O moudrosti  
ZŠ Blatenská
Závěrečné vysvědčení bude předáno v pátek 28. 6.
Projekty
Hlavní stránka
Historie školy
Výuka
Rozvrh hodin

Zaměstnanci
Kontakty
Konzultace
Výchovný poradce
Šk.dokumenty
Formuláře
Šk.družina
Šk.jídelna
Šk.rada

Webové odkazy


Speciální třídy


 Vstup do školní matriky

 školní časopis
PPP Klatovy

Záchranný kruh
Centrum protidrogové prevence a terapie

Testy pro děti i rodiče

Logo

OPVK
Logo


Slunecno.cz
TOPlist
 
 

Oživené lavičky

Naše školní družina se zapojila do projektu "OŽIVENÉ LAVIČKY". Společně s dětmi jsme vybírali citáty, hlasováním jsme zvolili vítězný od Jana Wericha "PŘÁTELSTVÍ JE SOUČÁST LIDSKÉHO ŠTĚSTÍ". Čekali jsme na pěkné počasí a vybraný citát jsme společně s dětmi zapsali na lavičku v prostoru dětského hřiště ulice Palackého. Nakonec jsme se s naším "dílem" vyfotografovali. Fotografie zde. (Vychovatelky ŠD)


Mezinárodní den rodiny

Rodina je pro každého nejdůležitější na světě. Zajišťuje nám péči, lásku, bezpečí, přátelství – všechno, co je důležité pro pocit štěstí. Tento den jsme v naší družině oslavili sportovní akcí. Soutěžní disciplíny byly inspirované děním v rodině. Vařili jsme polévku, nakupovali, zahradničili a nakonec jsme se vydali na rodinný výlet. Po vyhodnocení výsledků čekala na všechny závodníky zasloužená odměna. Fotografie zde. (Vychovatelky ŠD)


Den plný atletiky

Fotografie Atletického dopoledne pro 1. stupeň si můžete prohlédnout zde.


Vodní zámek Blatná

Druháci na šk. výletěDruhé třídy po úspěšném absolvování plaveckého výcviku, měly jasno i při výběru školního výletu. S vodou je spojený i zámek, který jsme 12. 6. 2015 navštívili. Původně dřevěná tvrz, která stávala na kamenném ostrůvku uprostřed bažin, byla postupem času rekonstruována až do dnešní podoby. Kolem 9. hodiny nám autobus zastavil v blízkosti zámku. Přešli jsme kamenný most a vstupní věží jsme se dostali na nádvoří. Po chvíli se nás ujala paní průvodkyně a provedla nás zámkem. Po prohlídce jsme nakoupili suvenýry a posilněni svačinou, jsme pokračovali do zámeckého parku. Než jsme se rozkoukali, obklopilo nás stádo krotkých daňků a my jsme nestačili vytahovat zásoby sušeného pečiva. K obdivování zde byli i pávi, z nichž největší pozornost upoutal bílý páv. Výlet jsme završili zmrzlinou a plni zážitků jsme odjížděli domů. Fotografie zde.
(Mgr. Ivana Stulíková)


Upozornění

Upozorňujeme všechny žáky, že na poslední den šk. roku mají odhlášený oběd. V případě zájmu si jej mohou přihlásit nejpozději do středy 24. 6. Výdej obědů proběhne 30. 6. od 10:00 do 12:00 hodin.


Nocování na Podskalí

Výlet 6. třídVe dnech 11. – 12. 6. se uskutečnil školní výlet 6. tříd do kempu Podskalí ve Strakonicích. Sešli jsme se ve čtvrt na devět na nádraží v Horažďovicích, kde jsme s batohy na zádech a taškami v ruce čekali na opozdilce. Nakonec jsme všichni nastoupili do vlaku, jeli do Předměstí, kde jsme přestupovali. Ze strakonického nádraží jsme na Podskalí museli po svých. Když jsme dorazili do kempu, celí nedočkaví jsme šli prozkoumat chatky. Měli jsme volno na vybalení a různé hry. Po obědě jsme vyrazili na hrad a do muzea. Vyšli jsme i uzoulinkou chodbou na věž, odkud byl krásný výhled. Cestou zpět jsme se zastavili na zmrzlině a v parku s klavírem, kde nám Karolína ze 6. B zahrála pár písniček. Do kempu jsme dorazili unavení, ale osvěžilo nás koupání v řece. Večer jsme si opekli buřty a po setmění jsme zhlédli ohnivou show v podání paní učitelky Ďurčové. Pak už nás paní učitelky zahnaly do spacáků. Nevěděli jsme však, že pro nás chystají bobříka odvahy. Zvládli jsme to všichni, někdo se bál více, někdo se bál méně. Ráno otužilci vlezli do řeky, sportovci si zaběhali a všichni jsme se pak sešli na snídani. Ta se nám trošku protáhla, proto jsme museli rychlým krokem vyrazit na policejní stanici, kde jsme měli domluvenou prohlídku. Podívali jsme se do míst, kam se civilisté nedostanou, viděli jsme celu pro zadržené, střelnici, mohli jsme si vyzkoušet ústroj pořádkové jednotky. Dozvěděli jsme se spoustu informací o psovodech i o tom, co musí člověk splnit, aby se mohl stát policistou. Po návratu jsme začali pomalu balit. Ti rychlejší se stihli ještě naposledy vykoupat. Odcházeli jsme na vlak ověšení batohy a snad každý se ještě pohledem rozloučil s kempem, který nám pomalu mizel v trávě a korunách stromů.
Chtěli bychom poděkovat našim třídním učitelkám M. Zahálková a P. Novákové za krásný výlet plný krásných vzpomínek… Fotografie zde. (Adéla Stulíková, 6. A)


Školní výlet 7. tříd

Výlet 7. třídUž dlouho jsme se těšili na školní výlet a 9. června jsme se konečně dočkali. Autobusem jsme se nejdříve vydali do Plzně. Cesta nám velice rychle utíkala a za chvíli jsme byli v hlavním městě kultury. Naším cílem byla adrenalinová akce Laser game. Chvíli jsme hledali místo pro zaparkování autobusu, ale nakonec se to podařilo my jsme dorazili na místo. V hlavní místnosti nás přiítal náš průvodce, který nás seznámil s pravidly hry a rozdělil nás do skupin. Paní učitelky se do laserové bitvy nezapojily, a tak si mohly chvilku odpočinout. Každý z nás si zahrál hru čtyřikrát, někteří byli tak nadšení, že si pátou hru ve zbytku času dokonce připlatili. Jedna hra představovala necelých osm minut adrenalinu a zábavy. Když jsme dohráli, posvačili jsme a poté jsme se rozloučili a vyrazili k našemu druhému cíli, kterým byl zámek Kozel. Od dolního parkoviště jsme šli pěšky nahoru k zámku. Kopec jsme zdolali velmi rychle, i když počasí nám moc nepřálo. Na zámku Kozel nás přivítala milá paní průvodkyně a potom jsme se společně vydali prozkoumávat prostory zámku. Všechny místnosti byly velice hezky vyzdobené. Paní průvodkyně nám svým výkladem v každé místnosti řekla něco zajímavého. Téměř ve všech pokojích byly vystaveny sbírky porcelánu. Po zajímavé prohlídce vnitřních prostor zámku jsme si prošli zámecké zahrady a navštívili zámeckou cukrárnu. Potom jsme se se zámkem rozloučili a šli jsme zpět k autobusu. Do Horažďovic jsme se vrátili s dobrou náladou a plni krásných zážitků. Fotografie zde.


Prvňáci a třetáci jsou s vodou kamarádi

Fotografie z plaveckého kurzu 1. a 3. tříd si můžete prohlédnout zde (1. třídy) a zde (3. třídy).


Rozdělení dětí v budoucích 1. třídách

Rozdělení dětí do 1. tříd pro šk. rok 2015/16 naleznete zde.


Jako ryba ve vodě

Plavecký kurz 2. třídJako ryba ve vodě se cítí naši druháci po plaveckém výcviku. Stali se „želvami“, “kapry“, ti nejlepší plavci dokonce „delfíny“. Všichni uplavou alespoň pár metrů, někteří „delfíni“ dokonce až 600 metrů. Po čtyřech dvouhodinových lekcích čekala na děti poslední lekce, kterou si opravdu užily. Zavítal totiž mezi ně vodník. Byl překvapený, co všechno už umí, a že se nikdo nebojí vody (ani jeho hrnečku na dušičky). Zbylý čas strávily děti dováděním se svými nerozpustnými hračkami, které si mohly přinést z domova. Fotografie zde.
(Mgr. Lenka Zábranská)


Pasování na čtenáře

Dne 11. 6. 2015 byly děti prvních tříd pasovány na rytíře Řádu čtenářského. Pasování proběhlo v sále knihovny. Akce je pořádána v rámci projektu Děti a čtení za finanční podpory MK ČR pod záštitou Svazu českých knihkupců a nakladatelů v rámci kampaně Rosteme s knihou. Každé z dětí muselo projít čtenářskou a vědomostní „zkouškou“, po níž bylo pasováno panem starostou města Horažďovice. Obavy i zvědavost nakonec vystřídalo nadšení z doprovodného programu. Fotografie zde.


Hliník není jen v Humpolci

Soutěž ve sběru hliníkuI v letošním roce město Horažďovice vyhlásilo soutěž ve sběru hliníku. Celkem se zúčastnilo 15 kolektivů ze základních a mateřských škol. Z naší školy se nejlépe umístila třída 3. A, která skončila na krásném 3. místě s 26 kg spolu s MŠ Na Paloučku - Hvězdičky. Do desátého místa ještě byly třídy 6. A, 6. B, 5. A, 1. B a 3. B. Slavnostní vyhodnocení soutěže probíhalo 8. června v zasedací síni Městského úřadu v Horažďovicích. Ceny žáci převzali od místostarostky p. Hany Kalné a od p. Anny Vachuškové z odboru životního prostředí. Zástupci města všem zúčastněným kolektivům velice poděkovali za jejich snahu a popřáli jim mnoho dalších úspěchů nejen ve sběru recyklovatelného odpadu, ale i ve škole. Na závěr se rozloučili s přáním krásných a pohodových prázdnin. Fotografie zde. (Mgr. Milena Mudrová)


Školní výlet 5. tříd - nahoru a dolu

Výlet 5. třídJiž dlouho jsme očekávali náš školní výlet. Až konečně přišel ten den. Před školou jsme netrpělivě vyčkávali na autobusy. Když přijely, tak jsme s radostí nastoupili. Zadní sedadla ovládla děvčata z 5. A. Čekala nás cesta plná zábavy. Dívky začaly zpívat, dokola opakovaly pouze tři písničky. Po nějaké době se na ně všichni spolužáci začali otáčet. Najednou autobus zastavil a my jsme byli na místě. Naším prvním stanovištěm byla Kleť. Vyšplhali jsme až k lanovce a postupně jsme odjeli k rozhledně, na níž jsme vyšli. Měli jsme úžasný výhled. Když jsme si prohlédli okolí, vydali jsme se dolů. V restauraci jsme si objednali jídlo, např. hranolky, klobásy, utopence, párky v rohlíku, nanuky a podobné lahůdky. Po občerstvení jsme sjeli lanovkou zpět do údolí. Tam jsme opět málem vykoupili celý kiosek. Potom jsme nastoupili do autobusu, kterým jsme přejeli do Českého Krumlova, kde jsme navštívili grafitové doly. Uvnitř jsme si navlékli ochranné obleky, helmy, gumáky a do rukou jsme dostali svítilny. Vláčkem jsme dojeli přímo do dolů. Začala 800m dlouhá prohlídka. A náš průvodce nám ukázal spoustu strojů a jiných vymožeností. Stěny byly pokryty silnou vrstvou plísně. Na konci cesty se před námi objevil záblesk ostrého světla. Vyběhli jsme ven a šli umývat holínky. Po vlastní důkladné očistě a převlečení jsme šli nakupovat drobnosti na památku. A čekala nás cesta zpět! Fotografie zde.
(Johana Matějková, Lenka Šímová, Dan Špeta - žáci 5. A)


Školní výlet 4. tříd - Housův mlýn, táborské podzemí a muzeum

Výlet 4. třídŽáci 4. tříd společně zavítali do města husitství - Tábora. Odjezd proběhl hladce a všichni jsme se těšili z překvapení, která skrývá školní výlet do husitského města. Po dlouhé a namáhavé cestě jsme úspěšně minuli dopravní značku s názvem „Tábor“. Plni elánu a natěšení jsme vyskákali z autobusu a po lehké úpravě neuspořádaného útvaru ve dvojice jsme se vydali vstříc Housovu mlýnu.
Scházeli jsme z kopce dolů a už jsme viděli vlaječky s husitskými poháry. „Dobrý den, milé sestry, milí bratři!“ uvítal nás neznámý podivín. Slušně jsme odpověděli na pozdrav a poté se vydali na dobrodružství s oním podivínem. Bratr Ondřej se jmenoval. Vyzkoušeli jsme si například ražení mincí, hod sekyrkou na cíl, apod. Poté následovalo divadelní vystoupení o Husovi a jeho upálení. Všichni jsme se velmi pobavili. Dva z nás se dokonce na chvíli stali součástí vystoupení. Po vystoupení se někteří z nás s bratrem Ondřejem a panem učitelem Vojtěchem Skrbkem přesunuli do zbrojnice. Dozvěděli jsme se zde spoustu zajímavých informací. Třeba i to, že řada vystavených brnění a zbraní byla použita v populárních filmech jako např. Trója nebo muzikálech, např. Drákula. Po absolvování návštěvy zbrojnice jsme se seřadili a vydali se na Žižkovo náměstí, kde nás čekalo další dobrodružství.
Na náměstí jsme se posilnili svačinami domácí výroby a poté jsme se, s helmami na hlavách, vydali do táborského podzemí. Zajímavou informací pro nás bylo, že toto podzemí sloužilo jako obydlí lidem. V podzemí se nikdo neztratil. Jen pan učitel měl občas problémy s výškou místních stropů, ale i on nakonec úspěšně dorazil do cíle. Poté nás paní průvodkyně uvedla do sálu, kde jsme zhlédli krátký film o Žižkovi a poté jsme se společně vydali do muzea. Naši pozornost upoutávaly zejména interaktivně zpracované informace. Po návštěvě muzea jsme měli chvíli na posilnění a společně jsme se vydali dobrodružnou cestou, která nás měla zavést k autobusu… Nohy už nás bolely a každý se těšil, až se posadí na své sedadlo. Netrvalo to dlouho a my seděli v autobuse a nechávali doznívat prožitky z našeho úžasného školního výletu! Fotografie zde. (Vojtěch Skrbek)


Autorské dobrodružství našich žáků

I v letošním roce se žáci z 5. A na začátku školního roku rozhodli, že se vydají na dráhu spisovatelskou a pokusí se během roku napsat vlastní knihu, v níž vylíčí svůj bájný příběh, jehož hlavními hrdiny budou právě oni. Poznali, jak je těžké zaplnit čistě bílé papíry nějakým zajímavým příběhem, ukončit kapitoly tak, aby na ně mohli snadno navázat a rozvíjet tak děj, vymyslet zajímavou zápletku… Zpočátku přicházely jednotlivé kapitolky na svět podezřele rychle, při psaní posledních kapitol se však děti už zapotily. Najednou začaly docházet nápady. Nakonec i to malí spisovatelé zvládli a vznikla jejich prvotina s názvem Dobrodružství 5. A. Po dopsání svého díla si zahráli i na ilustrátory a vlastní knihu obohatili vhodnými ilustracemi. Knihu si můžete prohlédnout zde.


McDonald's Cup 2014/2015

McDonald CupI letos se uskutečnil tento již tradiční fotbalový turnaj. V polovině května proběhlo okrskové kolo v Horažďovicích na Lipkách, kterého se zúčastnilo celkem 5 škol - ZŠ Blatenská HD, ZŠ Komenského HD, ZŠ Pačejov, ZŠ Chanovice a ZŠ Nalžovské Hory.
V kategorii A, což byli žáci 1.-3. tříd, si proti sobě zahrály pouze horažďovické školy. V kategorii B, žáci 4.-5. tříd, byla konkurence větší, soutěžilo všech pět družstev. Všechny zápasy velice dobře odřídila dvojice rozhodčích Filip Pavlík a Martin Vítovec (žáci 9.B), za což jim patří obrovský dík. Poděkování patří také panu Petru Jandovi za organizační pomoc a trenérské rady při okrskovém i okresním kole. Do okresního kola konaného v Mochtíně postoupila tato družstva: kategorie A - ZŠ Blatenská HD, kategorie B - ZŠ Komenského a ZŠ Chanovice. Naši chlapci se nakonec umístili na pěkném 5. místě, za což jim patří velká gratulace. Fotografie zde.
(Mgr. Milena Mudrová - vedoucí okrskového kola)


Putování za Půtou

Výlet 1. tříd1. třídy se vydaly 22. května za Půtou na vodní hrad Švihov. Prohlídkou hradních místností byly děti fascinovány. Dozvěděly se, co je tapiserie či prevét, vyzkoušely si rytířskou poklonu, zasoutěžily si. S úžasem naslouchaly vyprávění průvodkyně o krutém pánovi Půtovi švihovském, který za své nelidské skutky propadl peklu. Dodnes prý bloudí po hradě v ohnivých plamenech. Ve špejcharu pak zhlédly představení Divadla ŠUS. Inscenace byla sestavena ze čtyř klasických veršovaných pohádek (Kuřátko v obilí, Otesánek, O veliké řepě, Zvířátka a loupežníci) v netradičním zpracování. Každá pohádka byla hrána jinou loutkohereckou technikou, doprovod obstarávala kytara. Na závěr si děti vyrobily jednoduchou loutku z dřevěných špalíčků, a ač nerady, musely se vrátit zpět do Horažďovic. Naše středověké putování si můžete s námi připomenout zde prostřednictvím fotografií. (Mgr. E. Nováková)


Program Šimona Velkoborského – PŘÁTELSTVÍ A LÁSKA

Besedu pro žáky zvolili třídní učitelé osmých tříd. Přednášející žáky seznámil formou prezentace s vývojem intimity. Seznámení žáků s tématem proběhlo vtipnou, nenásilnou formou. Obrázky střídaly text a většinou vlastní zážitky nebo doporučení přednášejícího. Žáci díky přednášce získali informace, v čem vývoj intimity spočívá - od pohledů na tělo, pohledů z očí do očí, sdělení milých slůvek, držení se rukou v ruce, držení se kolem pasu, hlazení, líbání, dotyků od pasu dolů a pohlavnímu styku. Připomněl, proč je vhodné dodržet sled jednotlivých fází, ne fáze přeskakovat nebo vynechávat, a tedy spěchat do intimního života. Přednášející se dále věnoval pěti krokům, které vedou k budování, vytváření pevného vztahu mezi mužem a ženou. Beseda vhodně doplnila učivo přírodopisu a občanskou výchovu. Žáci lektora i nabízené informace přijali velice kladně. Lektor je z organizace ACET ČR o.s. Beseda má akreditaci MŠ v rámci prevence rizikového chování mládeže. Žijeme v době, kdy lidé začínají aktivní sexuální život ve stále nižším věku, žijí nezávazným životním stylem, roste promiskuita. Domnívám se, že tato beseda v žácích zanechala informace, které jim alespoň částečně ulehčí život v dnešní uspěchané době.
(Mgr. Šárka Zeithamlová)


Program Šimona Velkoborského – MODERNÍ JE NEKOUŘIT

Beseda se uskutečnila ve třídě 7.B ve spolupráci s třídní učitelkou. Žáci v multimediální přednášce zhlédli účinky kouření, a to i nedobrovolného, na lidský organizmus - onemocnění srdce, cév, dýchacích cest, rakovina. Dále se věnovali látkám, lépe řečeno jedům, které můžeme najít v cigaretovém kouři. Jelikož někteří žáci ve třídě mají zkušenost s cigaretami elektronickými, věnoval se lektor i jim. Dále připomněl nebezpečný fenomén dnešní doby - kouření vodní dýmky.
Není tajemstvím, že 9 z 10 kuřáků začne kouřit před 18. rokem, a proto je kouření někdy nazýváno dětskou nemocí.Každý den v ČR začne kouřit 100 dětí, průměrný věk dětí, které vykouří první cigaretu, jekolem 10. roku života. Velkou roli tu hraje životní styl rodiny, ale také volný čas dětí. Preventivní program se snažil žákům vysvětlit, že kouření neničí pouze naše zdraví, ale i naše blízké a okrádá nás i finančně. Může být i důsledkem tlaku vrstevníků či důsledek tlaku reklamy. (Mgr. Šárka Zeithamlová)


Školáček

ŠkoláčekV polovině dubna se naši budoucí prvňáčci mohli přijít podívat do ,,opravdové školy‘‘, kam pak od 1. září budou pravidelně usedat do školních lavic. Připravily jsme pro ně pestrý program, kde jsme prověřily jejich nabité vědomosti a dovednosti získané v předškolních třídách MŠ.
Kroužek Školáček navštěvovalo celkem 16 dětí. Závěrečné lekce proběhly v tělocvičně a ve třídě, kde děti mohly ukázat svoji fyzickou zdatnost a obratnost a také zručnost při výrobě malého dárku. Společně jsme se rozloučili s přáním pěkných prázdnin a dobrého vykročení do 1. třídy. Na budoucí prvňáčky se těší paní učitelky Milena Mudrová a Blanka Pajerová. Fotografie zde.


IT´S A LONG WAY… ANEB ANGLIE 2015

Anglie 2015Už od začátku roku se těšíme na den, kdy odjedeme do Anglie.
14. května – den první – UŽ JE TO TADY! Žáci osmých a devátých tříd nasedají do dvoupatrového autobusu, plni nadšení a očekávání. Přes Německo, Holandsko, Belgii a Francii přes kanál La Manche, další den už v Anglii.
Den druhý – rozespalí a unavení jsme se v ranních hodinách přivítali s Londýnem procházkou podél řeky Temže. Před polednem, kdy už jsme nabití energií kráčeli po Londýně, začalo svítit i sluníčko. Londýn nám představil svou krásu nejen pohádkovým mostem Tower Bridge, ale i neuvěřitelným výhledem z katedrály sv. Pavla. K večeru se nás ujaly anglické rodiny, ve kterých jsme uplatnili svou angličtinu.
Den třetí – směr Stratford nad Avonou – rodiště Williama Shakespeara. Díky návštěvě Shakespearova muzea a kostela, kde je pochován, jsme se zamysleli nad jeho dílem a životem. Tentýž den jsme poznali jeden z nejkrásnějších středověkých hradů Anglie – Warwick. Počasí nám přálo, a tak jsme odpočívali v trávě. Poslední zastávka dne byl Oxford, kde jsme konečně viděli univerzitní budovy.
Den čtvrtý – Salisbury. Zde jsme si nakoupili tradiční anglické dobroty. Dozvěděli jsme se, že ač je to menší město, říká se mu „city“, a to proto, že zde sídlí biskupství. Po prohlídce gotické katedrály s nejvyšší věží Anglie jsme se vydali na prehistorické místo – Stonehenge, které nás nejvíce zajímalo. Den jsme ukončili prohlídkou lázeňského města Bath.
Den pátý – jako by to Anglie tušila, že dnes je ten den, kdy odjíždíme, a dala nám to najevo deštěm. Začali jsme u hradu Windsor. Potom přišlo to, na co jsme se nejvíce těšili – muzeum voskových figurín Madame Tussauds, kam jsme cestovali londýnským metrem. Každý si přišel na své, od hororu přes jízdu historií Anglie, až po ty nejznámější celebrity. Na večeři jsme přijeli na Piccadilly Circus, v jeho blízkosti se nachází čínská čtvrť Soho, kde si mnozí pochutnali na vybraných asijských specialitách. S Anglií jsme se rozloučili poslední procházkou kolem řeky Temže a dokončením prohlídky pamětihodností – zvon Big Ben v Alžbětině věži, domy parlamentu, Westminster Abbey a mnoha dalších. Po posledních fotkách s obřím kolem London Eye jsme nastoupili do autobusu a opět přes Eurotunel jeli zpět do naší vlasti.
Děkujeme za zpříjemnění pobytu v Anglii milé průvodkyni Elišce Weigelové a paním učitelkám Mgr. Petře Novákové a Mgr. Marii Zahálkové.
Nakonec bychom si dovolili malé srovnání Anglie a České republiky, ke kterému jsme dospěli během několika dnů strávených v cizině. Myslíme si, že na naši českou kuchyni můžeme být právem pyšní. V Londýně, kde žije i mnoho černochů, jsme potkávali samé upravené lidi, každý druhý pán nosil oblek a kravatu. Angličani nešetří omluvami a slušnostmi, nešli jsme po chodníku, kde by nezaznělo „Sorry“ či „Excuse me“. Velmi dobře se nám nakupovalo v „Poundlandu“ neboli „Libráku“, kde je vše za jednu libru, či v obchodě s oblečením „Primark“, ve známe londýnské Oxford Street. Jídlo je tam však dražší, nad cenou jsme někdy jen kouleli očima. Na anglický život by si zkrátka každý zvykal jinak dlouho, ale máme pocit, že většina z nás by si nakonec zvykla. Fotografie zde.
Za účastníky zájezdu: Magdaléna Mudrová, Simona Vaňková a Marco Simič - žáci 9. B


Majáles 2015

Majáles 2015Dne 29. 5. opět ožily horažďovické ulice, neboť vypukl všemi očekávaný MAJÁLES, jenž je pravidelně věnován dětem. V pátek se v tomto městě probudilo mnoho nových tváří. Vše pod kontrolou chtěli mít králové i královny ze sousedních království, proto se sem sjeli a stanuli v čele průvodu. Najednou se zde objevili sympatičtí motýlci pozorující malé berušky a muchomůrky. I postavy z českých dějin, které vedla kněžna Libuše, zavítaly na naše náměstí. Ani alchymisté se nenechali zahanbit a vylezli ze svých laboratoří, aby vyzkoušeli své elixíry mezi lidmi. Mezi nimi řádily roztleskávačky povzbuzující malé, ale šikovné fotbalisty. Samozřejmě nesměli chybět nejznámější kuchaři této země. Doufáme, že jejich pokrmy oslovily novomanžele a jejich hosty, zraněné, zombíky, turisty u vody, ale i ostatní návštěvníky. Královnou se stala Anna Arnoldová ze 4. A a 2. stupeň si zvolil za svou královnu Magdalénu Mudrovou z 9. B. Potom už všichni pospíchali na hřiště, kde si zasoutěžili. Za své výkony byli odměněni dárky a občerstvením. Všem děkujeme. Fotogalerie zde. (Mgr. P. Jánská)


Provoz školní družiny o hlavních prázdninách

Provoz školní družiny o hlavních prázdninách zajišťuje ŠD ZŠ Komenského pro žáky obou škol.
Termíny: 1. – 3. července 2015, 7. – 10. července 2015, 24. – 28. srpna 2015
Rodiče obdrží informace u vychovatelek ve školní družině ZŠ Blatenská.


Malý záchranář 2015

Malý záchranářAkce konaná 27. 5. 2015 je nazvaná také jako „Den IZS“, na které si soutěžící, ale i ostatní žáci a veřejnost mohli prohlédnout techniku složek IZS a vyzkoušet si na stanovištích sebeobranu a první pomoc. Součástí byla soutěž prvního stupně, ve které si žáci z naší a okolních škol porovnali praktické vědomosti z civilní obrany, poskytování první pomoci, požární ochrany, dopravních předpisů a oblasti bezpečnosti občanů. Pak následoval vědomostní test zaměřený na problematiku civilní ochrany, sebeochrany a vzájemné pomoci při mimořádných událostech.
Družstvo naší školy ve složení: Anna Arnoldová, Richard Pajer, Adéla Dubanová, Nikol Lupíšková se umístilo na 4. místě a Karolína Polomisová, Kristýna Brejchová, Tereza Soukupová a Marek Lávička skončili desátí z 12 družstev. Fotografie zde. (Mgr. R. Macounová)


Česko-německý výlet

Česko-německý výletV úterý 19. 5. se někteří žáci ze 7.A a 7.B sešli se žáky z naší partnerské školy, kteří trávili celý týden v Enviromentálním centru v Horažďovicíh. Setkání bylo velmi milé, všichni jsme měli radost, že se opět vidíme. Společně jsme vyrazili na pěší výlet ke sv. Anně. Ačkoliv nám počasí vůbec nepřálo, atmosféra byla perfektní. Cestou jsme hráli spoustu her, při kterých jsme spolupracovali se svými německými kamarády a užili si při tom spoustu legrace. Zastavili jsme se u památníku, kde padl při obléhání Horažďovic Rudolf Habsburský. Tady jsme si rozdělali oheň, ohřáli se a opekli si špekáčky. Poté jsme společně zasadili dva stromy, které navždy budou symbolem našeho přátelství. Cílem naší cesty byla kaple sv. Anny, kde jsme mohli ochutnat léčivý pramen, který pod kaplí vyvěrá. Po návratu do Horažďovic jsme se velmi neradi loučili, ale byli jsme pozváni na čtvrteční rozlučkový táborák a další společně strávená odpoledne. Fotografie zde.
(Adéla Hozmanová a Andrea Klečková, 7.A)


Pohár rozhlasu 2015

Zprávu o atletických závodech v Sušici si můžete prohlédnout zde.


Výlet do Německa

Výlet do NěmeckaVe čtvrtek 7. května 2015 se žáci 7. a 8. tříd vydali do partnerské školy v Německu, do města Neunburg vorm Wald. Příjemně nás tam přivítali. Měli pro nás připravený bohatý program. Rozdělili jsme se do třech skupin a poznávali jsme jejich školu. Po prohlídce jsme dostali svačinu a papírky, na které jsme měli napsat svá přání. Poté jsme šli ke stromu přání, kde měla proslov paní ředitelka naší i místní školy, starosta města a mnoho dalších. Německá škola měla připravené vystoupení a děti zahrály na bubny, harfu a zazpívaly nám neznámou písničku. My jsme si připravili píseň „Tancuj, tancuj, vykrúcaj“ a anglickou písničku „My Bonnie“. Nakonec jsme do stromu přání zatloukli naše přání a v jednu hodinu jsme se rozloučili a odjížděli zpátky do Horažďovic. Fotografie zde.
(Lucie Jiříčková a Jana Marková, 7. B)


Biologická olympiáda ponejprv

Letos byla vůbec ponejprv na naší škole uspořádána Biologická olympiáda, která byla tentokrát zaměřena na život stromu. V lednu se konalo školní kolo, které se skládalo ze tří částí – poznávačky, testu a praktického úkolu – poznávání dřevin podle pupenů. Soutěžilo se v kategorii D (6. a 7. třídy) a kategorii C (8. a 9. třídy). Z každé kategorie postoupili dva nejúspěšnější do okresního kola, z D Ester Kožnarová a Alena Matějčková a z C my dva. Každý z nás si vybral úkol, se kterým vstupoval do okresního kola. Ester si zvolila „Památné stromy“, které navštěvovala a fotografovala se s nimi. Ostatní zkoumali „Listnaté stromy v zimě“. Trhali jsme větvičky z různých druhů dřevin a pozorovali změny s jejich pupeny ve sklenici s vodou v teplém prostředí. Okresní kolo se konalo v nově otevřeném Envicentru Podbranský mlýn Horažďovice, kde na nás působila dobrá atmosféra příjemného prostoru. Od školního kola se lišilo náročností teoretické části a praktickým úkolem – práce s tisem červeným. Po celou dobu přípravy na olympiádu na nás odborně dohlížela naše přírodopisářka paní učitelka Mgr. Monika Baborová, které tímto velice děkujeme. Ačkoliv byly výsledky poněkud okoralé, jsme rádi za tuto příležitost, díky které k nám kanuly nové zkušenosti, které jistě uplatníme v dalším studiu.
(Hana Ševčíková a Marco Simič – žáci 9. B)


Exkurze do Prahy

Exkurze do PrahyDne 6. května se třídy 8.A a 8.B vypravily na exkurzi do Prahy, kde nás čekal bohatý program – návštěva Hrdličkova muzea člověka, Botanické zahrady PřF UK a Vyšehradu. Vyjížděli jsme v půl osmé ráno. Jako doprovod s námi jeli paní učitelka Mgr. Monika Baborová a pan učitel Mgr. Josef Štěrba. Když jsme se blížili k Praze, pan učitel se ujal mikrofonu a říkal nám různé zajímavé informace o místech, kterými jsme projížděli. Jeli jsme okolo dostihového závodiště ve Velké Chuchli, kolem Barrandova, nad soutokem Vltavy s Berounkou a prohlíželi jsme si ulice Prahy. Autobus nám zastavil u Jiráskova mostu a odtud jsme šli pěšky k botanické zahradě. Tam jsme se rozdělili na dvě skupiny. My, 8.A, jsme šli do Hrdličkova muzea člověka, které se nachází v budově Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. 8.B se nejprve vydala do botanické zahrady. V muzeu jsme měli milou paní průvodkyni, která nám povídala o původu a vývoji člověka. Ukázala nám vystavené kostry zvířat i lidí a jiné exponáty, dokonce pravé mumie lidských těl. Po skončení prohlídky jsme se s druhou skupinou vyměnili a přesunuli se do botanické zahrady. Společně s průvodcem jsme navštívili rostliny tropů a subtropů. Každý z nás obdržel po jednom pracovním listu s úkoly a nákresy nejzajímavějších rostlin areálu. V tropickém skleníku upoutaly naši pozornost mohutné cykasy, epifytní kapradiny – parožnatka, banánovníky, z užitkových dřevin kakaovník a papája. V tropické části převládaly expozice sukulentů, vedle klasických kaktusů rozmanité opuncie a léčivé aloe. Zaujali nás i krásní bílí papoušci, kteří se před námi předváděli. Po dokončení této prohlídky se obě skupiny sešly a vyrazili jsme na Vyšehrad. Tady nás čekala paní průvodkyně, kterou všichni dobře známe, aby nám o Vyšehradu něco pověděla. Postupně jsme procházeli vyšehradskou pevností a dostali jsme se až na krásnou vyhlídku nad Vltavou. Na závěr naší exkurze nás čekal památný vyšehradský hřbitov. Měli jsme za úkol hledat různé náhrobky a zjišťovat, co je na nich napsáno. Viděli jsme pomníky mnoha slavných osobností – Bedřicha Smetany, Boženy Němcové, Karla Hynka Máchy, bratří Čapků, Waldemara Matušky a mnoha dalších. Bylo to velice zajímavé a tento hřbitov na nás působil zvláštním dojmem, jinak než obyčejné hřbitovy. Překvapilo nás, kolik slavných osobností z minulosti i současnosti je zde pohřbeno. Rádi bychom zde bývali zůstali déle, ale museli jsme Vyšehrad opustit a vydat se k autobusu. Náš celodenní program skončil a my jsme se docela unaveni, ale zato obohaceni o nové zážitky, vraceli zpátky domů.
Děkujeme paní učitelce a panu učiteli za velmi zajímavou exkurzi a těšíme se, že se i v příštím školním roce nějaká podobná uskuteční. Fotografie zde.
(Kateřina Rašková a Žaneta Nejedlá 8.A)


Profitesty pro žáky 8. tříd

Zájemci o Profitesty se mohou obrátit na PPP a písemně nebo telefonicky se objednat. Testování proběhne v Klatovech či Sušici, provádí se celoročně a je čtyřhodinové.
Kontakt: pracoviště Klatovy, Voříškova 823
tel. 376 310 809
e-mail: pppkt@mybox.cz
Mgr. Šárka Zeithamlová


Den Země

Den ZeměDen Země je svátek věnovaný Zemi, který se každoročně koná 22. dubna. V současném pojetí jde o ekologicky motivovaný svátek, upozorňující na dopady poškozování životního prostředí. Historie Dne Země počala roku 1969, kdy John Mc Connel prosazoval myšlenku mezinárodního Dne Země a vytvořil i vlajku Země. Tento svátek byl zaměřen především ekologicky a zároveň si kladl za cíl přenést otázky ekologie do politické činnosti. Poprvé zněly otázky energetické účinnosti, recyklace odpadků a obnovitelných zdrojů energie. Den se slaví od roku 1971, od 1990 se k Americe přidal i zbytek světa. Dnes slaví Den 175 států s více než miliardou lidí. Rok 2015 byl věnován světlu a půdě. K projektu oslav se přidala i ZŠ Blatenská. Oslavy byly zahájeny v tělocvičně úvodním slovem ředitelky školy Mgr. J. Šimkovou. Poté se děti rozběhly do svých tříd a na stanoviště, aby plnily plánované úkoly. Na závěr se děti sešly opět v tělocvičně, kde proběhly soutěže s ekologickým zaměřením. Vyhlášení vítězů a rozdání cen ukončily oslavy Dne Země. Foto zde. (Mgr. M. Šimon)


Jaro ve školní družině

Jaro ve ŠDS masopustním veselím koncem února jsme se rozloučili se zimou a přípravy na uvítání jara mohly začít. Formou besed, soutěží, kvízů a hádanek jsme si osvěžili všechny znalosti, které o jaru víme. Kreslili jsme, malovali, vyráběli veselé dekorace, kterými jsme si vyzdobili třídy, okna i chodby a odnesli jsme si je i domů. Nejzdařilejší práce jsme vystavili v budovách penzionu v Horažďovicích. Zpívali jsme písničky s jarní tématikou, učili se básničky a říkadla. Prostě, lákali jsme jaro všemi možnými způsoby. A ono přišlo. První jarní den jsme ,,oslavili“ jarními závody mezi odděleními ŠD venku na školním hřišti. Pod vedením paní vychovatelky Petry Smejkalové kroužek žáčků – zpěváčků nacvičil jarní kulturní pásmo na tři veřejná vystoupení. Již tradičně rozdávali radost klientům a divákům z řad veřejnosti v penzionu, potěšili bývalé pracovníky nemocnice při jejich jarním posezení a zazpívali i pacientům místní nemocnice. Všichni diváci si odnesli spolu s hezkým zážitkem i malý dárek od nás – jarní zápich v podobě kuřátka, ovečky, zajíce nebo čápa.
Všichni žáci družiny pilně trénovali básničky a písničky na společné setkání s rodiči, které proběhlo v polovině dubna. A bylo opravdu jarní se vším všudy. Sluníčko svítilo a hřálo, povíval jemný větřík, a tak jsme besídku uspořádali venku. Zpívali jsme tak pěkně, že se k nám svým cvrlikáním, pískáním a hvízdáním připojili i ptačí obyvatelé z okolí. Asi dostali strach z konkurence. Druhá část odpoledne byla tvořivá. Ve třídách družiny jsme připravili pracovní dílny. Zájemci si mohli vyrobit kohoutka nebo berušku. Do práce se zapojily nejen maminky a babičky, ale vydatně pomáhali i tatínkové a dokonce i dědečkové. Atmosféra byla velice milá a příjemná, práce šla všem dobře od ruky a většina si domů odnesla obě dvě dekorace. Všem divákům vystoupení i účastníkům tvořivé dílny děkujeme za jejich návštěvu a podporu a těšíme se zase někdy příště. Za žáky a vychovatelky Radka Šperlíková, vychovatelka ŠD. Foto zde.


Řemeslo má zlaté dno

Dne 24. 4. byla vyhodnocena soutěž Řemeslo má zlaté dno. Vítězem za 1. stupeň se stala Monika Sopóciová ze 4. B (foto zde), za 2. stupeň pak Marek Bouček ze třídy 7. A (foto zde). I když účast nebyla příliš velká, práce se komisi zdály tvůrčí a zajímavé (foto zde). Oba vítězné výrobky budou reprezentovat naši školu v krajském kole této soutěže v Plzni. Všem zúčastněným děkujeme.
(Mgr. E. Nováková)


"Zápisník zmizelého"

Divadlo Plzeň21. 4. 2015 navštívili žáci devátých a osmých tříd divadelní představení "Zápisník zmizelého" v Novém divadle v Plzni. Ne zcela tradičním způsobem jsme se seznámili s osobností Leoše Janáčka. Základním stavebním materiálem inscenace se stal písňový cyklus "Zápisník zmizelého" a klavírní skladby L. Janáčka. Scénárista a současně režisér Martin Otava (ředitel divadla) začlenil do tohoto díla i další skutečnosti, které ovlivňovaly Janáčkovu tvorbu, především Janáčkův osobní život. Cílem hry bylo, aby divák sám dospěl k vlastnímu osobnímu přístupu a vztahu k Janáčkovi.
Toto představení nebylo příliš jednoduché k pochopení, ale bylo nám všem určitým přínosem. Pro všechny bylo velice důležité úvodní slovo pana M.Otavy. Víceméně nám vysvětlil, o co v představení jde. Fotografie zde. (žáci 9. A)


Aprílová laťka

Aprílová laťkaVe čtvrtek 23.4.2015 proběhl na naší škole již tradiční závod ve skoku vysokém „Aprílová laťka“.
Soutěžící byli žáci obou horažďovických škol. Ti nejlepší z nich předvedli skutečně velmi pěkné výkony. Umístění našich dětí:
Kategorie mladší žákyně: 2. místo – Kateřina Rašková – 135 cm, 3. místo – Michaela Melzerová – 135 cm
Kategorie mladší žáci: 1. místo – Váslav Bartheldy – 145 cm, 2. místo – Jindřich Dvořák – 140 cm, 3. místo – Jakub Štěch – 135 cm
Kategorie starší žákyně: 1. místo – Helena Bernatová – 145 cm
Kategorie starší žáci: 1. místo - Petr Málek – 162 cm, 2. místo – Marek Bartheldy – 155 cm, 3. místo – Martin Buriánek – 150 cm
Poháry „Skokan roku 2015“ za nejlepší výkony získali v soutěži Helena Bernatová a Petr Málek z naší školy. Medailistům gratulujeme a přejeme další hodnotné výkony. Třeba již v květnu na atletické soutěži Pohár rozhlasu v Sušici. Fotografie zde. (Mgr. J. Antropiusová)


Týden v chatkách živlů

Pobyt v NěmeckuV pondělí 13. dubna jsme s žáky 8. tříd vyrazili na týdenní pobyt do německého Wildniscampu. Cestou jsme se zastavili na Nové Hůrce a pěšky se vydali na jezero Laka, které bylo ještě pokryto ledem a sněhem. Zahráli jsme si hru s navigacemi a dozvěděli se mnoho zajímavostí o tamním místě. V poledne jsme již plni očekávání odjeli do Wildniscampu ležícího uprostřed Národního parku Bavorský les. Žáci se nemohli dočkat, až uvidí zvláštní tematické chatičky, které doposud znali pouze z vyprávění a fotografií. Těšili se, až v těchto obydlích budou moci nocovat. Když jsme přijeli na místo, otevřel se před námi „Kemp v divočině“. Ihned jsme byli srdečně přivítáni a pozváni do centrální budovy s výhledem na nejvyšší horu Bavorského lesa, na Falkenstein. Poté následovala prohlídka hlavní budovy a chatiček. Vše bylo velice vkusně zasazeno do krajiny. Z chatiček jsme měli možnost navštívit luční lůžko plné tepla, světla a vůně sena, zemní chatku obrostlou mechem, vodní chatku vybudovanou nad potokem a stojící na velkých dřevěných sloupech, dům ve stromech, kde se spí na sítích, hvězdu světla s barevnými skly a zvláštními místy na spaní a v neposlední řadě lesní stan vonící různými druhy dřeva. Všichni jsme byli nadšeni unikátností těchto staveb.
V úterý nás čekal projektový den. Žáci byli rozděleni do skupin a každá měla vypracovat svůj vlastní projekt týkající se národního parku nebo přírody. Hráli jsme mnoho her uprostřed lesa, ochutnali jsme jehličí, devětsil či řeřišnici. Počasí nám přálo, slunce svítilo, a tak jsme v přírodě zůstali až do večera. Po setmění nás čekala dobrodružná noční výprava po okolí.
Ve středu jsme měli naplánovaný celodenní výlet. Bohužel jsme se nemohli vydat na horu Falkenstein, neboť tam ležel ještě sníh a polomy po nedávné vichřici, které nám znepřístupnily cestu. Vymysleli jsme náhradní program a vyrazili jsme do nedalekého informačního střediska Haus zur Wildnis. Během cesty si němečtí lektoři připravili různé hry, které jsme si s radostí všichni zahráli. Prošli jsme močálem a údolím hadů, navštívili jsme bobří lokalitu na potoce Kolbersbach a místní zoo v divočině. Zhlédli jsme jeskynní projekci o historii krajiny, viděli koně Převalského, pratury a vlky. Někteří z nás spatřili dokonce rysa ostrovida. Vystoupali jsme i na rozhlednu a v cíli nás čekala projekce 3D filmu s krásnými fotografiemi národního parku. Mohli jsme si vyzkoušet interaktivní panely, poslouchat hudbu, koupit si suvenýr nebo se občerstvit. I při zpáteční cestě nám svítilo slunce, a tak jsme se i opálili.
Ve čtvrtek jsme dokončovali svou práci na projektech. Každá skupina se snažila, aby jejich práce byla co možná nejdokonalejší. Celé dopoledne a část odpoledne se vymýšlelo, sbíralo a tvořilo. Ve čtyři hodiny odpoledne každá skupinka prezentovala svůj projekt ostatním. Vznikla velkolepá díla, jako například miniatury chatiček, vodní mlýn, kůrovec, lávka s lavičkou nebo lesní lůžko. Všechny výtvory se povedly a každý sklidil velký úspěch a náležitý aplaus. Každý večer jsme hráli na kytary a zpívali při hořícím krbu. Poslední večer jsme si zatančili na rozlučkové diskotéce.
V pátek ráno přišlo na řadu balení, po snídani úklid a předání chatiček. Následovalo srdečné loučení se všemi vedoucími a lektory Wildniscampu. Poté jsme se pěšky vydali voňavým lesem do Bavorské Železné Rudy. Navštívili jsme zde muzeum a dozvěděli se mnoho zajímavého o netopýrech. Ve dvě hodiny už na nás čekal autobus, který nás odvezl zpět domů. Do našich domovů jsme se vrátili trochu unavení, ale zároveň obohacení o nové zážitky, plní nadšení a radosti. Strávili jsme krásný týden plný her, pěší turistiky na čerstvém vzduchu, dobrodružství a legrace. Šlo o naši první návštěvu Wildniscampu a my věříme, že nebyla poslední. Velké poděkování patří také Ivaně Faustové a Evě Bezpalcové z Envicentra Podbranský mlýn v Horažďovicích, které nás po celou dobu doprovázely. Fotografie zde.
(Mgr. Z. Zemenová a Mgr. P. Nováková)


Vybíjená 4. a 5. tříd

Turnaj ve vybíjenéV úterý 21. 4. 2015 se na naší škole uskutečnilo okrskové kolo ve vybíjené 4. a 5. tříd. Turnaje se zúčastnila tři družstva - ZŠ Horažďovice Komenského ul., ZŠ Šafránkova Nalžovské hory a naše škola. Hrálo se systémem „každý s každým“. Naši čvrťáci a páťáci porazili ZŠ Komenského, ale prohráli s pozdějšími vítězi, žáky Nalžovských Hor, kteří tak postupují do okresního finále v Klatovech. My jsme obsadili celkově druhé místo. Každý tým získal diplom a sladkou odměnu. Ale hlavně jsme si společně zasportovali. Fotografie zde. (Mgr. J. Antropiusová)


Oznámení o odprodeji školního nábytku

Základní škola Blatenská oznamuje prodej školních lavic a židlí. Cena školní lavice – 10 Kč, školní židle – 5 Kč. Zájemci se mohou hlásit v kanceláři školy. Informace jsou možné i telefonicky na čísle 376 512 514.


Provoz ŠD o hlavních prázdninách

Prosíme rodiče, aby vychovatelkám nejpozději do 15. května 2015 odevzdali vyplněný formulář, který obdrží každý žák školní družiny. Přihlášení žáka je závazné. O prázdninovém provozu bude rozhodnuto na základě počtu přihlášených žáků po dohodě vedení školy se zřizovatelem. Školní družinu pro období červenec – srpen 2015 zajišťuje ŠD ZŠ Komenského pro žáky z obou škol.


Ručičky kraje

Ručičky krajeSedmé třídy se účastnily celokrajského setkání partnerských škol s názvem Ručičky kraje na nádvoří Krajského úřadu Plzeňského kraje. Jednotlivé obory škol se prezentovaly formou expozic. Vystavovaly produkty, které vytvořili v rámci projektových volnočasových aktivit žáci středních škol se spolupracujícími základními školami. Cílem projektu je podpora spolupráce škol, a to jak na úrovni SŠ navzájem, tak na úrovni SŠ a ZŠ. Právě žáci ZŠ jsou cílovou skupinou, u níž by měl být tímto projektem podpořen zájem o technické a přírodovědné vzdělávání. Akci zahájil hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs slovy, že Plzeňský kraj je krajem strojírenství. Skutečnost je taková, že na trhu práce je stále nedostatek šikovných techniků, proto je dobře, že se akce uskutečnila pro ty, kteří se o svém studiu teprve rozhodují. Žáci si mohli vyzkoušet různé aktivity, například výrobu hřebíku, přemýšlet nad několika hlavolamy, poskládat si z překližky škorpióna nebo orla. Další zajímavostí bylo virtuální sváření. Nabídka byla široká, protože se prezentovalo 18 středních škol. Marek Bouček a Tomáš Hlobík sestavili model mořského orla a odvezli si ho do školy. Další program zajistila TECHMANIE SCIENCE CENTRUM. V tomto ráji si každá dušička, a nejen ta dětská, nalezne to své. Stanoviště byla různá, například filmohraní. Na stanovištích jsme mohli obdivovat různé filmové triky, zpravodajské studio, kosmickou loď, kde se odehrál útok robotů; další stanoviště se věnovala smyslům člověka; jiná ukazovala sílu větru. Všichni jsme si tento den náramně užili. Fotografie zde.
(Mgr. Š.Zeithamlová, M. Bouček, T. Hlobík - žáci 7. A)


Soutěž Řemeslo má zlaté dno

Školní kolo proběhne 24. 4. 2015. Z každé věkové kategorie postoupí jeden soutěžní výrobek do krajského kola. Výrobky posoudí porota ve složení: Mgr. Ďurčová, Mgr. E. Nováková, Mgr. Šimková, Mgr. H. Stulíková. Hodnocení výrobků se bude konat 5. vyučovací hodinu 24. 4. 2015 v učebně výtvarné výchovy. Vybrané výrobky budou odeslány do 7. 5. 2015 na adresu Střediska služeb školám v Plzni.


Rybářská olympiáda

V minulém týdnu naše škola uspořádala školní kolo soutěže Rybářská olympiáda. Jedná se o 7. ročník soutěže pořádané Střední rybářskou školou Vodňany. Zapojilo se 14 žáků ze 6. – 8. ročníků, především ti, kteří se s rybami seznamují nejen v rámci výuky přírodopisu, ale také v rybářských kroužcích. Žáci si porovnali své znalosti z rybářství a sportovního rybolovu. Nyní s napětím očekáváme, zda nejlepší soutěžící postoupí do krajského kola, které proběhne 11. června ve Vodňanech.
(Mgr. M. Baborová)


Virtuální svařování

Virtuální svařováníVe středu 8. dubna 2015 se chlapci osmých ročníků vydali do Sušice na SŠ, aby zde zhlédli techniku svařování. Když se nás ujal tamější pan mistr, usoudil, že je nás hodně a rozdělil nás do čtyř skupin, které se točily na čtyřech stanovištích. Na prvním jsme se dozvěděli, jak diagnostikovat chyby a poruchy automobilu na počítači, následně jsme kontrolovali stav autobaterie a tlumičů, na třetí zastávce jsme se naučili něco málo o úbytku napětí na tranzistorech a diodách a v neposlední řadě jsme navštívili učebnu svařování. Seznámili jsme se s počítačovým programem, který svařování velice věrně simuluje, dokonce jsme si „virtuální svařování“ vyzkoušeli a usoudili jsme, že to chce šikovnost a klidnou ruku. Po obědě, nás čekala činnost manuální. Oblékli jsme ochranné rukavice, rozestoupili se okolo pracovního stolu a každý jsme si vyrobil stojánek na mobil ze skelné látky pomocí formy a pryskyřicového lepidla. Ze Sušice jsme odjížděli s pocitem příjemně a užitečně stráveného dne. Fotografie zde. (Mgr. M. Zahálková)


Výklad Bible

Před Velikonocemi 1. 4. 2015 navštívil školu Mgr. Michal Kršňák, odborník na výklad Bible, vědec , který častokrát navštívil biblická místa, aby společně se žáky 9. tříd v době předvelikonoční , určitě silně inspirativní, předložil žákům informace a zajímavosti o Bibli, nejvýznamnějším díle literární historie. M. Kršňák nejdříve vysvětlil význam slova Bible, obsah a její dělení na části Starého a Nového zákona a základní motiv vzniku. Připomněl, že autoři Bible měli rozdílné společenské postavení – drobní řemeslníci, rybáři, ale také lékaři nebo významní panovníci tehdejší doby. Hovořil o době vzniku Bible, o jazycích, v jakých byla napsána. Starý zákon byl podán v hebrejštině (tu přednášející dokonale ovládal), částečně v aramejštině, Nový zákon je psán v řečtině.
Bible je plná příběhů lidí, kteří prožívali radosti, ale i starosti života. Zajímavá byla slova o tom, jak na události života reagovali, jaká rozhodnutí činili. Přednášející potvrdil, že Bible se stala zdrojem informací, řada událostí Bible je historicky potvrzena archeologickými průzkumy. Velmi poučná část byla, když hovořil o tom, že Bible se stala inspirací pro dnes běžně užívaná přísloví a rčení (pýcha předchází pád). Bible obsahuje praktické rady pro kvalitní a plnohodnotný život v současnosti, řeší i otázky vzdělání, zdraví, stravy, odpočinku, jak získat vnitřní klid. Stala se základem právních řádů, pronikla do umění. Bible je nejčtenější a nejvydávanější kniha, je přeložena téměř do 2 500 jazyků. Čtení Bible je nutné začít Novým zákonem, potřebné je číst pomalu, přemýšlet, do rukou brát pouze překlady v současné češtině. Existují i negativní zkreslené pohledy na Bibli. Její obsah dokáže povzbudit i posílit, ale také vyvolat spory a nesváry, když je nepochopena.
Velikonoční čas byl příležitostí se s knihou seznámit a uvědomit si její hodnoty.
(Mgr. Milan Šimon)


Výsledky matematických soutěží

Výsledky matematické soutěže Klokan naleznete zde, výsledky soutěže Pythagoriáda zde.


Jarní laťka

Jarní laťka20. 3. 2015 proběhlo na naší škole první kolo Jarní laťky organizované pro 1. stupeň. Jedná se o variantu Mikulášské laťky, která probíhá již několik let v předvánoční době na 2. stupni. Žáci v 1. kategorii (1. ročníky) a 2. kategorii (2. a 3. ročníky) překonávali výšku přes gumovou variantu laťky. Opravdovou laťku na stojanech museli pokořit žáci 3. kategorie (4. a 5. ročníky). Vítězové se se svými kamarády podělili o dort s jarní marcipánovou tematikou, kterým byli odměněni za nejlepší výkon ve své kategorii. Ve školní vývěsce se tak mohly objevit nové rekordy, které překonaly výkony z předchozích podobných soutěží. Výsledky naleznete zde, fotografie zde. (Mgr. R. Macounová)


Provoz ŠD o velikonočních prázdninách

Prosíme rodiče, aby nahlásili svůj zájem o ŠD v termínu od 2. do 3. 4. 2015. Družina bude v provozu při minimálním počtu 15 přihlášených žáků. Děkujeme.


Setkání se starostou města

Město HoražďoviceDne 16. 3. 2015 se žáci 6. tříd ZŠ Blatenská setkali na Městském úřadu v Horažďovicích se starostou města Ing. M. Formanem. Po krátkém uvítání jsme byli seznámeni s tím, co přinese městu rok 2015. Poté následovaly otázky na současnost. Velký zájem jsme projevili, když se řešila budoucí podoba města. Zajímavá byla slova o archeologických výzkumech, které se u kostela na náměstí provádějí. Náměstí nás zajímalo, vždyť nás bude jeho podoba, kterou mu dají současní stavitelé, provázet celý život. Řada otázek se věnovala podnikání ve městě a zaměstnanosti. Dozvěděli jsme se, jak velké změny nastanou na nádraží v Horažďovicích předměstí. Začala totiž plánovaná rekonstrukce, na které se bude podílet řada firem. Oprava bude probíhat po celý rok 2015. Vznikne nové nástupiště s podchody, trať do Strakonic bude dvojkolejná. Starosta města také vysvětlil, proč se ve městě kácejí stromy. Některé byly odstraněny, protože nerespektovaly zásady městské zeleně (např. park u železničního přejezdu), některé z důvodu zdravotního stavu (lípy u křižovatky na Třebomyslice). Ve městě budou vysazeny stromy, které budou v souladu s městským prostředím, za jeden pokácený přibudou dva nové. Čas rychle běžel a pan starosta dál svědomitě odpovídal na další otázky. Na závěr jsme se ještě zastavili v kanceláři městské policie a sledovali, jak pracuje městský kamerový systém. Městská policie má velmi dobrý přehled o tom, co se děje na důležitých místech města. I dopolední ruch kolem naší školy nás překvapil. Z besedy jsme odcházeli s pocitem, že budoucnost města bude příznivá. (A. Šimková a D. Roubalová - žákyně 6. třídy)


Pod pokličkou

Kroužek vařeníOd října 2014 se pravidelně schází malí kuchtíci ze 3. až 6. ročníku v nově otevřeném kroužku vaření. Děti se učí připravovat jednoduchá jídla z různých surovin. Zkouší recepty studené i teplé kuchyně a také pečená jídla. Říkáme si, jak důležitá je hygiena a pořádek v kuchyni, seznamujeme se s různým náčiním a pomůckami, děti spolupracují ve skupinkách a na závěr lekce si na hotovém jídle pochutnají nebo si jej odnesou domů. I vy se můžete na chvíli přenést do cvičné kuchyně a prohlédnout si fotogalerii. (Mgr. J. Frančíková)


Jakub a hvězdy

Beseda v MK HDVyužili jsme nabídky Městské knihovny pro 4. ročníky a zúčastnili se besedy s paní Renátou Fučíkovou – autorkou a ilustrátorkou knížek pro děti. Při besedě nám paní Fučíková představila svoji knihu Jakub a hvězdy. Během listování nás seznámila s obsahem některých kapitol a jednu z nich nám přečetla. Vyprávění bylo zpestřeno prezentacemi ilustrací z této knížky. Ke konci zbyl čas na dotazy dětí i na krátkou autogramiádu. Na ukázku přinesla i několik dalších knih, na kterých spolupracovala jako ilustrátorka. Pro zájemce je několik výtisků v nabídce dětského oddělení naší městské knihovny. Fotografie zde. (Mgr. J. Frančíková)


Zábava ve školní družině – maškarní bál

Maškarní bál ve ŠDKoncem února, u příležitosti tradice masopustu, jsme uspořádali maškarní bál. Společně jsme si vyrobili škrabošky, doma nám maminky nachystaly převleky a veselí mohlo začít. Po úvodní promenádě masek jsme si zasoutěžili. Vzpomněli jsme si na pohádku o Zlatovlásce a přetahovali jsme se o její ,,zlaté vlasy“. Všichni soutěžící byli odměněni sladkostí. Pak následoval nácvik veselého tanečku, při kterém jsme si protáhli celé tělo. Po společné části programu vypukla volná zábava s hudbou, zpěvem a tancem. Abychom měli dostatek sil, dopřávali jsme si dobroty, které nám připravily naše maminky. Zábavu jsme si zpestřovali různými hrami – židlovaná, tanec s míčkem, nafukování balónků. A pak utichla hudba a veselí, zmizeli čarodějové, rytíři, mušketýři a princezny, vznešené dámy, vojáci i sportovci, zvířátka a víly, pračlověk , strašidla, kostlivci, kašpárci i šaškové. Taneční sál se proměnil zpět ve třídu školní družiny, místo rozjařených masek zde byly opět známé tváře našich kamarádů a byl čas jít domů. Tak AHOJ, MASOPUSTE, zase napřesrok. Fotografie zde. (R. Šperlíková)


Zábava ve školní družině – zimní olympiáda

Zimní olympiáda ve ŠDKoncem ledna jsme v tělocvičně uspořádali 8. zimní olympijské hry. V pěti zábavných soutěžích proti sobě nastoupili závodníci z 1., 2. a 3. oddělení. Poměřovali síly v ,,tradičních“ zimních disciplinách – jízda ve ,,šmoulím“ bobu, slalom na papírových lyžích, krasobruslařské kreace, zručnost s hokejkou a hod ,,sněhovou“ koulí. Po sečtení bodů bylo jasno - vítězové ze 3. oddělení obdrželi zlatou medaili, sportovci z 1. oddělení obsadili stříbrnou příčku a borci ze 2. oddělení brali bronz. Na všechny závodníky čekala i sladká odměna. Fotografie zde. (R. Šperlíková)


Získávání lyžařských dovedností

Lyžařský výcvikLetošní lyžařský výcvikový kurz žáků 7. – 9. tříd Základní školy Blatenská proběhl na přelomu února a března na Zadově. Počasí a sněhové podmínky vyšly na rozdíl od loňského roku na výbornou, a tak si kurz mohli všichni náležitě užít. Sjezdový, běžecký i snowboardový výcvik proběhl na perfektně upravených běžeckých stopách a na sjezdovce Kobyla. Začátečníci si okusili své první úspěchy a pokročilí se mohli zdokonalit ve svých dovednostech. Společně si pak změřili síly v závěrečných běžeckých závodech a slalomovém sjezdu. Kromě lyžování se plnily na chatě Cihelny testy ze znalostí o Šumavě, dále o zimních sportech, lyžařských, běžeckých a snowboardových pomůckách. Součástí kurzu byly také vědomostní a praktické dovednosti v oblasti zdravovědy. V době odpočinkového dne jsme navštívili Horskou službu Zadov a churáňovskou meteostanici. Kurz proběhl bez výraznějších nezdarů a problémů. Věřím, že se všem zúčastněným líbil a již teď se můžeme těšit na další kurz v příštím roce, který se bude konat opět na stejném místě v podobném termínu. Fotografie zde.
(Mgr. Daniel Javorský)


Úspěch v přehazované

Ve čtvrtek 12. 3. 2015 se uskutečnilo v Sušici okrskové kolo v přehazované žáků 4. a 5. tříd. Naší školu reprezentovala dvě družstva – smíšené (2 dívky, 2 chlapci) a chlapecké. V kategorii smíšených dvojic hrálo celkem 5 družstev systémem „každý s každým“. Ze čtyř zápasů naši žáci prohráli pouze úvodní, ostatní tři vyhráli. Stali se vítězi a postupují do okresního finále smíšených družstev, které proběhne v Klatovech. Družstvo chlapců již tak úspěšné nebylo. Oba své zápasy ve skupině hoši prohráli a nepostoupili do další bojů o postup. Přesto i jim děkujeme za reprezentaci školy a postupujícím přejeme hodně úspěchů v okresním kole.
(Mgr. J. Antropiusová)


V chemické učebně v Sušici se "pšoukalo"

Chemické pokusyV rámci kroužků technické výchovy se žáci 8. A i B účastní v hodinách pracovních činností akcí vedených SŠ Sušice. Na chemickém kroužku vyvíjeli plyn vodík. Důkazem vodíku je právě "pšouknutí" - písknutí vyrobeného vodíku v plameni kahanu. Žáci plyn připravili z kovového prvku zinku a kyseliny chlorovodíkové. Další plyn, který žáci připravili, byl životodárný kyslík. Ten se projevil rozsvícením zažehnuté špejle v proudu kyslíku. Kyslík žáci připravili reakcí peroxidu vodíku s burelem - oxidem manganičitým. Fotogafie zde.
(Mgr. Š. Zeithamlová)


Poděkování za pomoc

Obecně prospěšná společnost Život dětem, která se věnuje pomoci nemocným, handicapovaným a opuštěným dětem v rámci celé České republiky, děkuje ZŠ Blatenská za organizaci sbírky v letošním školním roce. Děkovný certifikát si můžete prohlédnout zde.


Malí nadějní recitátoři

Recitační soutěžVe středu 11. 3. 2015 proběhlo v Domě dětí a mládeže v Horažďovicích okrskové kolo recitační soutěže. Naši školu reprezentovalo ve čtyřech kategoriích osm žáků. Z prvního stupně recitovalo šest odvážlivců, z druhého stupně pouze dvě dívky. Překvapilo nás, kolik nadaných recitátorů je na našich školách. Zejména ve druhé kategorii 4. a 5. tříd byla konkurence velmi silná a už takhle malí školáci si vybírali delší texty z prózy. Přesto i naši žáci byli úspěšní. Ve druhé kategorii získala Anička Arnoldová krásné 2. místo a postoupila dále do okresního kola, jako náhradnice byla vybrána Alenka Karásková, žákyně 5. třídy. Ve čtvrté kategorii obsadila nádherné 1. místo Šárka Chroustová, která naši školu reprezentovala v Klatovech již v minulých letech. Všem soutěžícím děkujeme za vzornou reprezentaci, vítězům blahopřejeme a přejeme mnoho úspěchů v dalším kole. (Mgr. P. Jánská)


Doplňující informace k přijímacímu řízení na SŠ - pilotní ověřování

Jelikož se mnohdy stává, že uchazeči ze základních škol vyplňují staré formuláře přihlášky, které jsou pro účely organizace pilotního ověřování nevhodné, předkládám správný formulář. V tomto článku naleznete nejen formulář přihlášky (zde), ale také dokument se vzorem vyplněné přihlášky pro dvě různé školy a pro jednu školu se dvěma různými obory (zde). Níže současně shrnuji základní informace o podávání přihlášek a přijímacích testech.
Uchazeči o středoškolské studium podávají školám přihlášku k přijímacímu řízení nejpozději do 15. března 2015. Na přihlášce uchazeč uvede až dvě školy v pořadí podle svých preferencí. Jednotné testy bude uchazeč skládat na té škole, kterou uvedl jako první v pořadí. Pokud se škola, jež uchazeč uvedl na přihlášce jako první, pilotního ověřování nezúčastní, bude uchazeč konat jednotné testy na škole, která je uvedena jako druhá v pořadí.
Uchazeč podávající přihlášku ke studiu na dvě střední školy, odevzdává vyplněný formulář přihlášky na každou vybranou školu zvlášť. Pořadí škol dle preferencí však musí být na obou přihláškách stejné. Obě přihlášky pak musí být podepsány oprávněným zástupcem. Pokud se pro některou ze škol uvádí specifické informace, uvedou se pouze na příslušnou přihlášku. Pravidla pro podpisy oprávněných osob a institucí (základní škola, školské poradenské zařízení) platí stejná jako doposud.
Formulář přihlášky i další informace lze nalézt také na odkazu zde. (Mgr. Š. Zeithamlová - VP)


Informace pro rodiče

Ředitelka školy oznamuje, že v době jarních prázdnin 16. 2. – 20. 2. 2015 bude školní družina z důvodu malého počtu přihlášených žáků uzavřena. Mgr. Jaroslava Šimková


Informace pro rodiče

Vážení rodiče, v případě, že budete chtít získat informace o naší škole nebo řešit případné problémy dětí, obraťte se, prosím, na třídní učitele (využijte konzultačních hodin), popř. vedení školy (tel. 376 512 514, e-mail: zsblatenska(zav)horazdovice.cz). Pro získání nejnovějších informací a získání přehledu o aktuálním dění doporučujeme též sledovat tyto webové stránky. Děkujeme
Vedení ZŠ Horažďovice, Blatenská 540


Soutěžíme se Santalem

S průběžnými výsledky soutěže ve sběru starého papíru se můžete seznámit zde. Všem, kteří se do soutěže zapojují, děkujeme.


Informace o platbě ŠD a ŠK

V měsíci lednu probíhá 2. splátka úplaty za pobyt žáků ve školní družině a školním klubu v souladu s Pokynem ředitelky školy k poskytování úplaty za vzdělání ve školní družině a školním klubu č.j. 23/1 – 2014.
Poplatek je za období leden – červen 2015, částka 360,- Kč/ 180,- Kč.
Peníze skládejte v hotovosti u vychovatelky Radky Šperlíkové nejpozději do čtvrtka 29.1.2015. Děkujeme.


Zápis do 1. tříd

Dne 16.1. 2015 proběhl v naší škole zápis do 1. tříd. Celkem se zúčastnilo 49 dětí, které přišly ukázat své znalosti.
Ve třídách děti určovaly barvy, poznávaly goemetrické tvary, počítaly, povídaly si o zvířatech apod. Mnohé nám i zazpívaly a zarecitovaly. Nakonec došlo k ověření jejich zručnosti, děti zapínaly knoflíky a zip, dělaly kličku na botě.
Závěrem chceme pochválit všechny zúčastněné budoucí prvňáčky a věříme, že už se do školy velmi těší. Fotografie zde. (Mgr. M. Mudrová a Mgr. B. Pajerová)


Výsledky zápisu do 1. tříd

Výsledky zápisu do 1. tříd naleznete zde.


Nové přátelství

Začátkem školního roku nás napadlo, že by bylo dobré, kdyby naše škola začala spolupracovat s nějakou školou v Německu. Intenzivně jsme začali pátrat a shánět informace. Výlet do bavorského Schönsee nám pomohl navázat nové kontakty a za pomoci paní Magdaleny Becher jsme oslovili německou Mittelschule Neunburg vorm Wald. Tamní paní ředitelka byla potěšena a velice ráda s námi začala spolupracovat. Mittelschule Neunburg vorm Wald se stala naší partnerskou školou. Ihned jsme se pustili do několika společných projektů a žáci si začali vyměňovat e-mailovou korespondenci. Nyní se těšíme na naše první společné setkání, které se uskuteční v březnu v Neunburgu. Naši žáci 8.tříd pojedou na pět dní do německého Wildniscampu am Falkenstein a v květnu přijedou německé děti na pět dní do Envicentra v Horažďovicích. Věříme, že se naše partnerství bude dále prohlubovat a přinese spoustu radosti, poznání a hezky strávených chvil. (Mgr. Z. Zemenová)


Informace o státních přijímacích zkouškách

Základní informace o státních přijímacích zkouškách a přípravě na ně naleznete zde.


Zápis žáků do 1. tříd

Zápis 2015Milý budoucí prvňáčku, srdečně Tě zveme k zápisu do 1. třídy na naší škole, který proběhne v pátek 16. ledna 2015 od 13:00 do 18:00. Přijď se nám představit a prohlédnout si naši školu. Věnovat se Ti budou paní učitelky z 1. stupně a Tví starší kamarádi, kteří si pro Tebe připraví zajímavé úkoly a hry. Pevně věříme, že se Ti u nás bude líbit. Za tvou statečnost u první velké zkoušky budeš odměněn dárkovou taškou s překvapením.
Zápis je povinný pro děti narozené v době od 1.9. 2008 do 31.8. 2009. Pokud budou mít rodiče zájem, mohou k zápisu také děti narozené od 1.9. 2009 do 31.12. 2009. Rodiče těchto dětí předloží při zápisu doporučení pedagogicko-psychologické poradny. K zápisu dále mohou děti narozené v době od 1.1. 2010 do 30.6. 2010, zde je nutné doporučení pedagogicko-psychologické poradny a dětského lékaře. U zápisu předloží rodiče svůj občanský průkaz a rodný list dítěte.


„Řemeslo má zlaté dno“

kroužek Ruční práceNaše škola se zapojí do soutěže „Řemeslo má zlaté dno“, která je vyhlášena pod záštitou hejtmana Plzeňského kraje Václava Šlajse. Soutěž je určena pro žáky ve 3 kategoriích - 1. I. stupeň ZŠ (1.-5. třída), 2. II. stupeň ZŠ (6.- 9. třída) a 3. střední školy. Je vyhlášena pro výrobky určené jako: suvenýry, hračky, vyučovací pomůcky, oděvní doplňky a šperky, vybavení domácnosti, vše pro zahradu, nástroje a technické pomůcky a hlavolamy. Každý žák, který se bude chtít zúčastnit této soutěže, předá třídnímu učiteli vlastnoručně řemeslně vyrobený předmět, který bude zařazen do školního kola ukončeného dne 24. dubna 2015.  Všechny výrobky bude hodnotit komise, jež zvolí 1 vítězný výrobek za I. stupeň a 1 výrobek za II. stupeň, které budou reprezentovat naši školu v krajském kole. Pro vítěze krajského kola jsou připraveny hodnotné věcné ceny (1. cena notebook, 2. cena mobilní telefon, 3. cena digitální fotoaparát, zvláštní cena tablet a cena diváků digitální fotoaparát). Žádáme rodiče, aby ve svých dětech podnítili zájem o tuto soutěž a podpořili je. Zde si můžete například prohlédnout fotografie výrobků, které naši žáci vytvořili v kroužku Ruční práce.


Vánoce na 1. stupni

Ve čtvrtek 18.12.2014 vyvrcholila vánoční atmosféra na 1. stupni zpěvem koled, básničkami a vánočními příběhy. Jednotlivé třídy svým programem potěšily mladší i starší kamarády, stejně jako zaměstnance školy. Fotografie zde.


Sněhová královna

Muzikál Sněhová královnaDne 16. 12. 2014 jsme se sešli před školou už v 6:00. Netrpělivě jsme čekali na příjezd autobusů, které nás měly odvézt do Prahy do divadla Hybernia na představení Sněhová královna. Jakmile se objevily, nastala panika, protože někteří žáci se ještě nedostavili. Po příchodu opozdilců jsme mohli vyrazit. V autobuse bylo rušno i v brzkých ranních hodinách. Cesta nebyla zrovna krátká, ale příjemně nám ubíhala. Když jsme se ocitli v Praze, s nadšením jsme si vše prohlíželi. Po příjezdu na zastávku jsme vykročili k divadlu. A za chvíli jsme stoupali po točitých schodech. Hned po příchodu jsme zaslechli první zvonění, druhé, třetí … Byli jsme ještě upozorněni, že nesmíme fotografovat a pořizovat audio nahrávky. A představení mohlo začít. Příběh na motivy známé pohádky od Hanse Christiana Andersena nás pohltil a písničky přímo zasáhly. Diváci po každé z nich nadšeně rozzvonili sál obrovským aplausem. Užívali jsme si živé vystoupení slavných osobností. O přestávce jsme dojedli zbytky svačin a těšili se na pokračování. Opět se ozvalo zvonění a my jsme se zase pohodlně usadili. Byli jsme velmi napnutí, jak bude děj pokračovat. Nakonec vše dobře dopadlo a DOBRO ZVÍTĚZILO NAD ZLEM. Po poslední písničce následoval veliký potlesk, až se divadlo otřásalo v základech. Když jsme se konečně dostali ven, přesunuli jsme se k autobusům. Nastoupili jsme a vyjeli z Prahy, která se nám pomalu vzdalovala. Přivezli jsme si kromě CD, DVD i spoustu krásných zážitků.
(J. Matějková, L. Šímová – žákyně 5.A)


Den otevřených dveří

Den otevřených dveříDne 10. prosince 2014 proběhl na ZŠ Blatenská Den otevřených dveří. Rodiče s dětmi, paní učitelky z mateřských škol s budoucími školáčky měli možnost prohlédnout si naši školu, nahlédnout do výuky, zhlédnout vystoupení sympatických mažoretek a zapojit se do připravených činností. Naši žáci měli pro své mladší kamarády nachystáno několik stanovišť, které byly zaměřeny na různé aktivity- sportovní, výtvarné, hudební i práci na počítači. Za odměnu si děti odnesly drobné dárečky a věříme, že i nějaké pěkné zážitky. Děkujeme. Fotografie zde. (Mgr. P. Jánská)


Opět první!

MAMUTV listopadu jsme se s vybranými žáky druhého stupně zúčastnili matematické soutěže Mamut. Letošní ročník byl již čtvrtým a přijelo 21 družstev. Soutěž je zajímavá a zábavná tím, že logické matematické úlohy neřeší jednotlivci ale tříčlenná družstva. V loňském roce jsme obsadili první místo, letos jsme ho chtěli obhájit. Soutěž byla postavena tak, že družstva cestovala časem a uvízla v době ledové, kde se přes jejich loď přehnalo stádo mamutů a týmy sbíraly body za vyřešeně úlohy, aby mohli stroj času opravit. Na samotné řešení příkladů měla družstva 100 minut.
Když přišlo vyhlašování prvních pěti míst, plni očekávání jsme ani nedutali. Neslyšeli jsme naše jména na pátém, čtvrtém ani třetím místě a přestávali jsme si věřit. Když přišlo vyhlášení vítěze, už v nás všech hořel jen maličký plamínek naděje. A stalo se… „První místo získává ZŠ Blatenská Horažďovice - Miroslav Matějček, Petr Leško a Ludmila Kubešová.“ Vítězové si vybojovali kalkulačky a další drobnosti. Druhé družstvo obsadilo 18. místo. Příští rok určitě pojedeme znovu a budeme doufat, že získáme „hattrick“. Fotografie zde. (Mgr. M. Zahálková)


Mikulášská laťka

Žáci ZŠ Blatenská nejen pilně studují, ale prožívají i chvíle zábavy. Ta přichází s oblíbenou Mikulášskou laťkou. Ta je imperativem radosti nejen v tělocvičně, kde se soutěží ve skoku vysokém, ale v různých prostorách školy. Vše potom propojí sv. Mikuláš s jeho skupinou, který prochází školou, aby navštívil děti ve třídách 1. stupně. Již před 5. 12. si děti vybraly stanoviště, ve kterém strávily velkou část dopoledne. Letos se děti mohly věnovat výrobě vánočních ozdob a symbolů, pekly vánoční perníčky, které provoněly školu natolik, že nebylo pochybností o tom, že sv. Mikuláš otevírá dveře k vánočním svátkům. V jiných skupinách soutěžily ve stolním tenise, hrály fotbal. Hlavní atrakcí však zůstal skok vysoký všech kategorií. V tělocvičně byla Mikulášská laťka zahájena úvodním slovem ředitelky školy Mgr. J. Šimkovou, po ní vystoupily mažoretky p. učitelky Mgr. M. Mudrové. Mezitím se na svoji pouť připravili čerti, andělé a sv. Mikuláš. Sv. Mikuláš, narozen ve městě Patara 280 n.l., byl biskupem v Lykii. Již během života byl velmi oblíbený, proslul štědrostí, moudrostí, měl příjemné vystupování se smyslem pro spravedlnost, nebál se humoru. Sympatie získal i rozdáváním dárků. Pod jeho převlekem se letos skrýval M. Vítovec. Anděl je magická bytost. Pokud na sebe bere anděl tělo, jedná se o postavu lidskou s labutími křídly. Obvykle je oblečen do bílého šatu a při objevení nebo používání magie září. Čert opouští peklo, aby získal duši hříšníků. Většina mikulášských čertů jsou kluci nikoliv z toho důvodu, aby mohli na chvíli býti mdlého rozumu, ale kvůli dramatickým převlekům a hluku. Letos chodily i přívětivé čertice. Soupeření ve skoku vysoké probíhalo celé dopoledne. Střídaly se jednotlivé kategorie ke konečnému rozuzlení, kdo bude letošním vítězem. Tím se stal M. Bartheldy s překonanou výškou 161 cm. Přestávky mezi skoky vyplnila taneční představení, nacvičená jednotlivými třídami. V pátek 5.12. odcházeli žáci ze školy bez nových znalostí, ale s dobrou náladou. Rozum se totiž zlobí, když se mu bere doba radovánek. Fotografie zde. (Mgr. M. Šimon)


Zpráva o florbalových turnajích

Florbal 2014V měsíci listopadu proběhla okrsková a okresní kola ve florbale hochů a dívek. Naše škola se jako již tradičně zúčastnila. Soutěžilo se v kategoriích 6.,7. a 8., 9.tříd. Ve většině kategoriích dosáhla naše škola poměrně slušných výsledků. V kategorii 6.,7. tříd dívky v okresním kole v základní skupině třikrát zvítězily, bohužel pak ve čtvrtfinále podlehly po prodloužení ZŠ Velhartice a nepostoupily mezi nejlepší 3 týmy. V kategorii 8., 9.tříd děvčata v okresním kole ze 13 týmů vybojovala krásné 4. místo! V kategorii chlapců proběhla nejprve okrsková kola, kde chlapci 8.a 9.tříd skončili na 4. místě z 5 týmů (postupovaly první 2 týmy) a chlapci 6.a 7.tříd obsadili pěkné 2.místo (z pěti skupin) a postoupili tedy do okresního finále mezi 6 nejlepších týmů, které se hrálo v Klatovech na Čapkovce. Zde hráli ve tříčlenné skupině, v níž naši chlapci jednou remizovali, jednou prohráli a postoupili z 2.místa. Tady se pak utkali se ZŠ Nýrsko o postup mezi nejlepší 3 týmy! Po základní hrací době byl stav nerozhodný 1:1, ale nakonec naši chlapci podlehli až po samostatných nájezdech, a tak jim jen těsně unikl postup mezi nejlepší.
I přesto dosáhla naše škola pěkných výsledků. Všem zúčastněným hráčům i hráčkám patří velké poděkování za reprezentaci naší školy a již teď se budeme těšit na další turnaje a úspěchy s nimi spojené. (Mgr. D. Javorský)


Plavecká mise splněna

Plavecký kurz 4. třídV pondělí 1. 12. 2014 se konala závěrečná lekce plavání pro 4. ročníky. Povinný výcvik nám zajistila plavecká škola p. Evy Bláhové. Cílem bylo zdokonalování plaveckých stylů, skoky do vody, lovení předmětů, vytrvalost a plavání na čas. 8. lekce je vždy věnována první pomoci a nácviku záchrany tonoucího. Volné chvilky na konci lekcí byly vyplněny dováděním s kamarády a hrou. Škoda, že některým překazila plavecký výcvik nemoc, operace či noha v sádře. Chyběli tak svému družstvu při společných soutěžích, ve kterých nakonec víc bodů získala 4. B, radovala se z odměny a diplomu. Všichni žáci splnili plaveckou misi na jedničku a v mnoha případech překonali i sami sebe. Fotografie zde. (Mgr. J. Frančíková)


Den otevřených dveří

Den otevřených dveříMilí budoucí školáčci, v letošním školním roce pro Vás odemkneme bránu naší školy ve středu 10. prosince 2014 a srdečně Vás zveme na Den otevřených dveří od 9:00 do 16:00. Můžete si prohlédnout celou budovu, nahlédnout přímo do vyučování a vyzkoušet si, jak se ve třídě pracuje. Kromě toho Vám naši žáci nabídnou pestrý program, do něhož budete také zapojeni. Nebudou chybět sportovní i hudební soutěže, výtvarné dovednosti, multimediální hry, zajímavé hádanky, kvízy a dárky od starších kamarádů. Atmosféru nabitou zážitky můžete prožít dopoledne v doprovodu paní učitelek z mateřských škol, ale i odpoledne společně s rodiči. Těšíme se, až se chodby naší školy zaplní novými tvářemi. Přijďte, určitě se nebudete nudit.


Třídní schůzky a volby do ŠR

Ve středu 26. 11. se od 15:00 konají třídní schůzky rodičů. Tento den proběhnou i volby do Školské rady ZŠ Horažďovice, Blatenská 540. Volby pro rodiče žáků se uskuteční ve vestibulu školy od 14:00 do 17:00. Každý volič je povinen prokázat svou totožnost. Na hlasovacím lístku je možno označit nejvýše 3 kandidáty. Kandidáty za zákonné zástupce nezletilých žáků neleznete zde.


Přijímací řízení 2015

Žák, který bude konat talentovou zkoušku odevzdá přihlášku do 30. 11. 2014 (MODRÁ), ostatní dodají přihlášku (RŮŽOVOU) do 15. 3. 2015. Přihláška je pouze jedna a obsahuje kolonky pro dvě zvolené SŠ.
Informace o přijímacím řízení naleznete zde, nejčastější otázky a odpovědi zde.
(Mgr. Šárka Zeithamlová - VP)


Herzlich Willkommen aneb návštěva Centra Bavaria Bohemia v Schönsee

ExkurzeV pátek 7. listopadu jsme se v rámci česko-německých vztahů zúčastnili loutkářského workshopu v německém městě Schönsee. Workshop se konal v Centru Bavaria Bohemia, kam nás pozvala paní Magdalena Becher, která nás hned po příchodu ohromila svou vynikající češtinou.
Účastníky workshopu byly české a německé základní školy. Samotný workshop vedl pan Tomáš Běhal, velice energický mladý muž, který nás okamžitě vtáhl do středu dění. Tématem workshopu bylo stínové divadlo. Mnozí z nás vůbec netušili, co tento pojem znamená, avšak záhy se nám stínové divadlo představilo v celé své kráse. Viděli jsme nejen ukázku profesionálů, dokonce i z nás se po chvíli stali loutkoherci. Každý z nás si vyrobil takzvanou křížovou loutku, která je využívána právě při hraní stínového divadla. Ve skupinkách jsme si sami zrežírovali příběh a zahráli ho ostatním účastníkům workshopu. Všichni byli za svou snahu náležitě odměněni velkým potleskem. Po celou dobu panovala mezi česko-německými přáteli výborná nálada a všude sršela pozitivní atmosféra. Říká se, že smích léčí, a tak jsme se tohoto hesla drželi a s úsměvem na tváři jsme došli až na samotný závěr této vydařené akce. Zlatým hřebem večera bylo česko-německé loutkové představení „Rytíři“. O tuto tečku se postaralo divadlo „Toy machine“ z Prahy.
Domů jsme se vrátili plni nových dojmů a pěkných zážitků, na které budeme dlouho a rádi vzpomínat. Fotografie zde. (Mgr. Z. Zemenová)


Obsazení tělocvičny

Obsazení tělocvičny ZŠ Horažďovice, Blatenská 540 v letošním školním roce si můžete prohlédnout zde.


Volby do školské rady

26. listopadu proběhnou volby do Školské rady ZŠ Horažďovice, Blatenská 540. Volby budou probíhat ve vestibulu školy pro rodiče žáků školy a v dyslektické pracovně pro pedagogické pracovníky školy od 8:00 do 17:00. Tento den proběhnou třídní schůzky rodičů, během kterých bude možno hlasovat pro navržené kandidáty. Kandidáti za zákonné zástupce nezletilých žáků zde, za pedagogy školy zde.


Oznámení o uzavření školní družiny

V termínu podzimních prázdnin v pondělí 27. října a ve středu 29. října 2014 bude školní družina uzavřena z důvodu malého počtu přihlášených záků.


Swingujeme, rejdíme

LogoDne 21. 10. 2014 žáci 9. A, 9. B a část žáků z 8. A navštívili divadlo Alfa v Plzni. Program se jmenoval Swingujeme, rejdíme. Přenesli jsme se do doby swingu, slyšeli swingové písně, viděli dobové kostýmy a chování i swingový tanec. Představení doprovázela skvělá živá jazzová hudba. Celý program i samotné divadlo se nám velice líbilo. Už teď se těšíme na další divadelní představení v Plzni. Nejraději bychom navštívili Nové divadlo. Fotografie zde. (žáci 9. A)


Zajímavá beseda s panem starostou

Beseda se starostouPřed pár dny oslovila naši školu paní knihovnice s oznámením, že se bude 6. října 2014 konat beseda s panem starostou Karlem Zrůbkem. Byla určena pro žáky 9. tříd.
Dopoledne jsme se vydali na cestu ke knihovně, kde už na nás pan starosta čekal. Uvelebili jsme se do pohodlných křesel a začali pozorně poslouchat přednášku o našem městě. Beseda nás obohatila o spoustu nových informací, které se týkaly voleb, rekonstrukce náměstí a dalších záležitostí města. Velmi mě potěšilo, že s námi jednal jako s rovnocennými občany, přestože je nám teprve 15 let. Mohli jsme se zeptat na jakoukoliv otázku, na niž nám pan starosta jasně a srozumitelně odpověděl. Po této besedě jsme vstřebávali hodně zajímavých postřehů.
Panu starostovi děkujeme za ochotu a laskavost. Byla to skvělá beseda a odešli jsme s odpověďmi na všechny naše otázky. Fotografie zde. (Šárka Chroustová 9.A)


Podzimní prázdniny ve ŠD

Zájem o přihlášení vašeho dítěte do školní družiny v termínu podzimních prázdnin (pondělí 27. října a středa 29. října 2014) nahlaste u vychovatelek příslušného oddělení nejpozději do pondělí 20. října 2014. Školní družina bude v provozu při přihlášení minimálně 15-ti žáků. Děkujeme


Osmáci na zkušené v Sušici

V rámci kroužku technické výchovy se naši žáci osmých tříd zúčastnili výuky v dílně na SŠ pod dohledem mistrů odborného výcviku. Seznámili se např. s geometrií kol nebo funkcí tlumičů u osobních automobilů. Fotografie zde. (Mgr. Šárka Zeithamlová)


Upřesnění nabídky kroužků pro šk. rok 2014/2015

Literárně-dramatický (4. - 6. ročník) – Mgr. Petra Jánská, čtvrtek 14:00 - 15:00
Anglický jazyk pro 2. ročník – Mgr. Petra Nováková, úterý 13:15 - 14:00  
Mažoretky (2. - 9. ročník) – Mgr. Milena Mudrová, čtvrtek 14:00 - 14:45
Hudební (1. - 6. ročník) – Mgr. Blanka Pajerová, pondělí 13:15 - 14:00
Ruční práce (3. - 5. ročník) – Mgr. Eva Nováková, úterý 13:15 - 14:00 (1. skupina),
čtvrtek 13:30 - 14:15 (2. skupina)
Vaření (3. - 9. ročník) – Mgr. Jitka Frančíková, středa 13:15 - 14:45
Mladý záchranář (1. - 9. ročník) – Mgr. Renata Macounová, pro malý zájem neotevřen
Stolní tenis (1. - 9. ročník) – Mgr. Daniel Javorský, pondělí 13:45 - 14:30
Míčové hry (3. - 5. ročník) – Mgr. Jaroslav Skolek, pro malý zájem neotevřen
Dyslexie (2. - 5. ročník)
 – Mgr. Lenka Zábranská, středa 13:15 - 14:00 (1. skupina),
čtvrtek 13:00 - 13:45 (2. skupina)
Český jazyk (9. ročník) – Mgr. Petra Jánská, úterý 13:15 - 14:40
Matematika (9. ročník)  – PaedDr. Jitka Homolková, čtvrtek 13:15 - 14:50

Výše poplatku pro všechny kroužky na šk. rok 2014/15 je 270 Kč.


Adaptační kurz poprvé

Adaptační kurz 6. třídPrvní a druhý týden v září se šesté třídy, za doprovodu třídních učitelek, výchovné poradkyně a tělocvikáře, zúčastnily adaptačního kurzu. Účelem kurzu nebylo jen prohloubení a utužení vztahů mezi spolužáky, ale také poznání nové třídní učitelky. Naším cílem bylo děti pozitivně naladit na nový školní rok a na přechod na druhý stupeň, naladit je na vlnu spolupráce a dobré komunikace. Samozřejmě jsme dbali jejich názorů a pocitů, proto své postřehy mohly vyjádřit na „zdi štěstí“ a „zdi nářků“. Ze „zdi štěstí“ jsme se dozvěděli například to, že se dětem líbily hry, že si náramně užily dopoledne s hasiči, že jsou rády za návštěvu paní ředitelky a bývalých třídních učitelů nebo že se těší, až své kamarády více poznají. Na „zdi nářků“ se nejčastěji objevoval povzdech, že adaptační kurz netrvá déle.
Jako první účastníci adaptačního kurzu z učitelských řad se shodujeme v tom, že tyto dva dny nebyly promrhaným časem. Děti měly šanci více se poznat mimo školní prostředí, vyzkoušely si, jaké je to táhnout za jeden provaz, jak je pro dobrou spolupráci důležitý každý jednotlivec a že mnohdy i malá pomoc znamená hodně.
A jak kurz viděly samotné děti, které se ho účastnily? Jeden z pohledů naleznete zde. Fotografie zde. (Mgr. M. Zahálková)


Kurz dopravní výchovy

Dopravní kurzDopravní výchova na dětských dopravních hřištích je jednou z nejvhodnějších a nejefektivnějších forem dopravní výchovy. Přispívá k rozvoji teoretických vědomostí, praktických znalostí a hlavně správných návyků dětí při pohybu na silnici. Také proto letošní začátek školního roku zpestřil žákům 4. a 5. ročníků dopravní kurz. Děti si opět měly možnost vyzkoušet své teoretické i praktické dovednosti v oblasti pravidel silničního provozu a navíc také jízdu zručnosti, při které překonávaly nejrůznější překážky. Všichni si z kurzu odnesli mnoho nových poznatků a dovedností a většina páťáků i průkaz cyklisty. Fotografie zde.


Volby do školské rady

Dle § 167 odst. 4 zákona 561/2004 Sb. (školský zákon) v platném znění vyhlašuji volby do Školské rady ZŠ Horažďovice, Blatenská 540, příspěvková organizace na den 26. listopadu 2014. Volby budou probíhat ve vestibulu školy pro rodiče žáků školy a v dyslektické pracovně pro pedagogické pracovníky školy od 8:00 do 17:00. Tento den proběhnou třídní schůzky rodičů, během kterých bude možno hlasovat pro navržené kandidáty. Mgr. Jaroslava Šimková - ředitelka školy
Formulář pro návrh kandidátů do Školské rady ZŠ Horažďovice, Blatenská 540 za zákonné zástupce nezletilých žáků obdrží žáci u svých třídních učitelů.


Problém se zobrazením rozvrhu

Pokud se vám nedaří zobrazit nový rozvrh a stále se načítá starý, vyčistěte, prosím, mezipamět a soubory cookie ve vašem prohlížeči. Podrobný návod naleznete např. zde.


Nový rozvrh hodin pro šk. rok 2014/15

Rozvrh na nový šk. rok 2014/2015 si můžete prohlédnout zde nebo po kliknutí na tlačítko Rozvrh v hlavní nabídce v levé části stránky.


Organizace prvního školního týdne

pondělí 1. 9. - výuka do 8:45, obědy pro přihlášené od 10:00
úterý 2. 9. - výuka v 1. třídách do 9:45, na 1. st. nejpozději do 12:40, na 2. st. nejpozději do 13:35, zahájení provozu šk. družiny a šk. klubu
středa 3. 9. - výuka v 1. třídách do 9:45, ostatní dle rozvrhu
čtvrtek 4. 9. - výuka v 1. třídách do 10:50, ostatní dle rozvrhu
pátek 5. 9. - výuka v 1. třídách do 11:45, ostatní dle rozvrhu

Nulté vyučovací hodiny se v prvním školním týdnu nevyučují.


Adaptační kurz pro 6. třídy - Škola v přírodě Střelské Hoštice

4.-5. září třída 6.A - pedagogický dozor Mgr. M. Zahálková, Mgr. Š. Zeithamlová, Mgr. Daniel Javorský

11.-12. září třída 6.B - pedagogický dozor Mgr. P. Nováková, Mgr. Š. Zeithamlová, Mgr. Daniel Javorský


Kurz dopravní výchovy

Teoretická část:
3. září: 4.A (1.-3. vyuč. hodina), 5.A (4. a 5. vyuč. hodina)
4. září: 4.B (1.-3. vyuč. hodina), 5.B (4. a 5. vyuč. hodina)
Praktická část - Lipky:
4. září: 4.A (8:10 - 10:35), 5.A (10:45 - 12:20)
5. září: 4.B (8:10 - 10:35), 5.B (10:45 - 12:20)


Organizace plaveckého výcviku

1. třídy 18. 5. 2015 - 15. 6. 2015 9:00 - 10:35
2. třídy 18. 5. 2015 - 15. 6. 2015 10:40 - 12:15
3. třídy 14. 4. 2015 - 16. 6. 2015 10:40 - 12:15
4. třídy 15. 9. 2014 - 1. 12. 2014 10:40 - 12:15


Zápis do šk. družiny a šk. klubu

Zápis do šk. družiny a šk. klubu pro školní rok 2014/2015 proběhne 1. 9. 2014 od 8:00 v prostorách ŠD. Školní družina je určena pro žáky 1. – 4. třídy. Pro žáky od 5. ročníku výše je určen školní klub.
Od září 2014 bude otevřeno 4. oddělení školní družiny. Oddělení je umístěno místo školního klubu (pavilón 1. stupeň přízemí), školní klub je přemístěn do pavilonu vedle školní jídelny v přízemí. Přihláška ve formátu doc zde, ve formátu pdf zde.


Organizace školního roku 2014/2015

Období školního vyučování ve školním roce 2014/2015 začne ve všech základních školách v pondělí 1. září 2014. Vyučování bude v prvním pololetí ukončeno ve čtvrtek 29. ledna 2015. Období školního vyučování ve druhém pololetí bude ukončeno v úterý  30. června 2015.
Podzimní prázdniny připadnou na pondělí 27. října a středu 29. října 2014. Vánoční prázdniny budou zahájeny v pondělí 22. prosince 2014 a skončí v pátek 2. ledna 2015. Vyučování začne v pondělí 5. ledna 2015.
Jednodenní pololetní prázdniny připadnou na pátek 30. ledna 2015.
Jarní prázdniny v délce jednoho týdne jsou podle sídla školy stanoveny takto:


 Termín

 Okresy, obvody hl. města Prahy

2. 2. -  8. 2. 2015

Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Písek, Náchod, Bruntál

9. 2. - 15. 2. 2015

Mladá Boleslav, Příbram, Tábor, Prachatice, Strakonice, Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Olomouc, Šumperk, Opava, Jeseník

16. 2. - 22. 2. 2015

Benešov, Beroun, Rokycany, České Budějovice, Český Krumlov, Klatovy, Trutnov, Pardubice, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Ostrava-město

23. 2. -   1.3. 2015

Praha 1 až 5, Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Domažlice, Tachov, Louny, Prostějov, Karviná

2. 3. -  8. 3. 2015

Praha 6 až 10, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Nymburk, Jindřichův Hradec, Litoměřice, Děčín, Přerov, Frýdek-Místek

9. 3. - 15. 3. 2015

Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice, Nový Jičín

Velikonoční prázdniny připadnou na čtvrtek 2. dubna a pátek 3. dubna 2015.
Hlavní prázdniny budou trvat od středy 1. července 2015 do pondělí 31. srpna 2015.
Období školního vyučování ve školním roce 2015/2016 začne v pondělí 1. září 2015.


Všechny články ze šk. roku 2013/2014 naleznete zde.

Všechny články ze šk. roku 2012/2013 naleznete zde.

Všechny články ze šk. roku 2011/2012 naleznete zde.

Všechny články ze šk. roku 2010/2011 naleznete zde.

Všechny články ze šk. roku 2009/2010 naleznete zde.

 
         
 
ZŠ Horažďovice, Blatenská 540, příspěvková organizace, tel.: 376 512 514, 731 247 694, fax: 376 512 514, e-mail, vytvořil J. Skolek