O moudrosti  
ZŠ Blatenská
Závěrečné vysvědčení bude předáno v pátek 28. 6.
Projekty
Hlavní stránka
Historie školy
Výuka
Rozvrh hodin

Zaměstnanci
Kontakty
Konzultace
Výchovný poradce
Šk.dokumenty
Formuláře
Šk.družina
Šk.jídelna
Šk.rada

Webové odkazy


Speciální třídy


 Vstup do školní matriky

 školní časopis
PPP Klatovy

Záchranný kruh
Centrum protidrogové prevence a terapie

Testy pro děti i rodiče

Logo

OPVK
Logo


Slunecno.cz
TOPlist
 
 

Atletický den na 1. stupni

Atletické dopoledneDne 19. 6. se na naší škole konaly tradiční atletické závody. Změřili zde své síly všichni žáci I. stupně. Počasí nám přálo až přespříliš, slunce pálilo a pálilo. Nenechali jsme se však ničím otrávit, stále doplňovali tekutiny (komu došly vlastní zásoby, ochutnával čaj připravený našimi kuchařkami) a trávili čas co nejvíce ve stínu vzrostlých tújí nadšeným jásotem a fanděním. Závody jsme zahájili v 8.30 hod. vytrvalostním během. Dalšími disciplínami pak byl skok daleký, hod kriketovým míčkem a sprint. Všichni žáci s velikou chutí a elánem prošli celým dopolednem. 25. 6. atletické disciplíny doplnil v tělocvičně skok vysoký. I zde byla atmosféra vynikající. Ti nejlepší sportovci byli 26. 6. vyhlášeni a odměněni drobnými cenami. Padly i školní rekordy - 1. kategorie - hod kriketovým míčkem - M. Mlnařík, 1.A - 21 m, 2. kategorie - sprint - T. Pivnička, 2.B - 8,95 s a 3. kategorie - sprint - A. Šimková, 4.B - 8,24 s, hod kriketovým míčkem - A. Šimková, 4.B - 32 m, skok vysoký - A. Šimková, 4.B - 120 cm. Všem dětem gratulujeme a pokud se chcete vrátit v čase, můžete pomocí fotografií zde. (Mgr. E. Nováková)


Turnaj v přehazované

V pondělí 24. 6. 2013 se vydaly 4. a 5. třídy na Lipky, kde si dopoledne zpestřily přátelským utkáním v přehazované. Přáli jsme si, aby nám počasí vydrželo. Všechny týmy dívek i chlapců se do hry zapojily s vysokým nasazením a dělaly vše pro to, aby vyhrály. Někdy bylo velmi těžké udržet emoce na uzdě. Bohužel, vyhrát může pouze jeden. Konečné pořadí v družstvech dívek i chlapců bylo shodné. Vítězi se staly oba týmy ze třídy 5.B, druhé místo obsadila družstva 5.A a na třetím místě skončila 4.A. Fotografie z turnaje zde. (Mgr. J. Frančíková)


Spolupráce s přírodovědnou stanicí

Pavla Pánková ve ŠDCelý školní rok k nám pravidelně 2x za měsíc chodila paní Pavla Pánková z Přírodovědné stanice při DDM Horažďovice. Vždy s sebou donesla nějaké živé exempláře chované ve stanici a dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací. Poslední setkání se uskutečnilo v červnu. Paní Pánkovou jsme očekávali i s trochou strachu, protože nám slíbila donést hada! A opravdu přinesla krásný exemplář korálovky sedlaté. Po hodině strávené povídáním, otázkami a pozorováním se ti nejodvážnější z nás mohli s korálovkou vyfotit. Paní Pánkové děkujeme za velice pěkné a zajímavé přednášky a celé přírodovědné stanici za celoroční spolupráci. Děti a vychovatelky ŠD. Fotografie zde.


Zábava ve ŠD

Koncem května se v naší družině uskutečnilo představení Divadélka divů z Písku. Čekalo nás pěkné odpoledne s žonglováním, kouzlením a zábavou s popleteným klaunem. Při vystoupení s lasy jsme až tajili dech, co všechno účinkující dokáží. Nakonec pro nás bylo přichystáno překvapení s názvem 3 APOLLO, ze kterého se vyklubali tři roztomilí vycvičení psíci yorksheerové. Fotografie zde.


Organizace posledního týdne ve školní jídelně

Všichni žáci mají na poslední den školního roku (28. 6.) odhlášený oběd. V případě zájmu je možno oběd přihlásit nejpozději do pondělí 24 .6. 2013. Poslední dnem k odhlášení obědů je středa 26. 6. 2013. Výdej obědů se v pátek 28. 6. uskuteční od 10:00 do 12:00 hodin.


RABÍ (Okoř)

Výlet 4. tříd1. Na Rabí je cesta, jako žádná ze sta, půjdem na ní z Ostrova. Dříve po ní jezdil a husity vodil zeman Žižka z Trocnova. Na konci té cesty kamenné straší Přibýk Kocovský, to byl ten, co zranil a oko vyrazil, byl to zločin lotrovský.
Refr: Na hradě Rábíčko jdeme na kafíčko a vanilkovou zmrzlinu, projdem se pod hradem, úkoly tam dostanem, máme je za hodinu. Půta si tam přivez opičku, ze svých dlouhých cest. Ona lidi strašila, na strom vyskočila, zabili ji nakonec.
2.  Jednoho zrána, roznesla se zpráva,  že byl Půta odnesen.  Za své kruté činy, nemoh nikdo jiný, do pekla být odvlečen. Doby, kdy tam byli Husité už jsou dávno pryč, my jdem do podhradí, kde budem beze zbraní,  od komnaty hledat starý klíč.
Refr: Na hradě Rábíčko…
Fotografie z výletu 4. tříd zde.


Zajímavý výlet páťáků

Výlet 5. třídRáno jsme nastoupili do šedivého autobusu, který nás měl dopravit na Kleť a do Českého Krumlova. V autobuse se některým z nás udělalo špatně, ale pozvracel se jenom Kuba. Po příjezdu na Kleť někteří dostali strach z lanovky, ale nakonec to všichni v pohodě zvládli. Nahoře jsme se občerstvili a vylezli na rozhlednu, odkud byl vidět i Temelín. Když jsme jeli lanovkou dolů, už se skoro nikdo nebál. Sešli jsme k bufetu a Jirka omylem vlezl do cizího autobusu, odkud ho vyhnal řidič. Poté jsme odjeli směr Český Krumlov. Ve městě jsme zamířili ke grafitovým dolům. Uvnitř jsme dostali kombinézy a holínky s návleky a poté i helmu s baterkou. Janička a paní učitelka měly v holínkách díru, takže jim tam nateklo, když stouply do louže. Do grafitových dolů nás nejdříve vezl vláček. Měli jsme zhasnuto,  vůbec nic neviděli a pořád na nás stříkala voda. Ve vláčku nejvíce křičel Jakub. Kuba, Tomáš, Věra a Karolína se zase grafitem nejvíce zmazali. Ke konci cesty bylo hodně vody a tak někteří byli úplně mokří. Díky vodě jsme si ale nemuseli venku umývat holínky. Poté jsme se umyli a mohli si koupit na památku suvenýry. A pak následovala jízda domů. Všem se výlet velmi líbil. Fotografie zde. (Simona Lojíková a Kateřina Šimánková– žákyně 5. tř.)


Schůzka rodičů budoucích prvňáčků

Schůzka rodičů budoucích prvňáčků se koná ve středu 19. 6. 2013 v 15:00 v multimediální učebně
1. stupně v 1. patře budovy.


Majáles 2013

Majáles 2013Dne 7. 6. konečně vypukl pečlivě připravovaný MAJÁLES, který je každoročně věnovaný dětem. Většina z nich poslední dny stále odpočítávala. Tento s napětím očekávaný den vykouzlil mnoho nových tváří, jimž už od ranních hodin dodávaly energii sluneční paprsky, kterým ještě pomáhala sluníčka z prvních tříd. Najednou se před školou objevilo několik pohádkových postaviček snažících se rozveselit neklidná miminka. Protože za sebou nechávaly menší nepořádek, vyskočily ze svých skrýší plastové figurky, které okamžitě daly vše do pořádku. Dále se na nás přilétly podívat roztomilé berušky se svou sympatickou maminkou. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na osobnosti ze středověké doby, zejména na husity. V pestrobarevném průvodu nechyběli ani fotografové se svými modelkami, fotbalisté s roztleskávačkami, hudebníci a kouzelně zdeformované hlavy. To vše bedlivým zrakem sledoval čertovský rej a nad tím vším si vzali patronát mocní bohové. Králem prvního stupně se stal Luboš Král z 5.A a druhý stupeň si zvolil za svého krále Tomáše Martínka z 9.B. Potom už všichni pospíchali zpátky ke škole, aby si pořádně zasoutěžili. Děti byly za své výkony bohatě i sladce odměněny. Všem děkujeme. Bohatá fotogalerie zde. (Mgr. P. Jánská)


Tábor - město husitů

Tábor 2013Dne 30. 5. 2013 navštívili žáci 4. tříd město Tábor. Nejprve jejich kroky vedly na náměstí, kde si všichni pozorně prohlédli sochu Jana Žižky z Trocnova. Poté pokračovali prohlídkou podzemních chodeb. Tento labyrint, jenž vznikal od 15. století, v některých zanechal stopy tajemna a menšího strachu. Po prohlídce podzemních prostor se vydali k areálu Housova mlýna. Zde na žáky čekalo divadelní představení, jehož první část byla o životě Mistra Jana Husa, druhá část se týkala husitských bitev, do nichž mohli zasáhnout i samotní žáci. Dále zde byly pro děti připraveny středověké hry a soutěže, ukázky husitských zbraní a řemeslné výroby (např. práce na hrnčířském kruhu - děti si samy mohly něco vyrobit), prodej suvenýrů i upomínkových předmětů. Zbyl čas navštívit i středověkou krčmu. Exkurze se všem líbila a všichni si tento den příjemně užili. Fotografie zde. (Mgr. P. Jánská)


Fotosoutěž DÍLO LIDSKÝCH RUKOU

Vítězná fotografieLetošní fotografická soutěž se nesla ve znamení DÍLA LIDSKÝCH RUKOU. Toto téma oslovilo celkem 16 žáků převážně osmého a devátého ročníku. Zaslali mi 82 fotografií. Některé kolekce byly tak velké, že bylo třeba vybrat nejlepší snímky. Spolu s autory a jejich spolužáky jsem sestavila kolekci 37 fotografií, které jsem zaslala k posouzení asi 50 porotcům. Nakonec hlasovalo 43 laiků, amatérských fotografů i profesionálních výtvarníků. Někteří přidali komentář. Například počítačový grafik Jan Kottman napsal: „… celkově se mi soutěžní fotky líbily a všichni účastníci jsou moc šikovní…“ Akademický malíř Ludvík Kovář dodal: „Je těžké vybírat, úroveň se zvyšuje.“
První místo díky 96 bodům získala Andrea Hozmanová s fotografií Vydra (foto u článku). Další čtyři fotografie měly o více než 40 bodů méně. Druhé místo získala Tereza Švehlová s Vídeňským kolem. O třetí místo se dělí Jan Míčka se záběrem z Vyšehradského hřbitova a Štěpánka Purschová se Sněhulákem. Páté místo obsadila Tereza Bendová s fotografií Gotické okno.
Jsem ráda, že si naši žáci uvědomují, že „dílem lidských rukou“ je i negativní činnost, jak dosvědčuje snímek poškozené barokní sochy rytíře z nádvoří zámku.
Je pravda i to, co ke svým snímkům dodal Jan Čada: „Fotografie musejí být vyfoceny fotoaparátem, u kterého musí jakákoliv lidská ruka máčknout na spoušť. Takže to je práce lidských rukou.“
Děkuji všem mladým fotografům za jejich krásné snímky! Blahopřeji vítězům, kteří již byli odměněni knihami, ale i všem ostatním ke schopnosti dívat se kolem sebe a zachytit krásné okamžiky a věci! Soutěžní fotografie zde. (Mgr. Blanka Štěrbová)


Organizace srovnávacích testů pro 5. a 9. ročníky

Úterý 28. 5. 2013 - test z Čj
2. a 3. vyučovací hodina - 5.A (učebna INF), 5.B (multimediální pracovna)
4. a 5. vyučovací hodina - 9.A (učebna INF), 9.B (multimediální pracovna)

Středa 29. 5. 2013 - test z M
2. a 3. vyučovací hodina - 5.A (učebna INF), 5.B (multimediální pracovna)
4. a 5. vyučovací hodina - 9.A (učebna INF), 9.B (multimediální pracovna)

Čtvrtek 30. 5. 2013 - test z Aj
2. a 3. vyučovací hodina - 5.A (učebna INF), 5.B (multimediální pracovna)
4. a 5. vyučovací hodina - 9.A (učebna INF), 9.B (multimediální pracovna)


MC Donald´s Cup 2013

Fotbalový turnajVe čtvrtek 2. května se odehrál tradiční turnaj pro žáky 1. stupně v minikopané. V našem okrsku se zúčastnili v kategorii A: ZŠ a ZUŠ Horažďovice Blatenská, ZŠ Horažďovice Komenského a ZŠ Chanovice, v kategorii B: ZŠ a ZUŠ Horažďovice Blatenská, ZŠ Horažďovice Komenského, ZŠ Nalžovské Hory a ZŠ Pačejov. Ačkoli i letos, díky ochotě činovníků FK Horažďovice, jsme měli turnaj odehrát na velkém hřišti, počasí rozhodlo jinak a museli jsme do tělocvičny. Přesto jsme viděli hezké zápasy a spoustu gólů. Výsledky- kategorie A: 1. ZŠ Horažďovice Komenského 2. ZŠ a ZUŠ Horažďovice Blatenská 3. ZŠ Chanovice; kategorie B: 1. ZŠ Nalžovské Hory 2. ZŠ a ZUŠ Horažďovice Blatenská 3. ZŠ Horažďovice Komenského 4. ZŠ Pačejov. Fotografie zde. (Mgr. K. Šebek)


Aprílová laťka 2013

Pravidelné aprílové klání pro žáky 2. stupně ve skoku vysokém se konalo 30. dubna 2013 v prostorách naší tělocvičny. Přestože jednotlivé kategorie měly své favority, závod se vyvíjel napínavě až do svého konce, kdy už mezi jednotlivými výkony byly minimální rozdíly. Výsledky: mladší žákyně 1. Helena Bernatová 2. Martina Panušková 3. Eva Chalušová; mladší žáci: 1. Petr Zavřel 2. Janota Petr 3. Hájek Marek; starší žákyně: 1. Tereza Štěchová 2. (bohužel neznáme jméno) 3. Kyliánová Anita; starší žáci: 1. Martin Ondrejička 2. Boček Jan 3. Vaněček David. Vítězům gratulujeme. (Mgr. K. Šebek)


Provoz školní družiny o letních prázdninách

Vážení rodiče,
nejpozději do pondělí 27. května 2013 sdělte vychovatelkám v jednotlivých odděleních, zda budete mít zájem přihlásit své dítě k činnosti ve školní družině o letních prázdninách. Váš zájem bude brán jako závazný a bude sloužit zřizovateli jako podklad pro rozhodnutí o zajištění provozu školní družiny o letních prázdninách. Děkujeme. Radka Šperlíková


Jaro ve školní družině

Jaro ve školní družiněI když kalendář dávno ukazoval na jaro, paní Zima se jen tak snadno nechtěla vzdát své vlády. My v naší školní družině jsme však mrazivého, nevlídného počasí nedbali a všechny naše činnosti byly inspirovány jarem a Velikonocemi. Kreslili jsme, malovali a vyráběli. Našimi výtvory jsme vyzdobili třídy, okna i chodby ve škole. Část prací jsme vystavili v budově Penzionu, spoustu pěkných výrobků jsme si odnesli domů. Nenechali jsme zahálet ani naše hlavičky. Pomocí křížovek, kvízů a vědomostních soutěží jsme si ověřovali  znalosti o jaru. Prostě jsme ze všech sil lákali a povzbuzovali Jaro. A ono nakonec přišlo -  v plné kráse. Také jsme pilně trénovali básničky, písničky a scénky na veřejná vystoupení. S naším jarním pásmem jsme potěšili bývalé pracovníky nemocnice, pacienty nemocnice a také klienty Penzionu. Každý divák si odnesl veselého zajíčka na památku. My jsme byli odměněni upřímným potleskem  a sladkými dobrotami. Nejvíce jsme se ale těšili na setkání s našimi nejbližšími na společném jarním odpoledni, které proběhlo koncem dubna. Počasí bylo jako na objednávku, neobvykle teplé, spíše letní, než jarní – prostě aprílové!
Diváky jsme usadili v novém altánu a nejprve jsme je potěšili na duši – pásmo básniček, písniček    a scének bylo jako procházka jarními událostmi. Další část proběhla ve sportovním duchu. Tři družstva složená z dětí, rodičů a sourozenců (malinkých i dospělých) se utkala v pěti zábavných disciplínách.  Inspirováni Velikonocemi jsme zdobili obří kraslici. Proměnili jsme se v zahradníky a sázeli jsme mrkvičky do záhonů. Ve třetí disciplíně jsme zakusili úděl ptačích rodičů a krmili jsme mláďata v hnízdě pěknými růžovými žížalkami. V další soutěži jsme si připomněli jarní svátek žen a maminek a nosili jsme jim kytičky. Nakonec jsme si zahráli na rybáře a snažili se co nejrychleji nalovit koš ryb. Všichni závodníci bojovali s plným nasazením podle pravidel fair play a všichni také závody ve zdraví dokončili. Ještě vyhodnocení, rozdání odměn a mohli jsme se, plni dojmů a spokojenosti ze společně stráveného odpoledne, rozejít. Děkujeme všem rodičům, kteří přišli podpořit své děti. Těm, kteří se aktivně zapojili do závodění, patří náš upřímný obdiv a dík – byli jste úžasní! Fotografie zde.
P.S. Ujišťujeme všechny ochránce přírody, že námi použité rekvizity byly pouze velice zdařilé repliky vytvořené z papíru a kartónu a žádný, ani ten nejmenší živý tvoreček, nedošel při naší akci  nijaké újmy. (R. Šperlíková, vedoucí vychovatelka)


Derivátů se nebojíme, všechny je sestavíme

Methanol, tetrachlormethan, formaldehyd... Podívejte se, jak žáci 9. tříd sestavovali modely organických sloučenin. Fotografie zde.


Kapka medu pro Verunku

MuzikálDne 10. 4. 2013 jsme odjeli autobusem do Prahy na rodinný muzikál „Kapka medu pro Verunku“. Představení se hrálo v divadle Hybernia na námět několika pohádek a bylo celé propojeno s ekologickou tématikou. Příběh se odehrával na pohádkovém ostrově, kde největší moc měla Kapeska - královna přírodních sil. Tak, jak to v pohádkách bývá, hlavní roli měla láska a dobro, nechybělo zlo ani úkoly pro záchranu princezny. Při jejich plnění si princové uvědomovali, jak chováním ve svém království zněčišťují naši planetu. Nakonec se princům podařilo získat plástev medu a probudit tak princeznu ze stoletého spánku. Divadelní představení trvalo s přestávkou skoro 3 hodiny. Mezi herci byly vidět i známé tváře – Kapesku hrála Bára Basiková, krále Kamil Střihavka a Jiří Zonyga, ale i výkony ostatních účinkujících byly vynikající, za to jsme je odměnili dlouhým potleskem vestoje. Po skončení představení se konala i autogramiáda herců. Několik fotografií z muzikálu zde. (žáci 5.A)


Nabídka kurzů PPP

Pedagogicko-psychologická poradna Klatovy (Sušice) nabízí pro děti kurz jógy (zde) a sociálně terapeutickou skupinku pro rodiče dětí s ADHD (zde).


Okouzleni Kouzelnou flétnou

Divadelní představeníDne 9. 4. 2013 se žáci z devátých a někteří z osmých tříd vydali do plzeňského divadla Josefa Kajetána Tyla. Už po cestě jsme viděli známou, plzeňskou synagogu. Do divadla jsme jeli konkrétně na divadelní představení Kouzelná flétna, od známého hudebního skladatele W. A. Mozarta. Jedná se o operu, která pochází již z roku 1791. Mladý princ Tamino se vydává zachránit dceru Královny noci Paminu. Na cestu se s ním vydává jako pomocník Papageno. Přes všechny překážky Paminu zachrání a vše tedy dobře dopadne. Herci nás zaujali svým profesionálním zpěvem za doprovodu orchestru. Kouzelná flétna i samotná budova divadla se nám moc líbila a doufáme, že se tam ještě někdy podíváme. Fotografie zde.
(Tereza Švehlová – 9.B)


Bezplatné přednášky pro rodiče

24. 4. od 16:00 (po třídních schůzkách) je možno navštívit tyto přednášky z cyklu prevence sociálně patologických jevů:

  • Seznámení s tématikou návykových látek a prevence (K. Průcha - multimediální učebna 1. st.)
  • Sebeobrana - školní klub

PROFI TESTY žáků

Vážení rodiče, PPP Klatovy v letošním školním roce nebude z finančních důvodů zajišťovat provedení KARIÉROVÝCH – PROFI TESTŮ na ZŠ. Máte-li zájem o provedení testu u svého dítěte, napište žádost (elektronicky, poštou, doručte osobně) do 15. 5. 2013 do PPP.
Pedagogicko-psychologická poradna Plzeň pracoviště KLATOVY a pracoviště v SUŠICI
* pracoviště Klatovy, Voříškova 823, tel. 376 310 809
* pracoviště Sušice, v objektu knihovny, dětské oddělení, Nuželická 60, PSČ 342 01, tel. 376 526 671,
e-mail: pppkt@mybox.cz
Děkuji za pochopení Mgr. Šárka Zeithamlová - VP


Okrskové kolo ve vybíjené

Preventan Cup 2013 – okrskové kolo ve vybíjené hostila tělocvična ZŠ a ZUŠ Horažďovice. Z 5 účastníků se rozhodovalo, které 2 školy budou reprezentovat náš okrsek v Klatovech na okresním finále. Družstva sváděla vyrovnané souboje, ale zvítězit mohl vždy jen jeden. 1. ZŠ Nalžovské Hory, 2. ZŠ a ZUŠ Horažďovice Blatenská, 3. ZŠ Horažďovice Komenského, 4. ZŠ Chanovice, 5. ZŠ Pačejov. Fotografie úspěšného družstva naší ZŠ zde. (Mgr. K. Šebek)


Matematický klokan

Matematický klokan je matematická soutěž původem z Austrálie, která se v současnosti organizuje ve více než třiceti zemích světa včetně České republiky. V březnu proběhla i na naší škole s těmito výsledky podle jednotlivých kategorií: Cvrček, Klokánek, Benjamín, Kadet


Přípravný kurz pro předškoláky

16. 4. 2013 od 15 hodin bude na ZŠ Blatenská zahájen přípravný kurz pro budoucí prvňáčky. Kurz bude probíhat v 10 lekcích pod vedením budoucích učitelek prvních tříd - Mr. Ivany Stulíkové a Mgr. Lenky Zábranské.


Turnaj v přehazované

Okresní kolo v přehazovanéVýborného umístění dosáhli žáci 4. a 5. tříd dne 22. 2. 2013 v okrskovém kole přehazované v Sušici. Po dobu turnaje družstva nepoznala porážku, dívky i hoši obsadili 1. místo a postoupili tak do dalšího kola. Srdnaté boje svádělo smíšené družstvo, které skončilo na nepostupovém 4. místě. Okresní finále se konalo ve čtvrtek 7. 3. ve sportovní hale ZŠ Čapkova Klatovy. Za dívky naši školu reprezentovaly Veronika Bořová, Tereza Jandová, Lucie Jiříčková, Ludmila Kubešová, Jana Marková a Adéla Šimková. Soutěžily s dalšími třemi dívčími sestavami. Dařilo se jim hlavně díky dobré a bojovné náladě. Ve třech velmi vyrovnaných utkáních získaly dvě vítězství, jeden zápas prohrály. Na kontě jim přibylo celkem 5 bodů, to znamenalo 2. – 3. místo, pak je ale horší skóre posunulo na konečnou 3. příčku. Chlapecké družstvo ve složení Václav Bartheldy, Jakub Boček, Tomáš Hnídek, Luboš Král, Jakub Masopust a Jiří Salák se v silné konkurenci sedmi týmů umístilo na 4. místě. Po skončení turnaje čekala na všechny malé sportovce sladká odměna, diplom a dívky navíc převzaly i pohár. Gratulujeme všem žákům k pěknému sportovnímu výkonu. Fotografie zde. (Mgr. Jitka Frančíková)


Lyžařský výcvikový kurz

Lyžařský kurz 2013Ve zcela novém kabátě letos proběhl lyžařský výcvikový kurz naší školy. Lokalita Nových Hutí byla vyměněna za Churáňov, místo 5 trval 6 dnů a konal se společně se žáky a kolegy ze ZŠ Horažďovice Komenského. I když jsme se nejprve obávali pozdního termínu, příroda pro nás nachystala nejen výborné sněhové podmínky, ale také luxusní počasí, které se podepsalo na opálených tvářích všech účastníků kurzu. Na své si přišli běžkaři, sjezdaři i snowborďáci, navštívit nás přišel člen Horské služby ČR ze Zadova a také jsme navštívili Meteorologickou stanici Churáňov, kde nás statistiky ujistily, že příští rok v tuto dobu můžeme očekávat dostatek sněhu na další lyžařský kurz. Fofografie zde. (Mgr. Kamil Šebek)


Recitační soutěž a olympiáda z českého jazyka

Recitační soutěžVe středu 6. března proběhlo v Domě dětí a mládeže v Horažďovicích okrskové kolo recitační soutěže. Naši žáci byli velmi úspěšní. Alena Karásková (3. B) obsadila v 1. kategorii třetí místo. Denisa Roubalová (4. B) vyhrála 2. kategorii a Veronika Bořová (5. A) byla v téže kategorii třetí. Ve čtvrté kategorii zvítězila Andrea Šeflová (8. B), Jiří Stulík (9. B) získal druhé místo.  Andrea Šeflová byla hlasováním všech soutěžících zvolena nejsympatičtější recitátorkou. Okresní kolo recitační soutěže se uskuteční v Klatovech 20. března. Přeji všem soutěžícím úspěch, jakého dosáhli Tomáš Martínek (9. B) a Jiří Křesák (8. B) v okresním kole olympiády z českého jazyka.  V konkurenci 28 soutěžících obsadil Tomáš vynikající čtvrté a Jirka šesté místo. Všem děkuji za zodpovědnou přípravu na soutěže a vzornou reprezentaci! Fotografie zde. (Mgr. Blanka Štěrbová)


Karneval v družině

Karneval v družiněNa pondělí 25. 2. se těšili všichni žáci i paní vychovatelky ze školní družiny. Již celý předchozí týden oznamovaly vlastnoručně vyrobené plakáty, že se koná „Karneval v družině“. Děti si s sebou přinesly nápadité masky, drobné občerstvení a dobrou náladu. Dvě oddělení družiny tak zaplnili rytíři, princezny, kouzelníci, čarodějnice, roboti, piráti, víly a jiné nadpřirozené bytosti. Nejprve si všichni zahráli na rybáře. Pomocí „magnetické“ udice lovili barevné očíslované rybky, které poté vyměnili za drobné sladké odměny. Bylo to odpoledne plné soutěží, tance a veselí. Nemáte-li strach z upírů či jiných masek, podívejte se na fotografie zde. (Mgr. Eva Nováková)


Papírové masky

Leden a únor je tradičně ve znamení masek. Konají se masopustní reje a dětské karnevaly. Ani družina nezůstala pozadu a na tyto slavnostní dny se pečlivě připravila. Žáci obkreslovali šablony, vystřihovali, vybarvovali, lepili,… A jak se dětem masky povedly? Posuďte sami zde. (Mgr. Eva Nováková)


Šesté družinové olympijské hry

Dne 23. 1. se konaly tradiční, již šesté, družinové olympijské hry. Žáci s velkým úsilím a nadšením plnili jednotlivé disciplíny. Závodili na bobech, lyžovali na papírových lyžích či zakusili role krasobruslařů v zajímavých kostýmech. Všechny výkony družstev byly nakonec oceněny drobnými odměnami. Fotografie zde. (Mgr. Eva Nováková)


Přednáška s besedou

Beseda s L. KopeckýmVe čtvrtek 28. února odpoledne se žáci 9. ročníku zúčastnili přednášky svého bývalého učitele Mgr. Lukáše Kopeckého na téma František Machník a česká politika na prahu druhé světové války.
Tématu diplomové práce se Lukáš Kopecký věnuje i na vědecké úrovni. Souvisí s učivem dějepisu a navíc i s regionem, v němž žijeme. František Machník se narodil v Nebřehovicích u Strakonic, působil v Klatovech jako ředitel zemědělské školy a měl díky své sestře velmi blízký vztah ke Kolinci. Přitom byl špičkovým agrárním politikem a dokonce ministrem národní obrany v letech před mnichovskou zradou. Z titulu své funkce prosazoval budování opevnění, jež měla ochránit Československo před nebezpečím ze strany nacistického Německa. Proto byl vězněn jak nacistickým, tak komunistickým totalitním režimem.
Přednáška deváťáky zaujala tak, že místo plánované hodiny trvala 90 minut. Došlo i na prohlížení dobových dokumentů a besedu. Fotografie zde. (Mgr. Blanka Štěrbová)


Okrskové kolo v přehazované

PřehazovanáVítězství v kategoriích hochů a dívek dosáhli, žáci 4. – 5. Tříd, kteří reprezentovali ZŠ a ZUŠ Horažďovice Blatenská na okrskovém kole v Sušici. Po dobu turnaje družstva nepoznala porážku a jasně tak postoupila do okresního kola, které se bude konat v Klatovech. Srdnaté boje také svádělo družstvo smíšené, které celkově obsadilo 4. místo. Našim žákům děkujeme za vzornou reprezentaci a přejeme štěstí do dalších zápasů. Fotografie zde. (Mgr. K. Šebek)


Memento

Žáci osmých a devátých tříd v tělocvičně zhlédli program primární prevence – dramatizaci románu MEMENTO. Fotografie zde. V další hodině se pak zamýšleli, co jim dramatizace přinesla. Z prací žáků cituji zde. Děkuji Mgr. Blance Štěrbové za pořízení fotografií. (Mgr. Šárka Zeithamlová)


Návštěva z přírodovědné stanice

PS v družiněNaše školní družina již několik let spolupracuje s přírodovědnou stanicí. Protože z časových důvodů nemůžeme stanici navštěvovat, chodí k nám do družiny pravidelně dvakrát v měsíci paní Pavla Pánková. Vždy s sebou přinese nějaká zvířátka chovaná ve stanici. Dozvíme se zajímavé informace nejen o tomto konkrétním zvířeti, ale i o jeho volně žijících příbuzných. Při besedě paní Pánková oveřuje naše znalosti, můžeme si i vyměnit zkušenosti, pokud zvířátko chováme doma. Naší družinu již navštívili nejrůznější zástupci hlodavců a plazů, seznámili jsme se i s cizokrajnými zástupci hmyzu. Ti odvážnější z nás si mohli zvířátko pohladit nebo pochovat. Fotografie zde.


Vzpomínka na Vánoce v družině

Vánoce v družiněVšichni jsme se moc těšili na adventní setkání s našimimi nejbližšími. Nejprve jsme předvedli kulturní pásmo, na které jsme pečlivě trénovali. Sešlo se velké množství diváků, každý z nás tam měl někoho blízkého, a tak jsme zpívali a přednášeli s velkou radostí. Poté se zájemci přesunuli do prostor školní družiny. Dvě třídy se proměnily ve výtvarné dílny. Šikovné ruce dětí i dospělých přetvářely obyčejná CD na vánoční kapříky. A byl jich opravdu celý rybník! Odpoledne se vydařilo, poděkování patří všem, kteří si našli v předvánočním shonu čas a přišli jej strávit k nám do družiny. Fotografie zde.


Upozornění

Vzhledem k nízkému počtu přihlášených žáků nebude v termínu jarních prázdnin 4. - 8. 2. 2013 školní družina v provozu.


Experimentální texty

V hodinách literární výchovy se osmáci seznámili s experimentálními texty. Nejvíc žáky zaujaly povídky Jana Wericha a Zdeňka Svěráka. Pokusili o vytvoření podobných textů, většina z kratičkých příběhů  je výsledkem vlastní samostatné práce a zaslouží si pochvalu a zveřejnění. Ukázky prací zde.
(Mgr. Blanka Štěrbová)


V řemeslnické dílně městského muzea

Muzeum HoražďoviceV pondělí  14. ledna se dívky z devátých tříd vydaly s Mgr. Blankou Štěrbovou v rámci hodin pracovních činností do horažďovického muzea. Tam nás přivítala paní Červená. Ta nám vyprávěla o tom, jak se v minulosti zpracovávala ovčí vlna na Šumavě. To jsme si poté mohly vyzkoušet samy. Na takzvané krampli jsme si zkusily, jak se v minulosti ovčí vlna česala. Pak jsme si vyzkoušely stáčení vlny na kolovrátku, ale také jsme mohly pracovat na starodávném tkalcovském  stavu. Jako pomyslný bonus jsme si mohly vyzkoušet paličkování. Nakonec jsme si z obarvené ovčí vlny vyrobily krásné barevné kuličky. Kromě kuliček jsme si z muzea odnesly mnoho zajímavých zážitků, na které budeme dlouho rády vzpomínat. Fotografie zde.
(Tereza Švehlová, 9. B)


Zápis do 1. tříd

Zápis 2013Dne 15. 1. 2013 proběhl na naší škole zápis do 1. tříd. Hned u hlavního vchodu se rodičů s dětmi ujaly dívky z 9. ročníků. Chvilky čekání budoucím školáčkům zpříjemnily různými hrami, malováním a povídáním si. Poté už děti čekala jejich první životní zkouška a ve třídách paní učitelkám ukázaly, co všechno umí a co znají. Za odměnu si vybraly dárečky, které pro ně zhotovili žáci naší školy. Všem rodičům a jejich dětem děkujeme. Fotografie zde. (Mgr. P. Jánská)


Žáci přijatí do 1. ročníku ZŠ ve školním roce 2013/14

Seznam přijatých naleznete zde.


Pro budoucí žáčky

Zápis 2013Dne 15. ledna 2013 Vás všechny zveme do naší školy, kde proběhne od 12:00 do 17:00 zápis žáků do 1. tříd. Budeme rádi, když se Vaši rodiče rozhodnou právě pro nás. Naše škola je moderní, má vlastní rozlehlou školní zahradu a hřiště, kde mohou žáci trávit čas v době vyučování i pobytu ve školní družině a školním klubu. Tělocvična školy svými rozměry a úpravou podlahy vyhovuje nárokům všech sportů, je největší sportovní halou ve městě. Škola dětem nabízí:
Pro děti zaměstnaných matek pobyt od 6:30, kdy je zajištěn pedagogický dohled. Od 6:45 je otevřena školní družina, kde děti mohou ... (celý text zde)


Přípravný kurz pro předškoláky

Školní znakNaše škola bude i příští rok pořádat přípravný kurz pro předškoláky. Do kurzu mohou být přihlášeny děti, které prošly zápisem na naší škole a byla jim zapisující paní učitelkou návštěva kurzu doporučena. Jsme si vědomi toho, že děti, které přijdou k zápisu, nejsou ve stejném věku, nemají stejné zkušenosti a nejsou stejně vyspělé. Proto se snažíme v průběhu přípravného kurzu tyto rozdíly vyrovnat, případně odstranit. Kurz proběhne v rozsahu 10 lekcí a povedou jej zkušené paní učitelky.  Na každé lekci by měl být s dítětem přítomen i jeden z rodičů, aby mohl sledovat jeho práci a dítě se cítilo bezpečně. Zároveň může rodič posoudit reakce svého dítěte na pokyny pedagoga a potřebné dovednosti podle návodu dále rozvíjet a upevňovat i doma. Cílem kurzu je, aby méně průbojné děti přicházely do první třídy bez obav z nového prostředí a nových úkolů. Chtěli bychom všem dětem zajistit bezproblémový start na začátku nové etapy jejich života. (Mgr. H. Stulíková – zástupkyně ředitelky školy)


Soutěž o nejkrásněji ozdobený vánoční stromek

Vánoční soutěžTradičně se žáci 2. stupně v hodinách pracovních činností a výtvarné výchovy připravují na to, aby si svůj třídní vánoční stromeček mohli ozdobit nejkrásnějšími ozdobami. K jejich výrobě  použili většinou papír. Ale objevily se i ozdoby ze šišek a makovic, z bavlnek i hedvábí.  Nejpracnější byl papírový quilling a vyšívání na papír.
I letošní soutěžní stromečky hodnotili učitelé, kteří nejsou třídními. Došli k závěru, že nejlépe svůj stromeček ozdobili žáci 8. B, ohodnotili je 17 body. O jediný bod méně získala 9. B a na třetím místě se umístila 6. A se 13 body.
Všechny třídy se snažily, aby jejich stromeček byl nejhezčí. Vyhrát dort mohla jen jedna, ale všechny ostatní mohou být spokojeny, že si připravily vkusný, estetický a krásný vánoční stromek. Všem žákům, kteří se na výrobě ozdob podíleli, přeji, aby se jim pod tímto nebo pod tím domácím stromečkem  splnilo  to, co si přejí. A aby vždycky měli radost z krásy a z výsledků vlastní práce. Foto zde. (Mgr. Blanka Štěrbová)


Předvánoční setkání

Vánoční vystoupení21. prosince 2012, poslední den před vánočními prázdninami, si 1. stupeň naší školy zpříjemnil předvánoční čas krátkými vystoupeními jednotlivých tříd. Žáci si připravili vánoční koledy, básničky a přáníčka. Chodbou se linuly nádherné vánoční melodie, jež navodily příjemnou atmosféru Vánoc. Rozloučili jsme se písní Veselé Vánoce, kterou jsme si všichni společně zazpívali. Pěkné Vánoce a šťastný nový rok přeje ZŠ a ZUŠ Blatenská. Fotogalerie zde. (Mgr. P. Jánská)


Deváťáci v divadle

Návštěva divadlaDne 13. 12. 2012 se žáci devátých ročníků zúčastnili divadelního představení v Plzni. Komorní divadlo bylo plně obsazeno žáky základních škol z různých okresů. Jednalo se o balet Sen noci svatojánské. Všichni jsme se přesvědčili o tom, že hudbou, pohybem a výrazem tváře lze vyjádřit vše. Umění tanečníků bylo velice profesionální. I výpravná stránka představení byla velice pěkná. Všem se představení velice líbilo a deváťáci už se těší na jaro, kdy je čeká zhlédnutí opery Kouzelná flétna v Divadle J. K. Tyla. Fotogalerie zde. (Mgr. J. Stulíková)


Rekord stále odolává

Mikulaťka 2012Již 7. ročník Mikulášské laťky se konal ve středu 5. 12. 2012 v prostorách tělocvičny ZŠ a ZUŠ Horažďovice. Po úvodních tanečních číslech děvčat 2. stupně začala prezentace závodníků jednotlivých kategorií, která slibovala velké souboje. Rekord laťky (175 cm) letos sice nebyl pokořen, přesto byly výsledky velmi vyrovnané. Mladší žákyně: 1. Helena Bernatová (115 cm) 2. Bernardeta Bučková (115 m) 3. Diana Batystová (110 cm) Mladší žáci: 1. Petr Zavřel (135 cm) 2. Marek Bartheldy (130 cm) 3. Jakub Štěch (130 cm) Starší žákyně: 1. Eva Černá (120 cm) 2. Štěpánka Purschová (120 cm) 3. Lucie Šabková (120 cm) Starší žáci: 1. David Vaněček (160 cm) 2. Martin Ondrejička (155 cm) 3. Jiří Křesák (150 cm). Fotogalerie zde. (Mgr. K. Šebek)


Mikulášská laťka

Mikulášská laťkaTradičně se na naší škole u příležitosti svátku svatého Mikuláše koná Mikulášská laťka. Žáci prvního stupně spolu s třídními učitelkami mimo jiné vyrábějí adventní a vánoční ozdoby, zpívají koledy a vánoční písně, povídají si o svátcích a čekají, jestli i do jejich třídy přijde Mikuláš s čerty a anděly. Žáci druhého stupně soutěží ve skoku vysokém a moderních tancích. Mohou se rozhodnout trávit čas i hraním stolního tenisu nebo pečením perníčků a přípravou vánočních přání a dekorací. I letos byla vrcholem Mikulášské laťky soutěž ve skoku vysokém, s jejímž průběhem vás obšírněji seznámíme v některém z příštích článků. Rozsáhlá fotogalerie zde.
(Mgr. Blanka Štěrbová)


Prodloužení provozní doby ve ŠD

Od 1. 1. 2013 bude prodloužena provozní doba školní družiny do 16:30. Toto prodloužení mohou využít i děti, které navštěvují školní klub a dojíždějící žáci, kteří mají odpolední vyučování. V době prodlouženého provozu bude činnost školního klubu probíhat ve třídách školní družiny.


Knihovna mých snů

Kniha snůV loňském školním roce se současná třída 2. A zúčastnila výtvarné soutěže, kterou pořádala Městská knihovna v Horažďovicích při příležitosti 100. výročí narození Jiřího Trnky na téma: „TRNKY- BRNKY aneb KNIHOVNA JAKO TAJEMNÁ ZAHRADA.“Děti měly jakoukoli výtvarnou technikou vyjádřit svou představu o tom, jak by měla vypadat knihovna jejich snů. Celá třída se aktivně zapojila. Děti kreslily, malovaly, skládaly básničky. Všechny výtvory jsme uspořádali do jedné veliké knihy, kterou jsme nazvali „Kniha třídy 1. A“. Knihu jsme svázali, doplnili jména všech autorů a ilustrátorů, proložili básněmi a dílo bylo hotové. Porota soutěž vyhodnotila a 2.12.2012 na Dni pro dětskou knihu ocenila naši snahu. Odměnou byl výborný čokoládový dort a dárečky. Děti byly nadšené a ozývalo se spokojené mňam, mňam. Fotografie zde. (Mgr. I. Stulíková)


Řečnická soutěž

Řečnická soutěž„Mladý Demosthenes“ je celostátní soutěž v rétorice a komunikaci. Školní kolo se konalo v úterý 20. listopadu 2012 v prostorách ZUŠ a zúčastnilo se ho 23 žáků obou základních škol. Řečníci byli rozděleni do čtyř kategorií. Každý si připravil přibližně minutový monolog, snažil se zaujmout výběrem zajímavého tématu, výrazným projevem a porota hodnotila i práci s hlasem, intonaci, neverbální komunikaci a celkový dojem z vystoupení. V jedné z kategorií byly i žákyně 7. ročníku naší školy a umístily se takto:
1. místo obsadila Aneta Jůdová, 2. místo - Monika Janečková, 3. místo - Šárka Chroustová a pochvalu za účast dostala i Bernardeta Bučoková. Blahopřejeme. Několik fotek ze soutěžního odpoledne si můžete prohlédnout zde. (Mgr. Jitka Frančíková)


Náš vesmírný domov

Planetárium České BudějoviceVe čtvrtek 1. 11. 2012 odjeli žáci 5. ročníku do Planetária v Českých Budějovicích v rámci probíraného učiva o Sluneční soustavě. V kinosále byla připravena asi hodinová projekce o Slunci, planetách a jejich měsících. Tyto animace byly živě komentovány p. lektorkou. Získali jsme jasnější představu o tom, jak sluneční soustava funguje a přehledné základní údaje o planetách. Po krátké přestávce jsme se přesunuli do setmělého sálu a následoval druhý program - pozorování noční oblohy. Na umělém nebi jsme díky přístroji mohli vidět noční oblohu s nejznámějšími souhvězdími. Fotografie z exkurze zde.


Ukázkový den SŠ HORAŽĎOVICE

SŠ HoražďoviceUkázkového dne pro obor Mechanik-opravář zemědělských strojů se zúčastnilo 18 žáků naší školy spolu s výchovnou poradkyní Mgr. Zeithamlovou a dalšími kolegy. Učební obor připravuje žáky pro výkon povolání opravář strojů a zařízení užívaných v zemědělství, ale i mimo něj. Žáci se učí samostatné práci, řemeslné zručnosti, správné obsluze strojů a dodržování technologických a bezpečnostních postupů. Po úvodním seznámení s projektovými aktivitami Regionální hospodářské komory Plzeňského kraje představil žákům ředitel Ing. Vladimír Greger možnosti technického vzdělávání na SŠ Horažďovice, poté byli žáci seznámeni s průběhem ukázkového dne a získali poučeni o  bezpečnosti práce v jednotlivých dílnách. Skupinky žáků si pod odborným vedením vyzkoušely práci v kovárně, v zámečnické dílně si chlapci úspěšně zhotovili kovovou krabičku a další žáci se prakticky seznámili se zásadami údržby zemědělských strojů. Fotografie zde.


Třeťáci u starosty města

Třetí třídy u starostyVe čtvrtek 18.10. navštívili žáci 3. tříd Městský úřad v Horažďovicích. Po celou dobu se o nás staral pan starosta Karel Zrůbek. Na radnici jsme se dozvěděli mnoho informací o městě, městském úřadu a seznámili jsme se i s jednotlivými odbory, které sídlí v budově. Především nás zaujala obřadní síň, ve které jsme si mohli vyzkoušet jednu svatbu nanečisto. Závěrečná cesta vedla ke strážníkům městské policie. Zde měli radost především hoši, kterým strážníci půjčili pouta, obušek,…
Spokojení a s úsměvem na tváři jsme se rozloučili. Na cestu každý ze žáků obdržel pexeso. Děkujeme za vřelé uvítání a za mnoho informací. Těšíme se zase někdy příště. Fotografie zde.
(Za třetí třídy Mgr. Alena Tesařová)


Pro vycházející žáky

V měsíci listopadu obdrží žáci k nahlédnutí Atlas školství. Přehled SŠ i s jejich požadavky naleznete zde. Žák po splnění devíti let školní docházky podává přihlášku na SŠ. U oborů s talentovými zkouškami je nutné přihlášku odeslat do konce listopadu, u oborů bez talentových zkoušek do 15. 3. 2013 (nejvýše dvě přihlášky).
(Mgr. Šárka Zeithamlová – VP)


Magická Afrika

Africké maskyŽáci 2. stupně se během výtvarné výchovy vydali až do daleké Afriky. Ačkoliv cestovali pouze v myšlenkách, byla to výprava za dobrodružstvím a poznáním. Magie, rituály a kouzla. Abychom se mohli stát pravými šamany, bylo nutné vyrobit originální africkou masku. Africké umění je v širokém povědomí spjato právě s maskou, která se stala symbolem tohoto světadílu.
Přestože se původní masky vyřezávaly ze dřeva, naše jsou vytvořeny z papíru. Avšak za těmi dřevěnými nijak nezaostávají. Za doprovodu rytmů africké hudby se pouštíme do práce a výsledek našeho snažení si můžete prohlédnout zde. (Mgr. Kateřina Miková)


9. B rýžovala zlato na Otavě

Rýžování zlataVyužili jsme příznivého počasí na konci září a možnosti vyzkoušet si neobvyklou práci pod vedením zkušeného mineraloga Aleše Červeného z Městského muzea Horažďovice. Ve čtvrtek 27. září jsme vyrazili k Otavě vyzbrojeni potřebným nářadím a odhodláním zjistit, zda je naše řeka dosud zlatonosná a jakým způsobem z ní naši předkové už od keltských dob získávali cenný kov. Pod Práchní pan Červený vybral vhodné místo a připravil písek, v němž měla být miniaturní zrnka zlata. Vysvětlil nám, jak krouživým pohybem rýžovacích pánví docílíme odplavení písku a droboučkých minerálů, z nichž mnohé obsahovaly kovové prvky. V každé pánvi zbyly droboulinké české granáty a pár zrníček zlata. Největší zlatinku, více než dvoumilimetrovou, našla Terezka Švehlová. Díky šikovnosti nejvíce zlatinek vyrýžoval Jirka Stulík a nejlépe celý postup rýžování zlata zvládl Tomáš Martínek.
Poutavá  činnost, výborné lektorské vedení, příjemné prostředí i počasí a dobrá parta přispěly k tomu, že jsme prožili velmi pěkný den, během kterého jsme se dověděli o rýžování zlata, historii, přírodě i sami o sobě mnoho zajímavých informací. Fotografie zde. (Mgr. Blanka Štěrbová)


Besedy v Městské knihovně Horažďovice

Ve středu 3. října se žáci 9. tříd Základní školy Blatenská zúčastnili besedy s šéfredaktorem Klatovského deníku panem Milanem Kiliánem. Beseda proběhla v rámci akce Týden knihoven. Žáci se seznámili s prací novináře a připravili si spoustu zajímavých otázek. Beseda byla pro žáky velmi přínosná.
V pátek 5. října se 9. A a 9. B zúčastnily besedy se starostou města Horažďovice Karlem Zrůbkem. Hostem besedy byl také pan Václav Rosa, který společně s panem starostou žákům vysvětlil, jaký je život na vozíku i jak máme lidem s handicapem pomáhat. Téma žáky zaujalo a odnesli si s sebou pár rad do života. Fotografie zde. (Štěpánka Purschová, 9. B)


Nový povrch v tělocvičně

Slavnostní otevření tělocvičnySlavnostní převzetí nově zrekonstruované podlahy v tělocvičně proběhlo v pátek 5. 10. 2012 za přítomnosti krajského hejtmana Milana Chovance, náměstka Ivo Grünera, starosty Mgr. Karla Zrůbka, členů rady města Horažďovic a jednatele zhotovující firmy Royal Tech s.r.o. Ing. Františka Zmeka. Jako první vyzkoušely kvalitu povrchu naše mažoretky a pak přestřižením pásky byla tělocvična předána zpět do užívání žákům ZŠ a ZUŠ Horažďovice. Fotogalerie zde.
(Mgr. Kamil Šebek)


Reprodukční zdraví

V rámci všeobecné primární prevence se ve středu 24. 10. 2012 v devátých třídách uskuteční program REPRODUKČNÍ ZDRAVÍ. Žáci budou seznámeni s problémem neplánovaného těhotenství a interrupce. Lektorné je zdarma (díky podpoře Plzeňského kraje), žáci hradí pouze dopravu (25 Kč na žáka).


Ukázkové dny na SŠ

Vážení rodiče, HOSPODÁŘSKÁ KOMORA PLZEŇSKÉHO KRAJE nabízí  ukázkové dny na SŠ. Seznamte se s rozpisem a nabídkou a v případě zájmu vyplňte souhlas s návštěvou a připojte, která návštěva by se Vám líbila. Celkový harmonogram ukázkových dnů zde. Podrobný rozpis ukázkových dnů zde. Souhlas s účastí žáků zde. Děkuji za spolupráci. Mgr. Šárka Zeithamlová -VP


Učme nově s ICT

EU peníze školámNaše škola se od 1. 9. 2011 zapojila do projektu základních škol v oblasti podpory 1.4. Tato podpora byla nově zařazena do Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) spolufinancovaného z Evropského sociálního fondu. Smyslem je podpořit rozvoj oblastí, které se na základě mezinárodních šetření dlouhodobě ukazují v rámci vzdělávání na základních školách v ČR jako problematické. Naše škola se zaměřila především na oblast zkvalitnění a zefektivnění výuky pomocí nových ICT (informačních a komunikačních technologií). Díky obdrženým finančním prostředkům jsme mohli na základě výběrového řízení vybudovat novou počítačovou učebnu na 1. stupni se zcela novými počítači typu All In One. Další tři učebny jsme vybavili PC, ozvučením, interaktivními tabulemi a projektory s ultrakrátkou projekcí. Velmi důležité je zakoupení a zprovoznění školního serveru a programu pro tvorbu výukových materiálů EduBase, pomocí kterého si mohou naši učitelé připravovat materiál do hodin na počítači. V příštím roce plánujeme vybavit audiovizuální technikou také učebny fyziky a chemie. Věříme, že nové vybavení přispěje k dalšímu zkvalitnění výuky na naší škole. Několik ukázek použití nového vybavení zde.


Exkurze 8. A, 8. B a 9. B do Prahy

Exkurze do PrahyVe středu 19. září se vypravili žáci 8. A,  8 .B a 9. B v doprovodu třídních učitelů Mg. Kocha, Mgr. Štěrbové a Mgr. Javorského do Prahy. Projet ucpanou Prahou se nám podařilo tak, že jsme přesně stihli plánovanou komentovanou prohlídku Uměleckoprůmyslového muzea. Zaujaly nás expozice představující některé z 250 tisíc exponátů, které muzeum vlastní. Například textilie včetně oděvů, hodiny a hodinky, sklo a porcelán, šperky i knihy a plakáty. Po prohlídce Uměleckoprůmyslového muzea jsme prošli židovským městem, dnes pražskou částí Josefov, a na Františku nás zaujaly názvy ulic, v nichž se odehrávaly příběhy z Foglarových knih – Ve Stínadlech a Řásnovka. V Anežském klášteře nás už očekávaly průvodkyně, které nás podrobně seznámily s českým gotickým uměním. Ve velmi příjemném prostředí jsme si prohlédli středověké madony i nejcennější gotické obrazy od Mistra Theodorika, Mistra třeboňského oltáře a Mistra vyšebrodského oltáře. Prohlídka se nám líbila, překvapil nás test, který si průvodkyně připravily. Pak jsme si ještě prohlédli interiéry nejstarší české gotické stavby, kterou založila svatá Anežka Česká. Fotografie zde.
Odpoledne jsme se prošli Pařížskou ulicí, Staroměstským náměstím. Sledovali jsme produkci orloje. Po procházce Havelským trhem a Václavským náměstím jsme se od Národního muzea metrem dopravili na Vyšehrad. Z celého areálu nás nejvíc zaujal hřbitov, na němž jsou pohřbeny nejvýznamnější osobnosti našeho národa. Líbil se nám i vyšehradský kostel se secesní výzdobou, románská rotunda sv. Martina a samozřejmě vyhlídka na Prahu. Fotografie zde.
(Mgr. Blanka Štěrbová)


Dopravní kurz

Dopravní kurzJako každoročně se i letos žáci naší školy zúčastnili kurzu dopravní výchovy, který se skládal ze dvou částí - teorie a praxe. Teoretická příprava probíhala ve škole a žáci si připomněli základní pravidla silničního provozu. Praktická část proběhla na Lipkách. Děti se při jízdě na dopravním hřišti musely řídit pravidly pro bezpečnou jízdu na kole a vyzkoušely si i své dovednosti při jízdě zručnosti. Žáci 5. ročníku pak měli možnost získat na závěr kurzu průkaz cyklisty. Fotografie zde.


PROFITESTY

26. 9. 2012 (středa) provedou pracovníci pedagogicko psychologické poradny hodnocení PROFITESTŮ – týká se žáků současných 9. tříd a jejich rodičů. Hodnocení proběhne od 13:00 v učebně 9. A, pracovně přírodopisu a kabinetu přírodopisu. Žáci již obdrželi od výchovné poradkyně pro své rodiče rozpis, kde je uveden čas a pracovna, v níž bude pohovor probíhat.Výuka žáků 9. tříd bude 26. 9. 2012 zkrácena do 12:40.


Ohlédnutí za výstavou v galerii Califia

VýstavaOd 7. června do 8. července 2012 proběhlo v galerii Califia několik výstav. Svoje díla předvedli umělci z České republiky i USA. Mezi vystavujícími byli i žáci naší školy. V přední místnosti i na chodbách jsme představili dílka, jež vytvořili osmáci a deváťáci v posledních čtyřech letech v hodinách výtvarné výchovy. Všechny práce vznikly v projektu „Vývoj umění“. Obsáhly sumerské hliněné destičky s klínovým písmem, keramickou římskou mozaiku, perokresbu gotické mozaiky, keramické gotické klíče, imitaci renesančního sgrafita, keramické modely štítů selských barokních stavení, reprodukce Monetových a Van Goghových obrazů i ukázku enkaustiky. Autory prací byli Adam Baloun, Hana Hrabáková, Petra Kovandová, Zuzana Zajícová, Václav Vaněček, Michaela Dvořáková, Ondřej Slavíček, Roman Kába, Petr Šašek, Milan Knebl, Karel Korytář, Michal Chroust, Martin Vávra, Denisa Ederová, Hana Roubalová, Stanislav Kovářík, Jakub Černý a další žáci. Zároveň žáci loňských devátých tříd zmapovali vývoj umění v sérii časopisů. Byli jsme potěšeni zájmem o vernisáž a o výstavu samotnou i následnými kladnými ohlasy. Fotografie zde. (Mgr. Blanka Štěrbová)


Pojďte s námi za zvířátky

Školní družinaPoslední týden ve školním roce 2011/2012 jsme se sešli s našimi nejbližšími, abychom se společně pobavili a přivítali prázdniny. Prázdniny jsou časem výletů a dobrodružství, a protože jedním z nich bývá často i návštěva ZOO, mělo naše setkání téma ,,Pojďte s námi za zvířátky“. V první části jsme naše hosty uvítali kulturním vystoupením se ,,zvířecími“ písničkami a básničkami. Druhá polovina se nesla ve sportovním duchu. Soutěžící se proměnili v různá zvířata a závodili s velkým nasazením. Po hřišti se rychlým krokem procházeli čápi, s kapsou na břiše skákali klokani, medvědi brtníci přenášeli med, ušatí zajíci běhali s větrem o závod a nakonec se batolily žluté kachničky. Do soutěží se zapojili i mnozí tatínkové a maminky, za což jim patří náš obdiv a veliký dík!! Fotografie zde. (Vychovatelky ŠD a ŠK)


Časový plán schůzek SR pro šk. rok 2012/2013

1. schůzka - středa 21. listopadu 2012
2. schůzka - středa 24. dubna 2013


Časový plán pedagogických rad pro šk. rok 2012/2013

Zahajovací rada - 31. srpna 2012
1. čtvrtletí - středa 14. listopadu 2012
1. pololetí - středa 23. ledna 2013
3. čtvrtletí - středa 17. dubna 2013
2. pololetí - pondělí 24. června 2013
Závěrečná rada - 1. července 2013


Nový rozvrh hodin

Rozvrh na nový šk. rok 2012/2013 si můžete prohlédnout zde nebo po kliknutí na tlačítko Rozvrh v hlavní nabídce v levé části stránky.


Fotosoutěž ZŠ Blatenská

Pozvánku na nový ročník školní fotosoutěže naleznete zde.


Organizace školního roku 2012/2013

Období školního vyučování ve školním roce 2012/2013 začne ve všech základních školách, středních školách, základních uměleckých školách a konzervatořích v pondělí 3. září 2012. Vyučování bude v prvním pololetí ukončeno ve čtvrtek 31. ledna 2013. Období školního vyučování ve druhém pololetí bude ukončeno v pátek 28. června 2013.

Podzimní prázdniny připadnou na čtvrtek 25. října a pátek 26. října 2012.
Vánoční prázdniny budou zahájeny v sobotu 22. prosince 2012 a skončí ve středu 2. ledna 2013. Vyučování začne ve čtvrtek 3. ledna 2013.
Jednodenní pololetní prázdniny připadnou na pátek 1. února 2013.

Jarní prázdniny v délce jednoho týdne jsou podle sídla školy stanoveny takto:

 Termín

Okresy, obvody hl. města Prahy

4. 2. - 10. 2. 2013


Benešov, Beroun, Rokycany, České Budějovice, Český Krumlov, Klatovy, Trutnov, Pardubice, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Ostrava-město

11. 2. - 17. 2. 2013


Praha 1 až 5, Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Domažlice, Tachov, Louny, Prostějov, Karviná

18. 2. - 24. 2. 2013


Praha 6 až 10, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Nymburk, Jindřichův Hradec, Litoměřice, Děčín, Přerov, Frýdek-Místek25. 2. -   3. 3. 2013


Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice, Nový Jičín4. 3. - 10. 3. 2013


Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Písek, Náchod, Bruntál

 

11. 3. - 17. 3. 2013


Mladá Boleslav, Příbram, Tábor, Prachatice, Strakonice, Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Olomouc, Šumperk, Opava, Jeseník

Velikonoční prázdniny připadnou na čtvrtek 28. března a pátek 29. března 2013.
Hlavní prázdniny budou trvat od soboty 29. června 2013 do neděle 1. září 2013.
Období školního vyučování ve školním roce 2013/2014 začne v pondělí 2. září 2013.


Všechny články ze šk. roku 2011/2012 naleznete zde.

Všechny články ze šk. roku 2010/2011 naleznete zde.

Všechny články ze šk. roku 2009/2010 naleznete zde.

 
         
 
ZŠ Horažďovice, Blatenská 540, příspěvková organizace, tel.: 376 512 514, 731 247 694, fax: 376 512 514, e-mail, vytvořil J. Skolek