O moudrosti  
ZŠ Blatenská
Závěrečné vysvědčení bude předáno v pátek 28. 6.
Projekty
Hlavní stránka
Historie školy
Výuka
Rozvrh hodin

Zaměstnanci
Kontakty
Konzultace
Výchovný poradce
Šk.dokumenty
Formuláře
Šk.družina
Šk.jídelna
Šk.rada

Webové odkazy


Speciální třídy


 Vstup do školní matriky

 školní časopis
PPP Klatovy

Záchranný kruh
Centrum protidrogové prevence a terapie

Testy pro děti i rodiče

Logo

OPVK
Logo


Slunecno.cz
TOPlist
 
 

Dál, výš, rychleji

Atletické dopoledne sice neproběhlo podle plánu s ohledem na deštivé počasí, přesto žáci o diplomy bojovali. Tentokrát atletické disciplíny nahradily testy zručnosti v tělocvičně školy. Děti se utkaly ve šplhu na tyči, házely medicinbalem do dálky, měřily síly ve člunkovém běhu, skákaly do dálky z místa a nakonec překonávaly své rekordy v minutovém přeskoku přes švihadlo. Vítěze jednotlivých disciplín ve třech kategoriích najdete zde. Rekordy atletických disciplín 1. stupně mají šanci překonat žáci 2. - 6. tříd hned 2. září v náhradním termínu.


Nabídka pracovního místa

Základní škola Horažďovice, Blatenská 540 hledá učitele (učitelku) tělesné výchovy a fyziky. Nabízíme zaměstnání na celý pracovní úvazek.
Požadujeme vzdělání VŠ pedagogického směru obor fyzika, tělesná výchova.


Přes krokodýly až do LASER ARÉNY

Výlet 7. třídDne 7. 6. 2016 se sešly sedmé třídy před školou. Byl krásný slunný den, a tak byli všichni oblečeni do kraťasů. V 8:00 autobus vyjel směrem k Protivínu. Zhruba po hodině jsme už stáli před vstupem do krokodýlí zoo. Ve dvou skupinách nás provedli po pavilonu. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací, např. o existenci 22 krokodýlích druhů, o nejohroženějším krokodýlovi filipínském… Prohlídku kazilo jen hrozné horko, které bylo vevnitř. Na závěr jsme si koupili na památku nějaké suvenýry. Cestou k autobusu nás samozřejmě přilákal stánek se zmrzlinou. Všichni se k němu hned vrhli, aby se aspoň trochu osvěžili. Pak jsme konečně vyrazili do malebného jihočeského městečka zvaného Písek. Pan řidič zastavil u pouti a my se vydali na náměstí, kde se nachází Laser aréna. Po cestě jsme se vyfotografovali u pískových soch, které stojí u nejstaršího mostu v České republice. Po chvilce jsme se ocitli před arénou. Rozdělili jsme se na několik skupinek, přičemž do hry šly vždy jenom dvě skupinky. Dali nám vesty s pistolemi a pustili nás do velké místnosti plné překážek. Cílem bylo trefit co nejvíckrát soupeře. Když vás trefili, tak jste nemohli pět sekund střílet. Všechno se sčítalo i odčítalo a po patnáctiminutové hře vyjely výsledky, kde bylo všechno napsané. Ten, kdo čekal, až přijde na řadu, tak měl možnost se dívat na plátno, kde byli vidět hráči, jak běhají a střílejí v aréně, hrát stolní hokej, stolní tenis, kulečník či si zkusit simulátor řízení auta. Nikomu nestačila jedna hra a všichni si zaplatili další. Do hry se zapojila i paní učitelka Nováková. Skoro po třech hodinách jsme se začali vracet k autobusu. Posledním bodem našeho výletu bylo zastavení v McDonaldu. Strávili jsme tam pomalu hodinu a potom už šupem do Horažďovic, kam jsme dorazili kolem sedmnácté hodiny. Výlet se nám moc líbil. Hodnocení bylo v nadprůměrných hodnotách, i když hromada z nás přišla další den do školy s menšími modřinami; dokonce i paní učitelka Nováková, které děkujeme, že se účastnila boje. Dík patří i paní učitelce Musilové, jež s námi také jela. Fotografie zde.
(Karolína Benediktová)


Rýžování zlata na Otavě

Rýžování zlataPísek v řece Otavě obsahuje zlato, které se těžilo různými metodami. Po rýžovnících se mnoho vzácného kovu nezachovalo, zřetelné jsou do dnešní doby sejpy. Jsou to hromady štěrkopísku, který byl vytěžen z řeky při rýžování. Rýžovalo se odpradávna, památky zůstaly po Keltech. Pokusy navázat na bývalé rýžovníky byly četné. 14. 6. se žáci 9. B pokusili nalézt odpověď na otázku, jestli nám naši předkové trochu zlata v řece nechali. Pod vedením Mgr. M. Baborové se dostali pod Prácheň, kde se sešli na břehu Otavy s Mgr. A. Červeným, pracovníkem městského muzea. Ten připravil rýžovnické pánve, necky na říční štěrk. Vysvětlil způsob rýžování a pokynul rýžovníkům, aby vstoupili do vody a vžili do role našich předků. Za chvíli si žáci na připravené kartičky lepili zlatinky vytěžené ze štěrku. Těžko soudit, co měli Keltové na svačinu. Lukáš však měl jasno. Když síly rýžovníků ochably, rozdělal oheň, nad kterým se opékaly vuřty. Zlatinková cesta zpět splnila i turistické cíle. Naši předkové nám příliš zlata v řece nenechali, Otava bohatství nevydala. Možná, že je to dobře, neboť zlato, ačkoliv nemá ruce, všechno uchopí, ač nemá rozum, dokáže jiný zkalit. Zlatinky, které si děti odnášely, však dokázaly, že keltský název Otava, znamenající řeku plnou bohatství, je oprávněný. Fotografie zde.
(Mgr. M. Šimon)


Odznak všestrannosti olympijských vítězů

Tento rok se naše škola zapojila do projektu Sazka Olympijského víceboje, jehož součástí je Odznak všestrannosti olympijských vítězů (OVOV). Podmínkou získání odznaku je splnit 10 disciplín. Mezi ně patří: 1. sprint 60 m, 2. skok do dálky, 3. hod 2 kg medicinbalem obouruč přes hlavu vzad, 4. shyby na šikmé lavičce po dobu 2 minut, 5. skákání přes švihadlo po dobu 2 minut, 6. trojskok snožmo z místa, 7. kliky po dobu 2 minut, 8. leh-sed po dobu 2 minut, 9. hod míčkem 150 g, 10. běh na 1000 m. Každý výkon je bodově ohodnocen, a když v konečném součtu za všech deset disciplín dosáhne žák tabulkou určeného počtu bodů dle svojí věkové kategorie, může získat bronzový, stříbrný, zlatý nebo diamantový odznak. Poprvé se projektu zúčastnil 2. stupeň v rámci tělesné výchovy. Z celkového počtu asi 70ti cvičících dívek splnilo všech deset disciplín 27 dívek a 10 dosáhlo na odznak (9x bronzový, 1x stříbrný). Bronzový odznak vybojovaly: Renata Klembarová, Nikol Štrynclová (6. B), Valerie Mídová, Alena Matějčková, Pavlína Jiříčková, Eliška Mídová (7. třídy), Tereza Jandová (8. A), Kateřina Rašková a Michaela Melzerová (9. třídy). Nejvšestrannější sportovkyní se stala Adéla Šimková (7. B), která svými výkony dosáhla ještě o stupínek výše a jako jediná získala stříbrný odznak.
Dívkám, které dosáhly odznaku, moc gratuluji. Motivace, cíl a odhodlání jsou hlavním motorem, který nás popohání v tréninku a přináší radost z úspěchu. Berme tedy letošní výsledky jako základnu, od které se můžeme odrazit a překonávat samy sebe. A hlavně mějme chuť se hýbat!!!
(Mgr. Petra Němejcová)


Z hradu do jeskyní

Výlet 5. třídV úterý 7. června 2016 se 5. třídy vydaly na společný výlet na hrad Karlštejn a do Koněpruských jeskyní. Od školy jsme vyjeli už v 6.30 h. I když cesta nebyla bez problémů, na Karlštejn jsme dorazili včas a po výšlapu strmého kopce jsme mohli jít rovnou na prohlídku. Hrad byl krásný, přebýval v něm Karel IV. a ukrýval tu korunovační klenoty. Viděli jsme zdobené nástěnné mapy, modely hradu, císařské ložnice i část karlštejnského pokladu s replikou Svatováclavské koruny. Náš průvodce vyprávění zpestřoval různými zajímavostmi a historkami. Prohlídku jsme zakončili na nádvoří, nasvačili se a koupili si také něco na památku. Potom jsme se vydali do Koněpruských jeskyní, kde byla docela zima a stále na nás odněkud kapalo, ale stálo to za to. Viděli jsme spoustu síní pojmenovaných podle jejich objevitelů. Byl to pro nás hezký zážitek a všichni jsme si výlet užili. Fotografie zde.


První spaní ve škole

Ze dne 31. května na 1. června proběhlo na naší škole historicky první přespání. Otestovali to žáci 7. tříd, kteří se na zajímavou a neobyčejnou noc hodně těšili, i když to znamenalo vyměnit svou pohodlnou postel za žíněnku. Sraz jsme měli v 17:00 u jídelny. Na zádech jsme si nesli batohy a v ruce igelitky, nezapomněli jsme samozřejmě ani na připravené věci na tradiční Majáles. Jakmile jsme vešli do prázdné školy, bylo poznat, že tu nikdo není, teda kromě nás. Každodenní ruch vystřídalo ticho. V tělocvičně jsme si odložili věci a rozdělili žíněnky. Paní učitelky nás upozornily na pravidla, která budeme dodržovat, a poté jsme vyndali nejrůznější míče, obruče či švihadla. V 18:00 jsme vše uklidili a vydali se do třídy 7. A povečeřet. Skoro všichni měli tzv. ČÍNU z čínské restaurace, kterou si vyzvedli před příchodem do školy. Po večeři jsme šli ven, abychom se trochu provětrali a dobře se nám spalo. Hráli jsme na schovávanou. Rozutekli jsme se po školních pozemcích, kde bylo spoustu úkrytů. Nakonec se všichni vždy našli. Když jsme se vrátili, tak nás čekal film, jelikož jsme nebyli jednotní, protože někdo se chtěl dívat na horor a někdo zase na komedii, tak jsme se rozdělili na dvě skupiny. Jedna se dívala s paní učitelkou na horor v učebně dějepisu, druhá se bavila v učebně němčiny s paní učitelkou Musilovou při sledování filmu Kokosy na sněhu. Po skončení filmů jsme si zařádili při diskotéce. Dali jsme na stranu lavice a pořádně to rozjeli na známé i světové hity. Večerka měla být ve 22:00, diskotéka však skončila kolem půl jedenácté, a tak se zhaslo až v jedenáct hodin. Tělocvičnou se stejně i po zhasnutí ozývaly hlasy a svítily tam mobily. Nakonec postupně všichni usnuli. Ráno jsme vylezli kolem půl sedmé. Uklidili jsme žíněnky a už po sedmé hodině jsme odcházeli do třídy. Spaní ve škole se nám moc líbilo a rozhodně toužíme příští rok po zopakování.
(Karolína Benediktová - 7. B)


Výlet do Písku

Výlet 6. třídDne 9. 6. 2016 se žáci tříd 6. A a 6. B zúčastnili školního výletu. Cílem bylo historické město Písek. Žáci slyšeli výklad o historických památkách tohoto města. Viděli zbytky královského hradu a prošli se po nejstarším mostě v Čechách. Všichni obdivovali ohromné pískové sochy na břehu řeky Otavy a písecký „Titanic“ (komplex různobarevných moderních domů na levém břehu). Největším zážitkem pro žáky byla návštěva Laser arény. Tato „laser game“ je ještě v Plzni, kde již někteří žáci „bojovali“. Téměř nikdo nevěděl, co ho na laser game čeká. O to větší bylo nadšení z této akce. Hned bylo rozhodnuto o výletu na příští rok. Opět laser game. Fotografie zde.
(Mgr. J. Stulíková a Mgr. M. Baborová)


Na kole dětem

Na kole dětem8. 6. v ranních hodinách zaujal řidiče jedoucí ze Sušice do Horažďovic zvláštní peloton. Jezdci, muži většinou středního věku sledovali svého vedoucího jezdce na vysokém kole, tzv. kostitřasu. Seděl na něm a pedály roztáčel Josef Zimovčák. Mnozí muži měli na sobě dres s textem Na kole dětem. Jedná se o mezinárodní sportovní projekt na podporu onkologicky nemocných dětí. Město Horažďovice se připojilo k tomuto projektu, jehož cesty v několika etapách vedly napříč republikou a 8. 6. zastavily na prostorném školním hřišti ZŠ Blatenská. Základní škola zaštítila společně se zřizovatelem školy tuto dobročinnou akci. Program zahájily na vysokém podiu nejmladší mažoretky pod vedením Mgr. M. Mudrové. Přítomny byly ředitelka školy Mgr. J. Šimková a zástupce ředitele Mgr. H. Stulíková. Projekt sledovali žáci celé školy se svými učiteli, přišly se podívat děti z obou mateřských škol i děti ze ZŠ Komenského. Školy také přinesly i svá vystoupení. Starší mažoretky roztleskávaly diváky i v dalších ukázkách. Nejvýznamnější část programu přišla s příjezdem pelotonu. Starosta města Ing. M. Forman hovořil o významu projektu a předal finanční příspěvek. Jeho sportovní oblečení svědčilo o tom, že projekt podpoří v charitativní pelotonu. V další časti akce mladí horažďovičtí hasiči dokazovali, jak obtížná je příprava na zápas s ohněm.
Kolo je jedinečnou ukázkou spojení jednoduché techniky a fyzické síly člověka. Je v něm ale i síla duchovní – přátelství, vzájemná pomoc, ohleduplnost, radost a společný zážitek. Vždy však na něm sedí člověk zdravý. Proto je projekt vzkazem veřejnosti, aby si uvědomila, že kdo má to štěstí a je zdráv, musí pomáhat těm, kterým to štěstí bylo odepřeno. Fotografie zde.
(Mgr. M. Šimon)


Prvňáčci v Blatné

Ve čtvrtek 9. června se žáci prvních tříd vydali na školní výlet do Blatné. Nejprve si spolu s paní průvodkyní prohlédli prostory zámku, poté následovala prohlídka starověké mučírny a zámeckého vězení. Před návštěvou parku se děti občerstvily v zámecké cukrárně. Následovala prohlídka parku spojená s krmením daňků a kachen. I přes nepřízeň počasí se výlet vydařil, všem se líbilo a byli moc spokojeni. Fotografie zde.


Lež má krátké nohy

... alespoň ve Švihově. Pohádka, kterou žáci třetích tříd zhlédli ve špejcharu hradu Švihov se totiž jmenovala „O prolhané princezně Alence“. Svou zručnost si žáci vyzkoušeli při vyrábění zvířecích loutek z dřevěných špalíčků. Prohlédli si také komnatu pro princeznu, taneční sál a zbrojnici. Dozvěděli se, co je prevet, tapiserie, bašta a kdo byl Půta Švihovský. Nakonec všichni složili rytířskou poklonu hradnímu pánovi. Fotografie zde.
(tř. uč. Mgr. L. Zábranská, Mgr. I. Stulíková)


Rytíři Řádu čtenářského

Dne 7. 6. 2016 naši prvňáčci byli pasováni na „Rytíře Řádu čtenářského.“ Program probíhal v sále DDM. Po zahájení a slavnostním přivítání děti zhlédly příběh o rytířích v podání pražského divadla Bořivoj. Děti měly možnost se také do hraného příběhu zapojit. Poté proběhlo slavnostní pasování panem starostou. Všem se akce líbila, děti si odnesly i drobné dárky. Fotografie zde.


Národní park Šumava

Národní park ŠumavaDne 26. května se naše škola zúčastnila II. kola přírodovědné soutěže „Národní park Šumava ve školních lavicích“. Soutěž probíhala ve venkovním areálu Informačního střediska NP Šumava v Kašperských Horách. Spolu s naší školou přijela také škola z Nalžovských Hor a škola ze Sušice. Naši školu reprezentovalo celkem sedm žáků ze 6. – 9. tříd, vítězové prvního kola. Jmenovitě Nikola Kryzanová, Tereza Hlavsová, Daniel Vondryska, Vanessa Simičová, Ludmila Kubešová a my. V areálu byla připravena různě zaměřená stanoviště na flóru a faunu Šumavy. Nejvíce se nám líbilo stanoviště číslo devět, ve kterém jsme měli popsat šest druhů dravých ptáků žijících na Šumavě. Poblíž tohoto stanoviště jsme si mohli prohlédnout tříměsíční mládě orla skalního. Fotografie zde.
(Tomáš Lávička a Václav Soukup, 9. B)


Nemusí pršet, stačí, když kape

Dva květnové dny patřily v Sušici atletickému klání mladšího a staršího žactva, po desetiletí známému jako Pohár rozhlasu. Za družstvo mohly startovat v jedné disciplíně tři závodnice, z nichž dvě nejlepší bodovaly. Soutěžilo se v těchto disciplínách: 60m, 600/800m, výška, dálka, míček/vrh koulí a štafeta 4x60m. Za naši školu nastoupilo v obou kategoriích 8 dívek.
Ve středu 18. 5. 2016 soutěžily mladší žákyně. V první desítce se umístily dvě závodnice, a to Adéla Šimková a Valerie Mídová. Áďa nenašla ve výškařském sektoru přemožitelku a zvítězila osobním rekordem 142cm (60m 8,9s; 4x60m). Valča poslala míček do úctyhodné vzdálenosti 38,66m a vybojovala 4. místo, dále ve výšce obsadila 8.-10. příčku výkonem 126cm (4x60m). Další výsledky: Bartošová Vanessa (60m 9,5s; dálka 335cm; 4x60m), Matějčková Alena (60m 9,2s; 600m 2:14,6; 4x60m), Jiříčková Pavlína (výška 122cm; dálka 311cm; 4x60m), Šťástková Natálie (míček 25,28m; dálka 340cm; 4x60m), Kryzanová Nikola (míček 26,33m; 4x60m) a Mídová Eliška 4x60m. Z celkového počtu 14ti družstev skončila naše škola na 10. místě výkonem 3521bodů.
Ve čtvrtek 19. 5. 2016 poměřily své atletické dovednosti starší žákyně. V první desítce jsme měly zastoupení díky Báře Kubešové ve vrhu koulí, která výkonem 8,11m obsadila 10. místo. Další výkony: Rašková Kateřina (60m 9,3s; výška 132cm; 4x60m), Jandová Tereza (60m 9,3s; 4x60m), Melzerová Míša (800m 3:10,6; dálka381cm; 4x60m), Kotišová Míša (dálka 349cm; 4x60m), Barrett Anča (výška 124cm; dálka 356cm; 4x60m) a Kováříková Hanka (koule 6,95m). Z celkového počtu 15ti družstev se naše škola umístila na konečné 12. příčce výkonem 3946bodů.
Všem děkuji za sportovní nasazení a reprezentaci školy. Ve velké konkurenci bylo těžké se prosadit a o to cennější jsou dílčí úspěchy korunované vynikajícími individuálními výkony. Proto nám výsledkově nemusí pršet, ale stačí, když kape.
(Mgr. Petra Němejcová)


Táborský středověký labyrint

Školní výlet 4. tříd2. června 2016 vyrazily čtvrté třídy do města Tábor. V plánu bylo navštívit sklepy, které vytvořily podzemní labyrint, a poté pokračovat za husity do Housova mlýna. Přišli jsme na náměstí, které jsme si prohlédli, vyfotografovali jsme si Jana Žižku, pak paní učitelka domluvila prohlídku podzemí a čekali jsme na paní průvodkyni. Po desáté hodině jsme vešli do podzemních chodeb. Hned na začátku bylo ohraničeno místo, kam se nesmělo, protože dole ležely mince. Samozřejmě jsme nepočítali, kolik tam je, ale nějaký tisíc by to určitě dalo. Paní průvodkyně nás před svým vyprávěním upozornila, že nám položí otázku, a kdo odpoví jako první, tak nás povede. Uhodl to Dominik Heimlich, tak mohl jít i před paní průvodkyní. Byla tam zima, ale nám to nevadilo. Užili jsme si to tam, navzájem jsme se strašili a hodně jsme se nasmáli. Na konci prohlídky jsme si s paní průvodkyní povídali a ta nám slíbila, že nám pošle pohled z Paříže. Konečně jsme vykročili k Housovu mlýnu. Čekalo tam na nás plno zábavy. Uvnitř byla připravena nějaká stanoviště, zhlédli jsme představení o Janu Husovi i husitech a nakoupili jsme si nějaké drobnosti a sladkosti. Tento školní výlet byl nejlepší ze všech. Fotografie zde.
(Adéla Dubanová, Nikol Lupíšková – žákyně 4. B)


Druháčci na výletě

Sice nám na cestu slunce nesvítilo a dešťová sprcha omývala okna autobusu, ale nám to náladu nezkazilo. ZOO Ohradu mnozí z nás navštívili po několikáté, ale zvířátka nikdy nezklamou. Prohlídku jsme si zpestřili pohádkou v místním divadýlku. Neposlušná telátka v provedení loutek byla roztomilá. Roztomilá ovšem byla také kůzlátka, tentokrát opravdová, se kterými jsme si hráli na dětském hřišti. Výlet se vydařil se vším všudy, i to počasí bylo nakonec vstřícné. Fotografie zde.
Za všechny zúčastněné Renata Macounová


Tradiční Majáles

Majáles 2016První červnová středa se nesla v duchu veselí a soutěžení, neboť se konal tradiční Majáles spojený s oslavou Dne dětí. V popředí pestrobarevného průvodu rozehrály koncert svými hůlkami naše mažoretky, za nimiž zářila sluníčka z prvních tříd. Druháci lidojedi si cestou nepochutnali ani na námořníčcích, pirátech či zombících. K vidění zde byly různé filmové postavy ze 4. A. Chlapci ze třídy 5. A se převlékli za dívky a ani děvčata se nenechala zahanbit a na okamžik se převtělila do mužských rolí. Vprostřed průvodu pak rozkvetla svěžími květy zahrádka v podání 7. A. Kolemstojící diváci mohli obdivovat i strašidelné postavy z různých hororů, smajlíky i mimoně. Letošní Majáles se mohl pyšnit i návštěvou cizokrajné delegace Asiatů ze 7. B. Na závěr průvodu pak třída 8. A pořádala párty, na níž mohli deváťáci předvést svá absolventská trička. Kolem celého průvodu žáků pak poletovali různobarevní motýlci ze ZŠ Blatenská 310. Všichni účastníci si na chvilku odpočinuli na náměstí před radnicí, kde pan starosta Michael Forman korunoval krále a královnu Majálesu. Za I. stupeň byla královnou zvolena Pavlína Purschová ze 3. A, za druhý stupeň se králem stal úspěšný Miroslav Matějček z 9. B. Celý den pak završily různé soutěže na školním hřišti, které si pro své žáky připravil kolektiv pedagogů. Děti získávaly žetony, které pak směňovaly za drobné dárky. Poděkování patří také našim milým paním kuchařkám, které připravily chutné občerstvení. Kdo si chce tento den připomenout, může tak učinit prostřednictvím fotografií zde.
(Mgr. E. Nováková)


Plavání prvňáčků

Koncem dubna se i žáci prvních tříd dočkali plavání. Měli celkem 5 lekcí po 2 hodinách.
Na poslední plavání za dětmi přišel i vodník s čarodějnicí a nachystali pro děti spoustu
her a soutěží. Všem se moc líbilo, nikdo se vody nebál a téměř všichni se naučili alespoň
trochu plavat. Fotografie zde.


Nabídka pracovních míst

Základní škola Horažďovice, Blatenská 540 hledá učitele (učitelku) fyziky na částečný úvazek. Požadované vzdělání: VŠ pedagogického směru, obor fyzika, nástup od 1. 2. 2017
Základní škola Blatenská 540, Horažďovice hledá na zástup do konce školního roku pedagoga s aprobací AJ – NJ. Požadovaná kvalifikace VŠ. Nástup ihned.
Základní škola Horažďovice, Blatenská 540 hledá vedoucí (vedoucího) školní jídelny. Nástup od 1. 12. 2016, požadované vzdělání: SŠ s maturitou – obor gastronomie nebo učební obor kuchař s maturitou.


Cyklistická premiéra

CyklokurzDne 9. 5. 2016 jsme zahájili cykloturistický kurz ve Střelských Hošticích. Ubytování jsme měli ve škole v přírodě. První den jsme se ráno vydali na procházku po okolí. Prošli jsme si Poříčí, jez a okolní cesty. Na oběd jsme se vrátili do tábora. K obědu jsme měli karbanátky s brambory. Při odpoledním odpočinku jsme se ubytovali v chatkách a rozhodli jsme se, že pojedeme na zmrzlinu do Katovic, samozřejmě na kolech. Jeli jsme zadem přes Kozlov, Kladruby, Novosedly a cyklistickou trasou rovnou do Katovic. Domů jsme vyrazili přes Mnichov, kde prý paní učitelka píchla duši na kole. Večer jsme všichni fandili našim hokejistům. Druhý den jsme se vydali na celodenní výlet na kolech. Sbalili jsme si veškeré potřebné věci a oběd. Vyrazili jsme na cestu. Projeli jsme Poříčím, Katovicemi a v Dražejově si pan učitel všiml, že mu také uchází duše. Vyměnili jsme ji a jeli dál. Přijeli jsme do Strakonic na Podskalí. Projeli jsme Strakonicemi a směřovali jsme na Sudoměř k mohyle Žižky. Cesta nám rychle utekla. Dorazili jsme k Žižkovi, kde jsme si dali odpočinek a nabrali síly na zpáteční cestu. Ve Strakonicích jsme se zastavili pro uzeniny k táboráku. Táborák jsme si užili, zpívali jsme a povídali si. Poslední den jsme měli naplánovaný horažďovický bazén. Jelikož nám už počasí nepřálo, tak jsme se vypravili do cukrárny, kterou jsme nakonec stejně nestihli, protože jsme měli objednaný poslední oběd, který jsme museli stihnout. Vraceli jsme se přes Sedlo, Mečichov, Horažďovice Předměstí. Zpátky jsme to vzali přes Sv. Annu do Střelských Hoštic. Naobědvali jsme se, sbalili věci a měli jsme ještě chvíli čas, který jsme strávili hodnocením kurzu a hrami. Myslím, že se nám všem kurz líbil a užili jsme si ho. Fotografie zde.
(Martina Švarcová a Petra Kováříková - 9. B)


9. třídy v divadle

9. třídy v divadleNaše třída společně s 9. B se dne 3. května vydala na divadelní představení. Jelo se do Plzně do Divadla J. K. Tyla na balet Romeo a Julie. Zatímco se ostatní třídy musely učit, my před školou radostně nastupovali do autobusu. Všichni byli naprosto jinak oblečeni, než když chodíme běžně do školy, holky měly krásné šaty a kluci obleky. Když jsme přijeli do Plzně, měli jsme mnoho času, proto jsme si mohli prozatím prohlédnout prostory celého divadla. Je opravdu krásné. Svojí stavbou a vnitřní výzdobou nám trochu připomínalo Národní divadlo v Praze. Vše se tam třpytilo, po chodbách byly položeny červené koberce, stěny obložené velkými zrcadly a na stropech visely honosné křišťálové lustry. V prostoru předsálí nás zaujala busta J. K. Tyla. Seděli jsme na prvním balkoně, odkud se nám naskýtal krásný pohled na jeviště. Velice jsme ocenili výhled na otevřený orchestr, který se nacházel pod jevištěm, a bylo zde vidět velké množství hudebníků se svými hudebními nástroji. Během vystoupení jsme měli možnost pozorovat práci dirigenta orchestru. Sotva jsme se usadili, diváci v divadle utichli, zhasla velká světla a za zvuku smyčcových nástrojů se na jevišti objevily první baletky. Po chvíli jsme se všichni ponořili do děje známé Shakespearovy tragédie a mlčky pozorovali umění tanečního a hudebního souboru plzeňského divadla. Fotografie zde.
(Kateřina Rašková - žákyně 9. A)


Plavecký výcvik 3. tříd

Plavecký výcvik 3. třídOd první do třetí třídy navštěvují žáci v rámci tělesné výchovy plavecký kurz. Cílem není naučit se perfektně plavat, ale zbavit děti strachu z vody. Proto součástí těchto hodin je nejen výuka plaveckých stylů, ale především hry ve vodě, které děti velmi baví. Smyslem výcviku je, aby se dítě do bazénu těšilo. To se lektorům plavání rozhodně podařilo. Fotografie zde.
(Mgr. I. Stulíková, Mgr. L. Zábranská)


My už se školy nebojíme

Od počátku dubna proběhl na naší škole „Školáček“, kroužek určený pro předškoláky. Navštěvovalo jej 9 dětí. S budoucími učitelkami si procvičovaly vědomosti a dovednosti nabyté v předškolních třídách MŠ, zpívaly, rytmizovaly říkadla, vyrobily si masku zajíčka. Rozloučili jsme se s přáním hezkých prázdnin a dobrého vykročení do 1. třídy. Na budoucí prvňáčky se těší paní učitelky Ivana Stulíková a Lenka Zábranská. Fotografie zde.


Medaile visely vysoko

Aprílová laťkaJako každý rok se sešli v tělocvičně soutěžící naší školy a ZŠ Komenského, aby změřili své síly na Aprílové laťce. Účast byla hojná zejména u mladšího žactva. Soupisku tvořilo 53 žáků a žákyň. Ve starším žactvu se přihlásilo 22 žáků a žákyň. Čím byla laťka na stojanech výše, tím bouřlivější byla atmosféra. Ti, kterým se příliš nedařilo, sportovně fandili kamarádům pokračujícím v soutěži. Na stupně vítězů se svými výkony probojovalo 8 našich závodníků. Skokany roku 2016 se stali Kateřina Rašková (140cm) a Václav Bartheldy (160cm). Gratulujeme všem medailistům a těšíme se za rok na další skvělé výkony.
Výsledky: ml. žákyně 1. Adéla Šimková 140cm, 2. Valerie Mídová 135cm, 3. Tereza Šafandová 130cm; ml. žáci 1. Lukáš Kučera 150cm, 2. Mathias Soukup 140cm, 3. Jakub Přerost 135cm; st. žákyně 1. Kateřina Rašková 140cm, 2. Míša Melzerová 135cm, 3. Anča Barrett 135cm; st. žáci 1. Václav Bartheldy 160cm, 2. Martin Buriánek 155cm, 3. Jindřich Dvořák 150cm
Fotografie zde.
(Mgr. Petra Němejcová)


Štafetový pohár

Štafetový pohárV pátek 29. 4. 2016 se v Klatovech konalo okresní kolo Štafetového poháru pro žáky I. stupně. Soutěžilo se ve štafetě 8 x 100m pro žáky 1. - 3. tříd (4 chlapci a 4 dívky), 8 x 100m pro žáky 4. - 5. tříd (4 chlapci a 4 dívky) a ve smíšené štafetě 8 x 200m pro 4 mladší závodníky a 4 starší (2 chlapci a 2 dívky v každé kategorii). Celkem se zúčastnilo 8 družstev: ZŠ Blatenská Horažďovice, ZŠ Plánická Klatovy, ZŠ Tolstého Klatovy, ZŠ Lerchova Sušice, ZŠ Masarykova Klatovy, ZŠ Komenského Horažďovice, ZŠ Masarykova Janovice nad Úhlavou a ZŠ a MŠ Dolany. Naši školu reprezentovali v kategorii 1. -3. třídy: Aneta Pajerová, Natálie Těžká, Veronika Švambergová, Veronika Purschová, Tomáš Holý, Michal Barborka, Václav Benda a Kristián Mlnařík, v kategorii 4. - 5. tříd: Šárka Darvašová, Natálie Altschmiedová, Kristýna Šafandová, Anna Arnoldová, Marek Lávička, David Holkup, Daniel Hlobík a Petr Slanec. Sčítaly se časy tří štafet (obě štafety 8x100m a rychlejší štafeta 8x200m). Naše škola skončila při své premiéře na 7. místě, ale vzhledem k velkým ztrátám na předávkách je do příštího roku na čem pracovat a pokusit se posunout naší štafetu zase o něco výše. Fotografie zde.
(Mgr. Petra Němejcová)


Krůček chyběl k postupu

Pohár ve vybíjenéV pátek 15. 4. 2016 se na naší škole odehrálo okrskové kolo ve vybíjené pro 4. a 5. třídy. Organizaci jsme zaštiťovali společně se ZŠ Komenského. Turnaje se zúčastnila 4 družstva (ZŠ Blatenská, ZŠ Komenského, ZŠ Nalžovské Hory a ZŠ Chanovice). Naše družstvo tvořili: Ondřej Koudelka, Martin Lojík, Tomáš Pivnička, Daniel Štěpán, David Holkup, Marek Lávička, Daniel Hlobík Šimon Kovářík, Jan Karásek, Ondřej Kočiš, Petr Janda a Marek Mlnařík. V systému hry „každý s každým“ odehráli kluci tři zápasy. Do posledního zápasu vstupovali s výhrami nad Komenskou a Chanovicemi, stejně však na tom byly i Nalžovky. Kluci hráli výborně, bojovali o každý míč, ale bohužel se štěstí přiklonilo k soupeřům. Prohra o jeden bodík moc mrzela, neboť postup do okresu byl blízko. Za celkové druhé místo však patří klukům velká gratulace. Fotografie zde.
Pořadí: 1. Nalžovské Hory, 2. ZŠ Blatenská, 3. Chanovice, 4. ZŠ Komenského
(Mgr. Petra Němejcová)


Den Země

Den Země 2016Rok 2016 byl vyhlášen Mezinárodním rokem luštěnin, jehož smyslem je zvýšit povědomí veřejnosti o nutričních výhodách luštěnin. Letošní rok nabízí příležitost, jak pěstovat a využívat luštěniny. Z historického hlediska nejsou luštěniny novinkou. Jejich konzumace započala již před několika tisíciletími. Čočka se objevila v egyptských pyramidách, z Mexika pocházejí fazole, sója z Číny. V České republice je průměrná spotřeba luštěnin na velmi nízké úrovni. V roce 2014 činila roční spotřeba 2, 7 kg na osobu, téměř na spodní hranici. Na českém venkově byl oblíbený hrách s kroupami. Pokud se dozvídáme z lidové písně, že „ ten my máme každý den“, znamená to, že s takovýmto jídlem bylo možné intenzivně fyzicky pracovat. 22. dubna k oslavě luštěnin přistoupila i naše škola jako pokračování Dne Země. Ředitelka školy Mgr. J. Šimková zahájila program v tělocvičně školy, pracovnice z Envicentra společně s p. uč. Baborovou promluvily o významu luštěnin. Děti na 1. st. se zabývaly výrobou symbolických čepic, poznávaly druhy luštěnin, vytvářely mandaly, připravily jednoduché pokrmy. 2.st. pracoval na jednotlivých stanovištích. Zajímavá činnost probíhala ve cvičné kuchyni. Školou se linula vůně hrachových karbanátků, žáci ochutnali luštěninový salát, celozrnné pomazánky. V tělocvičně se odehrávaly hmatové hry, v pracovně přírodopisu zkoumali pod mikroskopem luštěniny, v jazykové učebně připravovali recepty v angličtině, v informatice se věnovali zábavnému počítání, na pozemku seli hrách a fazole. Ve výtvarce vznikaly krásné mandaly, v zeměpisu se zabývali historií luštěnin. Vrchol luštěninového dne přišel na hřišti. Hasičská plošina s mocnými rameny zdvihla do výše 25 m p. uč. J. Skolka, aby natočil živý obraz urychleného růstu fazole. V tomto okamžiku byly potřebné čepice, které symbolizovaly barvy v době růstu. Luštěninový den završil oběd kuřecím masem s výbornými dvoubarevnými fazolemi. Naučíme-li se luštěniny správně připravovat, budeme odměněni zdravým jídlem. Mnohdy jsou v životě potřebné věci téměř zdarma a vždy nablízku.
Poděkování za pěkný den patří pracovnicím Envicentra Proud, p. uč. Baborové, Zeithamlové a horažďovickým hasičům. Fotografie z projektového dne zde. Dynamický model fazole - fotografie zde, video zde.
(Petra a Martina z 9. B)


Beseda o etiketě

Beseda o etiketěBeseda mimo jiné byla zaměřena na to, jak se na parket dobývaly různé tance. Byly předvedeny tance s praktickými ukázkami z dob 19. a 20.st. Beseda byla oživena různými příklady a vtipnými scénkami. Než jsme se začali bavit o tanci, probrali jsme základní pravidla etikety, týkající se zdravení , návštěv, toho, kdo je ve společnosti významnější. Moderátoři si přizvali dva nedobrovolné dobrovolníky. Ukázali nám, v jakém pořadí se usedá ke stolu, kdo komu podává ruku. Beseda byla poutavá a zábavná a byla bych ráda, kdybychom si něco podobného v budoucnu zopakovali. A jak jste na tom vy s etiketou? Víte proč do schodů jde první žena, ale ze schodů muž? Jestli říkáte, že jde hlavně o bezpečnost, máte pravdu. Fotografie zde.
(Johana Matějková, 6. A)


Jaro ve školní družině

Jaro ve ŠDKdyž jsme si s dětmi povídali, co všechno patří k jaru, každého napadlo něco jiného. Někdo si vybavil první jarní kytičky sněženky a bledule. Další si představil rašící zelenou trávu nebo rozkvetlou louku plnou pilných včel a pestrobarevných motýlů. Nezapomněli jsme ani na svatého Řehoře a Jiřího, návrat čápů a vlaštovek, vylézání hadů, ještěrek a všelijaké drobné havěti. Povídali jsme si o jarní práci na zahrádce, v sadu a na polích, o jarních mláďatech na dvorku i v přírodě. Jaro, to jsou křesťanské Velikonoce i prastaré pohanské zvyky, jako je vynášení Smrtky ze vsi, omlazování děvčat pomlázkou o velikonočním pondělí, pálení čarodějnic a stavění máje v předvečer 1. května. Všechny tyto jarní události se objevily v písničkách, básničkách a říkadlech, které jsme nacvičili. Uspořádali jsme veřejná vystoupení v nemocnici pro pacienty, bývalé pracovníky a v penzionu pro klienty a veřejnost. Moc jsme se pobavili při společném odpoledni s našimi nejmilejšími. Po kulturním programu následovala pracovní dílna. Děti tvořily společně se svými rodiči nebo prarodiči, práce šla všem pěkně od ruky. Výsledkem bylo celé hejno pestrých loutek - “ptáků pochoďáků“. Každý si domů odnášel i hezký pocit z pěkně prožitého dne. Fotografie zde.
(Za vychovatelky ŠD Radka Benešová Šperlíková)


Hrad Blathor

hrad BlathorŽáci 2. B se nechali najmout do služeb krále a v hodinách Vv a Pč pro něj vybudovali hrad. Stali se zedníky, kameníky, truhláři, tesaři ... Používali různé techniky – kašírovali, přeměřovali, stříhali, lepili, barvili a pod jejich rukama tak vyrostl velkolepý hrad, který, doufejme, bude dlouho odolávat zubu času. A jak druháci hrad nazvali? Příznačně – Blathor (Blatenská, Horažďovice). Na jeho nádvoří nechybí studna – důležitá součást každého hradu ani padací most, který často zamezil přístupu nezvaných návštěvníků. A jak se dílo podařilo? To můžete posoudit prostřednictvím fotografií zde.


Deváťáci ve Volyni

Žáci devátých tříd se ve Volyni zúčastnili Dne s alternativními zdroji energie. Fotografie zde.


Besedování s panem Šimonem Velkoborským

Dne 7. dubna se třídy 7.A, 8.A a 8.B zúčastnily dvouhodinové besedy s panem Šimonem Velkoborským. Pro osmé třídy bylo povídání tentokrát zaměřeno na téma „Intimita ve vztazích“. Žáci diskutovali o tom, co je intimita, náklonnost, láska a vztah. Slyšeli také návod, jak se v budoucnu chovat ve svém partnerském vztahu. Poznali důležitost pojmů poděkování, tolerance, důvěra, respekt, zájem a naslouchání druhému, čas, který věnujeme partnerovi a sdílení zážitků. Žáci vzájemně rozebírali modelové situace, reagovali na položené otázky a aktivně se zapojovali do diskuse. Beseda byla velmi pěkně vedená a pro žáky přínosná. Sedmáci se s panem lektorem zaměřili na téma „Kouření“. Dozvěděli se, co obsahuje cigaretový kouř a jak neprospívá tělu aktivního i pasivního kuřáka a propočítali, kolik korun prokouří průměrný kuřák. Z vlastních zkušeností pana Velkoborského se dozvěděli, jak je obtížné s takovým zlozvykem přestat, a že se to podaří jen těm nejodhodlanějším. Přednáška byla poutavá, doplněna o videa, která žáky zaujala a vyvolala spoustu dotazů. Pro žáky byla beseda zajímavá a prospěšná.
(Mgr. Z. Zemenová a Mgr. M. Musilová)


Gratulace

Miroslav MatějčekMíra Matějček, žák 9. třídy naší školy, se po celý druhý stupeň účastní různých soutěží a olympiád. V letošním roce se zapojil do okresního kola Matematické olympiády v Klatovech, odkud ze 4. místa postoupil do krajského kola, které proběhlo 22. března na Gymnáziu Ludvíka Piky v Plzni. Zde Míra řešil čtyři náročné příklady. Bohužel výsledky ještě nebyly uveřejněny. O den později se Míra vypravil do Klatov počítat úlohy okresního kola Fyzikální olympiády, kde byl první z 19 účastníků. Postoupil do krajského kola, které se koná 29. dubna v Plzni. 7. března se zapojil do okresního kola Chemické olympiády. I zde zabodoval a z 1. místa vyrážel do Plzně na katedru chemie Pedagogické fakulty ZČU, kde probíhalo krajské kolo. Tady Míra a ostatní soutěžili jednak v teoretických znalostech, tak i v praktických dovednostech. Z 20 soutěžících Míra obsadil krásné 9. místo. Nezbývá nám než našemu nadanému a pilnému žákovi popřát hodně štěstí nejen v dalších olympiádách a soutěžích, ale také u blížících se přijímacích zkoušek.


Velikonoční zastavení

Dne 23. 3. se ve škole již po několikáté zastavil Mgr. Michal Kršňák, aby se žáky 9. tříd besedoval o Bibli, která kromě svého základního náboženského významu neztratila cenu jako dílo historické, didaktické a umělecké se silnou inspirativní hodnotou vytvářející duchovní svět Evropy. Nejdříve vysvětlil význam názvu Bible, dělení a autorství. Připomněl důvěryhodnost knihy, předvedl biblické jazyky, sám odborník na hebrejštinu. Společně se žáky objevil jádro biblického poselství, hovořil o její myšlenkové toleranci a svobodě rozhodnutí. Bible je čtenářsky náročná četba. Přednášející prozradil, jak Bibli číst a porozumět ji. Nezapomněl na biblické příběhy vykreslující vzory, které pomáhaly vítězit ve složitých životních zkouškách. V biblických rčeních našli žáci nadčasovou platnost i metodu, jak biblické principy konkrétně aplikovat do dnešního života. Stačilo již jen naslouchat a sdílet znalcovy myšlenky. Pro hosta bylo překvapením, s jakým zájmem žáci přijali jeho přítomnost s biblickými moudrostmi. Těmi také zakončil besedu, když připomněl, že pravá moudrost se neprojevuje jen trpělivostí a pokorou, ale také láskou, odpuštěním a ochotou porozumět. (Mgr. M. Šimon)


Matematický klokan

Dne 18. 3. 2016 se také naše škola zúčastnila celostátní soutěže Matematický klokan. Výsledky si můžete prohlédnout zde.


Nabídka volného místa

Základní škola Horažďovice, Blatenská 540 hledá vedoucí (vedoucího) školní jídelny. Nástup od 1. 12. 2016, požadované vzdělání: SŠ s maturitou – obor gastronomie nebo učební obor kuchař s maturitou.


Jarní laťka

21. března proběhla na naší škole soutěž ve skoku vysokém pro 1. stupeň. Jen v první kategorii se podařilo pokořit rekord z minulých let, když Karolínka Koudelková přeskočila laťku 90 cm. Ve druhé kategorii byl nejvyšší skok 1 m a třetí kategorie naposledy zvyšovala laťku po 120 cm. Fotografie zde.


Recitace 2016

Dne 3. 3. 2016 proběhlo okrskové kolo recitační soutěže. Naši školu reprezentovalo sedm dívek. V první kategorii to byly Anna Kropáčková (2. B), Veronika Purschová (2. A), Pavlína Purschová (3. A); za druhou kategorii recitovaly dívky Anna Arnoldová (5. A) a Karolína Polomisová (5. A); ve třetí kategorii vystoupila již zkušená, trémou vytrénovaná děvčata – Denisa Roubalová (7. B) a Karolína Benediktová (7. B). Dívky ze sedmých tříd si zaslouží velkou pochvalu, neboť na toto kolo přijely z lyžařského výcviku. Děvčatům a jejich rodičům děkujeme. Vyplatilo se jim to. Obě děvčata postoupila do okresního kola a nebyla sama. Z první kategorie se dále dostaly hned dvě naše malé recitátorky - Anna Kropáčková a Pavlína Purschová, které se této soutěže zúčastnily poprvé. Proto nás velmi potěšilo, že se jim podařilo porotu oslovit. Ta u nich ocenila především pěknou práci s hlasem. Okrskové kolo se nám vydařilo, a tak jsme se těšily do Klatov.
Ve čtvrtek 17. 3. jsme nasedly do autobusu a vyrazily do okresního města, kde na naše děvčata čekalo další kolo této soutěže. Tady už to tak lehké nebylo. Konkurence byla veliká, malí recitátoři velmi šikovní, přesto se naše dívky držely, nedaly na sobě znát žádné obavy a odrecitovaly své texty, jak nejlépe uměly. Našli se však zkušenější a nám už další umístění dopřáno nebylo. I tak musím naše dívky velmi pochválit, držely se statečně, nad trémou zvítězily a hlavně slíbily, že do toho půjdou znovu. Jsem ráda, že se nenechaly odradit a příští rok se pokusí opět uspět a prorazit dále. Děvčatům děkuji a doufám, že nadšení vydrží co nejdéle.
(Mgr. P. Jánská)


Okrskové kolo v přehazované

Okrskové kolo v přehazovanéOkrskové kolo v přehazované pro 1. stupeň (4. + 5. třídy) hostila dne 11. 3. 2016 ZŠ Lerchova Sušice. Kategorie chlapců byla nejpočetnější. Zúčastnilo se 5 družstev, a to Sušice Lerchova, Sušice T. G. M., Velhartice, Horažďovice Komenského a naše škola. Kluci ve složení David Holkup, Marek Lávička, Tomáš Kotlaba, Martin Lojík, Petr Janda a Ondřej Kočiš sehráli celkem čtyři zápasy systémem hry 4 na 4. V prvním utkání se kluci trochu hledali a výsledkem bylo velké množství chyb a tedy bodových ztrát, které pramenily z nehlídání si vlastního prostoru, zbytečných autů a nedůrazných smečí z naší strany. Vše bylo možná více umocněno tím, že kluci hráli hned na začátku s pozdějším vítězem soutěže Velharticemi. Každý další zápas byl však herně lepší a lepší a některé míče, ať už vedoucí k získání cenných bodů nebo ty obranné, byly opravdu excelentní. Svědčí o tom i výsledek posledního zápasu, kde jsme pouze o bod v obou setech prohráli se Sušicí T. G. M. V konečném zúčtování skončili kluci se ziskem 2 bodů shodně na 4. místě spolu s „Komendou“. Za svojí bojovnost, nasazení a týmovou spolupráci si však určitě zaslouží pochvalu.
(Mgr. Petra Němejcová)


"Lyžák" 2016

Lyžařský výcvikový kurzLetošní lyžařský výcvikový kurz provázely poměrně dobré sněhové podmínky, které dovolovaly kombinaci sjezdového a běžeckého výcviku. Z celkových 27 dětí se kurzu zúčastnilo 10 "nelyžařů". První den nás běžkařské schopnosti rozdělily do 3 družstev. V pondělí jsme se vzhledem k mlze nevydali na prkýnkách po sněhu, ale vyšlápli jsme Zadovskou rozhlednu. Odpoledne nám dovolilo malou běžkařskou túru a běžkařské závody, kterými jsme běžeckou průpravu ukončili. Po lyžařském desateru jsme konečně třetí den mohli vyrazit na sjezdovku. Postupně se nám během 3 výukových dní rozlyžovali všichni. Základem výuky bylo děti naučit zastavit a zatočit. U zkušenějších lyžařů jsme se také zaměřili na výuku carvingových oblouků. Začíná se zde projevovat lepší materiální vybavení u dětí, které pak na svahu dovoluje rozšířit výuku tímto směrem. Vzhledem k vzornému chování mužstva jsme mohli letos nabídnout i večerní lyžovačku. Tu využilo 20 účastníků, kteří, nadšeni lyžováním, vzdali i závěrečnou diskotéku. Večerní programy byly prokládány historií lyžování na Šumavě, přednáškou o materiálním vybavení, společnými filmovými projekcemi, základy zdravovědy, 1. pomocí a bodovanými soutěžemi. Myslím, že se tento kurz skvěle vydařil. Fotografie zde.
(za instruktory Mgr. R. Macounová)


Talent naší školy

Míra Matějček je žákem 9. třídy ZŠ Blatenské a pravidelně se účastní matematických soutěží. Po celý druhý stupeň ho provází úspěchy v Pythagoriádě, Matematickém klokanovi i Olympiádě z matematiky. V posledních třech letech se naše škola zapojuje i do týmové matematické soutěže Mamut, v níž Míra dvakrát získal se svými spolužáky první místo. 19. ledna se Míra účastnil okresního kola Olympiády z matematiky v Klatovech. Žáci ZŠ i gymnázií řešili čtyři příklady a jemu se podařilo získat plný počet bodů a postoupit do krajského kola v Plzni. Matematika však není jediným předmětem, v němž Míra vyniká. 7. března proběhlo okresní kolo Olympiády z chemie. Naše škola se této soutěže účastnila poprvé a o to je to větší úspěch, že i zde dosáhl na pomyslné zlato a postoupil do krajského kola. Míra sám říká, že soutěže všeho druhu řeší rád. Zlobí se sám na sebe, když na nějaký příklad nemůže přijít, ale pere se s ním tak dlouho, dokud se nedostane ke správnému výsledku. Letošní výsledky a postupy do krajských kol považuje za nejvyšší příčku, které zatím dosáhl. Domácí kolo matematické olympiády mu letos zabralo nejvíce času, na chemickou se zase nejvíce učil. S úsměvem dodává, že každý rád vyhrává. Mírovi budeme přát štěstí a bystrou mysl nejen v krajských kolech, která proběhnou 22. dubna z matematiky a 31. března z chemie, ale také ve fyzikální olympiádě, na níž se Míra vypraví 23. dubna.
(Mgr. Marie Musilová, Mgr. Monika Baborová)


Maškarní ve školní družině

Maškarní bál v družiněMěsíc únor patří Masopustu. I v naší ŠD tuto tradici ctíme a každoročně pořádáme maškarní bál. Masky tvoříme společně v družině, doma zapojíme maminky, aby nám nachystaly kostýmy a hlavně něco dobrého na zub. Maškarní zahajuje přehlídka masek, nechybí ani soutěže s odměnami. A protože karneval znamená legraci, i soutěž je legrační – masky se proměnily ve zvířátka a uspořádaly zvířecí koncert. Známou písničku nám svojí zvířecí řečí "zazpívali" pejsci, medvědi, kočky, žabky, kozy a kuřata. Nakonec zvířátka uspořádala společný koncert a byla to opravdu krása, moc to všem dohromady ladilo. Po zasloužené odměně vypuklo pravé masopustní veselí. Princezny se usmívaly na rytíře, víly lehounce tančily, břišní tanečnice se ladně vlnily, čerti a strašidla každého děsili, čarodějnice rejdily dokola, Červená Karkulka marně vyhlížela vlka, zvířátka hledala, kde by co snědla, fotbalisté předváděli triky s míčem, indiáni vše pozorovali s pověstným klidem… A nad vším bděli policisté a snažili se udržovat pořádek. Vrchní policistka projevila velké taneční nadání a učila zájemce různé taneční kreace. Nacvičili tanec princezen, tanec indiánů a další. Čtvrté oddělení si uspořádalo karneval samostatně. Soutěžili s balonky a míčky, hráli židlovanou. Fotografie zde.
(R. Benešová Šperlíková, vychovatelka)


Leden ve školní družině

Leden ve školní družiněPaní Zima nám pár dní v lednu dopřála to pravé zimní počasí. Nasněžilo, zamrzlo, a tak jsme si sněhovou nadílku parádně užili. Tradiční lednovou akcí je Zimní družinová olympiáda, letos proběhl již 9.ročník. Soutěžili jsme v zimních disciplínách: jezdili jsme v bobu, lyžovali, krasobruslili, zkoušeli zručnost s hokejkou a předváděli jsme přesnost v hodu sněhovou koulí na cíl. Všichni sportovci bojovali podle zásad fair play, do hry šli s plným nasazením, a tak jsme zažili pravé sportovní napětí i spoustu legrace. Na stupně vítězů vystoupali borci 3. oddělení, stříbrná příčka patřila závodníkům 1. oddělení a bronzovou medaili vybojovalo 2. oddělení. Na všechny závodníky čekala sladká odměna. Fotografie zde.
(R. Benešová Šperlíková, vychovatelka)


ŠD o hlavních prázdninách

Vážení rodiče,
školní družinu o hlavních prázdninách v letošním roce (červenec - srpen 2016) zajišťuje ŠD ZŠ Blatenská pro žáky ze ZŠ Blatenská i ZŠ Komenského.
Nabízíme vám možnost přihlásit své děti do ŠD v těchto termínech:
ČERVENEC: 1. - 15. července 2016
SRPEN: 22. - 31. srpna 2016
Formuláře na přihlášení s potřebnými informacemi obdrží všichni žáci od vychovatelek v ŠD, prosíme o jejich vyplnění a včasné odevzdání. O prázdninovém provozu bude rozhodnuto na základě počtu přihlášených žáků, po dohodě vedení školy se zřizovatelem. Děkujeme


Tekutý dusík

Tekutý dusíkVe středu 10. února k nám zavítali pracovníci z plzeňské Techmanie. Měli pro nás připravenou show s tekutým dusíkem. Tekutý dusík je osmsetkrát hustší než plynný, se svojí teplotou -196 °C je ideálním médiem k provádění řady efektních experimentů, při nichž dochází ke změně fyzikálních vlastností mnoha látek. Známé jsou především zmrazující účinky tekutého dusíku. Pracovnice science centra prováděla různé pokusy s balónky, zmrazovala potraviny a květiny, které během několika sekund vypadaly jako ze skla. Velmi lehce je pak rozbíjela kladívkem. Balónek přenesením do tekutého dusíku ztratil svoji pružnost a zkřehl. Přeléváním dusíku unikala bílá pára, pro některé žáky I. stupně byla natolik zajímavá, že se ji chtěli dotknout. A právě z jejich řad vystoupil dobrovolník, který si nechal tekutým dusíkem polít své ruce. Pokusy završil mohutný výbuch plastového kbelíku. Fotografie zde. (Mgr. M. Baborová)


Olympijské úspěchy

Základní škola Blatenská byla v minulých letech vždy výborně hodnocena za vysokou aktivitu v soutěžích okresního formátu. Mezi trvale obsazované soutěže jsou olympiády. Olympiády se činí v mnohých lidských činnostech, např. v pojídání švestkových knedlíků. Tím se však vytratil původní význam slova olympiáda, tedy soutěž ve smyslu sportovním nebo duchovním, který máme na mysli. Žáci se předmětových olympiád zúčastňují rádi, poctivě se na ně připravují. 8. 2. se žákyně Barbora Kubešová a Žaneta Nejedlá utkaly se svými soupeři na Olympiádě z českého jazyka v Klatovech. Pečlivou přípravou potvrdily i výborný výsledek. B. Kubešová skončila na 4. místě, které jí sice nezajistilo přímý postup do kola krajského, má však naději jako náhradnice. Ž. Nejedlá se podělila se soupeřkami o 7. až 10. místo. Samy dívky hovořily o náročné části mluvnické i slohové. Téma Nejlepší maska navozuje různé obrazy, ale uložit téma do volně zvoleného slohového útvaru je obtížné. Velmi dobře reprezentoval školu i Miroslav Matějček. Byl úspěšný řešitel matematické olympiády v okrese, v dějepisné olympiádě se umístil v první desítce. Jmenovaní soutěžící navštěvují 9. třídu. Připravují se na zkoušky do středních škol, aby zachovali tradici kvalitních výsledků školy. Uvědomili si, že uchopí-li dnešek, nebudou tolik závislí na zítřku.
(Mgr. M. Šimon)


Školní družina o jarních prázdninách

Vážení rodiče,
máte-li zájem o školní družinu v termínu jarních prázdnin, tj. od 22. do 26. února 2016, nahlaste se u vychovatelek ŠD nejpozději do pondělí 15. února 2016. Družina bude v provozu při dostatečném počtu žáků. Děkujeme


Zápis do 1. tříd

Zápis do školy je jednou z velkých událostí v životě každého dítěte. Zatímco si děti už vybírají tu nejkrásnější aktovku a nemohou se dočkat, až i ony usednou do školních lavic, jejich rodiče si uvědomují, že nadchází jeden z důležitých mezníků a změn v životě celé rodiny.
Na naší škole se uskutečnil zápis v pondělí 18. 1. 2016. Budoucí prvňáčky přivítali jejich kamarádi z 9. tříd a provedli je po jednotlivých stanovištích, kde plnili různé úkoly. Předškoláčci ukázali paním učitelkám, že poznají barvy, geometrické tvary, číslice, umí spočítat předměty, zazpívat písničku nebo zarecitovat básničku. Za splněné úkoly je čekala plná taška odměn.
Některé děti se domnívaly, že zápisem končí jejich pobyt ve školce a další den již nastoupí do školy. S budoucími prvňáčky se však setkáme 1. září 2016. Všem dětem přejeme šťastné vykročení.
Výsledky zápisu do 1. tříd naleznete zde, fotografie zde.
(Mgr. I. Stulíková, Mgr. L. Zábranská)


Čas Vánoc

Přípravy na Vánoce vrcholí nejen doma, ale i u nás ve škole. Každoročně se scházíme na chodbě 1. stupně, abychom si společně užili předvánoční atmosféru. Ve čtvrtek 17. prosince jsme si poslechli vystoupení jednotlivých tříd. Zazněly tradiční koledy i známé písničky v doprovodu klavíru, kytary nebo houslí a prvňáčkové nám ukázali, jak už zvládají hru na flétnu. Navzájem jsme si popřáli krásné vánoční svátky, zde si můžete prohlédnout fotografie.


Vánoce ve školní družině

Vánoce v družiněAdvent je čas klidu a rozjímání, čas příprav a těšení se na Ježíška. V dnešní uspěchané době jej však mnohdy provází nervozita a stres. Proto jsme velice rádi, že si naši milí a blízcí našli chvilku a přišli k nám do školní družiny strávit společné odpoledne. Nejprve jsme se vánočně naladili při kulturním vystoupení. Zazněly vánoční i zimní básničky a písničky, děti předvedly krátké pohádky. Program pokračoval pracovní dílnou. Barva a vánoční papír proměnily obyčejné skleněné láhve v andělské svícny. Návštěvníci měli možnost zhlédnout prezentaci fotografií, které zachycují běžný program i speciální akce v naší družině. Na závěr odpoledne se děti společně se svými blízkými vyfotografovali. Fotografie zde.
Radost a vánoční náladu jsme rozdávali i na veřejnosti, a to hned třikrát. Kroužek žáčků pod vedením paní vychovatelky Petry Smejkalové potěšil svým vánočním vystoupením diváky v penzionu, pacienty v nemocnici a bývalé pracovníky nemocnice na při jejich vánočním posezením. Všem divákům předali dárečky, které jsme v družině vyrobili. Fotografie zde.
Celý kolektiv naší družiny přeje všem klidné prožití Vánoc v kruhu nejbližších a přátel a šťastný vstup do nového roku 2016. (Radka Benešová Šperlíková, vychovatelka ŠD)


Krásy vesmíru

Žáci 5. ročníků navštívili 3D Planetárium v Plzni. Po příjezdu do planetária nejprve zhlédli dva populárně naučné filmy „Krásy vesmíru“ a „Astronaut“, poté si prohlédli a vyzkoušeli mnoho interaktivních exponátů, jako například vulkán, řez sluncem, tornádo, fáze Měsíce, složení Země či složení Slunce. Všichni si zopakovali a rozšířili učivo o vesmíru a sluneční soustavě. A ti nejodvážnější si vyzkoušeli simulovanou zátěž na gyroskopu. Fotografie zde.


Úspěšné tažení dovršeno

Krajské finále florbaluKrajské kolo mladších dívek ve florbalu se uskutečnilo ve čtvrtek 3. 12. 2015 v Rokycanech. Naši školu reprezentovaly: Valerie Mídová, Eliška Mídová, Pavlína Jiříčková (brankářka), Adéla Šimková, Tereza Vávrová, Adéla Stulíková, Karolína Benediktová, Renata Klembarová, Denisa Roubalová a Veronika Vaněčková. Celkem se zúčastnilo 8 družstev, která byla rozdělena do dvou skupin. Hrálo se 1 x 15 minut. Ve skupině B se nám prvním soupeřem stala ZŠ Strašice. Holky do zápasu doslova vlétly a získaly dvoubrankové vedení. Tento „náskok“ se bohužel tenčil, až na světelné tabuli svítilo konečné skóre 2:2 (góly: Eliška a Valerie). Druhý zápas se ZŠ Žihle skončil opět remízou 2:2 (góly: Eliška a Valerie). Po tomto utkání byly holky zklamané. Do posledního zápasu však nastoupil tým, který věděl, že k postupu ze skupiny potřebuje zvítězit nad dosud neporaženou ZŠ Nezvěstice. A holky to koncentrovanou a cílevědomou hrou dokázaly. Rozhodl o tom jediný Valeriin gól. V semifinále nás čekal vítěz skupiny A, ZŠ Žinkovy. Tento zápas jsme bohužel prohrály 1:2 (gól: Eliška), ale stále jsme měly o co bojovat. O bronz se s námi poprala ZŠ Staňkov. Holkám se podařilo vstřelit první gól. Vedení však vystřídala remíza (1:1), pak dokonce prohra (1:2), následovala další remíza (2:2), ale pak už se holky utrhly a vyhrály 4:2 (góly: 2x Valerie, 2x Eliška). Završily tak své florbalové klání nádherným 3. místem v kraji. Chtěla bych tímto poděkovat všem hráčkám, protože florbal je týmová hra, kde jeden bez druhého neznamená nic. Ale zároveň věřím, že se na mě holky nebudou zlobit, když vyzdvihnu naší útočnou dvojici Valerii a Elišku Mídovy. Všem gratuluji a přeji mnoho dalších sportovních úspěchů. Fotografie zde. (Mgr. Petra Němejcová)


Mikulášská laťka 2015

Mikulášský denTradiční Mikulášská laťka se letos uskutečnila v pátek 4. 12. V 8 hodin jsme se všichni sešli v tělocvičně, kde akci zahájila paní ředitelka za asistence dvou Mikulášů a hojného počtu čertů. Žáci 1. stupně pak měli další program ve svých třídách (hry, písničky a výtvarné činnosti).
Sportovci z 2. stupně soutěžili ve skoku vysokém. Ostatní žáci se mohli zapojit do výroby vánoční dekorace, pečení perníčků nebo si zahrát fotbálek či stolní tenis. Na programu byla také taneční vystoupení žáků 7.B a 8.A. Na závěr zábavného dopoledne byli nejlepší žáci odměněni. Zde jsou výsledky v jednotlivých kategoriích. Fotografie zde.


Mamut

MamutI letos se naše škola zúčastnila matematické soutěže zvané MAMUT, nebo-li MALÝ-MATEMATICKÝVAHOVÝ TEST. Ráno 2. prosince jsme se sešli už v půl sedmé na autobusovém nádraží a jeli jsme autobusem do Klatov. Soutěž se konala na Gymnáziu J. Vrchlického, kam jsme museli ze zastávky autobusu dojít. Naše škola se rozdělila na dva tříčlenné týmy. První tým s číslem 13, ve složení Miroslav Matějček, Jan Pokorný a Karolína Benediktová, šel do jedné místnosti a druhé družstvo, ve složení Ludmila Kubešová, Alena Matějčková a Jan Kubaň, se odebralo do druhé učebny. Na vypočítání příkladů jsme měli 90 minut. Příkladů bylo dost a některé byly těžší. Dostali jsme herní plánek, abychom viděli, kde se nacházíme, protože za každý správně vyřešený příklad jsme dostali určitý počet bodů. Na cestě za mamutem na nás byly nastražené různé pasti, kvůli kterým nám odečítali body, ale mohli jsme narazit i na mamutí lejna, díky kterým jsme mohli zase pár bodů získat. Nakonec se náš první tým umístil na 12. místě a druhý tým na 19. místě. Protože autobus nám jel až v půl jedné, tak jsme ještě zašli s paní učitelkou Musilovou na čaj do restaurace a pak už jsme jeli domů. Soutěž se nám líbila a příští rok pojedeme zas. Fotografie zde. (Karolína Benediktová, 7. A)


Neporazitelnost našich děvčat trvá

Okresní turnaj ve florbaluNaše družstvo mladších dívek navázalo na úspěšný postup z okrsku a pokračovalo v „krasojízdě“ na okresním florbalovém turnaji, který se konal ve čtvrtek 26. 11. 2015 v Klatovech. Holky hrály ve stejném složení: Adéla Stulíková, Karolína Benediktová, Pavlína Jiříčková (brankářka), Eliška Mídová, Valerie Mídová, Denisa Roubalová, Adéla Šimková, Tereza Vávrová, Nikol Štrynclová, Renata Klembarová a Natálie Šťástková. Dívky byly rozděleny do dvou skupin. S námi byla ve skupině A tato družstva: ZŠ Nýrsko Komenského a ZŠ Měčín. Skupinu B tvořila tato družstva: ZŠ Masarykova Klatovy, ZŠ Horažďovice Komenského a ZŠ Janovice n. Ú. Do prvního zápasu s Měčínem nastoupily holky odhodlané bojovat a nedat nikomu nic zadarmo. A bylo z toho vítězství 2:1 (góly: Mídová V., Mídová E.). Druhý zápas s Nýrskem remizovaly 1:1 (góly: Mídová V.) a díky druhému místu ve skupině hrály semifinále s vítězem skupiny B, a to s Klatovy. Síly byly vyrovnané a za konečného stavu 1:1 (góly: Mídová V.) musely o vítězi rozhodnout 3 nájezdy. A to byl tedy adrenalin. Za nás zahájila naše nejproduktivnější hráčka Valerie M. a skórovala. Soupeřky však také. Druhý nájezd Adéla S. neproměnila, ale soupeřky ano. A do třetice měla nelehkou úlohu Eliška M., která ji splnila na jedničku a dala gól. Pak už bylo vše v rukou naší brankářky Páji. A ruce měla zlaté. Holky měly ohromnou radost, až trochu pozapomněly, že to není konec. Za stavu 2:2 v základní sérii nájezdů následovala náhlá smrt. Hokejky se chopila Valerie a opět překonala brankářku. Poté Pája soupeřku vychytala a neskutečně tak podržela naše družstvo při své „nájezdové“ premiéře. To, co následovalo, byla doslova euforie – postup do finále! V něm jsme se potkaly se „starou školou“. Naše holky se výborně zkoncentrovaly a dotáhly to na metu nejvyšší. Zvítězily 3:0 (góly: Mídová V. 2x, Mídová E.) a postoupily do krajského kola. Holky, děkuji mockrát za krásný sportovní zážitek, za vaše nasazení a vynikající reprezentaci naší školy. Zachovejme si pokoru a zabojujme v kraji. Hodně štěstí!!! Fotografie zde. (Mgr. Petra Němejcová)


Informace pro rodiče

Vážení rodiče, máte-li zájem o provoz školní družiny v termínu ředitelského volna 21. – 22. 12. 2015 a vánočních prázdnin 23. 12. 2015 – 3. 1. 2016, nahlaste se u vychovatelek v ŠD nejpozději do pondělí 14. prosince 2015. Děkujeme.


Florbalový úspěch děvčat

Florbalový turnajVe čtvrtek 19. 11. 2015 sehrály ml. žákyně (tedy výběr 6. a 7. tříd) okrskový florbalový turnaj v Kolinci. Za dívky nastoupily: Adéla Stulíková, Karolína Benediktová, Pavlína Jiříčková (brankářka), Eliška Mídová, Valerie Mídová, Denisa Roubalová, Adéla Šimková, Tereza Vávrová, Nikol Štrynclová, Renata Klembarová a Natálie Šťástková. Našimi soupeři byli: ZŠ a MŠ Kolinec, ZŠ Komenského HD, ZŠ Sušice Lerchova. Do prvního utkání s Kolincem jsme vstoupily poněkud nervózně a svázaně, ale za remízu 2:2 jsme získaly důležitý bod (góly: Mídová Valerie, Mídová Eliška). Počáteční vlažný rozjezd vystřídalo neskutečné nasazení ve druhém utkání, ve kterém holky hrály „jako vyměněné“ a Sušici deklasovaly 7:0 (góly: Mídová Valerie 4x, Mídová Eliška 2x, Klembarová Renata). Poslední zápas jsme hrály s doposud neporaženou ZŠ Komenského. Naše hra stále gradovala. Holky Mídů se postaraly o dvoubrankové vedení, které jsme bohužel do závěrečného hvizdu neudržely a remizovaly jsme 2:2 (góly: Mídová Valerie, Mídová Eliška). Vítězství v tomto zápase by nám zajistilo celkové prvenství, avšak remíza rozhodla ve prospěch ZŠ Komenská, která tedy skončila na 1. místě. Naše holky vybojovaly stříbrnou medaili a zajistily si postup do okresního kola v Klatovech. Nejlepší střelkyní turnaje byla se šesti vstřelenými brankami vyhlášená Valerie Mídová. Všem moc děkuji za bojovné nasazení, gratuluji k postupu a přeji hodně sil a štěstí v Klatovech. Fotografie zde. (Mgr. Petra Němejcová)


Florbalový úspěch chlapců

Dne 23. 11. 2015 pořádala naše škola turnaj ve florbalu starších žáků a žákyň. Školy byly rozděleny do dvou skupin. Naše škola suverénně vyhrála svojí skupinu. ZŠ Blatenská - ZŠ Komenského 3:2, ZŠ Blatenská - ZŠ Kolinec 3:1. V semifinále jsme narazili na ZŠ Velhartice. Zápas dopadl jasným výsledkem 5:0. Ve finálovém zápase jsme pak porazili základní školu ze Sušice 3:1 a jednoznačně tak vyhráli turnaj a postoupili do okresního finále v Klatovech. (Mgr. L. Chroust)


Velká cena ACCC v přespolním běhu

Závod v přespolním běhuV sobotu 14. 11. 2015 se zájemci z 2. - 5. tříd zúčastnili Velké ceny v přespolním běhu. Jmenovitě PETR JANDA, JAN PANUŠKA, JONÁŠ VÍTOVEC, TEREZA BOUČKOVÁ, KRISTÝNA BREJCHOVÁ, JINDŘICH PRCHAL, MICHAL CHEJLAVA, TOMÁŠ HOLÝ a ONDŘEJ KOČIŠ. Krásné prostředí sportovního areálu u Střelských Hoštic trochu kazilo pouze chladné a větrné počasí. Zakladatelem tohoto areálu a zároveň předsedou Athletic Cross Country Clubu je Ing. Miloslav Šefler. Nejprve jsme museli na prezentaci, kde jsme dostali startovní čísla a čip, který jsme si připevnili na nohu. Pak jsme si společně prošli závodní trať. Pro naší věkovou kategorii, tedy mladší a starší přípravku, měřila 575m. Následovalo důkladné rozběhání a rozcvičení, abychom zahřáli zimou ztuhlá těla a připravili se na závod. Výstřel!!! Naši závodníci se od prvních metrů drali nebojácně dopředu, ale v závěru už síly trochu ubývaly. Cílovou pásku protnul na krásném 3. místě Ondra Kočiš, který předvedl drtivý finiš a bronzovou medaili vybojoval v posledních metrech. Těsně za medailovými pozicemi skončili 4. Tomáš Holý a 5. Petr Janda. Avšak bez ohledu na umístění ze sebe naši běžci vydali maximum a bojovali až do cíle. Všem moc děkuji a věřím, že se na dalším ročníku zase potkáme a že nás bude stále více, protože sportovat je zábava. Fotografie zde. (Mgr. Petra Němejcová)


Za obojživelníky a plazy

7. B v přírodovědné staniciVe středu 4. listopadu se naše třída 7. B vydala s paní učitelkou Baborovou do přírodovědné stanice. Po příchodu se někteří žáci divili, jak se to tam změnilo od doby, co tam nebyli. V učebně nám paní Mgr. Kateřina Trnková pustila prezentaci o obojživelnících a plazech. U zvuků žab jsme se velmi nasmáli. Vyplnili jsme pracovní listy a přesunuli se do oddělení zoologie. Nejvíce nás zaujaly malé myšičky, které se zrovna narodily. Naše pohledy upoutaly suchozemské a vodní želvy. Želvy zelenavé jsme si mohli všichni pohladit. Želvy vodní jsme hladit nemohli, protože koušou. Prohlédli jsme si zástupce hadů, krajtu královskou, hroznýše královského, ze kterých šel strach. Ale byli tam i menší hadi, užovky a korálovka. Také jsme se seznámili s některými ještěry. Se zvědavostí si nás prohlížel gekončík a chameleón. Nejvíce se nám líbil blavor, kterého jsme nechali plazit po našich rukou. Nechyběli ani zástupci z řad obojživelníků. S poděkováním jsme se rozloučili a šli zpět do školy. Fotografie zde. (K. Benediktová, D. Roubalová, K. Mudrová - žákyně 7. B)


Třídní schůzky

Třídní schůzky se uskuteční ve středu 18. 11. 2015 od 15:00. Třídní důvěrníci se setkají ve 14:30 ve školní družině na 1. stupni. Připomínáme, že tento den proběhnou od 14:30 do 17:00 ve vestibulu školy také doplňovací volby do školské rady za zákonné zástupce žáků. Seznam kandidátů naletnete zde.


Den otevřených dveří na ZŠ Blatenská

Den otevřených dveříLetošní "Den otevřených dveří", který se u nás konal 27. 10. 2015, měl poněkud netradiční charakter. V dopoledních hodinách jsme přivítali hosty z partnerské školy v Německu, kteří nás přijeli navštívit z městečka Neunburg vorm Wald. Svou návštěvou nás poctilo téměř šedesát dětí v doprovodu pěti pedagogů, v čele s ředitelkou německé školy Irene Träxler. V tělocvičně proběhlo vzájemné přivítání, slova se ujaly obě paní ředitelky a starosta města Horažďovice Ing. Michael Forman. Společně jsme zhlédli kulturní vystoupení žáků 1. a 2. stupně, pak následoval oběd a prohlídka školy. Děti měly možnost nechat se vyfotografovat se svými německými kamarády ve speciálně připraveném fotokoutku. V poslední části návštěvy se v tělocvičně konalo krátké česko-německé fotbalové utkání, děti si vyměnily dárky a rozloučily se. Potom se naši přátelé vydali zpět ke svému domovu. Den otevřených dveří pokračoval pro další návštěvníky kulturním programem, který byl určený pro veřejnost a rodiče budoucích školáků. Hosty přivítaly svým vystoupením mažoretky, žáci druhých tříd si připravili taneček, zahrály také flétničky a svým zpěvem se pochlubily žákyně osmých a devátých tříd. Všichni si mohli prohlédnout třídy, v družině něco vyrobit a posilnit se kávou a zákusky, které připravil náš pedagogický sbor. V závěru chceme poděkovat všem hostům za milou návštěvu a těšíme se na další setkání. Fotografie zde.
(Mgr. Ivana Stulíková, Mgr. Petra Nováková, Mgr. Zdeňka Zemenová)


Kandidáti pro doplňovací volby do ŠR

Seznam kandidátů pro doplňovací volby do školské rady za zákonné zástupce nezletilých žáků naleznete zde.


Den otevřených dveří pro mateřské školky

Den otevřených dveří pro předškolákyDne 20.10. 2015 se otevřely dveře naší školy ZŠ Blatenská v Horažďovicích pro budoucí prvňáčky. Přišly nás navštívit děti a paní učitelky z Křesťanské MŠ a MŠ Na Paloučku. Nejdříve všechny přivítala paní ředitelka Jaroslava Šimková a poté školkám dělali průvodce žáci z devátých tříd. V tělocvičně si budoucí školáci mohli vyzkoušet různé sportovní disciplíny, v družině se naučili nový taneček, luštili kvízy, vyrobili si ovocný strom a ježečka. Další část prohlídky se již odehrávala v prvních až třetích třídách. Paní učitelky si připravily zábavné úkoly, které předškoláci za pomoci svých školních kamarádů hravě zvládli. Ukázali nám, že znají barvy, číslice, geometrické tvary, zvládnou se naučit i novou písničku. Nechybělo ani seznámení s interaktivní tabulí,vybarvování obrázků a sádrových odlitků. Po prohlídce školy si budoucí školáčci odnesli dárečky, bonbóny a pamětní list na tento výjimečný den. Rozzářené oči dětí a slova chvály od učitelek mateřských škol byly tou největší odměnou pro všechny, kteří se na celé akci podíleli. Fotografie zde.
(Mgr. Ivana Stulíková)


Informace pro vycházející žáky a jejich rodiče

Informace o přijímacích zkouškách na SŠ ve školním roce 2015/2016 získáte zde.


Ukázkový den v Oselcích

SŠ OselceNaši kluci a tři dívky z osmých a devátých tříd se účastnili ukázkového dne ve Střední škole a Základní škole v Oselcích. Žáci byli rozděleni podle ročníků na dvě skupiny. První odešla do kovářské dílny, kde se jich ujal mistr kovář. Představil své řemeslo praktickou ukázkou (výroba lístku). Pak si studenti třetího a čtvrtého ročníku rozebrali naše žáky a pracovali s nimi na společném díle. Naši žáci tvořili v černé kuchyni se zaujetím a odnesli si krásný přívěsek. Druhá skupina žáků si prohlédla nejprve galerii – výstavku maturitních prací. Asi největší zájem u žáků vzbudilo funkční dělo. Poté se skupina odebrala do dílny pro truhláře. Pan mistr žáky rozdělil do tří skupin. Každé skupině velel jeden učitel odborného výcviku. Našim žákům opět pomáhali studenti ze SŠ. Učili je pilovat, hoblovat. Viděli práci CNC stroje, také si vyzkoušeli techniku intarzie a řezby. Všichni studenti se chovali k našim žákům velice vstřícně, ochotně vysvětlovali a pomáhali při samotné práci. Tito studenti se jistě v životě neztratí. Maturitní studium mají náročné. Musí vyhovět požadavkům státní maturity a zhotovit výrobek v praktické části. Studenti často pokračují studiem na dalším stupni škol v Písku, Plzni či Praze.
Děkujeme vedení školy, všem učitelům odborného výcviku a hlavně studentům, kteří se profesionálně postarali o naše žáky. Fotografie zde.
(Mgr. Šárka Zeithamlová)


Draví ptáci

Dravci 2015V pátek 16. října v dopoledních hodinách jsme na hřišti naší školy uvítali dravé ptáky. Dravce dovezli členové společnosti ZAYFERUS, která se věnuje aktivní ochraně dravých ptáků, tj. zajišťuje komplexní péči o zraněné dravce s cílem navrátit dravce zpět k plnohodnotnému životu ve volné přírodě. V první části programu nám bylo představeno téměř třicet druhů ptáků. Z čeledi sokolovitých poštolky, raroh jižní a sokol stěhovavý. Z krahujcovitých káňata, luňáci, orli a dokonce sup bělohlavý s třímetrovým rozpětím křídel. Nechyběly ani zástupci sov, především výr velký, největší sova České republiky, a puštík obecný, sova Rozárka z pohádky Tři oříšky pro Popelku. Žáci soutěžili o pexesa, pohlednice, kalendář a možnost zavolat si dravce na svoji ruku. Snad nejzajímavější cenou byla možnost „vypustit“ luňáka do přírody, neboť jsme všichni s napětím očekávali, zda se luňák vrátí zpět. Ve druhé části programu ptáci volně létali a lovili atrapy kořistí. Lovili to, co by lovili v přírodě, kdyby tam žili. Spatřili jsme tichý let sovy, kroužení orla bělohlavého, průzkumný let raroha velkého, útok střemhlav sokola stěhovavého a způsob lovu poštolky obecné. Výukový program zaujal nejen žáky, ale také učitele. Obohaceni o nové zážitky a zajímavé informace jsme se s dravci neradi loučili. Fotografie zde. (Mgr. Monika Baborová)


Oznámení pro rodiče

Zájem o školní družinu v termínu podzimních prázdnin (29. – 30. 10. 2015) nahlaste, prosím, vychovatelkám nejpozději do čtvrtka 22. října 2015. Děkujeme.


Doplňovací volby do školské rady

Dne 18. listopadu 2015 proběhnou od 14:30 do 17:00 ve vestibulu školy doplňovací volby do školské rady za zákonné zástupce žáků. Tento den proběhnou třídní schůzky rodičů, během kterých bude možno hlasovat pro navržené kandidáty.


Třiďte s námi odpad

Třídění odpaduProjektový den na téma třídění odpadu proběhl v Blatenské základní škole v měsíci září. Již několik let jsme v projektu Barevná škola, tudíž vybavenost školy jednotlivými kontejnery je jeho součástí. Aby se dětmi tříděný odpad ocitl vždy ve správném kontejneru, udělali jsme za pomoci PROUDU - Envicentra Podbranský mlýn a Odboru životního prostředí MÚ Horažďovice pro děti osvětu daného tématu. Tímto jmenovaným institucím děkujeme. Na prvním stupni učitelé využili webových stránek na teorii daného tématu, vyráběli s dětmi z recyklovatelného odpadu výrobky, třídili na počítačových programech odpad ve formě hry, někdo byl na prohlídce Sběrného dvora v Horažďovicích nebo jsme na prvním stupni mapovali město a vytvořili přehled uložení kontejnerů. Na závěr se pak děti pokusily roztřídit odpad pod dohledem paní Ing. Vachuškové. Fotografie zde.
Druhý stupeň směroval osvětu do PROUDu. Děti si osvojily základy práce s online mapou, vyzkoušely si vyhledávání GPS souřadnic, plánování a měření trasy. Díky tomu zjistily, kde se v okolí jejich bydliště nachází nejbližší místo s kontejnery na tříděný odpad a kolik kroků musí udělat, aby k němu došly. Dozvěděly se, jak nakládat s nebezpečnými odpady produkovanými v domácnosti (léky, zbytky barev, olejů apod.) a kde je mohou v Horažďovicích odevzdat k ekologické likvidaci. Vlastnoručně rozebraly obal od mléka nebo džusu tzv. TetraPack a zjistily, z kolika vrstev různých materiálů se skládá. Diskutovaly o možnostech dalšího využití a recyklace těchto obalů stejně jako o ekologické zátěži, jejíž příčinou jsou tyto obaly při nesprávném nakládání. Při hře na novináře zjišťovaly vzájemně informace o sobě samých ve vztahu k produkci odpadů a nakládání s nimi, čímž provedly malý průzkum ve skupině a zamýšlely se tak nad touto problematikou z hlediska vlastního chování. Samy definovaly některé pojmy (např. recyklace, bioodpad) a zjistily, co se děje v kompostu a kdo tam žije. Společně diskutovaly, co lze kompostovat, jaký bioodpad produkují v domácnosti a co mohou vytřídit do hnědého kontejneru. Fotografie zde.
(Macounová Renata - ZŠ a Krajčová Eva - EC PROUD)


Coca-Cola Cup 2015

V měsíci říjnu proběhlo okresní kolo ve fotbalu hochů. Jako již tradičně se zúčastnila i naše škola. V prvním zápase se našemu týmu moc nevedlo a prohráli jsme 0:4. Druhý zápas byl výkonově velmi kvalitní a naše škola zde vyhrála v poměru 6:0. Obsadila tak celkově krásné druhé místo. I přesto že postup mezi nejlepší nám o kousek unikl, patří všem zúčastněným hráčům velké poděkování za reprezentaci naší školy a již teď se budeme těšit na další turnaje a úspěchy s nimi spojené. (Mgr. L. Chroust)


Postup při výskytu vši dětské

Jak postupovat při výskytu vši dětské si můžete přečíst zde.


Adaptační kurz 6. A

Adaptační kurz 6. ANaše třída, 6. A, se ve středu 9. 9. 2015 sešla se svými batohy ve školní šatně. Záhy jsme však budovu školy opustili, neboť nás čekalo jiné dobrodružství. Společně s naší třídní paní učitelkou Baborovou a paní učitelkou Němejcovou jsme se vydali na třídenní adaptační kurz do Střelských Hoštic. Cesta pěkně ubíhala, a to i díky hře „Reportéři“. Naším úkolem bylo vymyslet dvě zajímavé otázky, na které bychom chtěli získat odpovědi od svých spolužáků. Tím jsme se o sobě dozvěděli zajímavé a někdy i nové informace. Jedinou nepříjemnost nám způsobil déšť, který nás bohužel doprovázel většinu cesty, ale cíl nás neminul. V areálu ve Střelských Hošticích, kde jsme měli pobyt strávit, jsme si uložili věci do pavilonu C a hurá po schodech do učebny, kde nás čekala paní učitelka Zeithamlová a dny plné zábavy, nových objevů, komunikace a vzájemné spolupráce. Každá hra nás motivovala ke společnému zdolávání překážek a k dosažení cíle. Z her pohybových především „Pavoučí síť“, „Gordický uzel“, „Tanec na židlích“ a „Míčky“. Museli jsme si pomáhat. Někteří se učili pomoc přijmout, jiní zase nabídnout. Nejvíce nás nadchla hra „Míčky“. Stoupli jsme si do kruhu a házeli míčky spolužákům v určitém pořadí. Postupně jsme do hry zapojili tři míčky a stopovali čas. Po dokonalém sehrání týmu byl náš nejlepší výkon 30 vteřin. Nic to ale nebylo oproti hasičům, kteří vylezou na stožár za 12 vteřin. Hasiči nás navštívili ve čtvrtek odpoledne a bylo to velmi příjemné setkání. Zkusili jsme si vylézt po výsuvném žebříku do výšky asi 12 m. Ve volném čase jsme si mohli v herně zahrát fotbálek nebo stolní tenis. Jedním slovem prostě super!!! Poslední večer nás navštívila paní ředitelka a bývalá třídní paní učitelka Jánská. Opekli jsme buřtíky, které nám přivezly. Krom krásných zážitků zde zaznělo mnoho známých písniček. Na kurzu se nám moc líbilo a rádi bychom do Hoštic zavítali znovu. Fotografie zde. (Aneta Neubauerová 6. A)


Upozornění ŠD

Vážení rodiče, v měsíci září probíhá 1. splátka úplaty za ŠD a ŠK – částka 160,- Kč (za období září – prosinec 2015). Částku je nutné zaplatit nejpozději do středy 30. 9. 2015. Peníze skládejte u vychovatelky Radky Benešové Šperlíkové (1. oddělení ŠD). Děkujeme.


Adaptační kurz 6. B

Adaptační pobyt 6. BDne 16. 9. 2015 se třída 6. B vydala pěšky na adapt. kurz do Střelských Hoštic. Počasí nám přálo, nepršelo a na zádech jsme měli jen lehké batůžky. Tašky s věcmi na 3 dny nám byly dovezeny autem. Naše první zastávka byla u sv. Anny, kde jsme se mohli osvěžit napitím z léčivého pramene a dát si svačinu. Zároveň jsme dostali první úkol, který jsme plnili cestou do kempu. Když jsme došli na místo, prohlédli jsme si celý areál i vnitřní prostory. Po ubytování nás čekalo seznámení s pravidly kurzu a další organizační pokyny. Vše jsme se snažili poctivě plnit. Zajímavé byly názvy našich pokojů: Mimoni, Spáči, Nejky, 4ever, Plzeň. Po obědě začal napřetržitý maraton her a soutěží, který trval 3 dny. Využívali jsme prostory v učebnách, venku a na hřišti. Hry měly zajímavé názvy: Gordický uzel, Hon na lidi, Pavoučí síť, Pavučina, Loď, Had atd. Všechny hry ale měly cosi společného - byly zaměřeny na vzájemnou pomoc a utužení kolektivu. Prostě jsme si navzájem pomáhali a tím jsme odstranili i pomyslnou bariéru mezi chlapci a děvčaty ve třídě. Ve čtvrtek večer nás navštívila paní ředitelka a náš bývalý třídní. S pomocí naší nové paní učitelky třídní jsme jim připravili hezké uvítání - písníčku, při které jsme i zatančili. Oni nám přivezli buřtíky, které jsme pak společně u ohně opekli. Všichni jsme si moc pochutnali. V průběhu kurzu jsme také měli každé ráno rozcvičku, navštívil nás náš bývalý spolužák Vítek, šli jsme na návštěvu a prohlídku do ZŠ Střelské Hoštice. Tato škola je sice malá, ale krásně opravená. Jídla bylo vždy dost a bylo výborné. I počasí nám po celé 3 dny přálo, sluníčka byla dost, někdy až příliš.
A jak hodnotí kurz něktří z nás?
Viki - byla to sranda, Míša - docela dobrý, Eli - bylo to dobrý, Péťa - super, Radek - supr, nejlepší, Niki - bylo to překrásné, Šíma - hodně dobrý.
Co dodat? Děkujeme všem, kteří se na přípravě kurzu podílely (Mgr. Zeithamlová, Mgr. Němejcová, Mgr. Stulíková) a těšíme se na další podobné akce. Fotografie zde.
(Ali Karásková, J. Stulíková - tř. uč.)


Den otevřených dveří

27. 10. 2015 proběhne na naší škole Den otevřených dveří, pozvánku si můžete prohlédnout zde.


Projektový den: TŘÍDĚNÍ ODPADU

Projektový den29. 9. 2015 proběhne v naší škole celodenní osvěta věnovaná nutnosti třídit odpad. Již několik let jsme součástí projektu Barevná škola, tudíž vybavenost jednotlivými kontejnery je jeho součástí. Protože se ještě stále nachází v jednotlivých nádobách odpad, který tam nepatří, rozhodli jsme se za pomoci PROUDU - Envicentra Podbranský mlýn a Odboru životního prostředí MÚ Horažďovice sestavit pro tento den program na dané téma pro žáky obou stupňů. Počítáme s podporou rodičů a věříme, že třídění odpadu nebude jen školní záležitost. (Mgr. R. Macounová)


Dopravní kurz

Dopravní kurzV prvních dnech nového školního roku absolvovali naši cyklisté ze 4. a 5. tříd několik hodin dopravní výchovy. Ve třídách si zopakovali pravidla silničního provozu a své znalosti si ověřili v připravených testech. Praktické jízdy proběhly pod vedením zkušených instruktorů na Lipkách, kde děti předvedly bezpečnou jízdu na dopravním hřišti i svoji zručnost na několika připravených překážkách. Na závěr většina páťáků získala průkaz cyklisty. Fotografie zde.
(Mgr. J. Frančíková)


Opět soutěžíme se Santalem

Také v letošním školním roce se naše škola přihlásila do soutěže SOUTĚŽ SE SANTALEM. Každé pondělí mohou tedy žáci jednotlivých tříd znovu nosit do školy staré časopisy, noviny, letáky nebo počítačové sjetiny (karton balit zvlášť). Ocenění za výsledek v minulém školním roce si můžete prohlédnout zde. Všem, kteří se do soutěže chystají zapojit, děkujeme.


Adaptační den našich prvňáčků

Adaptační pobyt 1. třídSkončily prázdniny a opět začal nový školní rok. Prvňáci ze ZŠ Blatenské zahájili docházku adaptačním kurzem, který proběhl na naší škole poprvé. Jeho úkolem bylo zapamatovat si jména spolužáků a lépe se s nimi i s třídní učitelkou poznat. Cílem naší cesty byla Panská zahrada. Během cesty jsme trénovali chůzi ve dvojicích, správné přecházení silnice, nechybělo ani povídání o pravidlech silničního provozu. U kontejnerů s odpady jsme si říkali o jeho správném třídění. Po příchodu do Panské zahrady jsme si zahráli hru „Klubíčko“. Při této hře si děti házely klubíčkem a při tom říkaly svá jména. Po hře dětem vyhládlo, a tak si daly svačiny. Poté si zahrály známé hry, jako jsou „Rybičky, rybáři“, „Čáp ztratil čepičku“ nebo „Honičku dvou míčů“. Zručnost si vyzkoušely při trefování míčků do stromu. Dále se děti rozdělily do tří skupin, ve kterých se měly naučit vzájemně spolupracovat. Pomocí přírodních materiálů měly za úkol postavit domeček pro zvířátka. O jednotlivých zvířátkách jsme si zazpívali a řekli básničky. Nakonec si děti zahrály hru „Vyvolávaná“, kde si opět procvičily svá jména. Dětem se tento den líbil, lépe poznaly své nové spolužáky a na závěr dostaly sladkou odměnu. Fotografie zde.
(třídní učitelka 1. B Mgr. B. Pajerová)


Upozornění

Upozorňujeme, že v rámci bezpečnosti je každá návštěva povinna se po vstupu do budovy od 8:00 do 11:45 hlásit v kanceláři účetní Martiny Dufkové a od 11:45 u pedagoga, který vykonává dohled na chodbě. Toto opatření platí od pondělí 7. 9. 2015. Děkujeme za pochopení. Zabezpečení vchodů do budovy školy si můžete prohlédnout zde.


Informativní schůzky rodičů

První informativní schůzky rodičů proběhnou od 15:00 v těchto termínech:

4. 9. 2015 - 2. až 5. ročník
7. 9. 2015 - 6. a 7. ročník
8. 9. 2015 - 8. a 9. ročník

Třídní důvěrníci se setkají až při druhé schůzce 18. 11. 2015.


Organizace prvního školního týdne

úterý 1. 9. - výuka do 8:45, obědy pro přihlášené od 10:00
středa 2. 9. - výuka v 1. třídách do 9:45, na 1. st. nejpozději do 12:40, na 2. st. nejpozději do 13:35, zahájení provozu šk. družiny a šk. klubu
čtvrtek 3. 9. - výuka v 1. třídách do 9:45, ostatní dle rozvrhu
pátek 4. 9. - výuka v 1. třídách do 10:50, ostatní dle rozvrhu


Nabídka kroužků pro šk. rok 2015/2016

S nabídkou kroužků pro nový šk. rok se můžete seznámit zde. Přihlášku naleznete zde nebo v sekci Formuláře.


Nový rozvrh hodin pro šk. rok 2015/16

Rozvrh na nový šk. rok 2015/2016 si můžete prohlédnout zde nebo po kliknutí na tlačítko Rozvrh v hlavní nabídce v levé části stránky. Pokud se vám nedaří zobrazit nový rozvrh a stále se načítá starý, vyčistěte, prosím, mezipamět a soubory cookie ve vašem prohlížeči. Podrobný návod naleznete např. zde.


Zápis do šk. družiny a klubu

Zápis proběhne 1. září 2015 ve třídách školní družiny od 8:00 do 16:00 hodin. Školní družina je určena pro žáky 1. – 4. třídy, od 5. třídy se žáci zapisují do školního klubu. Přihlášku naleznete v sekci formuláře, šk. družina nebo ji obdržíte u zápisu. (Vychovatelky ŠD a ŠK)


Adaptační kurz pro 1. a 6. třídy

3. září třída 1. B - pedagogický dozor: Mgr. Blanka Pajerová, Mgr. Šárka Zeithamlová
4. září třída 1. A - pedagogický dozor: Mgr. Milena Mudrová, Mgr. Šárka Zeithamlová
9. - 11. září třída 6. A - pedagogický dozor: Mgr. Monika Baborová, Mgr. Šárka Zeithamlová, Mgr. Petra Němejcová
16. - 18. září třída 6. B - pedagogický dozor: Mgr. Jana Stulíková, Mgr. Šárka Zeithamlová, Mgr. Petra Němejcová
Bližší informace obdrží žáci v průběhu prvního školního týdne.


Stravování 1. září

Připomínáme, že žáci mají oběd přihlášen až od 2. září. Oběd na 1. září je nutno objednat.


Organizace školního roku 2015/2016

Období školního vyučování ve školním roce 2015/2016 začne ve všech základních školách, středních školách, základních uměleckých školách a konzervatořích v úterý 1. září 2015. Vyučování bude v prvním pololetí ukončeno ve čtvrtek 28. ledna 2016. Období školního vyučování ve druhém pololetí bude ukončeno ve čtvrtek 30. června 2016.

Podzimní prázdniny připadnou na čtvrtek 29. října a pátek 30. října 2015. Vánoční prázdniny budou zahájeny ve středu 23. prosince 2015 a skončí v neděli 3. ledna 2016. Vyučování začne v pondělí 4. ledna 2016.

Jednodenní pololetní prázdniny připadnou na pátek 29. ledna 2016.

Jarní prázdniny v délce jednoho týdne jsou podle sídla školy stanoveny takto:

 Termín

 Okresy, obvody hl. města Prahy

1. 2. -  7. 2. 2016

Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové,  Teplice, Nový Jičín

8. 2. - 14. 2. 2016

Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Písek, Náchod, Bruntál

15. 2. - 21. 2. 2016

Mladá Boleslav, Příbram, Tábor, Prachatice, Strakonice, Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Olomouc, Šumperk, Opava, Jeseník

22. 2. - 28. 2. 2016

Benešov, Beroun, Rokycany, České Budějovice, Český Krumlov, Klatovy, Trutnov, Pardubice, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Ostrava-město

29. 2. - 6. 3. 2016

Praha 1 až 5, Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Domažlice, Tachov, Louny, Prostějov, Karviná

7. 3. - 13. 3. 2016

Praha 6 až 10, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Nymburk, Jindřichův Hradec, Litoměřice, Děčín, Přerov, Frýdek-Místek

Velikonoční prázdniny připadnou na čtvrtek 24. března a pátek 25. března 2016.
Hlavní prázdniny budou trvat od pátku 1. července 2016 do středy 31. srpna 2016.
Období školního vyučování ve školním roce 2016/2017 začne ve čtvrtek 1. září 2016.


Všechny články ze šk. roku 2014/2015 naleznete zde.

Všechny články ze šk. roku 2013/2014 naleznete zde.

Všechny články ze šk. roku 2012/2013 naleznete zde.

Všechny články ze šk. roku 2011/2012 naleznete zde.

Všechny články ze šk. roku 2010/2011 naleznete zde.

Všechny články ze šk. roku 2009/2010 naleznete zde.

 
         
 
ZŠ Horažďovice, Blatenská 540, příspěvková organizace, tel.: 376 512 514, 731 247 694, fax: 376 512 514, e-mail, vytvořil J. Skolek