O moudrosti  
ZŠ Blatenská
Závěrečné vysvědčení bude předáno v pátek 28. 6.
Projekty
Hlavní stránka
Historie školy
Výuka
Rozvrh hodin

Zaměstnanci
Kontakty
Konzultace
Výchovný poradce
Šk.dokumenty
Formuláře
Šk.družina
Šk.jídelna
Šk.rada

Webové odkazy


Speciální třídy


 Vstup do školní matriky

 školní časopis
PPP Klatovy

Záchranný kruh
Centrum protidrogové prevence a terapie

Testy pro děti i rodiče

Logo

OPVK
Logo


Slunecno.cz
TOPlist
 
 

Prvňáčci v Mlázovech

MlázovyDne 7. 6. jsme navštívili Pohádkovou chalupu v Mlázovech. Po příjezdu jsme si prohlédli expozici všech známých i neznámých strašidýlek za poutavého vyprávění pohádkového dědečka. Trochu jsme se báli pekla a čertů, ale nebylo vůbec třeba, neboť jsme všichni úplní andílci. Z vedlejší místnosti jsme zaslechli skřehotání malých vodníčků, pohoupali jsme skřítky na houpačce a pomohli rozfoukat větrný mlýn. Venku jsme si pak zadováděli na Raráškově stezce. Počasí nám přálo a výlet se vydařil. Posuďte sami zde. (Mgr. E. Nováková)


Atletické dopoledne pro 1. stupeň

Páteční předprázdninové dopoledne pro 1. stupeň, které se konalo na hřišti dne 17.6.2001, naplnily děti soubojem v atletických disciplínách. Pokusily se překonat rekordy předchozích let ve skoku dalekém, skoku vysokém, hodu kriketovým míčkem, během na 50m a vytrvalostním během. To se podařilo těmto atletům:
- Adéle Šimkové ze 3. ročníku ve skoku dalekém výkonem 330cm
- Luboši Královi ze 3. ročníku ve skoku dalekém výkonem 360cm
- Nikole Prokopové z 5. ročníku ve skoku dalekém výkonem 360cm
- Tadeáši Hokrovi z 5. ročníku ve skoku dalekém výkonem 370cm
- Tomáši Hnídkovi ze 3. ročníku v běhu na 400m výkonem 1,25s
- Martinu Buriánkovi ze 4. ročníku v běhu na 50m výkonem 8s
Ve třídě 3.A se sešlo nejvíce nejlepších atletických výkonů, proto se letos stala vítězem atletického víceboje. Všem zúčastněným patří uznání. Fotografie z předávání cen zde. (Mgr. R. Macounová)


Kam na výlet?

Nevíte, kam o prázdninách na výlet? Udělejte to jako my. Vypravte se do nedaleké Blatné. Můžete zde navštívit zámek, ve kterém uvidíte vycpaná zvířata, zbraně, dobové oblečení nebo více než 500 kusů paroží. A pokud chcete prožít opravdu nevšední zážitek, vydejte se na procházku do přilehlého parku, kde můžete krmit daňky tvrdým pečivem. Budete-li mít štěstí, potkáte v parku i pávy. Fotografie zde. (Mgr. L. Zábranská)


Druháci v Kašperských Horách

17. května třídy 2. A,B navštívily Středisko ekologické výchovy v Kašperských Horách. Program, který trval asi 3 hodiny, byl zaměřen na téma: "Z ovčína". Žáci se dozvěděli, proč se ovce chovají a jak se získává ovčí rouno. Společně si vyzkoušeli, jak se z rouna vyrobí vlněná příze a co vše je třeba udělat, než si upleteme např. svetr. Děti si plstnatěním vytvořily z barevného rouna pestrobarevnou kuličku, kterou pak mohly využít např. jako přívěšek na klíče. Všichni odjížděli plni nových poznatků. Fotografie zde. (Mgr. I. Stulíková)


Výlet šestých tříd

OrlíkDne 14. června  2011 vyrazily šesté třídy na školní výlet. V autobusu jsme strávili  asi hodinu a půl.  Vystoupili jsme u parku, kterým  jsme dorazili do nádherných zahrad kolem hradu Orlíka, kde nás uvítali svým řevem krásní pávi. Z hradeb byl široký výhled na přehradu Orlík a krajinu kolem. Při  prohlídce jsme se dověděli mnoho zajímavostí o majitelích, o dějinách a prostorech hradu. V deset hodin jsme se přesunuli k lodi, která nás po Orlické přehradě dopravila až na hrad Zvíkov. Na nádvoří hradu nás slečna průvodkyně krátce seznámila s dějinami hradu . Prostory Zvíkova nebyly tak bohaté jako prostory Orlíka, ale přesto byly krásné. Ze Zvíkova jsme jeli autobusem do města Písek. Nejstarší kamenný most upoutal naši pozornost. Vedle něho stály velké, krásné a velmi obdivuhodné sochy z písku. Na náměstí jsme si koupili zmrzlinu a pak jsme se vrátili domů. Výlet se nám velmi líbil a rádi bychom ho zopakovali. Fotografie zde. (Eva Černá, 6.A)


5. třídy v Českém Krumlově

gRAFITOVÝ DŮLVe čtvrtek 9.6.2011 jsme vyrazili na výlet do Českého Krumlova. Ráno stál před jídelnou náš autobus, který nás odvezl nejdříve na horu Kleť. Cesta se zdálá krátká, jelikož jsme se v autobusu dobře bavili. Konečně jsme dorazili na místo. Na Kleť nás dovezla lanovka. Poté jsme se šli podívat na rozhlednu. Z Kleti dolů nás opět odvezla lanovka. Sedli jsme do autobusu a jeli do grafitových dolů. Všichni se mooooc těšili. Konečně jsme byli na místě. Přímo do dolů nás dovezl vláček. Ale pouze do určité části, potom jsme pokračovali pěšky s průvodcem. Ten nám ukázal různé nářadí potřebné k těžbě grafitu. Ke konci byl všude na stěnách grafit a jelikož se s ním všichni návštěvníci mažou pro štěstí, tak i my jsme se zmazali úplně celí. Výlet se nám velmi líbil a určitě bychom si ho zopakovali ještě jednou. Fotografie z výletu zde. (H. Bernatová, M. Mudrová - 5.tř)


6. A a 6. B v hasičské zbrojnici

Hasičská zbrojniceVe středu 1. června si žáci šestého ročníku prohlédli hasičskou zbrojnici v Horažďovicích. Exkurze se uskutečnila v rámci protipožární výchovy. Celkem tři hodiny se na několika stanovištích chlapci i děvčata dovídali základní informace i spousty zajímavostí. Poslechli si výklad o organizaci a náplni práce hasičů, o zvukových signálech, hasicích přístrojích. Prohlédli si nejen hasičskou výzbroj a výbavu, ale i auta připravená zasáhnout při živelních pohromách, dopravních nehodách, různých neštěstích a například  i při odchytu včelího roje. Sami si mohli vyzkoušet nejjednodušší způsoby hašení požáru. A dokonce mohli asistovat při pravidelném kontrolním spuštění sirény. Výklad i ukázky se nám  líbily a všem hasičům za ně velmi děkujeme! Fotografie zde. (Mgr. Blanka Štěrbová)


Majáles 2011

Majáles 2011Dne 3. 6. konečně vypukl očekávaný a pečlivě připravovaný MAJÁLES, který je každoročně věnovaný dětem. Většina z nich poslední dny netrpělivě odpočítávala a nemohla se dočkat, až nastane tento okamžik. Páteční ráno dalo novou podobu mnoha tvářím. Najednou před školou stálo několik sympatických mráčků pozorujících malé kouzelníky, kteří předvedli pár svých triků a zaříkadel, k nim potřebovali pěkně ořezané barevné pastelky pochodující za nimi. Plastové figurky vyskočily ze své skrýše a vydaly se s námi na náměstí. Dále se k nám připojily roztomilé pohádkové postavičky - ŠMOULOVÉ, jimž to také velmi slušelo. Samozřejmě nesměly chybět známé historické osobnosti ze starověké a středověké doby. Doufáme, že jejich pokřiky probudily pouliční ospalce z páté třídy a malé blázínky ze sedmého ročníku. Naopak mafiánské podsvětí snad zůstalo v klidu. Nenechali se zahanbit ani sportovní nadšenci, pracovití zemědělci a mladé ženy na dovolené. Králem se stal Jakub Štěch ze 4.B a 2. stupeň si zvolil za svou královnu Kláru Buriánkovou ze 6.B. Potom už všichni pospíchali na hřiště, kde si zasoutěžili a za své výkony byli odměněni dárky a občerstvením. Všem děkujeme. Bohatá fotogalerie zde. (Mgr. P. Jánská)


Návštěva Anglie

AnglieVe dnech 19. až 24. května naši žáci a žákyně v doprovodu Mgr. Novákové a Mgr. Štěrbové poznávali krásy, pamětihodnosti a běžný život Anglie. Obě cesty přes Německo trvaly dlouho, ale aktivity, filmy a povídání připravené průvodcem Petrem Klikem nám je zpříjemnily. Zpestřením byla i přeprava tunelem pod kanálem La Manche. (foto) Během prvního dne jsme si v Londýně prohlédli část nábřeží Temže, Tower Bridge, City, katedrálu sv. Pavla, most Milénia a galerii moderního umění. (foto) Ubytování nám poskytly rodiny ve známém univerzitním městě Oxford. (foto) Odtud jsme se vydávali za poznáním slavných anglických památek. Poznali jsme Stratford, rodiště i místo posledního odpočinku Williama Shakespeara. (foto) Líbil se nám rozlehlý hrad Warwick, na kterém bylo  pro návštěvníky připraveno mnoho zajímavých atrakcí. (foto) Cestou ze starobylého a malebného lázeňského města Bath (foto) jsme zahlédli křídového koně a později i marťana. V Salisbury nás překvapila nádherná gotická katedrála, v níž jsme si mohli prohlédnout i originál Magny charty. (foto) I při návštěvě magického Stonehenge nás provázel všudypřítomný silný vítr. (foto) Poslední den v Anglii jsme věnovali prohlídce nádherného královského sídla Windsoru (foto) a opět Londýna. Prošli jsme se kolem královských a vládních budov, viděli jsme Soho i hodiny odměřující čas do začátku olympiády na Trafalgar Square. Líbilo se nám Muzeum Madame Tussauds i noční procházka kolem Westminsterského paláce s Big Benem. (foto) Vlastně…líbil se nám celý pobyt v Anglii. (Mgr. B. Štěrbová, foto Blanka Štěrbová a Hana Hrabáková)


McDonald´s Cup 2011

Tradiční turnaj v malé kopané McDonald´s Cup pro žáky 1. stupně, jehož okrskové kolo se opět konalo v Horažďovicích ve sportovním areálu Lipky, proběhl v minulých dnech za účasti ZŠ Horažďovice Blatenská, ZŠ Horažďovice Komenského, ZŠ Pačejov a ZŠ Chanovice. V kategorii 4.-5. tříd nejvíce překvapilo družstvo ZŠ Pačejov, které dokázalo obrat o body ostatní týmy a zdramatizovat turnaj až do konce. Z postupu do okresního kola v Mochtíně se nakonec radovala družstva horažďovických škol. V kategorii 1.-3. tříd se zúčastnila pouze družstva ZŠ HD Blatenská a ZŠ HD Komenského. V derby zvítězil tým naší školy a také postoupil do Mochtína. V okresním kole se naši nejmenší umístili na 5. místě a starší na 8. místě. Velký dík patří FK Horažďovice za jejich ochotu a vstřícnost při poskytnutí zázemí pro turnaj. Fotografie zde. (Mgr. K. Šebek)


Majáles

Kandidáty na krále majálesu pro 1. stupeň si můžete prohlédnout zde, pro 2. stupeň zde..


Pohár Českého rozhlasu 2011

Pohár Českého rozhlasuOkresní finále atletických závodů družstev "Pohár rozhlasu" se konalo v Sušici v úterý 10.5.2011 (starší žáci a žákyně) a ve středu 11.5.2011 (mladší žáci a žákyně). Zastoupení jsme měli ve všech kategoriích. První den soutěžili v 6 disciplínách naši žáci a žákyně z 8. a 9. tříd. Žáci i žákyně bojovali statečně a v jednotlivých disciplínách obsadili krásná umístění: Hozmanová Jana (60m), Pintířová Sára (skok daleký, skok vysoký), Hrabáková Hanka (vrh koulí), Soukup Patrik (60m), Hlaváč Marek (skok vysoký), Hodánek Dominik (vrh koulí). Ondrejička Vladimír (60m) a Koura Lukáš (skok vysoký) by dokonce ve svých disciplínách stáli na stupních vítězů. Chlapci svými výkony nastavili laťku velice vysoko, neboť jen pár bodů je dělilo od 3. místa, a tak skončili na ne příliš oblíbeném bramborovém místě. Druhý den reprezentovali školu mladší žáci a žákyně z 6. a 7. tříd. Motivace atletům nechyběla a i tady se dosahovaly výborné výsledky: Buriánková Klára (skok vysoký), Štěchová Tereza (míček), Vaněček David (skok vysoký), Stulík Jiří (skok vysoký), Ondrejička Martin (míček, skok daleký). Štěchová Tereza se umístila ve skoku vysokém na 2.-.3.místě. Účastníkům blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy. Fotografie zde. (Mgr. Jandová)


9. třídy opět v divadle

Návštěva divadlaDne 12.5. se deváté ročníky opět zúčastnily divadelního představení v divadle J. K. Tyla v Plzni. Ještě před odjezdem nás zastihl déšť. Ale díky deštníkům jsme naše šaty uchránili. Cesta byla veselá a příjemná. Možná jsme se poučili z minula, protože jsme se, snad úspěšně, snažili zkrotit svůj smích a zpěv. Doufáme, že se na nás pan řidič a paní učitelky nezlobili.
Pohádkový příběh Lucerna od Aloise Jiráska byl obsazen skvělými herci. Některé z nich můžeme znát i z televize. Statečného mlynáře si zahrál Martin Stránský, kterého vídáme v  seriálu Ordinace v růžové zahradě, dabuje také Dr. House. Jakub Zindulka představoval postavu člena vesnické kapely. Můžeme si ho pamatovat z pohádky Princezna ze mlejna, kde se ukázal jako hodný vodník. Andreu Černou známe jako Elišku, také z filmu Princezna ze mlejna. Na divadelních prknech se nám ukázala jako půvabná kněžna. V Lucerně si zahrálo i mnoho dalších známých, vynikajících herců. Představení i vnitřní interiéry historického divadla se nám velice líbily a všichni doufáme, že se tam ještě někdy podíváme. Fotografie zde. (Anežka Hromířová, 9. tř.)


Rozdávali jsme radost

Velikonoce v družiněJaro a velikonoční svátky s ním spojené jsou pro naši školní družinu již tradiční příležitostí potěšit svými vystoupeními diváckou veřejnost. Celý měsíc před Velikonoci jsme pečlivě vybírali, a pak i pilně trénovali písničky a básničky s jarní a velikonoční tématikou. Naše premiérové vystoupení zhlédli pacienti LDN. Snaha všech účinkujících byla odměněna spokojenými úsměvy a pěkným potleskem. Dalším představením jsme potěšili klienty DPS v Horažďovicích a také bývalé pracovníky nemocnice. Všichni diváci si odnesli kromě hezkého zážitku i drobné dárky vyrobené dětmi v družině a školním klubu. Asi nejvíce jsme se všichni těšili na setkání se svými nejbližšími – s našimi rodiči, babičkami, tetami... Kulturního vystoupení se zúčastnila celá družina. Třída 3. oddělení se poté změnila ve výtvarnou dílnu. Sádrové odlitky se pod šikovnýma rukama měnily v pestobarevné kraslice. Ještě dozdobit lýkem a tulipánem a velikonoční paráda je hotová. Společné odpoledne proběhlo ve velmi příjemné atmosféře. Poděkování patří nejen rodičům, kteří si našli čas přijít do naší ŠD, ale i všem vychovatelkám, které všechny akce pečlivě připravily. Fotografie zde. (Radka Šperlíková, vedoucí vychovatelka ŠD)


7. třídy v Praze

Exkurze do PrahyVe čtvrtek 5. května 2011 se uskutečnila dlouho připravovaná exkurze pro žáky 7.A a 7.B, která byla zaměřena na prohloubení a zpestření učiva zeměpisu a přírodopisu. První zastávkou na této poznávací cestě bylo planetárium v pražské Stromovce. Zde byl pro naše žáky připraven zajímavý vzdělávací pořad o největším kontinentu Asii. Všichni obdivovali krásné fotografie, které vystihovaly rozmanitost krajiny, přírody a obyvatelstva tohoto nejlidnatějšího světadílu. Během výkladu se žáci dověděli mnoho zajímavostí, ale také prokázali své znalosti, když úspěšně odpověděli na většinu pokládaných otázek. Přednášející jejich snahu ocenila a za odměnu se pak účastníci exkurze mohli navíc podívat na krátkou prezentaci o souhvězdích v malém sále planetária. Druhou část exkurze tvořila velmi očekávaná návštěva ZOO Praha. Všechny překvapila velikost areálu a délka celé prohlídky. Přestože v ZOO strávili více než tři hodiny, nemohli vidět úplně všechny expozice. Největší pozornost našich žáků budily pavilony s velkými savci, ledními medvědy nebo nově vybudovaný africký pavilon. Zde zaujaly hlavně neposedné surikaty a stádo žiraf se dvěma nedávno narozenými žirafími slečnami. Prohlídka zoologické zahrady byla zakončena krátkým rozchodem. Ten žáci i učitelé rádi využili k odpočinku, nakoupení upomínkových předmětů a vydatnému posilnění před zpáteční cestou. Ta proběhla v klidu a pohodě při sdělování zážitků z celého dne, kterých měli všichni hodně.  Doprovod žáků: Mgr. J. Štěrba, Mgr. D. Javorský a Mgr. J. Frančíková.
Fotky z akce si můžete prohlédnout zde. (Mgr. J. Frančíková)


Spešlík č. 5

Již páté číslo školního časopisu Spešlík si můžete prohlédnout zde.


Výsledky matematických soutěží

Také v letošním roce se naše škola zúčastnila  různých matematických soutěží, v některých jsme byli i velmi úspěšní. V okresním kole MATEMATICKÉ OLYMPIÁDY obsadil Jiří Křesák v kategorii 6. tříd skvělé 2.-5. místo,  v kategorii 8. tříd byl Jakub Novák úspěšným řešitelem.
Na škole proběhla také soutěž  MATEMATICKÝ KLOKAN, do které se zapojila řada žáků 2. – 9. ročníku. Výsledky školního kola byly zaslány okresnímu důvěrníkovi.  Jakub Novák obsadil v okrese v kategorii Kadet  3.- 4. místo.  Tento žák dosáhl vynikajících výsledků i v soutěži PYTHAGORIÁDA. V kategorii  8. tříd se v okresním kole umístil na 2.-3. místě, postoupil do krajského kola a zde již nenašel přemožitele. Blahopřejeme.
V září se zapojilo 11 tříčlenných  družstev do korespondenčního semináře TAKTIK. Žáci  během školního roku dostali 4 série úkolů, vyřešená zadání se zasílala zpět organizátorovi. Vyhodnocení soutěže proběhne 31. května. (PaedDr. J. Homolková )


Beseda s místostarostou

BesedaVe středu 27. dubna do naší třídy 6.B přišel pan místostarosta Jan Buriánek. Strávil s námi dvě hodiny. První hodinu nám povídal o funkci města, o městském úřadu i o Horažďovicích. Ve druhé hodině odpovídal na naše různé otázky. Povídali jsme si třeba o kácení stromů, o vodě, o městském majetku. Dvě hodiny byly velice zajímavé a poučné, ani jsme se nestihli zeptat na všechno, co by nás zajímalo. Z besedy jsme si odnesli spoustu zajímavých informací. Děkujeme! Fotografii u článku zvětšíte kliknutím. (Jitka Doláková a Jiří Křesák, 6.B)


Aprílová laťka

Aprílová laťka3. ročník Aprílové laťky se konal 27. 4. 2011 v prostorách naší tělocvičny, která byla pořádána pod hlavičkou Centra sportu při ZŠ Horažďovice Komenského. Po celé dopoledne mezi sebou zápolili žáci obou škol a svými výkony se tak dožadovali nominace na Pohár rozhlasu, který se bude konat ve dnech 10. – 11. 5. 2011. Výsledky soutěže naleznete zde. Fotografie zde. (Mgr. K. Šebek)


Okrskové kolo ve vybíjené

VybíjenáOkrskové kolo Preventan Cupu 2011 ve vybíjené pro 4. - 5. ročníky se konalo v Sušici v prostorách tělocvičny ZŠ Lerchova. Poměrně vyrovnaný výkon nestačil na žádného ze soupeřů, a tak pro nás skončil letošní ročník heslem „NENÍ DŮLEŽITÉ VYHRÁT, ALE ZÚČASTNIT SE“. Našim žákům děkujeme za reprezentaci školy. Fotografie zde. (Mgr. K. Šebek)


Okrskové kolo ve velké kopané

Okrskové kolo ve velké kopané se konalo 20. 4. 2011 ve sportovním areálu Na Lipkách. Soutěže pro školy se zúčastnily ZŠ Horažďovice Blatenská, ZŠ Horažďovice Komenského a ZŠ Chanovice. Naši žáci po prohře se ZŠ Horažďovice Komenského a výhrou nad ZŠ Chanovice obsadili celkové 2. místo. Do další fáze turnaje přejeme hodně zdaru týmu ZŠ Horažďovice Komenského. Velký dík patří FK Horažďovice jmenovitě panu Michaelu Formanovi za jejich ochotu při zapůjčení hřiště. (Mgr. K. Šebek)


Deváťáci na Vydře

Výlet na VydruŽáci devátých tříd se zúčastnili dne 28.4.2001 přírodovědné exkurze na Šumavu. Ráno se každý oblékl do sportovního oděvu a mohlo se vyrazit. Odjeli jsme autobusem od školy rovnou na Čeňkovu pilu. Měli jsme zamluvenou prohlídku vodní elektrárny. Poskytli nám stručný, ale pestrý výklad o tom, kde se bere voda a jak funguje elektrárna. Pak jsme se přesunuli dál k hydroelektrárně "Vydra", kde se mohl každý na vlastní oči přesvědčit o chodu elektrárny. Po prohlídce jsme se vrátili zpátky k autobusu, který nás odvezl na Rokytu. Na Rokytě byla k vidění petrografická sbírka. Každý se podíval, přečetl a doufáme, že si i něco zapamatoval. Dál už nás nevezl autobus, ale vydali jsme se pěšky na Antýgl. Ani na Antýglu nebyla nouze o zábavu. I když nebylo zrovna počasí na koupání, někteří z nás se i trochu osvěžili v řece Vydře. Když se každý nasvačil a podíval po okolí, mohli jsme vyrazit k Čeňkově pile. Když nám učitelé oznámili, že zpátky je to přibližně 7km, mohli jsme slyšet pár stížností i pár připomínek. Všichni jsme se nakonec dobře bavili, smáli, někteří si i zazpívali. U cesty směrem na Čeňkovu pilu byla Turnerova chata, tam jsme dostali hodinu na to, abychom mohli znovu nabrat síly na zpáteční cestu. Na Turnerově chatě jsme mohli pozorovat Vydrýska a krásnou krajinu kolem. Za necelé dvě hodiny jsme už seděli v autobusu směrem domů. Myslím, že se všem exkurze líbila a že na ni budou všichni rádi vzpomínat. Fotografie zde. (Šárka Šatrová, 9.B)


Není čtvrtek jako Čtvrtek

Asi není potřeba vysvětlovat, jaký je rozdíl mezi slovy čtvrtek a Čtvrtek. Kdo by neznal Václava Čtvrtka a jeho Rumcajse, Manku s Cipískem, Křemílka a Vochomůrku, vílu Amálku, Makovou panenku s motýlem Emanuelem nebo vodníky Volšovečka a Kebuleho... Václav Čtvrtek by se v letošním roce dožil 100 let. Byla by škoda nepřipomenout jeho pohádky, které máme všichni rádi – ať už v jejich knižní podobě nebo v jejich animovaném ztvárnění. V hodinách výtvarné výchovy jsme vytvářeli papírové koláže nejoblíbenějších postaviček. Manka s Rumcajsem, Křemílek s Vochomůrkou a víla Amálka budou zdobit nejen prostory naší třídy, ale i městské knihovny. To jsme však nevěděli, že největší dobrodružství nás teprve čeká! Všichni určitě znáte pohádku o tom, jak Křemílek s Vochomůrkou sázejí semínko. A protože se jim semínko zatoulalo, přišli mezi nás, abychom jim ho pomohli najít. Rozdělili jsme se do skupin a plni nadšení jsme se rozběhli plnit připravené úkoly. Semínka jsem našli – a rovnou čtyři (budou je mít do zásoby). Za pomoc jsme dostali i sladkou odměnu. Fotografie zde. (Žáci 2. B a L. Zábranská, tř. uč.)


Koncert vážné hudby

V pátek 25. března se žáci pátého až osmého ročníku naší školy vydali na koncert vážné hudby do krásného sálu v hotelu Prácheň. Hudební těleso se jmenovalo Adamusovo trio. Skládalo se z hobojisty, houslistky a klavíristky. Na klavír nám dvakrát přišla zahrát i mladá nadaná Anička. Předvedli nám ukázky skladeb slavných skladatelů a hudebníků, například Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta, Antonína Dvořáka a  Bedřicha Smetany. Hobojista pan Adamus nám velmi zajímavě vyprávěl o hudebních nástrojích, jak se na ně dá hrát a co dokáží. Také o vývoji hudby a o představitelích hudebních slohů. Dověděli jsme se, jak se máme na koncertu správně chovat a že se tleská jen na konci skladeb. Na závěr nás pochválili, že jsme byli hodní a nerušili jsme je. Koncert se nám velmi líbil a věříme, že večerní koncert Adamusova tria v hotelu Prácheň  se také líbil všem posluchačům. (Jiří Křesák, 6.B)


9. třídy v divadle

Dne 6. 4. 2011 jsme my - 9.A, 9.B v doprovodu paní učitelek - jeli navštívit plzeňské Komorní divadlo. Doma jsme nechali své oblíbené tenisky a rifle a vyměnili je za šaty, saka a střevíce a vyjeli. Cesta do divadla se neobešla bez obvyklého nepořádku, zpěvu a  smíchu. Samozřejmě jsme se bavili více my, než paní učitelky spolu s panem řidičem, ale to nás stejně neodradilo. Když jsme dorazili do divadla, mnozí z nás poprvé, vydali jsme se na důkladnou obhlídku divadla. Byla to pro nás jedna z posledních možností si ho prohlédnout, jelikož se chystá jeho rekonstrukce. Muzikál Cesta kolem světa za osmdesát dní na motivy románu Julese Vernea se nám všem velice líbil pro výborné výkony všech herců, poutavý příběh i pro krásné kostýmy. Ocitli jsme se v Londýně 19. století a spolu s Phileasem  Foggem jsme se vydali na dobrodružnou výpravu kolem světa. Představení nás tak pobavilo, že už teď se těšíme na příští návštěvu plzeňského Velkého divadla. Fotografie zde. (Anežka Hromířová - žákyně 9. tř)


Exkurze do Kutné Hory

Kutná HoraExkurze se v rámci výuky dějepisu a výtvarné výchovy zúčastnili žáci 7.A, 8.A a 8.B. S překvapením zjistili, jak velké množství úžasných památek je soustředěno v tomto dnes ne příliš velkém městě. Se smíšenými pocity a obavami vstupovali do Kostnice v Sedlci (fotografie zde). Prostředí podzemní krypty ani výzdoba, celá z lidských kostí, ale nepůsobí strašidelně nebo odpudivě. Naopak, sestavení lidských kostí tímto způsobem nám připadalo jako krásný projev úcty ke 40 až 50 tisícům lidí, jejichž velké kosti byly použity. Vlašský dvůr (fotografie zde) býval slavnou mincovnou, v níž se razily pražské groše. Jak přesně ražba probíhala, nám předvedl pan pregéř. Ve Vlašském dvoře často pobývali i čeští králové, například Václav IV., jemuž byly i vchody „budovány na míru“. V sále se uskutečnilo několik událostí celostátního významu. Prohlídka Českého muzea stříbra je spojena s prohlídkou středověkého stříbrného dolu (fotografie zde). Museli jsme se náležitě vybavit, i když jsme nesestoupili do hloubky 500 až 600 metrů, v níž se stříbro ve středověku dobývalo, ale jen do 30 metrů pod zemský povrch. Tedy do míst, která dnes nejsou zatopena vodou. Chrám svaté Barbory (fotografie zde) nás uchvátil. Skutečně nejkrásnější česká památka. Nádherná gotická katedrála, vzdušná, prosvětlená úžasnými okny, přátelská a příjemná.
Děkuji všem pánům učitelům – J. Nešporovi, V. Kochovi a L. Kopeckému – za spolupráci při této časově i fyzicky náročné exkurzi. A chválím všechny zúčastněné žáky za ukázněné chování a za zájem, který při prohlídkách projevili. (Mgr. Blanka Štěrbová, foto L. Kopecký)


Jarní putování s Rádiem Blaník

Rádio BlaníkDne 30. 3. 2011 navštívilo naši školu Rádio Blaník. Po úvodní písničce se žákům představil pan moderátor se svými kolegy a přiblížil dětem práci v rádiu. Pak poprosil o deset dobrovolníků, kteří měli namalovat obrázek zachycující příchod jara v Horažďovicích. Žáci se ujali svého úkolu zodpovědně a na konci pořadu jsme si prohlédli deset pěkných jarních kreseb. Další skupina odvážlivců si mohla vyzkoušet na vlastní kůži moderování zpráv. V krátkosti si připravili aktuální novinky ze svého města i okolí a přečetli je do mikrofonu. Pro některé děti bylo mluvení do mikrofonu novou zkušeností, za niž byly vděčné. Poslední zkouškou prošli další stateční jednotlivci, kteří si měli vybrat písničku, a před ostatními ji zazpívat. Diváci odměnili jednotlivé zpěváky velkým potleskem a vybrali nejlepší z nich. Poté jsme se rozloučili a rozešli se do tříd. Akce Rádia Blaník pak pokračovala dále v odpoledních hodinách na horažďovickém náměstí. Pořízené fotografie si můžete prohlédnout zde, další podrobnosti pak na stránkách Rádia Blaník zde. (Mgr. Petra Jánská)


Výsledky školní fotosoutěže

Výsledky školní fotografické soutěže naleznete zde, pozvánku na nový ročník zde. Jak došlo k vytvoření vítězné fotografie popisuje její autor zde. Galerii zaslaných fotografií si můžete prohlédnout zde.


Zábava ve školní družině

Maškarní bálKonec masopustu jsme oslavili pořádnou masopustní veselicí. Družina se proměnila v taneční sál. Obvyklé dětské osazenstvo se proměnilo v překrásné princezny, udatné prince a rytíře, proháněla se zde roztomilá zvířátka, křehké víly, svalnatí sportovci i vojáci, kovbojové a pomalovaní indiáni. Strach naháněli čerti a čarodějové, všechny uklidňovali rozvážní doktoři, bavili je roztomilí klauni a vše sledovaly vážené dámy. Po pořízení fotodokumentace jsme si zasoutěžili, rozdali odměny, a pak se rozjela volná zábava – tančilo se v divokém rytmu, zpívalo se, zapojily se i paní vychovatelky. Energii jsme doplňovali z dobrot od maminek. Odpoledne se povedlo a my se můžeme vrhnout na činnosti k uvítání jara. Fotografie zde. (R. Šperlíková)


Matematický klokan

Matematický klokan je matematická soutěž původem z Austrálie, která se v současnosti organizuje ve více než třiceti zemích světa včetně České republiky. V březnu proběhla i na naší škole s těmito výsledky podle jednotlivých kategorií: Cvrček, Klokánek, Benjamín, Kadet


Recitační soutěž

Recitační soutěžOkrskové kolo recitační soutěže se uskutečnilo 2.března v DDM Horažďovice. Naši školu reprezentovalo ve čtyřech kategoriích osm žáků. Do okresního kola postoupily Veronika Bořová, Denisa Roubalová, Anežka Hromířová, Šárka Šatrová a Šárka Chroustová, která soutěžila za ZUŠ. Anežka Hromířová byla navíc oceněna jako nejlepší recitátorka cenou publika. Děkujeme za vzornou reprezentaci školy a přejeme mnoho úspěchů v Klatovech! Fotografie zde.(Mgr. Blanka Štěrbová)


Návštěva kouzelníka

KouzelníkV polovině února navštívil nás navštívil kouzelník. Za zvuku čarovné hudby  přišel tajemný Merlin. Kouzlil květiny, barevné šátky, přemisťoval věci, aniž se jich dotkl, měnil barvy předmětů, došlo i na králíka vytaženého z klobouku a nechyběli ani ptáčci v klícce. Nečaroval však sám, některé děti se proměnily v jeho asistenty a obdržely pak balónky ve tvaru zvířátek.
Kouzelník nebyl vůbec skoupý a podělil se s námi o tajemství kouzla s kartou. Napínavé bylo, když roztrhal a zmuchlal opravdovou bankovku (2000 kč), která patřila paní vychovatelce. Napětím jsme ani nedýchali, ale kouzlo se povedlo a bankovka byla opět  jako nová. Jen škoda, že nevyčaroval ještě alespoň jednu navíc. Snad příště. Na konci představení předvedl své umění ve tvarování balónků. Pod jeho rukama vznikaly různé tvary:  víla Ariel, pes Pluto, králík na motorce, květina, palma s banány a opicí, pudlíci, lvíčci, žirafy, labutě a medvídci. Odměnili jsme ho bouřlivým potleskem, moc se nám líbil. Fotografie zde. (R. Šperlíková)


Družinová olympiáda

Zimní olympiádaNa konci ledna proběhly v naší školní družině již 4. zimní olympijské hry. Všichni borci se shromáždili v tělocvičně a boje mohly začít. Metali jsme sněhovou koulí, jezdili v bobu, krasobruslili jako Tomáš Verner, lyžovali jako Šárka Záhrobská a předváděli své hokejové umění jako Martin Straka či Patrik Eliáš. Zlatý byl tým ze 2. oddělení, na stříbro dosáhli závodníci ze 3. oddělení a bronz si odnesli sportovci z 1. oddělení. Všichni soutěžili podle pravidel, a tak po zásluze obdrželi medaile i odměny. Ještě závěrečné fotografování, a pak 3x HURÁÁÁ dalším hrám (v pořadí již pátým) v příštím roce. Fotografie zde. (R. Šperlíková)


Lyžařský výcvikový kurz

Lyžařský kurzV tradičním únorovém termínu proběhl i v letošním roce lyžařský výcvikový kurz pro žáky sedmého ročníku. Obavy z nedostatku sněhu opadly, jakmile jsme se přiblížili k Novým Hutím, přestože se některé svahy zelenaly, ty nejdůležitější, které jsou vybaveny vlekem pro lyžaře, byly pokryté dostatečným množstvím sněhu. Slunečné počasí vydrželo po celý týden „jako na objednávku“ a opustilo nás až v den odjezdu, kdy už nám to tolik nevadilo. Sjezdová i běžecká výuka byla doplněna večerními přednáškami o lyžařské vybavení, historii lyžování na Šumavě (pan Emil Kintzl) a zdravovědou spojenou s praktickými cvičeními první pomoci. Ve středu, kdy byl odpočinkový den, jsme podnikli výlet do Kvildy spojený s návštěvou Informačního střediska Národního parku Šumava, kde pro nás měli připravený naučný program. Poděkování patří správcům penzionu Bokova chata manželům Kosteleckým, kteří se o nás po celý pobyt pečlivě starali a společně s mými kolegy Mgr. Renatou Macounovou, Mgr. Terezou Jandovou a Mgr. Danielem Javorským přispěli k bezproblémovému průběhu kurzu. Fotografie zde. (Mgr. K. Šebek)


Fotosoutěž ZŠ Blatenská

Fotografie do soutěže přijímáme do 20. 3. 2011. Další informace zde.


Přihlášky na SŠ - pokyny VP

Pololetní hodnocení je za námi a kam dál po deváté třídě? Vycházející žáci dostali jednu přihlášku na SŠ. Žáci mají možnost volby až třech SŠ, zbývající až dvě přihlášky dodá škola po vyjádření rodičů v ŽK. Žák a rodič dle instrukcí vyplní přihlášku a podepíší se. Zda je  nutné vyjádření lékaře  naleznete v atlase škol, přímo na SŠ nebo u vých. poradce. Hodnocení za osmý ročník a pololetí devátého ročníku vyplňte bez průměru (tř. uč.). Do sloupce zájmy patří výsledky ze soutěží. Vyplněnou přihlášku žák odevzdá k potvrzení výchovnému poradci či třídnímu uč., přihláška bude po kontrole žáku navrácena. Žák přiloží hodnocení a prokazatelně (doporučeně poštou  či osobně) předá ředitelství příslušné SŠ do 15. 3. 2011.
Žák po tomto datu může sledovat webové stránky příslušné SŠ, kde bude seznam uchazečů a jejich umístění. Žák očekává doporučený dopis s vyjádřením o přijetí či nepřijetí. Jakmile dostane vyjádření, je povinen zaslat SŠ (na kterou hodlá nastoupit) tzv. zápisový lístek a to do pěti pracovních dní. Zápisový lístek může z jedné SŠ na druhou „převést“ pouze jednou!
Hodně štěstí a zodpovědnost při výběru SŠ přeje VP Mgr. Zeithamlová Šárka.


Školní kolo recitační soutěže

Dne 1. 2. proběhlo školní kolo recitační soutěže. Zúčastnilo se ho 16 odvážlivců, kteří se snažili co nejlépe zarecitovat vybranou báseň. Do dalšího kola nakonec postoupili tito soutěžící: Lucie Sluková, Denisa Roubalová, Veronika Bořová (kategorie 2. a 3. tř.) a Dominik Salák a Kateřina Bažantová (kategorie 4. a 5. tř.).


Pro rodiče i pedagogy

Byli jsme požádáni, abychom pomohli při zveřejnění odkazů na články, které vznikly ve spolupráci
s příslušnými odborníky:

 • ÚNOSY NEBO OHROŽENÍ DĚTÍ NÁSILNÍKEM - PREVENCE - čtěte zde
 • PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY NA STŘEDNÍ ŠKOLY - NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY - čtěte zde

Když tanec přináší radost

Skupina MAŽORETKYRok 2011 zahájily dívky ze skupiny „MAŽORETKY“ vystoupením 12. ledna v LDN v Horažďovicích. Pro pacienty si připravily skladbu s hůlkami v pochodovém rytmu, dále pak zahrály několik písní na flétnu, housle a kytaru. Celé představení zakončily italskou rytmickou skladbou „ Maria“ s barevnými pompony. Odměnou jim byl nejen potlesk a slova chvály, ale i spokojené a usměvavé tváře pacientů. (Vedoucí skupiny Mgr. M. Mudrová)


Zápis do 1. tříd

Zápis do 1. třídV pondělí 17. ledna se otevřely brány naší školy pro budoucí školáčky. Pro většinu z nich se tento den stal nezapomenutelným. Děti předvedly paní učitelkám vše, co umí a dovedou. Byly velmi šikovné, a proto si po splnění všech úkolů mohly odnést zaslouženou odměnu v podobě drobných dárků, které vyrobili jejich starší spolužáci. Věříme, že se zde malým žáčkům líbilo a že se těší, až zasednou 1. září do školních lavic. Fotografie ze zápisu do 1. tříd si můžete prohlédnout zde. (Mgr. P. Jánská)

 


Postup při vyplňování přihlášky na SŠ nebo víceleté gymnázium

Jak postupovat při vyplňování přihlášky na SŠ nebo víceleté gymnázium a další informace pro vycházející žáky a jejich rodiče naleznete zde.

Vánoční čas ve školní družině

Venku byl podzim v plném proudu, ale z oken naší družiny se linuly tóny zimních písniček, básniček a vánočních koled – jako každoročně jsme pilně trénovali na vánoční vystoupení. Ti, co nenacvičovali, také nezaháleli – družiny i školní klub se přeměnily na vánoční manufaktury. Odlévali se sádroví andělé, skládaly se stromky, razily hvězdy. Svým pásmem jsme nadělovali radost hned třikrát. Potěšili jsme pacienty místní nemocnice, klienty Penzionu i bývalé pracovníky nemocnice na jejich vánočním setkání. Každý divák obdržel i malý dárek z naší vánoční dílny. Snad jsme jim svým vystoupením alespoň na chvíli dali zapomenout na starosti a útrapy a navodili vánoční náladu. Úsměvy na jejich tvářích a potlesk byl pro nás velkou odměnou, samozřejmě nás potěšily i sladkosti, které jsme za své snažení dostali. Vánoce jsou svátky rodinné, proto jsme zapojili i rodiče a uspořádali vánoční odpoledne. Sešli jsme se ve vestibulu školy u betlému, přednesli básničky, zazpívali písničky a koledy, abychom vytvořili tu správnou vánoční atmosféru, a pak jsme se přesunuli do družiny. Ze slaného těsta, voňavého koření, stužek a dalšího materiálu pod rukama maminek, babiček a dokonce i tatínků a dědečků vznikala originální umělecká dílka – svícínky a betlémky. Každý si odnesl svůj výrobek i pěkný zážitek ze společně stráveného odpoledne. Velké poděkování patří všem rodičům, ktetří si našli v předvánočním shonu čas. Když jme měli všechny úkoly splněné, mohl přijít Ježíšek. Přišel. Byl velice štědrý. Asi jsme moc nezlobili. Šťastné Vánoce přejí děti a vychovatelky školní družiny a klubu. Fotografie zde - ván. dílna, vystoupení v nemocnici, příchod Ježíška
(R. Šperlíková)


Výsledky soutěže o nejkrásněji ozdobený vánoční stromeček

Vánoční stromekLetos se soutěže zúčastnily téměř všechny třídy. Děti se snažily vyrobit co nejhezčí ozdoby, aby si jimi zkrášlily stromečky ve svých třídách. Šestičlenná porota  vybrala jako nejhezčí  na prvním  stupni stromeček ve 2.B. Druhý byl stromek v 1.B a o třetí místo se dělí stromečky 2.A a 3.A. Nejhezčí ozdoby na druhém stupni vyrobili žáci 6.B. Stromečky v 9.B a 8.B obsadily druhé a třetí místo.
Blahopřejeme všem oceněným a děkujeme ostatním za to, že jim není lhostejné, jak si vyzdobí svoje třídy. Vážíme si toho, že nelitují času ani námahy, aby se jim to podařilo co nejlépe. Vítězné stromky si prohlédněte zde. (Mgr. Blanka Štěrbová)


Exkurze na Pražský hrad

Pražský hradVe středu 8. prosince se žáci 7.A, 8.A a 8.B vydali na cestu do Prahy. V doprovodu paní učitelky Štěrbové a pánů učitelů Štěrby, Nešpora a Kopeckého si chtěli prohlédnout Pražský hrad, většinou poprvé v životě. Varovné předpovědi meteorologů a kalamitní počasí v celé republice nás nezastrašily a na svátečně vyzdobeném Hradě jsme prožili příjemný den. Rozdělení do dvou skupin a za velmi zajímavého výkladu průvodkyň jsme si prohlédli chrám sv. Víta. Udivila nás gotická architektura a zvláštní pocity jsme zažili při pohledu do královské hrobky, v níž našli odpočinek největší panovníci našich dějin,  například Karel IV., Rudolf  II.a  Jiří z Poděbrad. Ve Vladislavském sále jsme si připomněli slavné okamžiky minulosti i současnosti. V sousední místnosti jsme se podívali z okna, z něhož byli vyhozeni místodržící při druhé defenestraci. Okouzlila nás kopie korunovačních klenotů, a hlavně relikviář sv. Maura. Na výstavě Příběh Pražského hradu bývá k vidění pohřební koruna Rudolfa Habsburského, v Horažďovicích známého krále Kaše. Prohlédli jsme si úžasnou románskou stavbu - baziliku sv. Jiří s hrobem sv. Ludmily. V přilehlém Jiřském klášteře jsme obdivovali originály výtvarných děl z 19. století, sbírku Národní galerie. Ve chvíli, kdy jsme se fotili na Jiřském náměstí u vánočního stromu a přispívali do pokladničky  pro SOS dětské vesničky, jsme si uvědomili, že Pražský hrad nemá jen úžasnou historii a památky, ale žije i současným životem. Kolem nás prošel na oběd pan prezident a hezky se s námi zdravila paní Klausová.
Protože v Praze bylo příjemně, vydali jsme se po Královské cestě přes Malou Stranu a Karlův most na Staroměstské náměstí. Připomínkou historie bylo ještě místo popravy 27 „českých pánů“. Odbíjení orloje nás přeneslo do jiného světa. Chvíli jsme se nechali unášet předvánoční atmosférou staroměstského vánočního trhu…a odjeli domů. Fotografie zde. (Mgr. Blanka Štěrbová)


Mikulášský den

Mikulášský denV prosincový čas se opět školními chodbami rozlehlo bujaré čertovské BUDLIKY, BUDLIKY. Ač znělo rozpustile a dovádivě, na  mnohých tvářích našich školáků se dočasně usadil temný mráček. V hloubi svých dušiček zavzpomínali na své hříšky, jichž u některých bylo nemálo. Ale brzy se jim do očí vrátily šibalské plamínky, neboť čerti na ně svůj bezedný pekelný pytel nepoužili. Na nebeských váhách hříchů převážily jejich dobré skutky, a tak zůstalo jen u symbolického výprasku metlou, čehož nebyli ušetřeni ani učitelé. Přesto tento den navodil příjemnou zimní atmosféru předznamenávající vánoční svátky. Fotografie zde. (Mgr. P. Jánská)


Mikulaťka

Mikulášská laťkaPečení vánočních perníčků, výroba adventních věnců, informatika, turnaj ve stolním fotbálku a především Mikulaťka, závod ve skoku vysokém, právě tyto aktivity patřily do programu mikulášského dopoledne pro žáky ZŠ Horažďovice Blatenská. Po společném zahájení v tělocvičně školy se každý z žáků odebral do učebny, ve které pak tvořil či hrál dle svého výběru. V závodě ve skoku vysokém se odehrávaly napínavé souboje jednotlivých kategorií a velkým překvapením bylo překonání dosavadního rekordu Mikulaťky 165 cm Radka Chudého. Žákem, který za bouřlivé kulisy publika vytvořil nový rekord, je Lukáš Koura s výkonem 170 cm. Gratulujeme! Fotografie zde. (Mgr. K. Šebek)

Výsledky:
Mladší žákyně: 1. Štěchová Tereza ( 120 cm) 2. Šubová Aneta (115 cm) 3. Šašková Marie (115 cm)
Mladší žáci: 1. Vaněček David (135 cm) 2. Boček Jan (120 cm)3. Stichenwirth Vít (120 cm)
Starší žákyně: 1. Pintířová Sára (135 cm) 2. Loberšínerová Žaneta (120 cm) 3. Doubková Eva (120 cm)
Starší žáci: 1. Koura Lukáš (170 cm) 2. Soukup Patrik (150 cm) 3. Hlaváč Marek (150 cm)


Turnaj v přehazované

Horažďovické základní školy společně organizovaly turnaj v přehazované žáků 4.- 5. tříd a 6.-7. tříd dívčích, chlapeckých a smíšených družstev. Naše družstva obsadila za účasti ZŠ Sušice Lerchova, ZŠ Pačejov, ZŠ Horažďovice Blatenská a ZŠ Horažďovice Komenského v konečných výsledcích v kategorii: 1. stupeň - 3. místo hoši a 4. místo smíšená; 2. stupeň - 2. místo dívky, 2. místo hoši, 3. místo smíšená .
(Mgr. K. Šebek)


Florbalový úspěch

I v letošním školním roce se zúčastnili borci naší školy turnaje ve florbale v Klatovech. Mladších žáci přišli těsně před koncem zápasu o semifinále a umístili se na 4. – 6. místě. Úspěšnější byli jejich starší vrstevníci, kteří až do finále nepoznali porážku. Ta přišla v posledním zápase od ZŠ Nýrsko, která již byla nad síly našich reprezentantů. Přesto celkové 2. místo putuje zaslouženě do Horažďovic. (Mgr. K. Šebek)


Den otevřených dveří pro budoucí prvňáčky

Oznamujeme všem milou zprávu,
že 15. prosince otevřeme naši bránu,
všechny budoucí školáky srdečně zveme
k nahlédnutí do naší malé země.

Ve středu 15. prosince 2010 od 8.00 do 12.00 se uskuteční Den otevřených dveří pro budoucí prvňáčky. Přijďte se podívat na školu a budoucí paní učitelky, pány učitele a spolužáky. Těšíme se na Vás!


Konzultační hodiny

Prosíme rodiče, kteří chtějí využít konzultačních hodin vyučujících, aby se před návštěvou objednali prostřednictvím telefonu (376 512 514) nebo e-mailu. Kontakty na jednotlivé vyučující naleznete zde.


Výlet do planetária

Planetárium Praha15. listopadu 5. třídy navštívily Planetárium Praha. Do Prahy jsme jeli autobusem a k planetáriu dorazili asi v 11 hodin. Před programem jsme si ještě na modelech vyzkoušeli fungování planet a v 11:30 jsme se konečně uvelebili v měkkých sedačkách a cítili se jako v nebi. Zhlédli jsme film o pohybech vesmírných těles a viděli více než 3 000 hvězd. Cestou domů byla v autobuse legrace. Byl to krásný výlet. Fotografie zde.(Š. Chroustová, M. Janečková 5. tř.)


„Nebojte se střední školy“

Volyně 2010Naskytla se nám možnost, podívat se na střední školu ve Volyni. Této možnosti jsme využily hlavně „MY“ holky. Odjezd byl v úterý časně ráno, ale kvůli zpoždění autobusu, ve kterém jela naše paní učitelka, jsme si počkaly dvě hodinky, než se paní učitelka dostavila . V tomto čase, jsme hrály různé hry, například TWISTER. Když vlak konečně přijel, jásaly jsme radostí. Nastoupily jsme a odjely směr Strakonice. Ve Strakonicích jsme přestoupily do jiného vlaku, který mířil do Volyně. Z nádraží ve Volyni jsme se přemístily do volyňské střední školy. Přidělili nám třídu, kde jsme se seznamovaly s učiteli a s předměty, které se na škole vyučují. Po vyučování jsme se přemístily do jídelny, která se nachází na náměstí. Tam jsme se dosyta  najedly. Po obědě jsme zkoušely výrobu našich oblíbených sladkostí. Pak jsme upalovaly ubytovat se na internát. Ten den jsme ještě navštívily Městské muzeum ve Volyni a znovu jídelnu…… Přesunuly jsme se opět na internát a tam měly až do půl desáté volno. Mohly jsme navštívit např. posilovnu, kulečník nebo počítače. V půl desáté byla večerka, takže jsme zalezly do pelechu a spokojeně usnuly. Ráno byl budíček v půl sedmé. Vstaly jsme a šly se umýt a zkulturnit. Nacpaly jsme věci do tašek a vyklidily pokoj. Přesunuly jsme se do jídelny, kde jsme dostaly snídani.  Po snídani jsme navštívily opět školu, kde jsme ale strávily už jen pár hodin. Věnovaly jsme se ruštině, španělštině a angličtině. Tímto byla naše exkurze ukončena. Nezbývalo nám nic jiného, než se rozloučit a pádit na vlak. V Horažďovicích jsme se rozešly a pospíchaly domů. Exkurze se nám všem moc líbila a některé z nás by si jí určitě rády zopakovaly. Fotografie účastnic zde. (K. Soukupová 9. tř.)


Zdravotnický kurz 5. tříd

Zdravotnický kurz18. listopadu jsme se spolužáky z 5. tříd navštívili kurz první pomoci. Poučili jsme se o tom, co máme udělat, když se stanou různé nehody. Vše jsme si i vyzkoušeli (včetně masáže srdce) na figurantovi Jakubovi a figuře Andule. Také jsme si procvičili ukládání postiženého do stabilizované polohy. Na kurzu se nám moc líbilo. Fotografie naleznete zde. (K. Bažantová, M. Mudrová, H. Ševčíková)

 

 


Rej masek

Soutěž masekV pátek 12. 11. se v naší škole sešlo mnoho strašidelných bytostí. Některé z nich ochotně poskytly rozhovor žákům ze 4. a 5. tříd. Poté si zasoutěžily v různých disciplínách a po splnění jednotlivých úkolů se mohly opět vrátit do svých strašidelných říší. Fotografie zde. (Mgr. P. Jánská)

 

 


Vánoční focení

8. 12. proběhne vánoční fotografování žáků 1. stupně. V případě zájmu vyplňte objednávkový lístek, který žáci obdrží od svých třídních učitelů.


SOLASIDO

SolasidoDne 11. 11. v dopoledních hodinách proběhla generální zkouška hudební soutěže SOLASIDO. Účinkující byli rozděleni do 3 věkových kategorií. Každý zpěvák našel v publiku spoustu fanoušků, kteří mu dodávali odvahu. Ve večerních hodinách vše vrcholilo naplno. Zpěváci ze sebe museli vydat maximum, neboť jejich výkony hodnotila nemilosrdně spravedlivá porota. Neměla vůbec lehký úkol, protože se sešlo mnoho talentovaných jedinců. Fotografie z generální zkoušky zde. (Mgr. P. Jánská)

 


Rodičovské schůzky

Zveme všechny rodiče na třídní schůzky, které proběhnou dne 22. 11. 2010 od 15:00.


Pozvánka na schůzku třídních důvěrníků

V pondělí 15. 11. 2010 se v 15 hodin koná schůzka třídních důvěrníků SR ZŠ Blatenská. Schůzka proběhne ve školním klubu. Děkujeme za účast.


Kroužky práce se dřevem a kovem

Ředitel SŠ Oselce oznamuje zahájení pracovních činností pro žáky 8. a  9. ročníků. Zájemci se mohou dostavit  do SŠ v úterý 9.11.2010 (autobusem v 14.45 od nádraží ČD). Zpět jede autobus v 17.31 (18.05 Horažďovice – ČD). Přihlášku vydá Mgr. Zeithamlová (VP). Výrobky si odnášíte domů a jízdenky Vám budou proplaceny. Máte volné úterky? Chuť pracovat se dřevem a kovem, poznat nové kamarády? Pak ve SŠ čekají právě na Vás. (Mgr. Zeithamlová –VP)


Vánoční soutěž

Pozvánka zde.


Nebojme se vody

Plavecký kurzTřetí a čtvrté třídy v rámci tělesné výchovy navštěvují plavecký kurz. Smyslem není naučit se perfektně plavat, ale zbavit děti strachu z vody. Proto součástí těchto hodin není jen výuka plaveckých stylů, ale především hra ve vodě, která děti velmi baví. Cílem hodin plavání tedy je, aby se každé dítě do bazénu těšilo. To se cvičitelkám u našich třeťáčků a čtvrťáčků - "plaváčků" rozhodně podařilo. Fotografie zde.
(Mgr. R. Macounová)


Změna termínu

Z organizačních důvodů posouváme termín konání soutěže o nejlepší strašidelnou masku z 5. 11. na 12. 11. 2010.


Rýžování zlata na Otavě

Rýžování zlataVětšina žáků 6.B se 26. října 2010 pokusila ověřit, zda je řeka Otava skutečně zlatonosná. Pod vedením pana Aleše Červeného z Městského muzea Horažďovice a za asistence třídní učitelky Blanky Štěrbové se vypravili na pravý břeh Otavy vybaveni rýžovacími pánvemi, kbelíky, rýčem, lopatkou a hlavně gumovkami. Po více než třech hodinách brodění, kopání, třídění materiálu, vyplavování písku, točení rýžovací pánví a opatrném hledání se téměř všem podařilo objevit nějakou miniaturní zlatinku. Nejúspěšnější a nejvytrvalejší Adam jich našel dokonce 24. Z největšího, asi 1 mm velkého kousku zlata, měla radost Nikola. Přesvědčili jsme se, že Keltové měli pravdu, když naši řeku nazvali Atawou, zlatonosnou. Fotografie zde.


SOLASIDO je tu

Konkurz do pěvecké soutěže SOLASIDO se koná dopoledne 2. 11. 2010 v budově ZŠ Blatenská. Zájemci se přihlásí prostřednictvím svých třídních učitelů nebo vyučujících HV. Do konkurzu je třeba si připravit 2 – 3 písně podle vlastního výběru. Úspěšní absolventi konkurzu se 8. 11. 2010 dostaví na zkoušku zpěvu a nácvik pohybové choreografie. (Opět v budově školy v dopoledních hodinách.) Generální zkouška hlavního programu proběhne 11. 11. 2010 dopoledne v kulturním domě, kde se bude konat rovněž večerní představení.


4. ročník ekologické soutěže ve sběru „potravinářského“ hliníku

Sběr potravinářského hliníkuMěstský úřad Horažďovice – odbor životního prostředí vyhlásil pro školní rok 2010 – 2011 již 4. ročník ekologické soutěže ve sběru „potravinářského“ hliníku. Soutěž je určená třídním kolektivům. Na ZŠ Blatenská se prozatím přihlásily třídy 1. A, B a 5. A, B. Sbíraným materiálem je hliník, který je součástí obalů potravinářských výrobků. Soutěž se nevztahuje na nápojové hliníkové plechovky. Z hygienických důvodu je třeba, aby shromažďovaný materiál děti do školy přinášely čistý, zbavený zbytků potravin. Materiál bude soustřeďován v igelitových pytlích, které od organizátora soutěže obdrží každý soutěžní kolektiv. V průběhu měsíce května 2011 proběhne vyhodnocení soutěže - zvážení nasbíraného materiálu a prodej, případně odevzdání  zpracovateli. V červnu se pak uskuteční vyhlášení a odměnění nejúspěšnějších kolektivů.


Zpráva o exkurzi 6.B do muzea

Řemeslná dílnaDne 22. září jsme navštívili Městské muzeum Horažďovice. Prohlédli jsme si všechny exponáty, ale hlavně Prácheňský kancionál. Je to asi šest set let starý zpěvník, který nalezli v kostele sv. Klimenta na Práchni. Zaujal nás svou velikostí a tím, že jsou v něm hranaté noty na notových osnovách se čtyřmi linkami. Kancionál byl nedávno zrestaurován. Na obrázcích jsme si prohlédli postup, jakým se ze skoro zničené knihy dá udělat kniha krásná a jako nová.
Pan Červený nás na závěr prohlídky vzal do dílny, kde jsme si mohli vyzkoušet různá stará řemesla. Například jsme mohli tkát látku na tkalcovském stavu, česat vlnu různými způsoby, příst vlnu na kolovrátku. Většina kluků se přesunula k dlabání lžiček. Tam pan Červený vyrobil lžičku, o kterou se pak soutěžilo. Uznáváme, že holky byly lepší. Nejlíp zatočit hoblinku dokázala Klára a lžičku vyhrála.
Mrzelo nás, že jsme museli odejít. Líbil se nám kancionál i dílna, ale asi nejvíc celá velká expozice. Foto zde. (Jiří Křesák a Lukáš Rejšek, žáci 6.B)


Rej masek

Rej masekŠkolní časopis SPEŠLÍK vyhlašuje soutěž o nejlepší strašidelnou masku. Všichni duchové, čarodějnice, kostlivci, upíři a další ďábelské bytosti jsou srdečně zváni  5. listopadu o velké přestávce k fotografování. Kde se sejdeme, ještě upřesníme. Všichni soutěžící budou sladce odměněni.

 


5. třídy v muzeu

muzeumV přírodovědě probíráme horniny a nerosty, a tak jsme šli do muzea dozvědět se o nich nějaké zajímavosti. Pan A. Červený nám poutavě vyprávěl o horninách, které se vyskytovaly a vyskytují v našem blízkém okolí. Povídali jsme si o rýžování zlata na řece Otavě, o těžbě stříbra. Horniny a nerosty jsme si mohli prohlédnout a vyzkoušet si jejich tvrdost. Mohli jsme si i odnést kousek kalcitu, který jsme si sami odlomili. Přednáška pana Červeného se nám líbila a moc mu za ni děkujeme. Pořízené fotografie si můžete prohlédnout zde. Žáci 5.A a 5.B


INFORMACE PRO VYCHÁZEJÍCÍ ŽÁKY A JEJICH RODIČE

Informace o možnostech středoškolského studia se zaměřením na Plzeňský kraj naleznete na portálu www.studujvpk.cz. Snahou portálu je, aby se žák a jeho rodič zamysleli nejen nad možnostmi studia, ale také nad důsledky vlastní volby, tj. nad otázkami typu: co budu moci dělat po škole, jaké bude mé pracovní uplatnění. Informací na internetu, které radí jak se rozhodovat je hodně a problémem je se v nich zorientovat.Tvůrci nabízí přehledný rozcestník, na kterém naleznete například i vývoj mezd nebo vývoj počtu nezaměstnaných a volných pracovních míst podle profesí.Hlavní informace jsou shrnuty do čtyř sekcí:

 • JAK SE ROZHODNOUT?
 • KAM PO ZÁKLADCE ?
 • KAM PO STŘEDNÍ?
 • JAK USPĚT V PRÁCI?

BUĎTE V OBRAZE A VYBÍREJTE SVÉ BUDOUCÍ POVOLÁNÍ ZODPOVĚDNĚ!

www.infoabsolvent.cz
Informace o oborech, školách a uplatnění absolventů ve všech souvislostech. Na www.infoabsolvent.cz najdete především úplnou vzdělávací nabídku všech středních a vyšších odborných škol v ČR s množstvím informací o každé škole i oboru vzdělání

 • vychází se z rejstříku škol, soustavy rámcových vzdělávacích programů, jsou uváděny i názvy školních vzdělávacích programů,
 • je uvedeno asi 35 údajů o každé škole (telefony, www stránky, maily, vybavení, velikost školy, školné, vyučované jazyky, dny otevřených dveří apod.)
 • je uvedeno asi 40 údajů o každém nabízeném oboru (přihlášení/přijatí, název ŠVP, délka studia, údaje o přijímacích zkouškách, školné, údaje o výuce jazyků, údaje o výuce IT, profil a uplatnění absolventa, rozvržení učiva, obsah vzdělání),
 • velmi významné jsou podrobnosti o možnostech studia zdravotně postižených žáků (obory podle druhu postižení, druh integrace apod.).

Na www.infoabsolvent.cz rovněž najdete

 • informace o uplatnění absolventů, požadavcích zaměstnavatelů, nezaměstnanosti absolventů a další, 
 • filmového průvodce světem práce, který pomáhá při rozhodování o volbě povolání,
 • poradce žákům, kteří mají problémy s učením a hrozí jim odchod ze školy,
 • údaje o vzdělávací nabídce vysokých škol.

Uvedený informační systém byl vytvořen v Národním ústavu odborného vzdělávání v rámci systémového projektu ministerstva školství VIP Kariéra a je nejrozsáhlejším a nejúplnějším informačním systémem s plně aktuálními daty. Systém je pravidelně inovován a  bude v dalších letech výrazně rozšířen v rámci pokračování projektu VIP Kariéra II – Kariérové poradenství. (VP Mgr. Š. Zeithamlová)


Čáry máry se strašidly

strašidloMěstská knihovna Horažďovice vyhlašuje výtvarnou soutěž pro všechny šikovné děti o nejzajímavější strašidlo. Můžete kreslit, modelovat, šít nebo vyrobit loutku a vymyslet nějaké děsivé jméno. Můžete připsat i to, jak a koho vaše strašidlo nejraději straší a kde se vyskytuje. Své výtvory odevzdejte na dětském oddělení knihovny nejpozději do 12. 11. 2010.

 


Prácheňský kancionál

22. září si žáci 6. B prohlédli Prácheňský kancionál. Více zde.


Využijte konzultační hodiny

Letos poprvé nabízíme rodičům možnost využít konzultační hodiny vyučujících. Jednou týdně (podrobnější informace naleznete zde) jsou jednotliví vyučující ve svých třídách či sborovnách připraveni zodpovědět Vaše dotazy. Využijte tuto možnost, kdy - na rozdíl od doby třídních schůzek - mají vyučující čas pouze na Vás.


Školní Informační Kanál (ŠIK) – prevence v obraze

ŠIKOd 1. 9. 2010 je naše škola zapojena v projektu ŠIK, který je primárně určen k podpoře prevence rizikového chování dětí a podpoře výchovného poradenství na školách. Komunikace s žáky probíhá prostřednictvím videospotů vysílaných na obrazovce ve vestibulu školy. Do vysílání může být zařazen i spot vytvořený školou. Projekt je budován pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstva vnitra, Ministerstva dopravy a ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí a Ministerstvem spravedlnosti. Mělo by se jednat o účinnou metodu komunikace nahrazující letáky, preventivní program, výchovu k hodnotám a podporu náborových akcí na střední školy. Velkoplošná obrazovka žáky zaujala, doufejme, že je osloví i obsah spotů. Více informací o projektu zde. (RNDr. H. Aldorfová)


SOLASIDO

SolasidoŽáci naší školy, kteří budou mít zájem, se mohou zúčastnit populární pěvecké soutěže SOLASIDO. Vystupovat mohou pouze sólisté (ne dvojice nebo skupiny). Zpěváci si vyberou jakoukoliv lidovou nebo populární píseň. Doprovod k písni obstará producent soutěže Pavel Justich. Konkurz do soutěže se koná dopoledne 2. 11. 2010 v budově ZŠ Blatenská. Zájemci se přihlásí prostřednictvím svých třídních učitelů nebo vyučujících HV. Do konkurzu je třeba si připravit 2 – 3 písně podle vlastního výběru. Úspěšní absolventi konkurzu se 8. 11. 2010 dostaví na zkoušku zpěvu a nácvik pohybové choreografie. (Opět v budově školy v dopoledních hodinách.) Generální zkouška hlavního programu proběhne 11. 11. 2010 dopoledne v kulturním domě, kde se bude konat rovněž večerní představení. Více informací o soutěži a výběr skladeb najdou zájemci na adrese www.solasido.cz.


Kurz dopravní výchovy

Dopravní kurzTaké letošní začátek školního roku zpestřil žákům 4. a 5. ročníků dopravní kurz. Žáci si měli opět možnost vyzkoušet své teoretické i praktické dovednosti v oblasti pravidel silničního provozu. Děkujeme za odborné vedení instruktorům kurzu a těšíme se na další spolupráci. Pořízené fotografie si můžete prohlédnout zde.

 


Nové tváře

Noví kantořiOd září začínají na naší škole působit tři noví pedagogové. Petra Nováková a Lukáš Kopecký (na fotografii vlevo) budou žákům předávat znalosti v oboru cizích jazyků, Mgr. Daniel Javorský se bude věnovat výuce zeměpisu, tělesné výchovy a pracovních činností. Věříme, že se všichni jmenovaní stanou pro učitelský sbor posilou a pro naše žáky přínosem. Fotografii u článku zvětšíte kliknutím.


Rekonstrukce školy

Fotografie z právě probíhající rekonstrukce školy si můžete prohlédnout zde.


Fotosoutěž ZŠ Blatenská

Výsledky fotosoutěže 2009/2010 zde, pozvánka na nový ročník zde.


 

 
         
 
ZŠ Horažďovice, Blatenská 540, příspěvková organizace, tel.: 376 512 514, 731 247 694, fax: 376 512 514, e-mail, vytvořil J. Skolek