeních  konaných 8. prosince 2009 v krásném prostředí sálu hotelu Prácheň jsme advent a přicházející vánoční čas oslavili celkem 22 koledami a písněmi a 20 básněmi. Biblický příběh nám přiblížilo celkem 29 účinkujících. Marii představovala Michala Šmatová, Josefa Milan Knebl. Tři krále ztělesnili Lukáš Rejšek, Adam Pena a Filip Karnet. O recitované texty se podělili členové Dramatického kroužku vedeného Mgr.Blankou Štěrbovou, o písně zpívané a hrané na flétničky členové Hudebního kroužku vedeného Mgr. Danou Kohoutovou. Hrou na kytary a na housle je doprovodili Markéta Augustínová, Robin Jarolímek, Martin Melzer a Adam Baloun. Za pomoc při vystoupení děkujeme našim bývalým žákyním, které v Živém betlému vystupovaly i v minulých letech. Veronika Kubíková krásně zpívala a hrála na flétny a Tereza Radinová celé vystoupení doprovázela na elektrické varhany. Za přípravu Živého betlému děkujeme i šesti děvčatům, které se vystoupení nemohly zúčastnit, protože onemocněly.  
Fotografiemi si s námi můžete připomenout přípravy na vystoupení. Fotogalerie zde.
(Mgr. Blanka Štěrbová)


Mikulášská laťka 2009

Zábavné dopoledne plné her, soutěží, zhotovování vánočních dárků, pečení perníčků, ale hlavně sportovní klání ve skoku vysokém měli žáci 2. stupně naší základní školy v pátek 4. 12. 2009. Děti se mohly nahlásit na jednotlivá stanoviště, kde pak pustily uzdu své fantazii a naučily se novým dovednostem. Největší souboje se ale odehrávaly v tělocvičně v jednotlivých žákovských kategoriích. O největší překvapení se postaral žák 9.A Radek Chudý, který překonal dosavadní rekord Mikulášské laťky o 10 cm. S výkonem 165 cm opanoval celkové výsledky a stal se absolutním, zaslouženým vítězem své kategorie. Nesmíme také zapomenout na obhajobu 1. místa Sáry Pintířové, která s výkonem 130 cm obhájila loňské prvenství. Předvedeným výkonům tleskala zaplněná tělocvična, která mimo jiné viděla i taneční vystoupení děvčat 6., 7., 8. ročníků. Záštitu nad celou akcí měl samotný Mikuláš, který potom, co obešel třídy na 1. stupni, obdaroval jednotlivé vítěze sladkým dortem.
Celkové výsledky:
Mladší žákyně:  1. místo - Sigmundová Michaela; 2. místo - Jáchimová Lucie; 3. místo - Doubková Eva
Mladší žáci: 1. místo – Kovářík Stanislav; 2. místo – Hodánek Dominik; 3. místo – Hlaváč Milan a Murgoš Vojtěch
Starší žákyně: 1. místo – Pintířová Sára; 2. místo – Loberšínerová Žaneta; 3. místo – Táborská Nikol
Starší žáci: 1. místo - Chudý Radek; 2. místo – Soukup Patrik; 3. místo - Korytář Karel
Vstup do fotogalerie zde. (Mgr. K. Šebek)


Čertovský rej

I k nám, do školy, dorazilo čertovské veselí. „Roztomilí“ čertíci šířili nejen dobrou náladu, ale i obavu, jež se odrážela ve tvářích našich školáků. Většina z nich se usmívala, ale přece jen v hloubi jejich dušiček se ozývaly vzpomínky na hříšky. Připomínala jim je kniha hříchů, na níž významně poklepával černý anděl. Přesto čerti svůj bezedný lotrovský pytel použili pouze na největší výtečníky, nikoli však na učitele. Mikulášský den nám umožnil zapomenout na každodenní školní starůstky a navodit kouzelnou prosincovou atmosféru. Vstup do fotogalerie
zde
.(Mgr. P. Jánská)

 


Návštěva planetária

Dne 16. 11. 2009 jsme se vydali na exkurzi do Pražského planetária. Vyrazili jsme v 7:20 z Horažďovic. Autobus byl stříbrný a hezký. Celkem jelo 34 žáků z 5. A a 5. B. Na cestě jsme museli několikrát stavět, protože některým žákům bylo nevolno. Většina z nás se těšila na Barrandovský most, ale přes ten se nejelo. Jelo se kolem Národního muzea. Autobus zastavil před vchodem na Pražské výstaviště a pak jsme šli asi 300 metrů k planetáriu. Před ním jsme chvíli čekali a mohli se i nasvačit. Velmi nás překvapila velikost planetária a množství vystavených exponátů. V šatně jsme si odložili věci a věnovali se prohlídce. V sále Cosmorama jsme pak zhlédli pořad POHYBY ZEMĚ, který trval přibližně 50 minut. Po jeho skončení jsme si zakoupili suvenýry a dokončili prohlídku exponátů. Také na zpáteční cestě jsme několikrát zastavovali kvůli žákům, kterým nebylo dobře. Do Horažďovic jsme se navrátili kolem druhé hodiny. Fotografie zde. (Jiří Křesák - žák 5. B)


Plavecký výcvik 4. tříd

Již druhým rokem absolvujeme plavecký výcvik, který je povinnou součástí naší výuky. Nejenomže dosahujeme stále lepších výkonů, co se týče uplavaných vzdáleností či délky výdrže pod vodou, ale hlavně se učíme odolávat zrádnému živlu – vodě. Není to však jen dřina. Před koncem lekce nám paní plavčice dovolují zařádit si na tobogánu a jiných atrakcích, které jsou tu k dispozici. Učíme se i základní pravidla několika vodních her, jako je například vodní pólo. Po takovémto výkonu na nás čeká chvilka odpočinku v místním bufetu, párky v rohlíku a mnoho dalších pochoutek. Vstup do fotogalerie zde. (Mgr. D. Kohoutová, Mgr. E. Nováková)


Exkurze 8. tříd

Žáci 8. ročníků se v rámci enviromentální výchovy zúčastnili terénní exkurze „Krajinou Otavy a Práchně“. Téma exkurze navrhl a exkurzi vedl Mgr. Tomáš Pollak z přírodovědné stanice DDM v Horažďovicích. Během exkurze byla probírána nejen témata ochrany životního prostředí a ekologie, ale také historie osídlení krajiny a její změny během staletí osídlení. Vstup do fotogalerie zde.


Tělocvična v provozu

Koncem prázdnin počala rekonstrukce soc. zařízení a šaten u tělocvičny naší školy. Dne 8. 9. byla stavba zkolaudována a předána do užívání. Naši žáci se tedy konečně mohou těšit z moderního zázemí, ve kterém je pamatováno i na vozíčkáře. Doufejme, že tato rekonstrukce spolu s prostornou tělocvičnou poskytne žákům i veřejnosti dostatečně kvalitní sportovní vyžití. Fotografie si můžete prohlédnout zde.


Plavecký výcvik 3. tříd

Od 14. 9. 2009 navštěvují žáci 3. ročníku  bazén v Horažďovicích, kde probíhá v rámci tělesné výchovy výuka plavání. Při výuce, která trvá dvě vyučovací hodiny, se děti učí všechny plavecké styly. Podle potřeby využívají i různé pomůcky, konec hodiny mohou strávit hrou, dováděním s kamarády nebo projížďkou na tobogánu. Vstup do fotogalerie zde.
(Mgr. J. Frančíková)


Soutěž ve sběru "potravinářského" hliníku

Město Horažďovice vyhlašuje již 3. ročník ekologické soutěže ve sběru „potravinářského“ hliníku. Tato soutěž je určena třídním kolektivům. O účasti jednotlivých tříd rozhodnou třídní učitelé do 23. 10. 2009. Pravidla:

 • Soutěž trvá od října 2009 do konce dubna 2010.

 • Sbíraným materiálem je hliník, který je součástí obalů potravinářských výrobků. Soutěž se nevztahuje na nápojové hliníkové plechovky.

 • Soutěž je dlouhodobá, shromažďovaný materiál musí být zbaven zbytků potravin.

 • Materiál je soustřeďován v igelitových pytlích, které od organizátora soutěže obdrží každý soutěžní kolektiv.

 • V průběhu měsíce června 2010 se uskuteční vyhlášení a předání odměn nejúspěšnějším  kolektivům.

Ukázka dravců

20. září se žáci i učitelé naší školy zúčastnili ukázky dravých ptáků. Fotogalerie ze zajímavé akce je k dispozici zde.


Den otevřených dveří

Minulý pátek pořádala naše škola Den otevřených dveří. Přestože dopoledne se na nás sluníčko neusmívalo, zatažené nebe se později umoudřilo a my měli možnost si sportovní odpoledne náležitě užít. Děti nalákaly své rodiče na jednotlivé disciplíny, např. skok do výšky, hod na cíl, skok do dálky, hod medicinbalem, přeskoky přes švihadlo, a společně zažili mnoho zábavy. Po získání bodů se uvolnění soutěžící vydali na prohlídku školy, nebo zasedli k teplé klobáse s chlebem. Ve škole byly otevřeny odborné učebny, např. informatika, multimediální pracovna a jiné. V hudebně je přivítaly příjemnou melodií paní učitelky hrající na hudební nástroje. Všem děkujeme za krásné odpoledne a těšíme se na další shledání. Foto zde. (Mgr. P. Jánská)


Prázdninové výlety


První týden o prázdninách jsme s přihlášenými dětmi uskutečnili výlety. Ve středu 1.7.2009 jsme vyjeli do pohádkové chalupy v Mlázovech, kde jsme strávili celý den zajímavou prohlídkou postav z pohádky, pohybem a opékáním buřtů. Den poté jsme ve Vrčeni obdivovali muzeum vláčků. 3.7.2009 se děti trochu báli v klatovských Katakombách. A kdo si troufl, vystoupal i na Černou věž. Během víkendu jsme si namasírovali svaly a plní sil jsme v pondělí  vyrazili do ZOO v Hluboké nad Vltavou. Prohlídku zvířátek jsme zakončili na sportovním hřišti, kde jsme se opravdu „vyřádili“. Do té doby nám přálo i počasí, bouřkám a dešti jsme se šikovně vždy vyhnuli. Poslední den výletů jsme však už pláštěnky provětrali. Ráno jsme autobusem dojeli do Nalžovských Hor, kde jsme prošli les Prašivici. Tam na nás u kamenného draka čekala soutěž „Mlázovských skřítků“. Po zábavném vyplnění úkolů jsme „pochodem vchod“ vyrazili na procházku do Nalžovských Hor. Sotva jsme sešli do vesnice, hustě se rozpršelo. Správní  výletníci si však vědí rady, proto jsme „azyl“ hledali v místní restauraci, kde se všichni zahřáli teplým čajem. Smlsli jsme si na hranolkách a než jsme se nadáli, odjížděli jsme autobusem domů. Tento týden byl plný zážitků a krásných chvil. Foto zde. (P. Smejkalová)

 

 
         
 
ZŠ Horažďovice, Blatenská 540, příspěvková organizace, tel.: 376 512 514, 731 247 694, fax: 376 512 514, e-mail, vytvořil J. Skolek