ŠKOLNÍ DRUŽINA

telefon: 702 748 473


Free Shipping
Přihláška ŠD

Free Shipping
Přihláška ŠK


Free Shipping
Řád ŠD


Free Shipping
Řád ŠK

Free Shipping
ŠVP ŠD

Free Shipping
ŠVP ŠK

Co sis navařil, to si také sněz!

Kdo zná význam tohoto rčení, nerad ho slyší. U nás je to ale právě naopak. Co si navaříme, to si také sníme. A moc nám chutná. Po delší době jsme na naší škole otevřeli kroužek vaření. Pracuje v rámci školní družiny, je určený pro žáky 2. – 5. ročníku. Každé úterý odpoledne se z cvičné kuchyně line lákavá vůně. Děláme klasiku i nové věci, jsme kreativní. Vaříme, pečeme, zkusili jsme i nepečené dezerty. A co všechno jsme si vyzkoušeli? Jablkový koláč, palačinky, kuřecí řízečky s bramborovou kaší a okurkovým salátem, dýňovou polévku s krutóny, pizza šneky z listového těsta, vánoční nepečené karamelové kuličky a vosí hnízda, špagety s omáčkou, hamburgery, buřtguláš… Někdy toho navaříme tolik, že máme ochutnávku i domů. A co je největší pochvala? Když tatínek vzkáže, že bramborové šišky chutnaly jako od babičky a vrstvený smetanový dezert byl lepší než z cukrárny. Když děti podle receptů doma samy připravují rodičům pohoštění, některá složitější jídla dělají společně. A to je právě ten důvod, proč jsme kroužek vaření opět rozběhli. Taková práce s dětmi má smysl. Fotografie z naší práce… Fotografie zde.
Za ŠD Radka Benešová Šperlíková, vedoucí kroužku


Provoz školní družiny, hlavní prázdniny (červenec – srpen 2022)

O hlavních prázdninách (červenec – srpen 2022) zajišťuje provoz školní družina ZŠ Blatenská pro žáky z obou základních škol (Blatenská, Komenského).

Termíny:

ČERVENEC: 1. 7., 4. – 8. 7., 11. - 15. 7. 2022

SRPEN: 22. - 26. 8. 2022

Rodiče přihlásí žáka u vychovatelky v družině nejpozději do úterý 19. dubna 2022. O provozu rozhoduje ředitelka školy po dohodě se zřizovatelem na základě počtu přihlášených žáků. Minimální počet pro otevření ŠD je 20 přihlášených žáků. Přihlášení je závazné. Pobyt žáka v ŠD je zpoplatněn částkou 20 Kč/den. Prázdninový provoz ŠD (pondělí – pátek) 6:30 hod – 16:00 hod.


Zápis do školní družiny a školního klubu

Zápis pro školní rok 2021/2022 proběhne ve středu 1. 9. 2021 v době od 8:00 do 16:00 hod. Školní družina je určena pro žáky 1. stupně. Školní klub je určen pro žáky 2. stupně. Zápis žáků 1. třídy proběhne po skončení slavnostního zahájení školního roku ve třídě 1. A. Zápis pro ostatní žáky proběhne ve školním klubu. Vstup zadním vchodem u školní jídelny. Při zápisu je nutné dodržování zvýšených hygienických opatření.


Informace školní družiny

V době uzavření školy pro komunikaci se školní družinou používejte e-mailovou adresu: skolnidruzina.hdblat(zav)seznam.cz
Děkujeme


Pracovní exkurze školní družiny

Ve čtvrtek 16. května jsme se nemohli dočkat konce vyučování. Se školní družinou nás čekal zážitek opravdu nevšední. Místní akční skupina Pošumaví ve spolupráci s Vlastivědným muzeem Dr. Hostaše v Klatovech pro nás v rámci projektu MAP II připravila výukový program v chanovickém skanzenu. A co jiného ve skanzenu, než lidová řemesla? V družině jsme se připravili teoreticky a moc jsme se těšili, až si vyzkoušíme, jak pracovali naši předci bez všech vymožeností moderní doby. Protože nás přijel plný autobus, rozdělili jsme se do dvou skupin. Paní Mgr. Sieberová nám nejprve povyprávěla o postupu při výrobě a využití kynutého těsta. Pak jsme si všichni krůček po krůčku od přípravy kvásku, přes přidávání surovin, mísení, propracování a hnětení vlastnoručně vyzkoušeli těsto připravit. Shodli jsme se, že ruční zadělávání není žádná lehká práce a hospodyňky musely mít pořádnou sílu. Každý z nás si z části těsta vytvořil ptáčka a zajíčka – dva tradiční tvary. Po pomašlování vajíčkem a dokynutí naše dílo putovalo do trouby. Venku jsme měli připravenou výrobnu nepálené cihly zvané vepřovice. Nejprve jsme se navlékli do ochranných prostředků (igelitové pytle a rukavice zajistila MAS Pošumaví – díky), obuli jsme naše holínky, vyslechli instruktáž pana Kodýdka a už to šlo ráz naráz. Hlína, sláma, voda do kádě, a pak pěkně fortelně šlapat a šlapat. Někdo šlapal tak vehementně, až se do hmoty propadl, měl plné holínky vody a bahna a paní vychovatelky ho musely vysvobozovat. Po řádném zpracování jsme plnili připravené formy. Opět bylo třeba síly - nyní v rukách. Materiál udusat a umačkat, aby se cihla dobře vyklopila a držela tvar. Máme slíbeno, že až cihly vyschnou, pracovníci skanzenu nám je dovezou do družiny. Zatím můžeme vymýšlet, co kde postavíme… Obě pracovní skupiny se během odpoledne stačily vystřídat. Všichni měli možnost vyzkoušet si obě práce. Čas utekl velice rychle a bylo třeba pomýšlet na cestu zpět do školy. Byli jsme sice unavení a umazaní, ale hlavně velice spokojení. Na zpáteční cestu jsme dostali naše vlastnoručně vytvořené a dozlatova upečené kynuté dobroty. Voněly krásně a chutnaly ještě lépe. Děkujeme všem, kteří se nám celé odpoledne věnovali. Velký dík patří Ing. Marii Kaufnerové, MAS Pošumaví a Mgr. Luboši Smolíkovi, řediteli Muzea Dr. Hostaše v Klatovech. Mají hlavní podíl na vzniku a realizaci projektu, na koordinaci, zajištění lektorů, obstarání materiálu, pomůcek a zajištění dopravy. Stejně jako pro nás i pro ně to bylo ,,poprvé“. A povedlo se na jedničku s hvězdičkou. Těšíme se na další spolupráci. Děkujeme. Fotografie zde.


Jarní radosti ve školní družině

Ani letos jsme neporušili naši dlouholetou tradici a ještě před příchodem jara jsme trénovali a nacvičovali jarní pásmo básniček, písniček a říkadel, abychom se mohli předvést na veřejnosti. Zavítali jsme na jarní posezení bývalých pracovníků nemocnice, zpestřili jsme setkání členům Svazu zdravotně postižených v kulturním domě, alespoň na chvíli jsme dali zapomenout na bolesti a starosti pacientům v místní nemocnici a v Domu s pečovatelskou službou jsme zazpívali klientům i divákům z řad veřejnosti. Poprvé jsme s naším vystoupením navštívili i obě horažďovické mateřské školky. Ukázali jsme našim budoucím spolužákům, že i ve školní družině je čeká hra, zábava a pestrý program. Naši diváci si s hezkým zážitkem odnesli i drobné dárky, které jsme pro ně vyrobili. Odměnou pro nás byl upřímný potlesk i nějaké dobroty. Poděkování patří všem zúčastněným: účinkujícím, paní vychovatelce Petře Smejkalové, která celý program připravila a nacvičila, i žákům a vychovatelkám, kteří připravili drobné dárky pro diváky. Za žáky a vychovatelky ŠD, ŠK Radka Benešová Šperlíková.