ŠKOLNÍ DRUŽINA

telefon: 702 748 473


Free Shipping
Přihláška ŠD

Free Shipping
Přihláška ŠK


Free Shipping
Řád ŠD


Free Shipping
Řád ŠK

Free Shipping
ŠVP ŠD

Free Shipping
ŠVP ŠK

Zábava be školní družině

Ve školní družině se několikrát do roka bavíme všechna oddělení dohromady. Jednou z tradičních akcí je Zimní družinová olympiáda. Letos proběhl již 14. ročník. Nejprve jsme se připravili teoreticky – připomněli jsme si olympijské úspěchy našich sportovců. Nakreslili jsme sportovce a vytvořili jsme velký plakát se stupni pro vítěze. Vyrobili jsme vlajky. A protože máme ve škole i děti z jiných zemí, s naší českou vlajkou nesli sportovci i vlajku moldavskou a ukrajinskou. A samozřejmě nechyběla bílá vlajka s pěti kruhy, olympijská. V den D sice nebylo nasněženo, ale trochu mrzlo, takže nějaká zimní atmosféra přece jen byla. Olympiádu jsme zahájili i ukončili slavnostním průvodem sportovců. V zábavných disciplínách se utkala 3 družstva – první, druhé a třetí oddělení družiny. Každé družstvo doplnily starší děti ze čtvrtého oddělení, síly tak byly vyrovnané. Všichni soutěžili ze všech sil, čestně a poctivě, podle pravidel. Po napínavém souboji jsme spočítali získané body a určili pořadí. Zlatou medaili získalo 3. oddělení, stříbrná příčka patřila sportovcům z 2. oddělení a žáci z 1. oddělení skončili bronzoví. Sladká odměna patřila všem bez rozdílu. Fotografie a video zde.
Další společná akce ve školní družině je z trochu jiného soudku. Je plná legrace, smíchu, zábavy a tance – maškarní bál. V družině jsme s dětmi vyrobili škrabošky, ale hlavní úkol měly maminky. Připravily dětem masky a také něco dobrého na zub. Každý dobře ví, že při tanci pořádně vyhládne. Odpoledne se děti v družině proměnily v pestrou směsici pohádkových i nadpřirozených bytostí, superhrdinů, zvířátek, baletek, opravářů a sportovců. Zavítal k nám i pračlověk a automatická pračka domácí výroby. Společně s paní vychovatelkou se děti naučily strašidelný tanec. A protože se jim moc líbil, zatančily si ho během odpoledne několikrát. Hrály se písničky na přání, a tak si užili opravdu všichni. Fotografie zde
Teď už nám ale jaro klepe na dveře, a tak se věnujeme jarním činnostem.
Vychovatelky ŠD


Informace školní družiny - provoz o hlavních prázdninách 2023

Provoz zajišťuje školní družina ZŠ Komenského pro žáky z obou základních škol (Komenského, Blatenská).

Termíny: 3. - 14. 7. 2023, 21. - 25. 8. 2023

Rodiče oznámí termíny přihlášení vychovatelkám ŠD Blatenská nejdéle do pátku 28. 4. 2023. Písemnou přihlášku obdrží každý žák ŠD. Přihlášení je závazné. O provozu rozhoduje ředitelka ZŠ Komenského po dohodě se zřizovatelem na základě počtu přihlášených žáků. Minimální počet pro otevření ŠD je 20 žáků.


Vánoce ve školní družině

Vánoce jsou časem dávání i přijímání, časem radosti a setkávání s našimi nejbližšími. Jsou časem zázraků a těšení se na Ježíška. O Vánocích se více než kdy jindy vracíme k tradicím našich předků. Adventní období věnujeme přípravám, aby byly co nejhezčí. O Adventu máme napilno i v naší družině. Letos jsme opět mohli obnovit vánoční besídky, vystupovali jsme v kulturním domě na setkání Svazu zdravotně postižených a v Domu s pečovatelskou službou pro klienty a veřejnost. Všem divákům jsme vyrobili drobný dárek – vánoční ozdobu. Na kroužku vaření jsme si upekli voňavé cukroví, zkusili jsme i vosí hnízda. Zpívali jsme koledy, vytvářeli dekorace, ozdoby, přáníčka. Vyprávěli jsme si vánoční příběh o narození Ježíška, seznamovali jsme se s tradicemi slavení Vánoc v jiných zemích. Pozvali jsme si naše blízké a společne jsme vyrobili vánoční hvězdu. Užili jsme si i sněhovou nadílku. V odděleních jsme otevírali adventní kalendář, odpovídali na Ježíškovy otázky a pochutnali si na sladké odměně. A když byla poslední otázka zodpovězena, poslední dobrota zmizela v bříšku, nastal čas. Čas na vánoční zázrak, kdy potichu, po špičkách půjdeme k rozsvícenému stromku a se zatajeným dechem budeme vyhlížet vytoužené dárky. Spolu s našimi nejbližšími v bezpečí naší rodiny. Přejeme všem krásné Vánoce, klid a pohodu i v dalším roce 2023. TAK ŠŤASTNÉ A VESELÉ! Fotografie zde.
Žáci a vychovatelky školní družiny a klubu.


Prázdniny ve školní družině

Že o hlavních prázdninách do školy děti nechodí? Že se zde jen předělává, opravuje, natírá a maluje, uklízí? Že je o prázdninách škola zavřená? Veliký omyl! V naší škole jsme v prázdninové družině přivítali nejen děti ze ZŠ Blatenská, ale i děti ze ZŠ Komenského. A rozhodně jsme se nenudili. Dokonce i počasí nám přálo. V červenci bylo doslova jako malované, v srpnu se trochu pokazilo, ale ven jsme se nakonec dostali každý den. Ve školním prostředí jsme trávili jen nejnutnější dobu, než jsme se ráno všichni sešli, a pak jsme vyráželi za dobrodružstvím. Hráli jsme si, kreslili, sportovali, soutěžili, poznávali nové věci, cestovali, našlapali jsme spoustu kilometrů. Dobyli jsme hrad, ochočili jsme si draka, stali se z nás lovci dinosaurů. Prožili jsme prima dopoledne v knihovně. Podrobně jsme se seznámili s prací hasičů v místní stanici. Navštívili jsme záchranku, kde jsme zažili i výjezd záchranářů. Absolvovali jsme exkurzi u Policie ČR, zde nás čekala nejen ukázka zbraní a vybavení, ale dokonce celá policejní jednotka včetně náčelníka. Poděkování patří všem, kteří se na prázdninovém programu podíleli - vychovatelkám, zástupcům organizací a složek, kteří se dětem věnovali, i paní kuchařkám ve školní jídelně Blatenská, protože bez dobrého oběda by zážitky nebyly úplné. Užili jsme si kamarádů, navázali jsme nová přátelství. Také jsme si zašli na zmrzlinu a jen tak jsme lenošili. Ale jenom chvilku, protože při všech těch dobrodružstvích nám na lenošení nezbyl čas. Fotografie zde.
Za vychovatelky ŠD Blatenská Radka Benešová Šperlíková


Zápis do ŠD a ŠK

Zápis pro školní rok 2022/2023 proběhne ve čtvrtek 1. 9. 2022 v době od 8:00 do 16:00 hod ve školní družině, 1. patro. Školní družina je určena pro žáky 1. stupně. Školní klub je určen pro žáky 2. stupně.
Přihlášky budou k dispozici u zápisu. Osobní přítomnost zákonného zástupce není nutná, přihlášku může
1. 9 .2022 vyzvednout žák a následující den odevzdá vyplněnou vychovatelce.
Přihláška je také ke stažení na webových stránkách školy. Je ale nutné žáka 1. září přihlásit (telefonicky nebo mailem) a následující den poslat vyplněnou přihlášku.

Vstup do školy a školní družiny hlavním vchodem. Od 10:00 vstup zadním vchodem z Mayerovy ulice.

Informace na tel.: + 420 702 748 473, e-mail: skolnidruzina.hdblat@seznam.cz


Co sis navařil, to si také sněz!

Kdo zná význam tohoto rčení, nerad ho slyší. U nás je to ale právě naopak. Co si navaříme, to si také sníme. A moc nám chutná. Po delší době jsme na naší škole otevřeli kroužek vaření. Pracuje v rámci školní družiny, je určený pro žáky 2. – 5. ročníku. Každé úterý odpoledne se z cvičné kuchyně line lákavá vůně. Děláme klasiku i nové věci, jsme kreativní. Vaříme, pečeme, zkusili jsme i nepečené dezerty. A co všechno jsme si vyzkoušeli? Jablkový koláč, palačinky, kuřecí řízečky s bramborovou kaší a okurkovým salátem, dýňovou polévku s krutóny, pizza šneky z listového těsta, vánoční nepečené karamelové kuličky a vosí hnízda, špagety s omáčkou, hamburgery, buřtguláš… Někdy toho navaříme tolik, že máme ochutnávku i domů. A co je největší pochvala? Když tatínek vzkáže, že bramborové šišky chutnaly jako od babičky a vrstvený smetanový dezert byl lepší než z cukrárny. Když děti podle receptů doma samy připravují rodičům pohoštění, některá složitější jídla dělají společně. A to je právě ten důvod, proč jsme kroužek vaření opět rozběhli. Taková práce s dětmi má smysl. Fotografie z naší práce… Fotografie zde.
Za ŠD Radka Benešová Šperlíková, vedoucí kroužku


Provoz školní družiny, hlavní prázdniny (červenec – srpen 2022)

O hlavních prázdninách (červenec – srpen 2022) zajišťuje provoz školní družina ZŠ Blatenská pro žáky z obou základních škol (Blatenská, Komenského).

Termíny:

ČERVENEC: 1. 7., 4. – 8. 7., 11. - 15. 7. 2022

SRPEN: 22. - 26. 8. 2022

Rodiče přihlásí žáka u vychovatelky v družině nejpozději do úterý 19. dubna 2022. O provozu rozhoduje ředitelka školy po dohodě se zřizovatelem na základě počtu přihlášených žáků. Minimální počet pro otevření ŠD je 20 přihlášených žáků. Přihlášení je závazné. Pobyt žáka v ŠD je zpoplatněn částkou 20 Kč/den. Prázdninový provoz ŠD (pondělí – pátek) 6:30 hod – 16:00 hod.


Zápis do školní družiny a školního klubu

Zápis pro školní rok 2021/2022 proběhne ve středu 1. 9. 2021 v době od 8:00 do 16:00 hod. Školní družina je určena pro žáky 1. stupně. Školní klub je určen pro žáky 2. stupně. Zápis žáků 1. třídy proběhne po skončení slavnostního zahájení školního roku ve třídě 1. A. Zápis pro ostatní žáky proběhne ve školním klubu. Vstup zadním vchodem u školní jídelny. Při zápisu je nutné dodržování zvýšených hygienických opatření.


Informace školní družiny

V době uzavření školy pro komunikaci se školní družinou používejte e-mailovou adresu: skolnidruzina.hdblat(zav)seznam.cz
Děkujeme


Pracovní exkurze školní družiny

Ve čtvrtek 16. května jsme se nemohli dočkat konce vyučování. Se školní družinou nás čekal zážitek opravdu nevšední. Místní akční skupina Pošumaví ve spolupráci s Vlastivědným muzeem Dr. Hostaše v Klatovech pro nás v rámci projektu MAP II připravila výukový program v chanovickém skanzenu. A co jiného ve skanzenu, než lidová řemesla? V družině jsme se připravili teoreticky a moc jsme se těšili, až si vyzkoušíme, jak pracovali naši předci bez všech vymožeností moderní doby. Protože nás přijel plný autobus, rozdělili jsme se do dvou skupin. Paní Mgr. Sieberová nám nejprve povyprávěla o postupu při výrobě a využití kynutého těsta. Pak jsme si všichni krůček po krůčku od přípravy kvásku, přes přidávání surovin, mísení, propracování a hnětení vlastnoručně vyzkoušeli těsto připravit. Shodli jsme se, že ruční zadělávání není žádná lehká práce a hospodyňky musely mít pořádnou sílu. Každý z nás si z části těsta vytvořil ptáčka a zajíčka – dva tradiční tvary. Po pomašlování vajíčkem a dokynutí naše dílo putovalo do trouby. Venku jsme měli připravenou výrobnu nepálené cihly zvané vepřovice. Nejprve jsme se navlékli do ochranných prostředků (igelitové pytle a rukavice zajistila MAS Pošumaví – díky), obuli jsme naše holínky, vyslechli instruktáž pana Kodýdka a už to šlo ráz naráz. Hlína, sláma, voda do kádě, a pak pěkně fortelně šlapat a šlapat. Někdo šlapal tak vehementně, až se do hmoty propadl, měl plné holínky vody a bahna a paní vychovatelky ho musely vysvobozovat. Po řádném zpracování jsme plnili připravené formy. Opět bylo třeba síly - nyní v rukách. Materiál udusat a umačkat, aby se cihla dobře vyklopila a držela tvar. Máme slíbeno, že až cihly vyschnou, pracovníci skanzenu nám je dovezou do družiny. Zatím můžeme vymýšlet, co kde postavíme… Obě pracovní skupiny se během odpoledne stačily vystřídat. Všichni měli možnost vyzkoušet si obě práce. Čas utekl velice rychle a bylo třeba pomýšlet na cestu zpět do školy. Byli jsme sice unavení a umazaní, ale hlavně velice spokojení. Na zpáteční cestu jsme dostali naše vlastnoručně vytvořené a dozlatova upečené kynuté dobroty. Voněly krásně a chutnaly ještě lépe. Děkujeme všem, kteří se nám celé odpoledne věnovali. Velký dík patří Ing. Marii Kaufnerové, MAS Pošumaví a Mgr. Luboši Smolíkovi, řediteli Muzea Dr. Hostaše v Klatovech. Mají hlavní podíl na vzniku a realizaci projektu, na koordinaci, zajištění lektorů, obstarání materiálu, pomůcek a zajištění dopravy. Stejně jako pro nás i pro ně to bylo ,,poprvé“. A povedlo se na jedničku s hvězdičkou. Těšíme se na další spolupráci. Děkujeme. Fotografie zde.


Jarní radosti ve školní družině

Ani letos jsme neporušili naši dlouholetou tradici a ještě před příchodem jara jsme trénovali a nacvičovali jarní pásmo básniček, písniček a říkadel, abychom se mohli předvést na veřejnosti. Zavítali jsme na jarní posezení bývalých pracovníků nemocnice, zpestřili jsme setkání členům Svazu zdravotně postižených v kulturním domě, alespoň na chvíli jsme dali zapomenout na bolesti a starosti pacientům v místní nemocnici a v Domu s pečovatelskou službou jsme zazpívali klientům i divákům z řad veřejnosti. Poprvé jsme s naším vystoupením navštívili i obě horažďovické mateřské školky. Ukázali jsme našim budoucím spolužákům, že i ve školní družině je čeká hra, zábava a pestrý program. Naši diváci si s hezkým zážitkem odnesli i drobné dárky, které jsme pro ně vyrobili. Odměnou pro nás byl upřímný potlesk i nějaké dobroty. Poděkování patří všem zúčastněným: účinkujícím, paní vychovatelce Petře Smejkalové, která celý program připravila a nacvičila, i žákům a vychovatelkám, kteří připravili drobné dárky pro diváky. Za žáky a vychovatelky ŠD, ŠK Radka Benešová Šperlíková.