O moudrosti  
ZŠ Blatenská
Závěrečné vysvědčení bude předáno v pátek 28. 6.
Projekty
Hlavní stránka
Historie školy
Výuka
Rozvrh hodin

Zaměstnanci
Kontakty
Konzultace
Výchovný poradce
Šk.dokumenty
Formuláře
Šk.družina
Šk.jídelna
Šk.rada

Webové odkazy


Speciální třídy


 Vstup do školní matriky

 školní časopis
PPP Klatovy

Záchranný kruh
Centrum protidrogové prevence a terapie

Testy pro děti i rodiče

Logo

OPVK
Logo


Slunecno.cz
TOPlist
 
 

Název projektu: Učebna fyziky

Logo projektuHlavním cílem projektu je modernizace učebny fyziky pomocí pořízení moderního interaktivního vybavení a relevantních úprav učebny, které významně zkvalitní výuku fyziky na základní škole. Vybavení, které bude v rámci projektu pořízeno, učiní výuku interaktivní a efektivnější. Hodina fyziky se pro žáky stane celkově zábavnější a hlavně motivující. S pomocí moderního vybavení dojde ke zlepšení jejich dovedností v oblasti fyziky a práce s digitálními technologiemi. Společně s modernizací učebny dojde k pořízení schodolezu a zajištění bezbariérovosti celé školy. Projekt je významnou měrou financován z prostředků Evropské unie.


Atletické dopoledne 1. stupně

Atletické dopoledne pro první stupeň naší školy proběhlo na konci června. Atleti zaútočili na rekordy naší školy a některým z nich se rekord podařilo pokořit. Nejvíce jmenovaným atletem se stal Dumitru Grama, který dva rekordy překonal a jeden vyrovnal. Výsledky jednotlivých disciplín naleznete zde.


Na Rabí a zpět

Výlet 9. třídV úterý 26.6. přišla do školy 9.B vstříc svému poslednímu školnímu výletu. Rozhodli jsme se letos dát zabrat nohám a jít pěšky na Rabí a zpět. A aby toho nebylo málo, chtěli jsme zažít noční atmosféru ZŠ Blatenské. Takže jsme si nejdříve donesli spacáky a karimatky do učebny němčiny, kde jsme měli strávit následující noc. Kolem čtvrt na devět jsme vyrazili, dalo by se říct, smrtícím tempem k nedalekému hradu. Kluci vpředu měli energie dost a zadek skupiny jim sotva stačil. Zastavili jsme se ve Velkých Hydčicích, abychom doplnili zásoby, zahráli si nějaké hry a pokračovali dále. Ve velmi dobrém čase jsme dorazili na Rabí. Místo na hrad jsme radši zavítali na zmrzlinu. Za účelem prodloužení výletu jsme zašli k blízkému lomu až nahoru a odtud k rozpadlému kostelíčku. Tady už někteří naříkali, ale za výhled, který se naskytl, to stálo. Cesta zpět byla stejně rychlá jako cesta zpátky s občasnými zastávkami. Před půl šestou jsme všichni stáli před branami školy. V učebně jsme se rychle zabydleli a vyhládlí jsme běželi na zahradu, kde proběhlo grilování. Pochutnali jsme si na cibulce, hermelínu, kuřecímu masu i klobáskách. Nechyběla večerní hygiena a večer při svíčce jsme rozehráli námi velmi oblíbenou hru Mafiáni nebo-li Městečko Palermo. Někteří z nás už zívali a při filmu, který poté nasledoval, hromada z nás usnula. Ráno jsme vše uklidili, k snídani dostali buchty a šli jsme se učit. Nene, to je samozřejmě ta poslední věc, kterou bychom chtěli v tomhle období dělat. Dekujeme naší třídní paní učitelce Petře Ouředníkové za výborně naložené maso a všechnu pozornost, kterou nám věnovala. Fotografie zde.
(K. Benediktová - 9. B)


Třídní výlet žáků 6. ročníku

Výlet 6. třídV pátek dne 15. června 2018 se pod vedením pedagogů Mgr. Petra Curka a Mgr. Petry Jánské uskutečnil dlouho očekávaný výlet žáků 6. ročníku. Hlavním cílem tohoto výletu bylo přiblížit žákům kouzlo v Čechách tolik oblíbené pěší turistiky a mimo jiné i krásu horažďovické krajiny, do které se již statisíce let zakusuje řeka Otava. Ačkoliv před samotným konáním akce panovaly mírné obavy týkající se počasí, to nám nakonec ukázalo svou příjemnou tvář. Lepší podmínky už jsme si snad ani nemohli přát. Začátek celého výletu byl naplánován na 8:00. Všichni účastníci se s velkým očekáváním sešli ve školní budově, odkud jsme se po tradičním přepočítání vydali na horažďovické nádraží a přesně v 8:36 už jsme nastupovali do vlaku, který nás zavezl do předměstí Horažďovic. Zde jsme počkali na rychlík, jímž jsme se dopravili do našeho výchozího bodu pro pěší chůzi, konkrétně do Strakonic. Bez většího otálení jsme se rovnou vydali na cyklostezku na Podskalí, která nabízí doslova ideální možnosti pro relaxaci a sportovní vyžití. Z těchto důvodů jsme se zde na chvilku zastavili a každý začal trávit čas podle svého uvážení. Někteří žáci téměř okamžitě využili místní sportovní náčiní, jiní se v poklidu zahryzli do své chutné a s láskou připravené svačiny. Po odpočinku jsme pokračovali dále po stezce směrem na Střelu. V průběhu této vytyčené trasy jsme se několikrát zastavili na přírodních lokalitách vhodných pro hraní různých her. Asi nejvíce žáky bavila hra Šátek, se kterou se seznámili na adaptačním kurzu konaném na začátku aktuálního školního roku. Jedinou mírně kritickou fázi na naší trase představoval přechod přes hlavní silnici u Střelského rybníka. Žáci nám ale ukázali, že v případě potřeby jim není cizí ukázněnost a my jsme tuto překážku překonali bez jediného problému. Po chvilce už jsme dorazili do Katovic, ve kterých jsme museli otestovat místní točenou zmrzlinu, o které se hovoří snad v celém okrese. A nutno podotknout, že svému jménu opravdu dostála. Po naplnění bříšek jsme se přesunuli do kempu, ve kterém jsme se osvěžili v řece, zahráli několik zajímavých her a především se psychicky i fyzicky připravili na další pochod. V této fázi už se přece jen některým žákům začaly ozývat bolestivé nožky. Vydali jsme se trasou podél řeky, po níž jsme doputovali do Střelských Hoštic, ve kterých si žáci mohli doplnit tenčící se zásoby především tekutin. Teď už zbývala poslední fáze výletu. Mezi Střelskými Hošticemi a Horažďovicemi jsme využili stezky vinoucí se v rozmanitém prostředí. Bylo poměrně zajímavé sledovat žáky, kteří se postupně rozřadili dle zbývajících sil. V přední linii cupitali svižným tempem žáci s největší fyzičkou či žáci zocelení pravidelnými pěšími výlety, v zadních řadách naopak se naopak překonávali žáci, pro které představovala trasa poměrně velkou výzvu. Do Horažďovic jsme dle plánů dorazili přibližně v 19:00. A zde jsme se s pocitem dobře odvedené práce rozloučili a popřáli si pohodový a nenáročný víkend. Fotografie zde.
(Mgr. P. Curko)


Cyklisti vyjeli i dojeli

Dne 19. 6. se před školou po osmé hodině začala shromažďovat kola žáků devátých tříd. Ještě jsme ani nevyjeli a paní učitelka Ouředníková už řešila problém s píchlými dušemi. My mezitím naložili naše zavazadla k panu učiteli Šimonovi do auta a po vyřešení prvotní komplikace vyrazili do areálu Střelské Hoštice, kde jsme byli ubytováni v chatkách. Po obědě následovala cesta do Kladrub a stejně jsme se všichni těšili do Katovic na zmrzlinu a všichni si ji pořádně vychutnali. Po nenáročné projížďce jsme přijeli na večeři a pozdravili jsme učitele, kteří se na nás přijeli podívat. K večeru jsme se všichni přesunuli k ohništi, kde jsme si opekli špekáčky, zahráli hru mafiáni a hady a po tomto zajímavém programu se odebrali do chatek spát. Následující den byl nejnáročnější, takže jsme se nejdříve pořádně nasnídali a vyrazili na cestu do Sudoměře k Žižkově mohyle. Abychom tam vůbec dojeli, museli jsme se zastavit opět na zmrzlině v Katovicích. Komplikace nechyběly ani tento den, kdy se jednomu studentovi rozbil řetěz a my museli sehnat kleště. Ale vše se opravilo a my k mohyle dojeli. Pořád nabiti energií jsme se vydali na cestu zpět a těsně před cílem zradila duše jiného studenta, proto musel dojít po svých. Nikoho z nás nešetřilo sluníčko a někomu to dalo najevo i trochu víc, ale aspoň jsme chytli trochu barvu. Po večeři většina nás zvolila osvěžení v řece. Paní učitelky pro nás měly připraveno pár her, které jsme si s chutí zahráli a pak jsme šli na klasiku - mafiány. Přeci jen nás oslovili nejvíc. Pak jsme si dali dobrou noc a šlo se na kutě. Poslední den jsme začali snídaní a stěhováním z chatek. Po této nezbytně nutné aktivitě jsme popadli kola a jeli se projet naposled do Katovic na zmrzku. Vrátili jsme se na oběd a bohužel jsme se museli nadobro vrátit domů. Za nás za všechny mohu říct, že jsme byli spokojeni. S počasím i našim pedagogickým dohledem a ten s námi určitě taky. Děkujeme panu učiteli Šimonovi za převoz věcí, paní učitelce Ouředníkové a Jandové za skvělý doprovod a nohám za to, že svižně šlapaly. Odnášíme si spoustu cenných zážitků. Cyklistice zdar! Fotografie zde.
(K. Benediktová - 9. B)


Není zlato vše, co se třpytí

Rýžování zlataNa konci školního roku 2017/2018 se vybraní žáci 9. ročníků vypravili na již tradiční rýžování zlata pod odborným dohledem zapáleného geologa Aleše Červeného z Horažďovického muzea. Šlo o pomyslnou zlatou tečku třpytící se za právě končící životní etapou žáků, kterým zbývá několik posledních dní na základní škole. I když – opravdu se zlato třpytí? Poměrně překvapivě tomu tak není. Pro lidmi oblíbený prvek s protonovým číslem 79 je typická především matně žlutá barva. Samotné latinské označení aurum pochází z antického pojmu aurora, který by se dal přeložit jako ranní záře či východní země. Věhlasní starověcí myslitelé a středověcí alchymisté prahnoucí po kameni mudrců si mýty opředené zlato spojovali především se životodárným Sluncem. A z pohledu dnešní vědy se musíme pousmát nad tím, jak blízko byli pravdě. Podle současných teorií vznikla většina pozemského zlata při obřích kolizích vesmírných supernov, které se vymykají lidským představám. A v okamžiku, kdy se z vesmírného prachu začala formovat naše rodná planeta, stalo se i zlato jedním z přítomných stavebních materiálů. Vzhledem k jeho poměrně velké hmotnosti kleslo zlato do hlubin roztaveného zemského pláště, odkud bylo na zemský povrch vymýváno po miliony let vodou o teplotě několika set stupňů Celsia. Zde tento cenný kov ležel beze změny až do okamžiku, kdy si ho začali všímat první lidé. Ale to už je známý příběh, o kterém se dá jednoduše dozvědět z mnoho elektronických informačních zdrojů. Řeka Otava, utvářející typický krajinný ráz Horažďovicka, byla jako významný zdroj zlata využívána již samotnými Kelty, kteří ji pojmenovali výrazem Atava, neboli Bohatá řeka. V současné době je většina otavského zlata vytěžena, ale přesto se nám za využití rýžovacích pánví povedlo získat několik desítek zlatých plíšků (takzvaných zlatinek). Ty pro nás mají hodnotu spíše citovou, jelikož zbohatnout se na nich rozhodně nedá. Vlastnoručně vyrýžované zlatinky nám budou do budoucna připomínat, že to nejcennější v životě se obvykle neskrývá pod povrchním leskem. Fotografie zde.
(Mgr. P. Curko)


Třídní výlet 5. ročníku

Výlet 5. třídPřed koncem školního roku třídy 5. A a 5. B vyrazily na třídní výlet, ten byl již dlouho očekávanou akcí. Po osmé hodině jsme v úterý 19. června vyráželi od školy autobusem směrem České Budějovice. Pak jsme pokračovali ještě kousek a dorazili na parkoviště pod Kletí. Když jsme nandali batohy a s nadšením přišli k pokladně lanovky, čekalo nás nemilé překvapení. Lanovka nejela. Nezbývalo nám tedy než sebrat všechny síly a za vydatného lamentování jsme na Kleť vyšli. Tam nás čekala odměna v podobě dalekého výhledu z rozhledny a otevřené restaurace, kde smažili sýr, hranolky i řízky a vypili jsme tu litry koly. Po cestě dolů jsme naskákali do autobusu a přejeli do Českého Krumlova. Tam jsme se převlékli do slušivých kombinéz, narazili jsme si helmy, připnuli hornické lampy a hurá vláčkem do podzemí. Cesta vláčkem byla velký zážitek. V podzemí jsme za doprovodu průvodce prošli asi kilometr dlouhou trasu a dozvěděli jsme se o těžbě grafitu v Českém Krumlově. Po ukončení prohlídky jsme vzali zdejší obchůdek a bistro útokem. S prázdnými peněženkami a plnými bříšky jsme opět nasedli do autobusu a plní dojmů se vrátili do Horažďovic. Foto zde.


Olympijský běh

Olympijský běhNaše škola se v letošním roce připojila k celonárodní sportovní akci T-Mobile Olympijský běh 2018. Po celé České republice v tento den vyběhly desetitisíce sportovců, aby upevnili svoje zdraví a podpořili nadaci Českého olympijského výboru. A tak ve středu 20. června 2018 u příležitosti Mezinárodního olympijského dne i 103 dětí z 3. - 5. ročníku naší školy vyběhlo na školním hřišti na ovál. Samotnému běhu předcházel společný nástup a společné rozcvičení. Pak už se na startu seřadily dívky ze třetího ročníku, aby zdolaly trať dlouhou 600 metrů. Nejrychleji byla v cíli Lucka Poskočilová. Stejně dlouhou trať uběhli i kluci a cílovou pásku jako první proťal Dimi Grama. Čtvrťáky čekala trasa o 200 metrů delší. Opět běželi odděleně dívky a chlapci. Mezi děvčaty zvítězila Kája Prchalová a mezi chlapci Kristián Mlnařík. Jako poslední odděleně vyběhli žáci pátého ročníku a všichni úspěšně pokořili trať jednoho kilometru. Nejlepšími byli Karel Šmrha a Eliška Kropáčková. Na vítěze všech kategorií čekala malá odměna a všichni běžci byli dekorováni medailí a obdrželi diplom, sušenku a pastelky. Celé akci přálo i počasí a velmi se nám vydařila. Fotografie zde.
(Mg. Lenka Švecová)


Informace školní jídelny

Informujeme rodiče, že všichni žáci mají přihlášené obědy jen do 28. 6. 2018. Oběd pro žáka na den 29. 6. 2018 je nutno přihlásit ve školní jídelně – tel. 376 512 315.

Provoz školní jídelny o prázdninách 2018:
dovolená: 23. 7. - 17. 8. 2018
Od 20. 8. 2018 je možné přihlašovat nové žáky ke stravování pro školní rok 2018 -2019 v kanceláři školní jídelny.
(Anna Hájková)


První výlet máme za sebou!

Výlet 1. třídNaši prvňáčci vyjeli na školní výlet na hrad Švihov. Na čtvrtek 7. 6. 2018 jsme si objednali pěkné počasí a s dobrou náladou se vydali za novými zážitky. Nejprve si děti sestavily dřevěnou loutku, kterou si dokreslily podle vlastní fantazie. Po přestávce jsme si kouzelnými klíči odemkli hrad a s paní průvodkyní navštívili sály, zbrojnici, kapli i komnatu princezny. Nakonec jsme se usadili do sálu, kde na nás čekali divadelníci s představením „Barbucha“. Fotogalerie zde.


Malý záchranář

Mladý záchranářNa hřišti naší školy pořádal Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje, Územní sbor Klatovy ve spolupráci s Městským úřadem Horažďovice, KŘ HZS Pk a složkami IZS Den IZS Horažďovice 2018. Součástí byla soutěž nazvaná Malý záchranář, které se mohly zúčastnit děti ze 4. a 5. ročníků. Tito účastníci měli předvést teoretické i praktické znalosti související s ochranou člověka za mimořádných událostí, např. ve znalostech využití linek tísňového volání, základů poskytování první pomoci, zásad chování za mimořádných událostí, znalosti základů požární prevence, dopravní bezpečnosti, osobního bezpečí aj. Naši záchranáři byli vybíráni z řad malých hasičů a skautů. Na soutěž se připravovali zodpovědně, protože jejich vítězství nad 11 dalšími družstvy bylo nesmírně náročné a předcházelo mu několik měsíců dobrovolného a usilovného učení. Družstvo Veroniky a Pavlíny Purschové, Tomáše Holého a Alexandra Ladmana si odneslo ten nejcennější kov a současně postup do VII. ročníku krajské soutěže Malý záchranář v Plzni. Druhé družstvo naší školy ve složení: Natálie Talianová, Nikola Červenková, Julie Řeháková a Jan Slavíček, se zhostilo svých úkolů naprosto skvěle, ale jejich úspěch nebyl tak výrazný. Krajské kolo soutěže proběhlo 12. 6. 2018 v Plzni. Vítězné družstvo bojovalo statečně a výborně v teoretické i praktické části a umístilo se na 14. místě z 18 zúčastněných družstev. Krajská soutěž byla velice vyrovnaná a naši skvělí záchranáři získali 138 bodů (1. družstvo 151). Fotografie zde.
(Mgr. Renata Macounová)


Atleti v akci

Po roce jsme se opět shledali na Poháru rozhlasu v Sušici, což jsou atletické závody. Provázelo nás hezké počasí a den jsme si tak naplno užili. Nikomu se nic nestalo, všichni předvedli krásné atletické výkony. Těchto závodů se zúčastnilo celkem 16 škol. Chlapci se umístili na 12. místě a děvčata na 9. místě. Děkujeme za zkušenosti a doufáme, že i další ročníky budou nadále reprezentovat naší školu. Fotografie zde.
(Eliška Mídová a Pája Jiříčková - 9. ročník)


Exkurze do Terezína a na hrad Bezděz

Výlet 9. třídDne 6. 6. 2018 jsme si museli všichni nařídit budíky velmi brzo, protože ráno jsme už v šest hodin seděli v autobuse a čekala nás tříhodinová cesta. Projížděli jsme Plzeňským, Jihočeským, Středočeským, Ústeckým krajem až do koncentračního tábora Terezín. Cesta nám nakonec rychle utekla a v půl desáté jsme byli na místě. Ocitli jsme se před branami pevnosti. Po zaplacení se nás ujala paní průvodkyně, která nám řekla pár slov k její historii a teprve potom začala směřovat výklad k druhé světové válce. Upozornila nás, že zde neuvidíme žádné plynové komory, že tento tábor byl shromažďovací a odtud probíhaly transporty židovského obyvatelstva dál - přímo do likvidačních táborů smrti Osvětim, Majdanek, Treblinka… Když jsme si procházeli jednotlivé cely, samotky, kanceláře gestapa, tak nás napadaly hrůzostrašné myšlenky a běhal nám mráz po zádech. Zhlédli jsme film, který měl ukázat Červenému kříži, jak je o lidi v ghettu dobře postaráno. Poté jsme pokračovali na hřbitov, který se nachází před Malou pevností. Prohlédli jsme si náhrobky a pokračovali do muzea. Někteří z nás zvládli prohlídku muzea za patnáct minut a raději se přemístili před zmrzlinový stánek. Po příjemném osvěžení jsme usedli do autobusu a vydali se směrem na Bezděz, který se nachází v okrese Česká Lípa, v blízkosti Máchova jezera – oblíbená místa K. H. Máchy. Cesta nebyla příliš dlouhá, komplikovalo ji však horko. Když jsme dorazili na místo, někteří z nás vykřikli zděšením, jaký výšlap je čeká. Cesta na gotický hrad vedla po strmém a kluzkém terénu. Přestože bylo nesmírné vedro, zvládli jsme to. I nahoře na nás čekalo překvapení. Takové nálety much z nás ještě nikdo nezažil. Konečně jsme se po zdolání kopce všichni občerstvili chlazenými nápoji a pokračovali dále na prohlídku. Bohužel jsme nepřišli včas, tak jsme se rozhodli projít si hrad sami. Mouchy nás doprovázely i na nejvyšší věž, z níž byl krásný výhled po okolí. Řekli jsme si pár slov o historii hradu – první zmínka je z roku 1264, vládl Přemysla Otakara II. Od roku 1279 zde byl vězněn Václav II.. Hrad získal také Albrecht z Valdštejna. V 19. století inspiroval mnoho umělců. Po hodince strávené v hradním komplexu jsme scházeli dolů ke stánkům s občerstvením. A pak už nás čekala jenom cesta domů. Ta už tak rychle v rozpáleném autobuse neubíhala. Fotografie zde.
(děvčata z 9. B + D. Vondryska + J. Kubaň)


Anglie 2018

Anglie 201816. května jsme s paní učitelkou Novákovou a paní učitelkou Humlovou vyrazili na zájezd do Anglie. Po dlouhé dvacetihodinové cestě přes Německo, Belgii a Francii, kterou nám pan Klik zpříjemňoval svými osvědčenými hity, jako např. Tipperary nebo Lady Godiva, jsme v ranních hodinách dorazili do Londýna. Vydali jsme se podél řeky Temže, od které foukal studený vítr, který nás udržoval bdělé až k Tower Bridge. Tam jsme si nafotili spoustu krásných fotek. Dále jsme se ubírali až do samotného City, kde jsme si mohli prohlédnout centrální banku Velké Británie, zvanou také „Stará dáma z Threadneedle Street“. Velmi nás, hlavně v této části Londýna, zaujala kombinace historických budov a moderních mrakodrapů. Potom nás čekala dlouho očekávaná zastávka v McDonald´s. Plni nabyté energie jsme se vydali ke katedrále sv. Pavla, jejíž prohlídku jsme završili výstupem na 84 metrů vysokou věž. Po nákupech v Oxford Street jsme odjeli do Oxfordu, kde na nás čekaly naše hostitelské rodiny. Druhý den jsme hned ráno odjeli do malebného Stratfordu nad Avonou. Tam jsme se vydali do tamějšího kostela, kde je pohřben William Shakespeare, i k jeho rodnému domu. Po občerstvení v místním bistru jsme vyrazili na překrásný hrad Warwick, kde jsme si prohlédli jak okouzlující interiér vyzdobený voskovými figurínami Madame Tussaud, tak krásný exteriér. Potom už jsme směřovali zpět do Oxfordu, kde jsme se vydali na prohlídku tohoto univerzitního města. Viděli jsme i místa, kde se natáčel Harry Potter, a vrátili se zpět do našich anglických rodin. Čtvrtý den jsme navštívili překrásné lázeňské městečko Bath, ve kterém se nachází staré římské lázně a také proslulá stavba Royal Crescent - budova ve tvaru půlměsíce. Dále nás čekalo městečko Salisbury a jeho gotická katedrála s 123 metrů vysokou věží (nejvyšší věží v Anglii). Na konci dne jsme navštívili také všemi velmi očekávané Stonehenge. Prohlídku jsme si díky překrásnému počasí moc užili. Večer jsme dorazili, již naposledy, do našich rodin. Potom, co jsme se ráno s našimi rodinami rozloučili, jsme vyrazili na zámek Windsor, který královské rodině slouží jako letní sídlo, nad nímž stále přelétají letadla. Královna na zámku zrovna pobývala, což nám prozradila standarta vyvěšená na zámecké věži. Prohlédli jsme si zde domeček pro panenky, který byl sestrojen pro královnu Mary. Potom jsme zamířili do královských apartmánů. Po prohlídce města jsme přejeli zpět do Londýna, kde jsme se přes Kensingtonské zahrady a Hyde Park, okolo Buckinghamského paláce a staré Londýnské radnice dostali až k London Eye. Tam jsme si užili krásného výhledu na celý Londýn. Od Temže jsme se začali přesouvat k Leicester Square, kde se to hemžilo pouličními umělci. Poté, co jsme si zde nakoupili všemožné suvenýry, jsme se vypravili směrem na Piccadilly Circus a k čínské čtvrti. Někteří z nás zde navštívili restauraci, ve které jsme mohli sníst, co jen se nám zachtělo. S plnými žaludky jsme již věnovali čas jen večerní prohlídce Londýna, na jejímž konci na nás čekal náš autobus. Cesta zpět domů sice neubíhala tak rychle jako cesta do Anglie, ale jak pan Klik, tak paní učitelky se snažili nám ji zpříjemnit různými hrami i filmy, a tak jsme se návratu přece jen dočkali. Rádi bychom ještě poděkovali paním učitelkám Mgr. Petře Novákové a Mgr. Bohumile Humlové, se kterými jsme si celou exkurzi náramně užili. Bude to pro nás navždy nezapomenutelný zážitek. Fotografie zde.
(J. Matějková, E. Rejšková - 8.A)


Pasování na čtenáře

Pasování na čtenářeDne 5. 6. 2018 byli žáci prvních tříd pasováni na "Rytíře Řádu čtenářského." Pasování proběhlo ve velkém sále městského muzea. Po přivítání děti zhlédly příběh "Rytíř" v podání pražského divadla Bořivoj. Pro děti bylo velkým překvapením, že se do tohoto hraného příběhu mohly zapojit. Poté proběhlo slavnostní pasování panem starostou Ing. Michaelem Formanem. Děti si domů odnášely drobné dárky a spoustu žážitků. Děkujeme také všem rodičům a prarodičům, kteří přišli naše prvňáčky podpořit. Fotografie zde.
(Mgr. Martina Beránková)


Jarní setkání ve školní družině

Jaro ve ŠDPěknou tradicí, na kterou se všichni moc těšíme, je společně strávené jarní odpoledne s našimi blízkými. Letos nás inspirovaly sváteční dny, které jsou věnovány rodině, maminkám, dětem, a zatím méně známý Den otců. Nejprve jsme všichni zazpívali písničku o Červené karkulce. Následovala vědomostní soutěž rodinných týmů. Kdo správně vyřešil zadaný úkol, získal "kód" k otevření kouzelné truhlice s odměnami. Potěšilo nás, že se soutěže mohly zúčastnit i děti, které zde neměly rodiče. Dočasně je "adoptovaly" rodiny jejich kamarádů. Další soutěžní týmy s dětmi z družiny vytvořili žáci školního klubu. A tak soutěžila celá velká rodina. Program jsme měly připravený do posledního detailu. Co jsme však nemohli naplánovat, bylo počasí. A to nás opravdu zradilo. Místo krásné idylky při vyhodnocování soutěže nás čekal úprk před deštěm a bouřkou. I když rozdávání odměn probíhalo ve stísněných podmínkách ve vestibulu, všichni to přijali s humorem. Pro zájemce jsme připravili tvořivou dílnu. Společně jsme si vyrobili postavičky z pohádky o Červené karkulce, které jistě poslouží dětem a jejich blízkým jako inspirace pro další domácí tvoření a hry. Práce byla časově náročná a vyžadovala spolupráci celého rodinného týmu. Podařila se skvěle. Pracovali zkušení harcovníci, kteří k nám chodí pravidelně, i rodiče a prvňáci, kteří se zúčastnili poprvé. Děkujeme všem, kteří přišli a strávili s námi společně odpoledne. Věříme, že si připravené aktivity opravdu užili. Teď už nás čeká poslední měsíc školního roku a pak hurá! na zasloužené prázdniny. Fotografie zde.
Za ŠD Radka Benešová Šperlíková, vychovatelka


Keramická dílna ZŠ Blatenská

Keramickou tvorbu našich žáků a novou keramickou pec, která dokáže pálit až na 1320°C, si můžete prohlédnout zde. Připomínáme, že ve školním roce 2018/19 bude pro žáky nově otevřen keramický kroužek.


Profi vyšetření pro žáky z osmých tříd

PPP Klatovy nabízí vyšetření mapující profesní předpoklady – obecně v rovinách humanitního, matematického a technického nadání. Součástí vyšetření je osobnostní profil a osobnostní profesní směřování. Vyšetření probíhá skupinově, a to v prostorách PPP Klatovy nebo Sušice (max. po 10 žácích). Vždy dopoledne v rozsahu cca 4 – 5 hodin. Konzultace výsledků probíhá individuálně podle domluveného termínu. V případě zájmu kontaktujte PPP Klatovy tel. 376310809 / PPP Sušice tef. 376526671. O vyšetření žádá zákonný zástupce žáka.
(Mgr. Š. Zeithamlová - VP)


Tiskneme linoryt

Tiskneme linorytV letošním školním roce si žáci naší ZŠ mohli vyzkoušet v rámci výuky VV techniku linorytu. Nově byla zakoupena linorytová rydla, speciální tiskařské barvy a ruční tiskařský lis, patentovaný českým výtvarníkem panem Slámou. Bez speciálních pomůcek linoryt totiž nelze vůbec dělat. Žáci se vrhli do práce s nadšením a vzniklo spousty krásných prací, viz. fotogalerie. Mnohé tisky dokonce putovaly na soutěže. Linoryt patří ke složitějším a časově náročnějším technikám, jsme rádi, že si jej žáci i přesto mohli zkusit. O linoryt je mezi žáky stále zájem, a proto chceme požádat všechny, kdo mají doma stará použitá nepotřebná lina, nevyhazujte je, ale přineste k nám do školy!!! Budeme vám vděčni, protože lino je pro linoryt nepostradatelné. Fotografie zde.
(Hanka Kotálová)


Kreslíme venku

Jarní teplé dny nám přinesly možnost zkusit si kreslení v plenéru neboli pod širým nebem. A tak jsme jeden čtvrteční den vyrazili se 7.A v rámci výuky Vv kreslit architekturu Horažďovic. Využili jsme altánek na náměstí a kresbou se pokoušeli zachytit domy obklopující náměstí. Někomu se dařilo více, jinému méně, ale obecně bylo kreslení venku pro všechny příjemným zpestřením. Fotografie zde.
(Hanka Kotálová)


Skokani opět v akci!

Aprílová laťkaDne 25. dubna 2018 se u nás odehrála, jako každý rok, „Aprílová laťka“, které se zúčastnilo celkem 85 žáků, z toho 47 mladších a 38 starších. Jak u mladších, tak i u starších žáků se projevilo velké nadání. Všichni skokani podali neskutečné výkony, někteří si překonali své rekordy, ale některé skokany štěstěna nepolíbila. U mladších žákyň laťku ovládla Daňková Jana ze ZŠ Kom. (130 cm), hned za ní byla Zdychyncová Adéla ze ZŠ Blat.(125 cm) a třetí místo obsadila Němcová Natálie ze ZŠ Blat. (125 cm). V mladších žácích si nejlépe vedl Staněk David ze ZŠ Kom. (140 cm), za ním Kubový Jakub ze ZŠ Kom. (135 cm) a třetí se umístil Soukup Petr ze ZŠ Blat. (130 cm). Starší žákyně ovládla Šimková Adéla ze ZŠ Blat. (145 cm), druhá se umístila Mídová Valerie ze ZŠ Blat. (140 cm) a třetí byla Šišková Julie ze ZŠ Kom. (130 cm). Starší žáci překonali stejnou výšku, takže rozhodovaly pokusy na poslední výšce. Nejlépe výšku zdolal Vondryska Daniel ze ZŠ Blat. (150 cm), druhý byl Lád Jan ze ZŠ Kom. (150 cm) a třetím se stal Faltys Adam ze ZŠ Kom. (150 cm). Všem skokanům ještě jednou gratulujeme a doufáme, že si den všichni užili. Fotografie zde.
(Mgr. Tereza Jandová)


McDonald's Cup

McDonald´s CupDne 27. 4. 2018 se na fotbalovém hřišti v Horažďovicích konal 21. ročník okrskového kola ve fotbalu pro první stupeň. Soutěžilo se o postup do okresního kola v kategorii A (mladší) a v kategorii B (starší). Naši žáci se zúčastnili obou kategorií a pro některé to byla úplná premiéra. I když byl ještě duben, počasí nebylo aprílové, ale na fotbalové utkání naprosto dokonalé. V mladší kategorii s námi soutěžila družstva ze ZŠ Komenského a ZŠ Pačejova. Do starších byla kromě nás přihlášena družstva ze ZŠ Komenského a ZŠ Chanovic. Mladším štěstí nepřálo. I když nevyhráli, nasbírali cenné zkušenosti, skvěle si zahráli a užili krásné dopoledne. Starším štěstí nakloněné také nebylo, zato předvedli sportovního ducha, hráli do poslední minuty a navzájem se podporovali a radili. Zápas se ZŠ Komenského byl pro všechny velice napínavý, protože výsledek utkání rozhodoval, zda postoupí do dalšího kola ZŠ Komenského nebo ZŠ Chanovice. Jelikož se naši žáci ubránili, nakonec postoupilo družstvo ze ZŠ Chanovic. V mladší kategorii postupilo družstvo ze ZŠ Komenského. Všem sportovcům gratulujeme a děkujeme za pomoc rozhodčím z řad studentů. Fotografie zde.
(Mgr. Tereza Jandová)


Vyhlášení ředitelského volna

Ředitelství školy sděluje, že na základě §24 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání bude na Základní škole Horažďovice, Blatenská 540, příspěvková organizace vypsáno dne 30. dubna 2018 ředitelské volno.


Oslava Dne Země na ZŠ Blatenská

Den Země 2018Měsíc duben byl po dlouhá staletí spojován především s oslavami příchodu životadárného jara, které po mrazivých měsících konečně převzalo pomyslné žezlo od zimní královny. Ta s každým dalším dnem ujídala ze zásob, jež si lidé nastřádali tvrdou prací během celého roku. S nástupem průmyslové revoluce, zkrocením páry a odhalením energetického potenciálu ukrývajícího se ve fosilních palivech jako by lidé ale zapomněli na to, že jsou pouhým jedním druhem z milionů, které obývají naši modrou planetu. Ba co hůř! Doslova se k Zemi otočili zády. Stiženo oslepující chamtivostí a neukojitelnou touhou po ekonomickém růstu si lidstvo začalo brát vše, co bylo k dispozici, aniž by hledělo byť jen kousek do budoucna. Na Zemi nastala situace, která se dá přirovnat snad jen k bezmyšlenkovitému rabování, po jehož konci zůstane chaos a bezútěšná spoušť. Roku 1970 ale malá skupina všímavých lidí poprvé poukázala na nebezpečnost celé situace prostřednictvím Dne Země, z něhož se v průběhu desítek let stala velká kulturní a environmentální událost. V současné době si tento den připomíná více než miliarda lidí ve více jak 190 státech po celé planetě. Není jiného svátku, který by tolik spojoval občany bez ohledu na národnost, víru či barvu pleti. A jelikož si troufáme tvrdit, že doménou každého moderního člověka je i cit pro ekologickou problematiku, zapojila se naše škola do oslav Dne Země také. Spojujícím prvkem letošního ročníku se staly všudypřítomné plasty. Tyto dnes již nenahraditelné materiály se postupně mění v tikající bombu, protože příroda si s nimi nedokáže poradit sama. Žáci se tak zamýšleli nad tříděním odpadů, ekologickým chováním či možností snížení spotřeby plastických hmot. Během velmi nabitého programu došlo na experimentování v laboratořích chemie či fyziky, výrobu předmětů z plastových lahví, úklid areálu školy a jejího okolí či hraní spousty didaktických her. Vrcholem celé akce se stala módní přehlídka žáků 2. stupně, kteří si připravili rozmanité módní kreace z odpadového materiálu. Na úplný závěr pak došlo k předání cen v rámci literární a výtvarné soutěže, které byly ke Dni Země vyhlášeny. Dle ohlasů samotných žáků se jednalo o velmi inspirativní a příjemně strávený den okořeněný získáním nových poznatků. Už nyní se všichni těšíme na ročník příští. Fotografie zde.
(Mgr. P. Curko)


Deváťáci za kulturou

Dne 11. 4. jsme se, tradičně jako všichni deváťáci, vydali do Nového divadla v Plzni. Doplnili nás také někteří žáci z 8. ročníku. Musíme přiznat, že to byl velký nezvyk potkat ve škole naše spolužáky, kteří vypadali skutečně jako "elegáni". Děvčata volila šaty a většina chlapců sako. Měli bychom také dodat, že tento den byl pro nás poslední před přijímacími zkouškami na střední školu. Lepší odreagování jsme si ani nemohli přát. Po deváté hodině už jsme seděli v autobuse, který pádil směrem na Plzeň, konkrétně do Nového divadla v Plzni. Měli jsme čas na prohlídku této velice moderní budovy, focení v řadě zrcadel i s vystavěnými figurínami, které nám posloužily jako fotokoutky. Poté jsme se pomalu přesunuli do prostorného hlediště a čekali, až začne představení s názvem OLIVER TWIST. Děvčata samozřejmě nejvíce zajímalo obsazení a k našemu štěstí se našel známý a hezký herec, takže si všechna přišla na své. Oliver Twist byl zpracován v rámci baletu, jenž asi všichni z nás viděli poprvé. Ve hře se moc nemluvilo, někdy bylo těžké pochopit děj. Spokojeni jsme ale byli všichni. Bohužel, cestou zpátky jsme nestihli zastávku v KFC, ale berme to pozitivně, nebudeme obézní. V autobuse nám bylo hrozné horko, ale povídali jsme si o dojmech z představení, takže cesta utekla rychle a ve tři hodiny jsme už vystupovali v HD. Deváťáci si na závěr popřáli hodně štěstí u přijímaček. Ani toto popřání nám moc nepomohlo a většina z nás utrpěla následující dny tvrdou srážku s traktorem a koloběžkou (úlohy zadané u přijímacího řízení). Děkujeme paním učitelkám Mgr. Janě Stulíkové a Mgr. Petře Novákové za příjemný doprovod. Někoho baletní vystoupení oslovilo více, někoho méně, ale i tak si odnášíme krásnou vzpomínku. Fotografie zde.
(K. Benediktová a D. Roubalová - žákyně 9. třídy)


Školáček 2018

Podrobné informace o kurzu pro budoucí prvňáčky naleznete zde.


Rodičovská schůzka

Třetí rodičovská schůzka proběhne ve středu 25. 4. 2018 od 15:00, třídní důvěrníci se setkají ve školní družině na 1. st. ve 14:30.


Naučte své děti bezpečně používat sociální sítě

Rady pro bezpečné chování na internetu pro rodiče si můžete prohlédnou zde.


Zápis do 1. tříd

Zápis do 1. třídPrvní dubnovou středu otevřela svoje brány naše milá škola pro budoucí prvňáčky. Děti se u nás opravdu nenudily. Bylo pro ně připraveno množství zábavných aktivit v prostorách chodby I. stupně. S nadšením se jim věnovaly nejen žákyně 9. ročníků, ale i paní učitelky, které se snažily děti provést zápisem bez větších problémů. Po úspěšném složení první zkoušky ve škole žáčci obdrželi tašku s drobnými dárky a mohli se nechat vyfotit v našem fotokoutku. Tento důležitý den si můžete připomenout prostřednictvím pořízených fotografií zde.
(Mgr. E. Nováková)


Žáci přijatí do 1. ročníku

Žáci přijatí do 1. ročníku ZŠ pro školní rok 2018/19 zde.


Noc s Andersenem

Noc s AndersenemZábava, nové společné zážitky, dobrodružství, kamarádi, čtení, luštění, hledání řešení u různých hlavolamů – to vše přilákalo do školy 50 zájemců ze 4. a 5. tříd ke druhému blatenskému nocování s knížkou. Po krátkém zahájení následovala aktivní dvouhodinovka, v níž děti po skupinkách procházely čtyři stanoviště. Na každém byly jiné aktivity: hledání a luštění přesmyček, skládání puzzle či tangramů, rýmování a zpívání s Rychlými šípy, klasické křížovky a další. Dobře jsme se bavili, nechyběla ani krátká diskotéka a celý večer všem velmi rychle utekl. Potom nastal čas na to hlavní, proč děti ve škole nocovaly. A to bylo čtení z různých knížek a povídání o nich. Po večerce jsme marně čekaly na tiché oddychování unavených dětí. Z různých koutů třídy se ozývalo špitání, jako by si nikdo nechtěl připustit, že ráno vše skončí… Fotky zde vám přiblíží, jak celá akce probíhala.
Hlášení z nocování!
Datum: večer 22. 3. - ráno 23. 3. 2018
Téma: Jaroslav Foglar, Rychlé šípy, Záhada hlavolamu…
Počet spáčů: 50 dětí, 4 paní učitelky
(Mgr. J. Frančíková)


Zápis do 1. tříd

Zápis do 1. tříd proběhne 4. dubna 2018 od 13:00 do 18:00. Bližší informace o zápisu naleznete zde. Co může naše škola nabídnout dětem, si můžete přečíst zde. V případě zájmu si můžete předvyplnit následující dokumenty a přinést je s sebou k zápisu. Dotazník pro rodiče naleznete zde, žádost o přijetí dítěte k povinné školní docházce zde, žádost o odklad povinné školní docházky zde.


Jarní laťka

21. 3. 2018 proběhla na prvním stupni naší školy soutěž ve skoku vysokém. Této atletické disciplíny se zúčastnila více než polovina žáků 1. stupně. Soutěžící byli rozděleni do třech kategorií, ve kterých se snažili svými výkony překonat své vlastní rekordy či rekordy školy. Ondřej Blažek z páté třídy překonal o dva centimetry předchozí rekordmany ve své kategorii a stal se tak držitelem nového limitu pro další soutěžící. Vítěze všech třech kategorií si prohlédněte na zde.


PISA 2018

PISA 20183. 4. 2018 budou vybraní žáci osmého a žáci devátého ročníku naší školy testováni v rámci projektu PISA 2018. PISA je zkratka pro projekt „Programme for International Student Assessment“ prováděný Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), který probíhá od roku 2000. Šetření PISA 2018 je jeho sedmým cyklem a účastní se ho více než 80 zemí. Projekt PISA je realizován v tříletých cyklech a je zaměřen na zjišťování úrovně čtenářské, matematické a přírodovědné gramotnosti patnáctiletých žáků (v cyklu PISA 2018 se jedná o žáky narozené v roce 2002). Naše škola byla vybrána k účasti z databáze všech škol České republiky. Ve vzorku škol jsou zastoupeny školy z různých regionů, různé druhy škol a školy různé velikosti. Testování je realizováno elektronicky. Šetřením se zjišťuje, jaké dovednosti a znalosti mají žáci určitého věku na celém světě ve čtení, matematice a přírodních vědách. Českou republiku bude reprezentovat asi 6 500 žáků. Výsledky testování nemají vliv na žákovo hodnocení či známky a výsledky jednotlivců nejsou nikde prezentovány. Cílem je získat pravdivé informace o celé populaci žáků. Více informací o projektu PISA na stránkách ČŠI zde.


Naši žáci na vědomostních olympiádách

Přehled účasti a výsledků našich žáků v okresních kolech vědomostních olympiád naleznete zde.


Den na sněhu a ledu

Den na sněhu a leduPoslední školní den před jarními prázdninami jsme se rozhodli využít k zimnímu sportování. Nabiti dojmy ze zimní olympiády, posléze pobytem sedmáků na výcvikovém lyžařském kurzu na Zadově, jsme měli na výběr lyžovačku ve Ski areálu Kašperské Hory nebo bruslení na Zimním stadionu Sušice. Polovina dětí (od prvňáčků po ty nejstarší) naší školy využila této nabídky. Vzhledem ke skvělým podmínkám pronajímatele zimního stadionu a poloprázdné sjezdovce jsme si tříhodinové dopoledne užili. Mnozí oprášili získané sportovní dovednosti, někteří je získávali. V každém případě jsme se všichni vraceli z obou areálů nadšení a spokojení. Fotografie zde.
(Vyznavači zimních sportů ZŠ Blatenská)


Lyžařský kurz

Lyřařský kurzŽáci sedmého ročníku se dočkali dlouho očekávaného dne. A v neděli 25. února tak bylo u školy velmi živo. Sedmáci přijížděli i přicházeli obtěžkáni cestovními taškami, vaky s lyžařskou výstrojí a výzbrojí. Po naložení všech věcí žáci se svými učiteli vyrazili na lyžařský kurz na sjezdovky lyžařského areálu Zadov. Po necelé hodině jízdy jsme se ubytovali v horské chatě Cihelny, kde jsme po celý kurz bydleli. Hned po nedělním obědě jsme se šli zblízka seznamovat s běžkami a běžeckou technikou. Velká část z nás na lyžích stála poprvé a o komické situace tak nebylo nouze. V dalších dnech jsme se přesunuli zdolávat i sjezdovky. Náročným úkolem bylo už samotné obutí přezkáčů a v nich přesun ke sjezdovce. Tam jsme se dle svých dovedností rozdělili do tří družstev a pustili se do výcviku. Během něj někteří poznali své skryté vlohy, jiní předvedli velmi zajímavé pohybové kreace a další neúnavně padali a zase vstávali ze sněhu. Na konci jsme ale všichni mohli říci, že jsme to zvládli. Přestože jsme výcvik kvůli silným mrazům museli někdy zkrátit, dokázali jsme to a stali se z nás lyžaři. To jsme si potvrdili i závodech. Své síly jsme porovnali v závodě na běžkách i ve slalomu na sjezdovce. Velkou legraci jsme zažili i v závodě dvojic na běžkách. Lyžařský výcvik utekl jako voda a my se museli vrátit domů. Doufáme, že se všichni na sjezdovky brzy zase vrátíme a zúročíme naučené dovednosti. Fotografie zde.
(Mgr. Lenka Švecová)


Zeměpisná olympiáda

Dne 20.2.2018 se Ladislav Kolář (6.A), Zuzana Malíková (7.B) a Daniel Vondryska (9.B), jakožto úspěšní řešitelé školního kola zeměpisné olympiády, zúčastnili kola okresního konaného v Klatovech. A při premiérové účasti naší školy v této soutěži se našim reprezentantům vedlo nadmíru dobře. Ve svých kategoriích obsadili Ladislav Kolář 5. místo (kategorie 6. ročníků), Zuzana Malíková 11. místo (kategorie 7. ročníků) a Daniel Vondryska 2. místo (kategorie 8. a 9. ročníků). Daniel Vondryska si navíc svým umístěním zajistil účast v krajském kole, které se bude konat v Plzni 28. března. Všem účastníkům děkuji za účast a blahopřeji ke krásným výsledkům.
(Mgr. L. Mráz)


Jak plyne rok ve škole

Zápis do 1. třídŠkola je jako kniha, její uplynulé roky mohou zežloutnout, být zapomenuty, ale nástupem nového školního roku se otevírá nová kniha, aby další stránky byly popsány třeba ještě krásnějším písmem. Jakmile člověk vstoupí do školy, sesypou se na něj různé povinnosti, informace naplňují hlavu, z pout školních činností ho osvobodí až poslední zvonění dne. Škola je i zábava a příjemné chvíle v ní strávené. To se úkoly schovávají, krčí se v rohu a jen opatrně vyhlédnou ven. Připomeňme si, jak běží rok ve škole, kdy výuka, zkoušení a žákovské knížky odpočívají. Když 1. září žák projde branami školy, znejistí. Brzy se však třídou rozléhá smích nad zážitky z prázdnin. Uplyne pár dní a žáci 1. a 6. ročníku absolvují adaptační kurzy. Prvňáci mají kurz jednodenní, ale žáci 6. tříd se vydají do Střelských Hoštic, kde ve výcvikovém prostoru prožijí tři dny vzájemného poznání v různých situacích. Koncem října přivítá škola hosty ve Dnech otevřených dveří. Děti vystupují v krátkých programech, zpívají, představují školu při každodenní činnosti. Několik let se pozornosti těší Mikulášská laťka. Jedná se o soutěž ve skoku vysokém, i když sv. Mikuláš se sportu nevěnoval. Skokani se snaží o zdolání výškových rekordů, jiní pečou vánoční cukroví, vytvářejí adventní věnce, zpívají vánoční písně. Starší žáci převlečeni za sv. Mikuláše a jeho doprovod navštěvují mladší spolužáky. Hluční a nespolečenští čerti jsou vyváženi anděly, kteří průvodu dávají duchovní rozměr. Před Vánocemi se na chodbě rozsvítí strom, svatá Rodina oživí chodbu školy. V zimních měsících žáci 7. ročníků zdolávají na lyžařském kurzu churáňovské vrchy i pláně. V květnu se již děti připravují na Majáles, aby v rozličných převlecích prošly městem a na náměstí Králi Majálesu nasadily královskou korunu. V červnu pravidelně rýžují na březích Otavy zlato pod vedením Mgr. A. Červeného. Nalezené zlatinky připomínají, že při troše trpělivosti by bylo na zlatý prstýnek. Cyklistický kurz je závěrečnou příjemnou činností pro žáky 9. tříd. Tady si mnohdy děti uvědomí, že kolo, byť jednoduchý stroj, má sílu lidi spojovat a vytvářet pevné vztahy na dlouhou dobu. Tato činnost se promíchá s výlety, návštěvy divadel, výstav, takže vznikne barevná a osvěžující mozaika zážitků. Mladší žáci prožijí atletický den, s jarní laťkou přichází soutěž ve skoku vysokém. Žáci každý den přicházejí do příjemného prostředí, o které se starají pečlivé uklízečky. Nedílnou součástí života ve škole je oběd. O výborné obědy se starají vždy usměvavé kuchařky. Děti se rády věnují i duchovně náročným činnostem. Těší se na Den Země s různým programem. Radostná výprava v loňském roce směřovala do Prahy, kde v prostoru Senátu České republiky byly vyhlášeni vítězové celostátní soutěže CO2 ligy. Ti vítězové byli žáci přírodovědného kroužku ZŠ Blatenská pod vedením Mgr. P. Curka. Diplom je bude příznivě provázet na cestě do středních škol. V loňské roce škola zakoupila výkonnou keramickou pec. Pec, to je teplo. J. London řekl, že teplo je optimismus. Dodejme, že teplo je i domov. Ať se děti ve škole cítí jako doma.
(Mgr. M. Šimon)


Provoz školní družiny o hlavních prázdninách

O hlavních prázdninách (červenec – srpen 2018) zajišťuje provoz školní družina ZŠ Blatenská pro žáky z obou základních škol (Blatenská, Komenského). O provozu rozhoduje ředitelka školy po dohodě se zřizovatelem na základě počtu přihlášených žáků. Minimální počet pro otevření ŠD je 20 žáků. Rodiče nahlásí termíny přihlášení u vychovatelek nejdéle do pátku 13. dubna 2018.


Úspěch v chemické soutěži

Dan VondryskaChemie – v porovnání s ostatními naukami poměrně mladý obor, který si však velmi rychle vydobyl pozici pomyslné královny přírodních věd. Každému z nás je asi jasné, že bez znalostí komplexních chemických zákonitostí se současný svět již nedokáže obejít. Spolehlivé akumulátory, nenahraditelná paliva, všudypřítomné plasty, životy zachraňující léky, kvalitní potraviny, genetické inženýrství, nové technologické postupy ve výrobách – to je jen skromný výčet oblastí, do kterých tato věda zasahuje. Pryč jsou ale časy alchymistických pokusů založených především na náhodném kombinování substancí. V současné chemii se totiž střetávají znalosti z mnoha dalších oborů, ať už biologie, fyziky, matematiky či informatiky. Možná právě pro svou komplexnost a náročnost získala chemie status pro běžné smrtelníky neprostupné oblasti, kam mohou nahlédnout jen vyvolení. S jasným cílem vyvrátit tento hluboko zakořeněný mýtus se vybraní žáci devátých tříd ze ZŠ Blatenská zapojili do soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR, která se uskutečnila pod záštitou generálního partnera Svazu chemického průmyslu České republiky a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. A s radostí můžeme informovat, že s poměrně velkým úspěchem. Školní kolo soutěže opanovali žáci Daniel Vondryska, Jan Kubaň a Alena Matějčková, kteří se kvalifikovali do krajských bojů v Plzni. V konkurenci více než 60 žáků z 25 škol se Danu Vondryskovi povedlo postoupit do mezikrajského klání, jež se na začátku ledna odehrálo v laboratořích Střední školy uměleckoprůmyslové v Karlových Varech. A ačkoliv protentokrát zůstaly dveře vedoucí do celorepublikového finále uzavřeny, ukázali jsme, že přírodní vědy rozhodně nejsou žákům v Horažďovicích cizí. Všem účastníkům děkujeme za vzornou reprezentaci školy.
(Mgr. Petr Curko)


Děvčatům se za zelenými stoly dařilo

Okresní přebor ve stolním tenisuDne 23. 1. 2018 se konal okresní přebor základních škol ve stolním tenise. Naši školu reprezentovaly 4 žákyně z 9. třídy (Pavlína Jiříčková, Tereza Vávrová a Eliška a Valerie Mídová). V jejich kategorii soutěžilo 16 dívek, které byly rozděleny do 4 skupin. Holky již při rozehrávání předvedly své umění a byly postrachem pro ostatní soutěžící. Z každé skupiny postupovaly první dvě do tzv. pavouka, a tak o vítězství bojovalo už jen 8 dívek. Mezi nimi nechyběla naše děvčata, která postoupila ze třech prvních a jednoho druhého místa. Tady už se dívky nevyhnuly utkání mezi sebou, což bylo pro všechny emočně náročné, protože se navzájem vyřazovaly. Ale i tak jsme mohli sledovat krásné, vyrovnané a hlavně napínavé zápasy. Do boje o první místo se probojovala Pavlína Jiříčková a o třetí místo se utkaly sestry Eliška a Valerie Mídovi. Pavlína po dech beroucím turnaji brala stříbro a bronzovou medaili nakonec vybojovala Valerie Mídová. Hned za nimi skončily Eliška Mídová a Tereza Vávrová. Gratulujeme a děkujeme za reprezentaci. Fotografie zde.
(Mgr. Tereza Jandová)


Vyhlášení ředitelského volna

Ředitelství školy sděluje, že na základě §24 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání bude na Základní škole Horažďovice, Blatenská 540, příspěvková organizace vypsáno dne 1. února 2018 ředitelské volno.


Podpora společného vzdělávání v pedagogické praxi

V souvislosti s novelou školského zákona (č. 82/2015 Sb.) jsou i na naši školu kladeny vysoké nároky ohledně zajištění rovného přístupu ke vzdělávání všech dětí, žáků a studentů tak, aby byl plně využit potenciál každého jedince a zároveň nedocházelo ke snižování nároků žádné skupiny. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli stát se jednou z 336 škol zapojených do projektu Podpora společného vzdělávání v pedagogické praxi, který realizuje Národní institut pro další vzdělávání. Další informace zde.


Den na sněhu a ledu

V týdnu od 5. do 9. 3. 2018 (den bude upřesněn podle sněhových podmínek – popřípadě zrušen) nabízíme žákům naší školy využít jednu z následujících nabídek: túra na běžeckých lyžích (trasa 10 km) na Kašperskohorsku, lyžování ve Ski areálu Kašperky, popřípadě využít zimní stadion v Sušici pro své bruslařské umění – to vše v jednom dopoledni (3 hodiny). Na sportovce bude dohlížet pedagogický dohled – nejedná se o akci výukovou. Cena bude upřesněna podle zájmu.


Informace pro rodiče

Vážení rodiče, v měsíci lednu probíhá 2. splátka úplaty za ŠD a ŠK ve výši 240 Kč (leden – červen 2018). Výběr peněz probíhá u vychovatelky Radky Benešové Šperlíkové v 1. oddělení. Splatnost k 31. 1. 2018. Děkujeme


Okresní kolo florbalu chlapců

Okresní kolo ve florbaluV den, kdy školou obcházely skupinky čertů a andělů v čele s Mikulášem, vyrazili chlapci ze šestého a sedmého ročníku na okresní kolo florbalu do Klatov. V prvním zápase jsme se rozkoukávali a toho využilo družstvo klatovské ZŠ Masarykova a do naší branky poslalo dva góly. Za nás dokázal skórovat pouze Ondra Roubal. Do druhého zápasu jsme nastupovali s odhodláním vyhrát a moci se tak probojovat do dalších zápasů. V napínavém utkání se ZŠ Tolstého Klatovy rozhodl jen jeden gól. Naštěstí jej vstřelil nás hráč Richard Pajer. Po postupu ze skupiny jsme narazili na tým další klatovské školy ZŠ Plánická. V tomto zápase se nám nedařilo příliš se prosadit a na tři góly soupeřů jen jedním odpověděl Ondra Koudelka. I tak jsme s plným nasazením vstoupili do posledního souboje. Čekalo na nás horažďovické derby se ZŠ Komenského. Na jejich tým jsme narazili již v okrskovém kole na naší škole, přestože jsme prohráli, věděli jsme, že je můžeme porazit. Zápas byl velmi dlouho vyrovnaný za stavu 1:1. Náš gól již podruhé do soupeřovy brány poslal Ondra Koudelka. Rvali jsme se až do poslední chvíle a vyplatilo se. Rozhodující gól dal Ondra Roubal. Naše radost po skončení zápasu nebrala konce. Domů jsme odjížděli ve velké euforii a s krásnou bronzovou medailí na krku.
(Mgr. Lenka Švecová)


Informace k přijímacímu řízení

Co bychom měli vědět o přijímacím řízení 2017-18 naleznete zde.


Mikulášská nadílka

Mikulášský denDne 5. 12. 2017 se jako každý rok na škole ZŠ Blatenská uskutečnila Mikulášská laťka. My, žáci devátých tříd, jsme si splnili náš školní sen, neboť jsme si konečně po devítiletém čekání nasadili masky nahánějící hrůzu, ale i masky svatých duší. Prostě jsme se převtělili v čerty, anděly a Mikuláše. Ale hezky od začátku. Pojďme se podívat na průběh tohoto neobyčejného dne. Vše začalo v tělocvičně úvodním slovem paní ředitelky a pokračovalo tanečním vystoupením našich mažoretek, na něž navazovaly kreativně vymyšlené tance žáků z 2. stupně. Po tanečních vystoupeních se děti z 1. stupně vrátily do tříd, kde měly připravený svůj program, a bylo na nich, jak si tento výjimečný den užijí. Samozřejmě ze začátku převažovalo napětí spojené s očekáváním příchodu čertovské výpravy, což se nikdy neobejde bez křiku a pláče. Někteří žáci z 2. stupně zůstali v tělocvičně, začali překonávat laťku a snažili se vybičovat k nejlepšímu výkonu. Jiní, kteří neměli touhu ukázat své sportovní umění, se rozutekli na zajímavá stanoviště, jako například pečení perníčků, hraní stolního fotbálku či zpívání vánočních koled. My jsme se však šli s nedočkavostí převléci za osobnosti z pekelné, ale i nebeské říše. A za malou chvíli zde postávalo několik hodných andílků se sladkými odměnami, brýlatý Mikuláš s berlou a jeho šikovný pomocník, černý anděl, jenž opatroval knihu hříchů. Nesměli chybět ani vyslanci Lucifera, knížete pekel. Ti vehnali svým hukotem a příšerným vzhledem pár dětem slzy do tváře. Mikuláš a černý anděl občas pokárali nezbedné děti za jejich hříchy, hodné pochválili a sladce odměnili. I další andělé nezůstali stranou, dávali o sobě vědět, rozdělovali mezi dětskými andílky bonbony a občas vykouzlili nějaký žertík. Čiperní čertíci, kteří nevydrželi chvíli v klidu, museli před některými dětmi otevřít svůj čertovský pytel a trochu jím postrašit rozdováděné a neukázněné jedince. Mezitím, co jsme navštěvovali třídy na 1. stupni, se sportovní odvážlivci a nadšenci snažili zdolat laťku. Samozřejmě i mezi námi se najdou sportovní duše, ty se vydaly skákat a některé se umístily na velmi pěkných místech. Celý tento den se nám líbil. Mrzí nás, že jsme si to tady užívali naposledy. A i když nás tlačil čas, tak i přesto si myslíme, že jsme si to vychutnávali, jak nejlépe jsme mohli. A na tento den budeme vzpomínat jen a jen v dobrém! Fotografie zde.
(Karolína Benediktová, Denisa Roubalová, Adéla Šimková – žákyně 9. B)


Florbalový turnaj dívek

Florbalový turnajVe středu 29. listopadu se naše florbalistky zúčastnily okresního kola ve florbalu, které se konalo na ZŠ Masarykově v Klatovech. Z okrsku postoupilo družstvo mladších i starších žákyň. Mladší dívky se utkaly s děvčaty ze základních škol z Klatov, a to ZŠ Plánická, ZŠ Čapkova, ZŠ Tolstého a ZŠ Masarykova. Soupeřkami starších byly dívky z Klatov, Nýrska a Měčína. Obě družstva sehrála čtyři zápasy. Bohužel, naše mladší dívky ještě s takovýmto turnajem žádné zkušenosti neměly a ze začátku na jejich výkonech byla znát veliká nervozita. S každou odehranou minutou se jejich hra uvolňovala, strach ustupoval a akčnějších útoků přibývalo. Nakonec skončily na nepopulárním 4. místě, bojovaly však do posledních okamžiků a získané zkušenosti určitě uplatní v dalších turnajích. Starší dívky už podobné zápasy v minulých letech odehrály. Tentokrát se však štěstí na jejich stranu nepřiklonilo, přesto jsme zhlédli napínavý souboj až do konce. Soupeřkám nedarovaly nic zadarmo, nic jim neodpustily. Skóre bylo dlouho nerozhodné (1:1). V posledních minutách byl odpískán faul na Valerii Mídovou. Nájezdu se ujala Eliška Mídová, která ho úspěšně proměnila. Vzápětí, doslova v poslední sekundě, zvýšila na konečných 3:1. Po nervy drásajícím zápase nakonec vybojovaly 4. místo. Všem děkuji a přeji další sportovní úspěchy. Fotografie zde.
(Mgr. Tereza Jandová)


Oznámení o uzavření školního klubu

Od 8. prosince do 18. prosince 2017 bude uzavřen školní klub. Pro žáky, kteří se účastní činností ve školním klubu, je zajištěna školní družina.


Další ročník CO2 ligy se rozjíždí

CO2 ligaPo velkém úspěchu ve školním roce 2016/2017 se i letos hodlají žáci ze ZŠ Blatenská zapojit do celorepublikové soutěže, která nese název CO2 liga. Té se opět zúčastní několik desítek týmů složených ze 3 – 10 nadšených studentů ve věku kolem 13 – 18 let. Tato environmentální soutěž, odehrávající se pod záštitou Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a Ekologického institutu Veronica, si klade za úkol rozšířit povědomí o globálních změnách klimatu mezi mladými lidmi, kteří možná jednoho dne budou rozhodovat o důležitých environmentálních problémech. V rámci jednotlivých úkolů budou žáci získávat cenné informace, zkoumat přírodní zákonitosti, hledat na první pohled skryté souvislosti, pořádat vzdělávací akce a organizovat zajímavé průzkumy. V aktuálním ročníku soutěže se budou jednotlivá témata přímo týkat místa, ve kterém žáci žijí. Společně se podíváme na to, jak klimatická změna nejspíše ovlivní životní prostředí v České republice a popřemýšlíme nad snížením jejích dopadů na běžný život nás všech. A jelikož chceme i do běžné výuky zapojovat všudypřítomné moderní technologie, připravili jsme se žáky zábavné reklamní video, které by mělo na problematiku globálních změn klimatu upoutat pozornost diváků všech věkových kategorií. Součástí videa je pak i soutěžní část, při jejíž tvorbě jsme se inspirovali známým pořadem Nikdo není dokonalý. Sami se můžete přesvědčit o tom, že naši žáci se ve světě globálních změn určitě neztratí. Video naleznete zde. (Mgr. P. Curko)


Florbalový turnaj chlapců

Florbalový turnajVe čtvrtek 23. listopadu se na naší škole konalo okrskové kole ve florbale. Družstvo starších žáků sehrálo dva zápasy ve skupině A. Štěstí však nestálo na jejich straně a do souboje o postup se nedostali. Družstvo mladších žáků porovnalo síly se čtyřmi týmy z okolí. Do poslední minuty bylo napínavé derby s ZŠ Komenského, kde jsme bohužel v poslední minutě dostali gól a prohráli. V dalších zápasech jsme hravě porazili družstva z Kolince a ze sušických základních škol. Díky třem vítězstvím jsme z druhého místa postoupili do okresního kola a následujeme tak naše děvčata. Na kluky čeká souboj v okresním kole 5. prosince na ZŠ Čapkova v Klatovech. Všem držíme palce. Fotografie zde.
(Mgr. Lenka Švecová)


Teplákový den

Teplákový denVe čtvrtek 16.11. se na naší škole konal teplákový den. Samozřejmě se našli jedinci v riflích, ale jinak ostatní využili možnosti pohodlí, které tepláky poskytují. S nadsázkou lze říct, že jsme se cítili jako doma. Za deváté třídy děkujeme všem zúčastněným žákům, učitelům a personálu. Taky doufáme, že se akce bude opakovat i v následujících letech. Fotografie zde. (K. Benediktová - 9. B)

 


Pro vycházející žáky

Informace o Gymnáziu Klatovy zde.


Alenka v kraji zázraků

Muzikál20. 11. 2017 jsme měli možnost navštívit výpravný muzikál s pohádkovým příběhem v Divadle Hybernia v Praze. Původní motiv najdeme v pohádce Lewise Carrolla Alenka v kraji divů a za zrcadlem. Hlavní hrdinkou byla Alenka (Anna Julie Slováčková), jejíž snový děj byl přenesen pro dětské uvažování a následné poučení. Náš kulturní zážitek je ohromný, srovnatelný s dalšími muzikály - Kapka medu pro Verunku a Sněhová královna, které jsme navštívili v minulých letech. Všichni zúčastnění si užili možnost navštívit Prahu, krásné divadlo a úžasný kulturní zážitek.


Florbalistky opět nezklamaly

Okrskové kolo ve florbaluDne 15. 11. 2017 se konala okrsková soutěž ve florbalu děvčat, které se zúčastnilo 5 základních škol z Klatov, Sušice, Kolince a Horažďovic. Soutěž proběhla ve dvou kategoriích, a to starších a mladších žákyň. V obou kategoriích se naše děvčata umístila na 1. místě. Starší děvčata podle očekávání zvítězila bez zaváhání, zatímco mladší děvčata nás mile překvapila a své vítězství zpečetila gólem v poslední minutě zápasu. Obě družstva si tím zajistila postup do okresního kola, které se bude konat 29. 11. 2017 na ZŠ Masarykova KT. Chlapci se okrskové soutěže dočkají 23. 11. 2017. Všem držíme palce! Fotografie zde.
(Mgr. Tereza Jandová)


Teplákový den

Bližší informace zde.


Pokyny pro volby do Školské rady při ZŠ Horažďovice, Blatenská 540

Volič je povinen prokázat svou totožnost. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není přípustné. Na hlasovacím lístku označí volič zakroužkováním pořadového čísla maximálně 3 volené kandidáty. Pokud je označeno více kandidátů, lístek je neplatný. Upravený hlasovací lístek volič vloží do volební schránky.


Pro vycházející žáky

Přehled oborů středních škol Plzeňského kraje pro školní rok 2018/2019 naleznete zde, termíny dnů otevřených dveří zde.


Den otevřených dveří

Den otevřených dveří 2017Dne 25. října 2017 proběhl na naší škole Den otevřených dveří. Všichni přítomní si mohli prohlédnout nejen areál školy, občerstvit se, vyrobit si nějaké maličkosti, ale také mohli v tělocvičně zhlédnout představení našich žáků. Celým programem diváky provázel kouzelník Pokustón se svou asistentkou. Tyto postavy ztvárnily Karolína Benediktová a Denisa Roubalová, žákyně 9. B. Na toto vystoupení si je pozvaly jiné pohádkové osobnosti – Mach se Šebestovou, a to v podání Adély Dubanové a Kristýny Petrusové. I tito žáci mají díky darovanému sluchátku nějaké zkušenosti s magií kouzel, ale přece jen se od zkušenějších rádi něco přiučí. Proto předali slovo kouzelníkovi i jeho asistentce a nechali je, aby jim předvedli svůj kouzelnický um a vyčarovali divákům pár pěkných čísel. Pokustón se dětem snažil splnit jejich tajná přání, neboť se od své asistentky dozvěděl, že by se jeho malí kamarádi rádi setkali s různými pohádkovými bytostmi a že by se též chtěli inspirovat nadanými umělci, sportovci, tanečníky, vědci… A opravdu se mu to povedlo! Diváci mohli spatřit vystoupení několika známých pohádkových postaviček, zatancovat si s tanečními profesionály, zasnít se do líbezných melodií, zazpívat si se známou zpěvačkou a zhlédnout umění mladých chemiků, kteří se pokusili předvést obecenstvu magickou sílu tajemné alchymie a vtáhnout ho do krásy nadšeného zkoumání a objevování. Na konci svého programu se ještě kouzelník se svou sympatickou a krásnou asistentkou rozloučil s Machem a Šebestovou, za vše jim poděkoval a dokonce se přiznal, že se mu tady líbilo a že se sem ještě vrátí.
Myslím si, že se všem osobnostem vystoupení povedlo, všem účinkujícím děkuji a těším se na další společnou spolupráci. Fotografie zde, krátké video ke zhlédnutí či stažení v nižší kvalitě zde, ve vyšší zde.
(Mgr. P. Jánská)


Posviť si na budoucnost

10. – 11. 11. 2017 od 9:00 se v areálu DEPO 2015 v Plzni koná festival vzdělávání a práce, který nabízí žákům, studentům, ale i rodičům ucelený přehled o možnostech studia a následného kariérního uplatnění v Plzeňském kraji. Na akci se představí zástupci středních škol Plzeňského kraje, všech fakult ZČU a taktéž zástupci zaměstnavatelů v regionu. Celý festival bude interaktivní, aby se co nejvíce přiblížil studentům a poskytl informace zábavnou formou. Pozvánka zde.


Kandidáti do voleb Rady školy

S kandidáty do voleb Rady školy z řad rodičů se můžete seznámit zde, s kandidáty z řad pedagogů zde.


Den otevřených dveří

Ve středu 25. října proběhne na naší škole Den otevřených dveří. Pozvánku s programem si můžete prohlédnout zde.


Přijímací řízení 2017/18

Vážení rodiče, všichni vycházející žáci získali „Atlas školství“ (zde) pro Plzeňský kraj. Najdete tu informace pro studium na střední škole v Plzeňském kraji, vzory přihlášek a zápisového lístku. Sledujte web naší školy, navštivte dny otevřených dveří u vybraných středních škol, popřípadě burzu škol v Klatovech či Strakonicích. Jestliže nejste rozhodnuti, kam vaše dítě nastoupí, zkuste stránky www.infoabsolvent.cz. Zde naleznete testy. Pedagogicko-psychologická poradna v Klatovech také nabízí možnost profi testů pro nerozhodnuté žáky. Konzultace rovněž nabízí výchovná poradkyně ZŠ. Zvažujte se svými dětmi i možnost dojíždění či pobytu v domově mládeže. Přihlášky na SŠ lze získat na naší škole, na stránkách SŠ, na dnech otevřených dveří příslušné SŠ nebo ze stránek MŠMT (zde). Další informace naleznete zde.
(Mgr. Šárka Zeithamlová, výchovný-kariérový poradce)


Nabídka pracovního místa

Základní škola Horažďovice, Blatenská 540 nabízí na 0,66 úvazku pracovní místo asistenta pedagoga. Požadovaná kvalifikace SŠ s maturitou a ukončené studium kurzu pro asistenty pedagoga. Nástup 1. 11. 2017.


Šesťáci v přírodě

Adaptační kurz 6. BPřehoupl se další rok a čerství šesťáci opět zavítali na adaptační kurz do Střelských Hoštic, kde prožili tři příjemné dny, přestože jim počasí příliš nepřálo. Cesta tam jim velmi rychle ubíhala, neboť děti měly možnost poznat svou novou paní učitelku Terezu Jandovou. Plně toho využily a během cesty ji pořádně vyzpovídaly, ale i ona je. Po příchodu do areálu se žáci ubytovali a pak je paní učitelka Šárka Zeithamlová, výchovná poradkyně, seznámila s programem, který byl hodně nabitý; zaměřený zejména na hry stmelující kolektiv. Některé hry žáci plnili s nadšením a velmi dobře spolupracovali; hlavně pohybové a sportovní aktivity. Úkoly, při nichž měli vyjádřit své pocity, projevit svůj názor a postoj, je příliš nezaujaly. Tři dny však uběhly jako voda a oni se už zase vraceli zpátky. Cestou si ještě připomněli hry, které je bavily, zhodnotili adaptační kurz a některé dívky již plánovaly červnové přespání ve škole. Myslím si, že jsme se na této akci zase více poznali a odnesli si nové postřehy. Všem děkuji. Fotogalerie zde.
(Mgr. Petra Jánská)


Adaptační kurz 6. A

Adaptační kurz 6. AV polovině září se uskutečnil toužebně očekávaný adaptační kurz žáků ze třídy 6. A. Tato třídenní akce probíhala v neustále modernizovaném areálu Školy v přírodě nacházejícím se na okraji malebných Střelských Hoštic nedaleko Horažďovic. Záštitu nad adaptačním kurzem tentokrát převzali aktuální třídní učitel 6. A Mgr. Petr Curko, zkušený pedagog Mgr. Milan Šimon a výchovná poradkyně Mgr. Šárka Zeithamlová. Sraz přihlášených účastníků proběhl v pondělí 18. září před budovou školy. Několik minut po osmé hodině jsme se plni očekávání vydali na pěší túru k místu určení. Ihned po příchodu do Hoštic na nás čekalo příjemné překvapení v podobě krásných a pohodlných chatek. Vzhledem k nabitému programu jsme ovšem ani chvilku nezaháleli a okamžitě jsme se pustili do hraní stmelovacích her, které nás provázely po všechny tři dny. Mezi aktivity s velkou odezvou patřily například Gordický uzel, Hon na lidi, Pavoučí síť, Loď, Had, Sportovní pětiboj či Přetahovaná o šátek. I přes poměrně negativní předpověď se k radosti všech počasí vydařilo, a tak jsme většinu času trávili plněním úkolů pod širým nebem. Rozmanité hry byly zaměřené především na rozvoj spolupráce, a to nejen mezi žáky samotnými, ale i mezi žáky a jejich třídním učitelem. Poměrně velkou odezvu měly mezi dětmi ranní rozcvičky vedené Mgr. Petrem Curkem, při kterých se ukázalo, kdo se může pyšnit kvalitní fyzičkou. Adaptační kurz jsme si mimo jiné zpestřili opékáním buřtů při nočním ohni či aktivitami, které si pro nás připravili v úterý dorazivší vojáci z nedalekých kasáren. Domů jsme se vydali ve středu kolem 13:00, kam jsme šťastně dorazili obohacení o spoustu nových zážitků. Dle ohlasů spokojených žáků se adaptační kurz povedl na výbornou. O náladě na kurzu pak vypovídá i krátké video, které jsme pro vás v průběhu tří dní natočili (zde). Fotografie zde.
(Mgr. Petr Curko)


Volby do Školské rady

Dle § 167 odst. 4 zákona 561 Sb. (školský zákon) v platném znění vyhlašuji volby do Školské rady Základní školy Horažďovice, Blatenská 540, příspěvková organizace na den 22. listopadu 2017. Volby do školské rady budou probíhat ve vestibulu školy pro rodiče žáků školy a v dyslektické pracovně pro pedagogické pracovníky školy od 8:00 do 17:00. Tento den proběhnou třídní schůzky rodičů, během kterých bude možno hlasovat pro navržené kandidáty.
(Mgr. Jaroslava Šimková)


Vyhlášení ředitelského volna

Ředitelství školy sděluje, že na základě §24 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání bude na Základní škole Horažďovice, Blatenská 540, příspěvková organizace vypsáno dne 29. září 2017 ředitelské volno.
(Mgr. Jaroslava Šimková)


Adaptační kurz 1. A

Adaptační kurz 1.ANa začátek školního roku jsme pro naše prvňáčky připravili hravé dopoledne. Počasí nám po ránu nepřálo, proto jsme pro seznamovací hry využili prostory tělocvičny. Po svačině už jsme mohli vyrazit do okolí, u vrátek mateřských škol chvíli zavzpomínat a kolem „staré školy“ jsme přišli na Tržiště. Připraveny byly hry na zopakování jmen kamarádů, hry na rychlost, obratnost a spolupráci. Z dostupných přírodnin děti připravily úkryt pro Ferdu, který je pro letošní rok naším společným kamarádem. Fotky z akce zde.
(Mgr. J. Frančíková)


Krtečci z 1. B na Panské

Adaptační hry 1. BLetošní prvňáci zahájili školní rok adaptačním kurzem. Kurz 1. B probíhal na Panské zahradě, kde jsme si s dětmi zahráli spoustu seznamovacích her. Při úvodní hře „Klubíčko“ se děti vzájemně představovaly a říkaly, na co se do školy nejvíc těšily. Dále následovaly známé hry - „Rybičky, rybáři“, „Čáp ztratil čepičku“, „Honička dvou míčů“. Velmi se dětem líbila činnost ve skupinách, kdy měly za úkol postavit domeček pro Krtečka. A proč pro Krtečka? Protože Krteček bude naší 1. B provázet po celý školní rok. Fotografie zde.
(Mgr. Martina Beránková)


Dopravní výchova

Žáci 4. a 5. ročníků se na začátku školního roku zúčastnili dopravního kurzu pořádaného pod záštitou BESIPu. Teoretickou část si děti osvojily v prostorách tříd a uzavřely dopravními testy. Praktickou pak plnily na Lipkách na dětském dopravním hřišti pod vedením zkušených lektorů. Cyklisté z pátých ročníků po splnění všech úkolů obdrželi řidičský průkaz cyklisty. Fotografie zde. (Mgr. Renata Macounová)


Nabídka kroužků pro šk. rok 2017/2018

S nabídkou kroužků pro nový šk. rok se můžete seznámit zde. Přihlášku naleznete zde nebo v sekci Formuláře.


Kurz dopravní výchovy

Teoretická část - 7. září (škola)
1. - 3. vyuč. hodina 4. A a 4. B
4. - 5. vyuč. hodinu 5. A a 5. B
Praktická část - Lipky:
11. září: 4.A (8:10 - 10:35), 5.A (10:45 - 12:20)
12. září: 4.B (8:10 - 10:35), 5.B (10:45 - 12:20)


Nový rozvrh hodin pro šk. rok 2017/18

Rozvrh na nový šk. rok 2017/2018 si můžete prohlédnout zde nebo po kliknutí na tlačítko Rozvrh v hlavní nabídce v levé části stránky. O případných změnách budete včas informováni.


Časový plán rodičovských schůzek

1. informativní schůzka - 6. 9. 2017 (2. - 5. ročník), 7. 9. 2017 (6. - 7. ročník), 8. 9. 2017 (8. - 9. ročník), začátek 15:00
2. schůzka - 22. listopadu 2017
3. schůzka - 25. dubna 2018


Ředitelská volna ve šk. roce 2017/2018

pátek 29. září 2017
čtvrtek 21. prosince 2017
pátek 22. prosince 2017
čtvrtek 1. února 2018
pondělí 30. dubna 2018


Adaptační kurzy pro 1. a 6. třídy

Adaptační kurz pro žáky 1. tříd – Horažďovice a okolí
11. září 2017 třída 1. A – ped. dozor – Mgr. Jitka Frančíková, Mgr. Šárka Zeithamlová
12. září 2017 třída 1. B – ped. dozor – Mgr. Martina Beránková, Mgr. Šárka Zeithamlová
Bližší informace poskytnou třídní učitelé.

Adaptační kurz pro žáky 6. tříd – Škola v přírodě ve Střelských Hošticích
18. – 20. září 2017 třída 6. A – ped. dozor: Mgr. Petr Curko, Mgr. Šárka Zeithamlová, Mgr. Milan Šimon
13. – 15. září 2017 třída 6. B – ped. dozor: Mgr. Petra Jánská, Mgr. Šárka Zeithamlová, Mgr. Tereza Jandová
Bližší informace poskytnou třídní učitelé.


Organizace 1. týdne

4. září 2017 - zahájení 8:00, konec 8:45, oběd 10:00 (pouze přihlášení žáci)
5. září 2017 - 1. a 2. vyuč. hodina - třídnické práce, od 3. vyuč. hodiny bude následovat výuka dle rozvrhu, 1. stupeň do 12:40, 2. stupeň do 13:35
Od středy 6. září 2017 vyučování podle rozvrhu hodin.


Organizace 1. a 2. týdne pro 1. ročníky

4. září výuka do 8:45
5. září výuka do 8:45
6. září výuka do 9:45
7. září výuka do 9:45
8. září výuka do 10:50
Od 11. září vyučování podle rozvrhu hodin.


Zápis do školní družiny a školního klubu

Zápis proběhne v pondělí 4. 9. 2017 v době od 8:00 do 16:00 hod ve školní družině. Školní družina je určena pro žáky 1. stupně. Školní klub je určen pro žáky 2. stupně.


Organizace školního roku 2017/2018

Období školního vyučování ve školním roce 2017/2018 začne ve všech základních školách, středních školách, základních uměleckých školách a konzervatořích v pondělí 4. září 2017. Vyučování bude v prvním pololetí ukončeno ve středu 31. ledna 2018. Období školního vyučování ve druhém pololetí bude ukončeno v pátek 29. června 2018.

Podzimní prázdniny připadnou na čtvrtek 26. října a pátek 27. října 2017Vánoční prázdniny budou zahájeny v sobotu 23. prosince 2017 a skončí v úterý 2. ledna 2018. Vyučování začne ve středu 3. ledna 2018.

Jednodenní pololetní prázdniny připadnou na pátek 2. února 2018.

Jarní prázdniny v délce jednoho týdne jsou podle sídla školy stanoveny takto:

 Termín

 Okresy, obvody hl. města Prahy

5.2. - 11. 2. 2018

Praha 1 až 5, Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Domažlice, Tachov, Louny, Karviná

12. 2. - 18. 2. 2018

Praha 6 až 10, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Nymburk, Jindřichův Hradec, Litoměřice, Děčín, Přerov, Frýdek-Místek

19. 2. - 25. 2. 2018

Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice, Nový Jičín

26. 2. - 4. 3. 2018

Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Písek, Náchod, Bruntál

5. 3. - 11. 3. 2018

Mladá Boleslav, Příbram, Tábor, Prachatice, Strakonice, Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Olomouc, Šumperk, Opava, Jeseník

12. 3. – 18. 3. 2018

Benešov, Beroun, Rokycany, České Budějovice, Český Krumlov, Klatovy, Trutnov, Pardubice, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Ostrava-město, Prostějov

Velikonoční prázdniny připadnou na čtvrtek 29. března a pátek 30. března 2018.

Hlavní prázdniny budou trvat od pondělí 2. července 2018 do pátku 31. srpna 2018.
Období školního vyučování ve školním roce 2018/2019 začne v pondělí 3. září 2018.


Všechny články ze šk. roku 2016/2017 naleznete zde.

Všechny články ze šk. roku 2015/2016 naleznete zde.

Všechny články ze šk. roku 2014/2015 naleznete zde.

Všechny články ze šk. roku 2013/2014 naleznete zde.

Všechny články ze šk. roku 2012/2013 naleznete zde.

Všechny články ze šk. roku 2011/2012 naleznete zde.

Všechny články ze šk. roku 2010/2011 naleznete zde.

Všechny články ze šk. roku 2009/2010 naleznete zde.

 
         
 
ZŠ Horažďovice, Blatenská 540, příspěvková organizace, tel.: 376 512 514, 731 247 694, fax: 376 512 514, e-mail, vytvořil J. Skolek